تفاوت فیشیال با پاکسازی پوست صورت

احتمالاً تا به امروز درباره مزایای بی‌نظیر فیشیال صورت چیزهای بسیاری شنیده باشید. این روزها خانم‌ها و آقایان بسیاری برای افزایش زیبایی طبیعی پوست و همین‌طور بازگرداندن سلامتی به پوست صورت خود، فیشیال یا پاکسازی انجام می‌دهند. سؤالی که اکنون در اینجا مطرح می‌شود این است که فرق فیشیال و پاکسازی پوست در چیست؟

تفاوت-فشیال-و-پاکسازی---تصویر-شاخص

در این مقاله از وب‌سایت دکتر مهرشاد رابط، می‌خواهیم نگاهی به چیستی فیشیال و پاکسازی پوست داشته باشیم. ابتدا در کنار هر یک ویژگی‌ها و مراحل فیشیال و پاکسازی را مرور می‌کنیم و در نهایت نیز از شباهت‌ها و تفاوت‌های میان این دو با یکدیگر صحبت می‌کنیم. اگر مي‌‌خواهید بدانید که کدام یک برای پوست شما مناسب‌تر است، این مقاله برای شماست.

 

فیشیال چیست؟

به ساده‌ترین بیان ممکن، فیشیال را می‌توان یک راهکار درمانی – مراقبتی برای پوست صورت دانست. اگر می‌خواهید پوستی داشته باشید که به‌ طور طبیعی سالم و زیبا باشد، استفاده از خدمات حرفه‌ای فیشیال صورت می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. رفع سلول‌های مرده پوست و همین‌طور تغذیه پوست، از جمله مهم‌ترین کارکردهای فیشیال به شمار می‌رود.

فیشیال مراحل مختلفی دارد و هر یک از مراحل آن می‌تواند خاصیت جداگانه‌ای برای پوست صورت شما داشته باشد؛ این راهکار درمانی تکنیک‌های خاص خودش را دارد و در طول آن از محصولات تخصصی مختلفی استفاده می‌شود. فیشیال کاری تخصصی است و به همین دلیل بهتر است که آن را مراکز زیبایی معتبر و کلینیک‌های شناخته شده انجام داد.

از جمله مهم‌ترین مزایای فیشیال برای پوست می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • بهبود سلامت پوست
 • افزایش درخشندگی پوست
 • رفع آلودگی‌های پوست به‌صورت عمقی
 • افزایش رطوبت پوست و آبرسانی
 • کاهش خطوط ریز پوست
 • کاهش چین‌وچروک‌های خفیف
 • کاهش علائم اسکار یا جای زخم
 • افزایش خون‌رسانی در پوست صورت
 • ازبین‌بردن سلول‌های مرده روی پوست
 • رفع علائم سوختگی ناشی از نور خورشید
 • رفع آکنه و جوش یا جای جوش
 • آرامش‌بخشی به فرد و غیره.

مراحل فیشیال چیست

مراحل فیشیال چیست؟

همان‌طور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم، فیشیال پوست مراحل مختلفی دارد؛ هر یک از مراحل ممکن است برای هر فرد متفاوت از دیگری باشد و همچنین نیز در آن از تکنیک‌ها یا محصولات منحصربه‌فرد استفاده شود. مراحل رایج فیشیال را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد؛ البته به یاد داشته باشید که مراحل فیشیال ممکن است در هر مرکز متفاوت از دیگری باشد.

۱.     بررسی نوع پوست و مشکلات آن

اولین مرحله از فیشیال باید توسط متخصص پوست انجام شود. در این مرحله متخصص نوع پوست شما را تشخیص می‌دهد، نیازهای آن را شناسایی می‌کند و همچنین مشکلات آن را نیز بررسی می‌کند. بعد از آن روند درمان و همچنین محصولات موردنیاز پوست شما را تعیین خواهد کرد و به سراغ مراحل بعدی خواهد رفت.

۲.     قراردادن پوست زیر دستگاه بخار

دومین مرحله استفاده از دستگاه بخار است. بخار می‌تواند به خارج‌شدن آلودگی‌های زیر پوستی کمک کند و  مراحل پاکسازی منافذ پوست را راحت‌تر کند. همچنین بخار می‌تواند پوست را نرم‌تر کرده و برای باقی مراحل آماده کند. برای پوست‌هایی که حساس هستند، این مرحله انجام نمی‌شود و یک‌راست به سراغ مرحله سوم می‌روند.

