روتین پوست خشک؛ مراقبت از پوست حساس و خشک

هر یک از ما، پوست متفاوتی از دیگران داریم. تایپ پوستی انسان‌ها با یکدیگر فرق دارد؛ برخی پوست چرب دارند و برخی هم پوست خشک، بعضی پوستشان مختلط است و بعضی دیگر هم پوست معمولی دارند. در این میان شاید بتوان چنین گفت کسانی که پوست خشک دارند، کارشان از همه سخت‌تر است! چرا که پوست خشک بسیار حساس است و اگر به‌صورت اصولی و درست از آن مراقبت نشود، می‌تواند دردسرهای بسیاری را برای فرد به همراه داشته باشد.

مراقبت-از-پوست-خشک-و-حساس

در این مقاله از مجله پزشکی دکتر مهرشاد رابط، با نحوه مراقبت از پوست خشک و حساس آشنا خواهیم شد. مراقبت از این تایپ پوستی نکات خاص خودش را دارد که افراد باید از آن آگاهی کامل داشته باشند. در این مقاله ابتدا با ویژگی‌های پوست خشک و حساس آشنا می‌شویم و سپس به سراغ معرفی کرم مخصوص پوست خشک و سایر محصولات مراقبتی خواهیم رفت؛ تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

چطور باید از پوست خشک و حساس مراقبت کنیم؟

یکی از انواع تایپ‌های پوستی، پوست خشک است؛ اگر به‌درستی از پوست خشک مراقبت نکنیم، علاوه بر خشکی پوست، دچار پوست حساس نیز خواهیم شد. این تایپ پوستی فاقد هرگونه چربی است و معمولاً برای فرد احساس زبری و کشیدگی ایجاد می‌کند. این پوست‌ها معمولاً بسیار پوسته‌پوسته می‌شوند و احتمال زخم شدن نیز در آن‌ها زیاد است.

برای مراقبت از پوست خشک لازم است که از محصولات آرایشی و بهداشتی آبرسان و سبک استفاده کنیم. محصولاتی مانند صابون‌ها می‌توانند خشکی پوست را بدتر کنند؛ به همین دلیل استفاده از آن‌ها باید متوقف شود. خیلی از اوقات، استفاده از کرم مخصوص پوست خشک می‌تواند در کنترل چربی و خشکی این نوع پوستی، تأثیر بسیار مفیدی داشته باشد.

پوست خشک چیست؟

به‌طورکلی، انواع پوست را می‌توان به ۴ دسته تقسیم‌بندی کرد؛ پوست معمولی، پوست چرب، پوست مختلط و پوست خشک. نوع آخر، زیرمجموعه‌ای نیز دارد که به آن پوست حساس گفته می‌شود؛ بسیاری از پوست‌ها خشک، معمولا به دلیل عدم مراقبت درست و اصولی، به پوست حساس تبدیل می‌شوند و می‌توانند آزارهای بسیاری را برای افراد به همراه داشته باشند.

چنان که پیش‌تر در بخش قبلی به آن اشاره کردیم، خبری از چربی بر روی پوست خشک نیست؛ گفته می‌شود که اگر یک ساعت بعد از حمام رفتن روی پوست شما چربی ایجاد نشد، پوست شما به‌احتمال بسیار زیاد خشک است. خشکی پوست را بیشتر از هر جای دیگر می‌توان در ناحیه گونه‌ها و روی چانه حس کرد.

بهترین-کرم-مخصوص-پوست-خشک

دلایل خشکی پوست چیست؟

گاهی پوست ما به طور ذاتی خشک است و در این حالت نمی‌توان کاری برایش کرد؛ اما همیشه این‌طور نیست. مهم‌ترین دلایل خشکی پوست را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • گاهی خشکی پوست ژنتیکی یا وراثتی هستند؛
 • آب‌وهوای محل زندگی و کیفیت هوا می‌تواند روی خشکی پوست مؤثر باشد؛
 • برخی از عادت‌های فردی و نوع تغذیه نیز در خشکی پوست دخیل است؛
 • شستشوی بیش از اندازه پوست با مواد شوینده سنگین می‌تواند موجب خشکی شود؛
 • استفاده از برخی از محصولات آرایشی و بهداشتی هم می‌تواند خشکی را تشدید کند؛
 • برخی از بیماری‌های داخلی مانند تیروئید یا دیابت نیز می‌توانند خشکی پوست بیاورند؛
 • کمبود ویتامین ب در بدن منجر به خشک‌شدن پوست شما خواهد شد؛
 • عدم نوشیدن آب به مقدار کافی در طول روز نیز می‌تواند موجب خشکی پوست شود.

