۱۰ نکته جالب در مورد تزریق بوتاکس

استفاده از بوتاکس یکی از تکنیک‌های زیبایی است که برای به تعویق انداختن روند پیری انجام می‌شود. اگر شما نمی‌خواهید برای از بین بردن آثار پیری زیر تیغ جراحی بروید، تزریق بوتاکس بهترین گزینه برای شماست. بوتاکس نوروتوکسینی است که روی عضله‌های صورت شما تاثیر می‌گذارد، پس قبل از انجام آن باید نکات لازم را در نظر گرفت. با کمی تحقیق و پرس‌وجو می‌توانید بهترین تصمیم را در این باره بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید که ۱۰ نکته مهم در مورد بوتاکس را بدانید.

۱۰ نکته مهم در مورد بوتاکس

بوتاکس امروزه به عنوان یکی از پرطرفدارترین اقدامات زیبایی درمانی رواج یافته است. فرقی ندارد بوتاکس را در پیشانی، اطراف چشم‌ها یا جای دیگری تزریق می‌کنید، مطمئن باشید پس از گذشت مدتی شاهد نشانه‌های آن در عقب انداختن روند پیری و کاهش چروک‌های پوست خواهید بود.

بسیاری از افراد متقاضی بوتاکس اطلاعات زیادی درباره روند تزریق آن ندارند. بامطالعه ۱۰ نکته مهم در مورد بوتاکس که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد و گرفتن وقت مشاوره از یک پزشک متخصص و مجرب دوباره جوانی را به چهره خود هدیه دهید.

 • مشاوره قبل از تزریق بوتاکس

پیش از اینکه بوتاکس تزریق کنید، باید نزد پزشک خود مشاوره شوید. پزشک متخصص از شما می‌خواهد لبخند بزنید، ابروهای خود را بالا ببرید و اخم کنید. با انجام این کارها او متوجه حرکات طبیعی صورت شما می‌شود و نقاطی که نیازمند تزریق هستند را مشخص می‌کند.

کاربرد دیگر جلسه مشاوره، ارزیابی وضعیت سلامتی شماست. پزشک باید بداند شما از چه نوع داروهایی استفاده می‌کنید که تداخلی با بوتاکس نداشته باشند.

 • هزینه‌ بوتاکس

قیمت بوتاکس برحسب واحدهای تزریقی یا نواحی انجام تزریق آن برآورد می‌شود. هزینه بوتاکس در هر مکانی متفاوت است و بستگی به مواردی مثل کیفیت ماده بوتاکس و مارک آن، تزریق آن توسط متخصص پوست و مو و ناحیه مورد نظر دارد.

درنهایت شما به‌اندازه هزینه‌ای که می‌کنید خدمات لازم را دریافت خواهید کرد. تزریق بوتاکس در شهرهای بزرگ که دارای پزشکان متخصص با خدمات متنوع‌تری هستند، هزینه بیشتری دارد.

 • عوارض احتمالی بوتاکس

برای انجام بوتاکس باید مهارت پزشک را مهم‌ترین اولویت خود قرار دهید. مواردی مانند قیمت به‌اندازه مهارت متخصص اهمیت ندارند. اگر تزریق بوتاکس به‌درستی انجام نشود، برای شما مشکلاتی به وجود می‌آورد. عوارض طبیعی بوتاکس عبارتند از:

 • درد، ورم و کبودی در ناحیه تزریق
 • لبخند کج و غیرقرینه
 • سردرد یا علائم سرماخوردگی
 • افتادگی پلک یا قرینه نبودن ابروها
 • خشکی چشم یا ترشح بیش از حد اشک

اگر بوتاکس به‌درستی تزریق نشود، می‌تواند در کل ماهیچه‌های صورت شما پخش شود. در این صورت عوارض زیر بروز می‌کنند و شما باید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

 • ضعف در عضله‌های صورت
 • مشکل دید
 • مشکلات تنفسی
 • از دست دادن کنترل ادرار
 • مشکل در صحبت کردن یا قورت دادن
 • بروز کبودی طبیعی است

کبودی پس از تزریق بوتاکس طبیعی است، زیرا مواد را با سوزن وارد پوست می‌کند. گاهی سر سوزن به رگ‌های خونی برخورد می‌کند و باعث کبودی می‌شود. کبودی ناشی از بوتاکس پس از چند روز خودبه‌خود رفع خواهد شد.