۳.     لایه‌برداری و حذف پوست مرده

بعد از اینکه بستر پوست برای باقی مراحل فیشیال آماده شد، لایه‌برداری و حذف سلول‌های مرده پوست آغاز می‌شود. در این مرحله ممکن است از دستگاه‌ها و حتی مواد شیمیایی خاصی استفاده شود. برای مثال اسیدتراپی پوست ممکن است یکی از اجزای تشکیل‌دهنده این مرحله باشد که بیشتر برای پوست‌های با مشکلات حاد استفاده می‌شود.

۴.     ازبین‌بردن جوش و آکنه

در این مرحله جوش‌ها تخلیه می‌شوند. اگر جوش سرسیاه داشته باشید، در این مرحله با ابزار مخصوص آن‌ها را از پوست شما خارج می‌کنند. همچنین سایر جوش‌های چرکی و آکنه را نیز در همین مرحله از پوست شما حذف می‌کنند. این مرحله ممکن است کمی دردناک باشد، به همین دلیل اگر حساس باشید باید درخواست کنید که با ملایمت بیشتری برایتان انجام شود. بد نیست بدانید که برخی از مراکز فیشیال ضد جوش را به‌صورت تخصصی تنها برای همین مورد انجام می‌دهند.

۵.     ماساژ تراپی پوست صورت

اکنون مراحل فیشیال صورت تقریباً به پایان رسیده است؛ پوست شما بعد از تنش‌هایی که در مراحل قبلی تحمل کرده است، نیاز به استراحت و آرامش دارد. درست به همین دلیل در این مرحله پوست شما را با استفاده از ابزار و تکنیک‌های مختلف ماساژ می‌دهند. این ماساژ می‌توانید به بازگشت آرامش به پوست صورت و عضلات آن کمک کرده و جریان خون را در این ناحیه بهبود ببخشد.

۶.     استفاده از ماسک‌ها و محصولات مراقبتی

در نهایت نوبت استفاده از ماسک‌ها و محصولات مراقبتی می‌رسد. ماسک‌ها معمولاً برای آبرسانی و تأمین رطوبت پوست هستند؛ همچنین ممکن است دارای مواد مغذی و ویتامین‌های لازم برای پوست نیز باشند. علاوه بر ماسک از محصولاتی مانند تونر، آب‌رسان و مرطوب‌کننده نیز در پایان کار استفاده می‌شود.

لایه-برداری-در-فشیال-صورت

پاکسازی چیست؟

پاکسازی پوست نیز شباهت بسیار زیادی به فیشیال دارد. هدف از انجام فیشیال و پاکسازی صورت تقریباً یکی هستند و هر دو برای این انجام می‌شوند که پوست را از سلول‌های مرده و دیگر آلودگي‌ها تمیز کنند. پاکسازی پوست مراحل ساده‌تری نسبت به فیشیال دارد و در آن خبری از تجهیزات و دستگاه‌های مخصوص نیست؛ همچنین ممکن است در آن از محصولات غیرتخصصی استفاده شود.

خیلی از متخصصان باور دارند که پاکسازی پوست را حتی می‌توان در خانه نیز انجام داد؛ اما بدیهی است که می‌توان خدمات پاکسازی پوست کلاسیک را در کلینیک‌های تخصص نیز به بهترین شکل تجربه کرد. حال که می‌دانیم پاکسازی پوست چیست، بد نیست که نگاهی به مزایای پاکسازی پوست صورت نیز داشته باشیم:

 • رفع آلودگی‌های پوست به‌صورت سطحی
 • سادگی و سرعت عمل در انجام آن
 • قابلیت پاکسازی پوست به‌صورت روزانه
 • بهبود سلامت پوست صورت
 • رفع مشکلات پوستی در طولانی‌مدت و غیره.

مراحل پاکسازی چیست؟

چنان که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم، پاکسازی پوست مراحل ساده‌تری نسبت به فیشیال دارد. شما می‌توانید پاکسازی پوست را به‌صورت روزانه در منزل و با استفاده از محصولات مراقبتی خاص انجام دهید. ساده‌ترین مراحل پاکسازی پوست که هر کسی می‌تواند آن را انجام دهد، به شرح زیر است:

۱.     استفاده از پاک‌کننده آرایشی

اگر پوست شما آرایش دارد، اولین مرحله از پاکسازی پوست آن است که آرایش خود را تمیز کنید. میسلار واتر یا دیگر پاک‌کننده‌های مخصوص آرایش، بهترین گزینه برای استفاده در این مرحله هستند.

۲.     شستن پوست با شوینده مناسب

قدم دوم استفاده از شوینده‌های مخصوص پوست صورت است. بسته به نوع پوست صورت خود، باید از شوینده‌های مناسب استفاده کنید. شوینده به شما کمک می‌کند که پوست خود را به‌صورت عمیق‌تر پاکسازی کنید.