علائم پوست خشک چیست؟

برای اینکه با پوست خشک آشنا شویم، باید علائم و نشانه‌های آن را نیز بشناسیم. گاهی اوقات علت و درمان خارش پوست به خشکی پوست مربوط می‌شود؛ با شناخت علائم پوست خشک، می‌توانیم به‌راحتی آن را تشخیص دهیم و برای درمان آن از کرم مخصوص پوست خشک و سایر محصولات لازم استفاده کنیم:

 • افرادی که این نوع پوست را دارند، معمولاً نوعی کشیدگی روی پوست خود حس می‌کنند؛
 • علاوه بر کشیدگی، زبری و خشنی پوست صورت نیز از دیگر نشانه‌ها به شمار می‌رود؛
 • افرادی که پوست خشک دارند در اکثر مواقع دچار خارش بر روی پوست هستند.
 • لایه انداختن پوست و همچنین پوسته‌پوسته‌ شدن نیز از دیگر علائم پوست خشک است؛
 • ترک‌خوردگی روی پوست یا ایجاد چین‌وچروک‌های ریز هم از علائم پوست خشک‌ است؛
 • کسانی که پوست خشک دارند، معمولاً پوست صورتشان کدر و خاکستری‌رنگ است؛
 • افرادی که پوست خشک و حساس دارند معمولاً دچار التهاب و قرمزی پوست هستند؛
 • در موارد حاد ممکن است احتمال بروز ترک‌های عمیق و زخم شدن پوست نیز باشد؛
 • در نهایت، افرادی که پوست خشک دارند معمولاً دچار پیری زودرس می‌شوند.

مراقبت از پوست حساس

روتین مراقبت از پوست حساس و خشک

برای حفظ سلامت پوست خشک، داشتن روتین روزانه مراقبت از پوست مهم‌ترین چیز است. یک روتین کامل و اصولی می‌تواند کمک کند که خشکی پوست خود را کنترل کنیم و پیامدهای منفی این تایپ پوستی را به حداقل میزان ممکن برسانیم. متخصصان، مراحل زیر را به‌عنوان روتین پوست خشک و حساس توصیه می‌کنند:

۱.     شستشوی پوست

در اولین مرحله مراقبت از پوست خشک، لازم است که پوست خود را با شوینده‌های مناسب شسته و به‌خوبی تمیز کنید. شوینده مناسب پوست خشک را از مراکز معتبر خریداری کنید و روزانه ۱ تا ۲ مرتبه (صبح و شب) پوست خود را به کمک آن تمیز کنید.

۲.     استفاده از تونر

مرحله دوم برای مراقبت از پوست خشک، استفاده از تونر است. تونرهای مخصوص پوست خشک، باید بدون الکل باشند، در غیر این صورت خشکی پوست را تشدید می‌کنند. بعد از هر بار شستشو، باید از تونر نیز استفاده کنید.

۳.     استفاده از محصولات درمانی

پوست خشک گاهی نیاز به ترمیم و درمان دارد؛ با استفاده از انواع محصولات درمانی، می‌توانید این کار را انجام دهید. اکتیوهای پوستی، مانند انواع سرم‌های آبرسان را می‌توانید در همین مرحله استفاده کنید. این مرحله را نیز باید روزانه حداقل ۲ مرتبه انجام دهید.

۴.     استفاده از مرطوب‌کننده

در مرحله بعدی، لازم است که از محصولات مرطوب‌کننده استفاده کنید. مرطوب‌کننده به حفظ رطوبت پوست کمک کرده و از خشکی مجدد جلوگیری می‌کند. علاوه بر استفاده بعد از هر بار شستشو، این محصول را می‌توانید هر زمان که احساس خشکی کردید نیز استفاده کنید.

۵.     استفاده از ضدآفتاب

اگر قرار است از خانه بیرون بروید و زیر نور آفتاب باشید، حتماً باید از ضدآفتاب با SPF مناسب نیز استفاده کنید. اگر تمام طول روز را بیرون از خانه هستید، لازم است که هر ۳ تا ۵ ساعت یک‌بار ضدآفتاب خود را تمدید کنید. ضدآفتاب شما نیز باید با نوع پوست شما سازگار باشد.

۶.     استفاده از انواع ماسک‌ها

در نهایت، برای اینکه به پوست خود بهتر آبرسانی کنید و سلامت آن را بهتر حفظ کنید، می‌توانی به‌صورت هفتگی ۱ تا ۲ مرتبه، از ماسک‌های مخصوص پوست خشک استفاده کنید. یادتان باشد که بهتر است ماسک را بعد از انجام روتین پوستی شب و قبل از خواب انجام دهید.

استفاده-از-سرم-آبرسان-برای-پوست-خشک

روتین پوست خشک و جوش دار

خیلی از افراد این‌طور گمان می‌کنند که پوست‌های خشک به آکنه و جوش دچار نمی‌شوند؛ اما بدون شک این باور اشتباه است. هرچند که ممکن است کمتر شاهد آن باشیم، اما پوست‌های خشک نیز ممکن است گاهی دچار انواع جوش و آکنه شوند. درمان جوش و آکنه در این پوست‌ها غیرممکن نیست، ولی خب می‌تواند دشوار باشد.