برخی مطب‌ها برای از بین بردن کبودی ناشی از تزریق بوتاکس، لیزر درمانی را پیشنهاد می‌کنند. با این روش کبودی‌ها در عرض ۲۴ ساعت محو می‌شوند. به‌جز کبودی، احتمال قرمزی و تورم ملایم در صورت هم وجود دارد. این علائم پس از گذشت چند ساعت نیز از بین می‌روند و فرد می‌تواند به زندگی عادی خود برگردد.

 • مراقبت‌های بعد از بوتاکس

برای اینکه بوتاکس در ماهیچه‌های صورت شما به‌خوبی جای گیرد، به زمان نیاز دارد؛ بنابراین پس از تزریق نباید آرایش کرد، به‌صورت دست زد یا دراز کشید و ورزش کرد. هر یک از این کارها باعث می‌شود توکسین در نواحی دیگر صورت شما هم پخش شود و تاثیرگذاری خود را از دست بدهد.

پس از تزریق بوتاکس از سفر هوایی نیز اجتناب کنید. فشار هوا روی توکسین و نحوه حرکت آن زیر سطح پوست تاثیر می‌گذارد. برای اینکه بهترین نتیجه را از تزریق بوتاکس داشته باشیم، رعایت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ضروری است.

 • بوتاکس تاثیر دائمی ندارد !

یک نکته مهم در مورد بوتاکس انتظارات شما از آن است. برخلاف جراحی‌های زیبایی، اثر بوتاکس طولانی مدت نیست. پس از گذشت ۳ روز از تزریق بوتاکس شما متوجه تغییرات خواهید شد، اما گاهی ممکن است ۲ هفته طول بکشد تا نتایج به‌طور کامل حاصل شوند.

ماندگاری بوتاکس برای هر شخص متفاوت است. معمولا هر تزریق بین ۴ تا ۶ ماه دوام دارد. به‌طور میانگین می‌توان گفت ماندگاری بوتاکس ۵ ماه است. از دیگر عوامل تاثیرگذار در میزان ماندگاری بوتاکس باید به نواحی تزریق‌شده، تعداد واحدها و کیفیت بوتاکس اشاره کرد. بوتاکس برگشت‌پذیر نیست، پس در صورت مشاهده عوارض، باید صبر کنید نوروتوکسین کاملا از صورت خارج شود که آن عوارض هم از بین بروند.

 • تزریق بوتاکس، راهکاری جهت پیشگیری است

افراد در آستانه ۳۰ سالگی متوجه به وجود آمدن خطوطی در پوست خود می‌شوند. برخی از این خطوط دائمی هستند و برخی دیگر تنها زمانی نمایان می‌شوند که شما صورت خود را حرکت می‌دهید.

بوتاکس به ماهیچه‌های صورت شما استراحت می‌دهد. هرچه عضلات صورت بیشتر استراحت کنند، کمتر باعث به وجود آمدن چین‌وچروک می‌شوند. به‌ این ‌ترتیب بوتاکس از بدتر شدن خط‌ها و چین‌وچروک‌های پوست جلوگیری می‌کند. برای نتیجه‌گیری کامل باید به استفاده از بوتاکس ادامه دهید.

 • تعداد دفعات تزریق بوتاکس

یک جلسه تزریق بوتاکس کافی نیست. برای اینکه به‌خوبی نتیجه بگیرید، باید چندین جلسه بوتاکس تزریق کنید. تاثیر بوتاکس دائمی نیست، اثرات آن به‌مرور محو می‌شوند و چین‌وچروک‌ها دوباره پدیدار می‌شوند، درنتیجه احتمالا به تزریق دوباره نیاز پیدا خواهید کرد.