۳.     استفاده از تونر

بعد از شستن پوست، باید از تونر استفاده کنید. تونر می‌تواند منافذ پوست شما را پاکسازی کند و آلودگی‌های آن را به بهترین شکل خارج کند. علاوه‌برآن استفاده از تونر می‌تواند باعث تنظیم PH پوست شما نیز بشود.

۴.     استفاده از سرم‌های پوستی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های پاکسازی روزانه پوست، استفاده از سرم‌ است. سرم‌های پوستی برای مقاصد خاصی استفاده می‌شوند؛ برخی از آن‌ها را می‌توان به‌صورت روزانه و برخی دیگر را مانند سرم‌های مخصوص پیلینگ صورت باید به‌صورت هفتگی استفاده کرد.

۵.     استفاده آب‌رسان و ضدآفتاب

در مرحله آخر پاکسازی پوست، باید از کرم‌های آب‌رسان و مرطوب‌کننده استفاده کرد. این محصولات باعث می‌شوند که پوست شما همیشه هیدراته باقی بماند. در نهایت اگر قرار است زیر نور خورشید قرار بگیرید، اصلاً نباید استفاده از ضدآفتاب با SPF مناسب را فراموش کنید!

ماساژ-صورت-در-فشیال

تفاوت فیشیال با پاکسازی پوست صورت

حال که می‌دانیم هر یک راهکارهای درمانی فیشیال و پاکسازی پوست چه ویژگی‌ها و مزایا و مراحلی دارند، بد نیست که نگاهی به تفاوت میان این دو نیز داشته باشیم. مهم‌ترین تفاوت‌های میان پاکسازی پوست و فیشیال را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • فیشیال پوست‌پوست شما را به‌صورت عمیق‌تر و تخصصی‌تر تمیز می‌کند، اما در پاکسازی پوست به‌صورت سطحی‌تر تمیز می‌شود.
 • فیشیال صورت را تنها می‌توان در مراکز تخصصی انجام داد، اما انجام پاکسازی پوست علاوه بر مراکز تخصصی، در خانه نیز امکان‌پذیر است.
 • مراحل فیشیال صورت بیشتر است و در آن از تکنیک‌ها و محصولات تخصصی استفاده می‌شود، اما پاکسازی پوست بسیار ساده‌تر است.
 • فیشیال صورت باتوجه‌به مراحلی که دارد بسیار طولانی است و حتی ممکن است تا ۲ ساعت طول بکشد، حال‌آنکه پاکسازی را می‌توان در کمتر از ۳۰ دقیقه انجام داد.
 • تأثیرگذاری فیشیال بر روی پوست بسیار بیشتر است و بعد از هر جلسه می‌توان تغییرات آشکار پوست را شاهد بود؛ اما پاکسازی پوست این‌طور نیست و تأثیر آن بعد از چند وقت مشخص خواهد شد.
 • هزینه فیشیال پوست بسیار بیشتر است و به بودجه بیشتری نیاز دارد، اما برای پاکسازی نیازی به پرداخت هزینه‌های سرسام‌آور نیست.

استفاده-از-سرم-در-پاکسازی

خدمات دکتر رابط برای فیشیال و پاکسازی پوست صورت

در این مقاله برای شما از فیشیال پوست و همچنین پاکسازی پوست صورت صحبت کردیم. فیشیال و پاکسازی هر دو برای تمیزکردن پوست از آلودگی‌ها و افزایش سلامت پوست انجام می‌شوند. با استفاده از فیشیال یا پاکسازی، شما می‌توانید زیبایی طبیعی پوست خود را چندبرابر کنید و پوستی بدون جوش و لک داشته باشید.

برای انجام فیشیال یا پاکسازی، بهترین کار مراجعه به یک مرکز معتبر است. ما به‌عنوان کلینیک تخصصی پوست و مو در تهران، می‌توانیم باکیفیت‌ترین خدمات فیشیال و پاکسازی را به شما عزیزان ارائه دهیم.

 جهت تعیین وقت و دریافت مشاوره از طریق راه‌های زیر با ما در ارتباط باشید:

 

سؤالات متداول

فیشیال چیست؟

یک درمان مراقبتی برای پوست صورت است که در آن پوست به‌صورت عمقی از آلودگی‌ها پاکسازی شده و انواع مشکلات آن رفع خواهد شد.

پاکسازی پوست چیست؟

پاکسازی پوست یک فرایند ساده برای رفع آلودگی‌های سطحی پوست است که می‌توان آن را در مرکزهای تخصصی یا خانه انجام داد.

تفاوت فیشیال و پاکسازی پوست چیست؟

فیشیال صورت فرایندی عمیق‌تر برای پاکسازی پوست است، اما پاکسازی پوست بسیار سطحی بوده و سادگی بیشتر دارد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.