روتین پوست خشک و جوش دار معمولاً با روتین پوست خشک و حساس مشابه است، اما در این میان باید به این چند نکته بسیار مهم توجه داشته باشید:

 • استفاده از محصولات بهداشتی سنگین می‌تواند آکنه شما را بدتر کند.
 • بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که بر پایه روغن نباشند.
 • توجه داشته باشید در ترکیباتی محصولاتی که استفاده می‌کنید، موادی مانند بنزوئیل پروکسید یا سالیسیلیک اسید وجود نداشته باشد.
 • پوست خشک را اصلاً لایه‌برداری نکنید؛ این کار هرچند ممکن است برای آکنه مفید باشد، اما برای خشکی پوست بسیار مضر است.
 • بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که رنگی نباشند و همین‌طور حاوی عطر هم نباشند؛ زیرا ممکن است منجر به التهاب پوست خشک و حساس شوند.

فوم شستشوی صورت پوست خشک

بدون شک خودتان نیز تا به اینجا مطلب متوجه شده‌اید که محصولات مراقبت از پوست برای تایپ پوستی خشک، باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند. مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام خرید انواع محصولات مراقبتی و کرم مخصوص پوست خشک باید به آن توجه داشته باشید، سازگاری آن‌ها با پوست خشک است.

در بازار می‌توانید محصولات بسیاری را پیدا کنید که بر روی بسته‌بندی آن‌ها عبارت «مناسب برای پوست خشک» یا «سازگار با پوست خشک» ذکر شده است. اگر قرار است برای پوست خشک خود فوم شوینده خریداری کنید، بهتر است که تنها به سراغ محصولاتی بروید که این عبارت یا عبارت‌های مشابه بر روی آن چاپ شده باشد. در چنین مواقعی، کمک‌گرفتن از یک متخصص می‌تواند بهترین راهکار باشد.

بهترین آبرسان پوست خشک کدام است؟

استفاده از آبرسان برای پوست بسیار اهمیت دارد؛ نه‌تنها برای مراقبت از پوست در فصل سرما، بلکه برای پوست خشک نیز همیشه باید از آبرسان استفاده کرد. محصولات آبرسان در بازار بسیار زیاد هستند، اما اینکه کدام یک از آن‌ها مناسب پوست ماست، بسیار اهمیت دارد. چنان که پیش‌تر نیز در همین مقاله به آن اشاره کردیم، برای روتین پوست خشک، باید از آبرسان متناسب و سازگار با همین تایپ پوستی استفاده کنیم.

بهترین آبرسان پوست خشک یا بهترین کرم مخصوص پوست خشک، معمولاً در ترکیبات خود یک یا چند تا از مواد شیمیایی زیر را دارد:

 • هیالورونیک اسید: مهم‌ترین و بهترین ماده در محصولات آبرسان برای پوست خشک
 • گلیسیرین: حفظ رطوبت پوست و همین‌طور کمک به تسکین التهابات پوستی
 • شی باتر: کمک به حفظ رطوبت پوست و همچنین تغذیه و تسکین پوست
 • ویتامین E: کمک به تأمین رطوبت پوست و همین‌طور کاهش خشکی پوست
 • روغن جوجوبا: کمک به نرم‌شدن پوست، حفظ رطوبت و حفظ تعادل چربی پوست
 • سرامیدها: ایجاد یک ‌لایة رطوبتی بر روی پوست و کمک به درمان التهابات پوستی

علائم-پوست-خشک-و-حساس

خدمات دکتر رابط برای پوست خشک و حساس

در این مقاله از مجله پزشکی دکتر مهرشاد رابط، با روتین مراقبت از پوست خشک و حساس آشنا شدیم. پوست‌های خشک و حساس معمولاً نیاز به مراقبت ویژه دارند و در صورت عدم مراقبت درست و استفاده از انواع کرم مخصوص پوست خشک، دچار عارضه‌ها خواهند شد و دردسرهای بسیاری را برای افراد ایجاد خواهند کرد.

برای کنترل خشکی پوست و همین‌طور درمان مشکلات پوستی ناشی از آن، ما به‌عنوان بهترین کلینیک تخصصی پوست و مو در تهران، در خدمت شما عزیزان هستیم.

شما می‌توانید جهت تعیین وقت و دریافت مشاوره از طریق راه‌های زیر با ما در ارتباط باشید:

سؤالات متداول

نشانه‌های پوست خشک چیست؟

پوست خشک معمولاً فاقد چربی است، در نواحی گونه و چانه دچار کشیدگی است، زود ملتهب می‌شوند و در اکثر اوقات حساس است.

روتین مراقبت از پوست خشک چطور است؟

پوست خشک را باید با محصولات مناسب شست، سپس از تونر استفاده کرد، بعد به سراغ محصولات تخصصی آبرسان رفت، در نهایت نیز باید از مرطوب‌کننده قوی استفاده کرد.

چه ترکیباتی باید در محصولات مخصوص پوست خشک وجود داشته باشد؟

محصولات مخصوص پوست خشک معمولاً حاوی هیالورونیک اسید، گلیسیرین، ویتامین E، شی باتر یا روغن جوجوبا هستند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.