این اتفاق به این دلیل می‌افتد که پس از محو شدن بوتاکس، سلول‌های عصبی، گیرنده‌های استیل‌کولین تولید می‌کنند. این گیرنده‌ها باعث حرکت دادن صورت و درنتیجه ایجاد خطوط روی پوست خواهند شد. برای جلوگیری از ایجاد چین‌وچروک، حالت‌ صورت شما باید ثابت بماند و اعصاب صورت نباید گیرنده‌های عصبی تولید کنند.

اگر از بوتاکس استفاده کنید، متوجه تفاوتی که ایجاد می‌کند خواهید شد. این تغییر یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد، اما پس از چند بار استفاده شاهد تغییرات خواهید بود.

حتی با استفاده از بوتاکس هم ساختار کلاژن پوست شما شکسته می‌شود و پوست رطوبت و کشسانی خود را از دست می‌دهد؛ بنابراین خطوطی در پوست به وجود می‌آید. یک جلسه تزریق بوتاکس برای نتیجه گرفتن از روند درمان کافی نیست، برای دیدن نتایج عالی باید حدود یک سال (دو تا شش جلسه) به مبارزه با چین‌وچروک‌ها بپردازید.

 • مردان هم می‌توانند از بوتاکس استفاده کنند !

انجام تکنیک های درمانی و مراقبت از پوست هیچ خجالتی ندارد. آقایان هم می‌توانند مانند خانم‌ها از بوتاکس برای کند کردن روند پیری استفاده کنند. درواقع تزریق بوتاکس یکی از محبوب‌ترین اقدامات زیبایی در مردان است.

آقایان هم مانند خانم‌ها باید بتوانند برای پیدا کردن احساس بهتر نسبت به خود و افزایش اعتمادبه‌نفس، از خدمات زیبایی استفاده کنند. پس بهتر است هنجارهای قدیمی را کنار گذاشته و برای بهبود سلامت و زیبایی خود اقدامات لازم را انجام دهید. شیوه عملکرد توکسین در عضلات صورت خانم‌ها با آقایان هیچ تفاوتی ندارد. در رابطه با هزینه ی تزریق بوتاکس نیز باید گفت که به عواملی چون برند و مقدار بوتاکس تزریق شده به صورت فرد بستگی دارد.

 • هرکسی نمی‌تواند بوتاکس تزریق کند !

بیشتر افرادی که سراغ بوتاکس می‌روند، میان‌سال یا پیرتر هستند؛ اما ازآنجایی‌که بوتاکس خاصیت ضدپیری دارد، برای افراد کم سن و سال‌تر هم مناسب است. این خاصیت بوتاکس چگونه روی عضله‌ها و پوست صورت تاثیر می‌گذارد؟ بوتاکس ماهیچه‌ها را ثابت نگه‌ می‌دارد و حالت‌های صورت را کنترل می‌کند. به همین علت است که برخی افراد از دهه سوم زندگی خود شروع به تزریق مرتب بوتاکس می‌کنند.

جراحان پلاستیک و متخصصان پوست و مو سن خاصی را برای انجام بوتاکس توصیه نمی‌کنند. سن مناسب تزریق بوتاکس از نظر هر فرد با توجه به هدف آن‌ها، سلامت پوست، ژن، روند افزایش سن و اولویت‌های زیبایی تعیین می‌شود.

پیری یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد. با توجه به روند پیری و انجام مراقبت‌های لازم می‌توان از بروز نشانه‌های آن تا حدی جلوگیری کرد. به همین علت بوتاکس هم خاصیت پیشگیری دارد و هم خاصیت درمانی.

اگر باردار هستید یا سن زیر ۱۸ سال دارید، همچنین در صورت داشتن تبخال یا حساسیت به ماده بوتاکس از تزریق آن خودداری فرمایید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *