هیدرادنیت چرکی یک بیماری پوستی دردناک است که به عنوان آکنه نیز شناخته میشود.
تقریبا ۴ درصد جمعیت جهان مبتلا به این بیمار هستند.
این بیماری معمولا در نواحی که پوست در معرض اصطکاک است بروز میکند.
اگر شما هم به این بیماری پوستی مبتلا هستید پس با ما همراه شوید تا از راه های درمان هیدرادنیت چرکی آگاه شوید...

 • بهترین درمان هیدرادنیت چرکی
 • بهترین پزشک درمان هیدرادنیت چرکی
 • مدت زمان درمان هیدرادنیت چرکی
 • مراقبت های درمانی هیدرادنیت چرکی

درخواست نوبت یا وقت مشاوره

لطفا نام و شماره موبایل خود را در فرم زیر وارد کنید

دریافت مشاوره

علائم هیدرادنیت

همان طور قبلا به آن اشاره شد،این بیماری معمولا در نواحی از بدن که پوست در معرض اصطکاک است بروز میکند.
زیربغل،کشاله ران،باسن،ران و سینه معمولا نواحی هستند که مساعد برای این بیماری میباشند.

 • برجستگی هایی مانند آکنه که گنبدی شکل هستند
 • در هنگام لمس دردناک و سفت میباشند
 • قطر آن ها معمولا ۱تا ۳ سانتی متر میباشد
 • خود به خود سر باز کرده و چرک آن خارج میشود

عوامل هیدرادنیت

هیدرادنیت عوامل متعددی دارد،اما می توان مهم ترین عامل پدید آمدن آن را منافذ پوستی و فولیکول ها مو دانست.
ضعف در سیستم ایمنی و یا تغیرات هورمونی نیز از جمله رایج ترین عوامل پدیدار شدن این بیماری می باشد.

 • مصرف داروهای خاص
 • اضافه وزن
 • سابقه خانوادگی
 • استعمال دخانیات
 • ابتلا به آکنه
 • ابتلا به بیماری های روده
 • ابتلا به دیابت
 • ابتلا به آرتریت 
  از جمله شایع ترین دلایل بروز این بیماری میباشد.

آیا بیماری هیدرادنیت چرکی مسری است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت این بیماری مسری نبوده و قابل انتقال به فرد دیگری نیست،در حقیقت هیدرادنیت بواسطه عدم رعایت بهداشت در فرد پدید نمیاید و دلایل هورمونی و… دارد.

ژنتیک یک سوم از بیماران مبتلا به هیدرانیت چرکی یک سابقه خانوادگی مثبت گزارش می دهد که نشان دهنده الگوی ژنتیکی در مشابه در مبتلایان به هیدرادنیت چرکی است. جهش های ژنتیکی در ژن های گاما سکرتاز که ظاهراً منجر به تکثیر و تمایز غیرطبیعی اپیدرم می شود، در تعداد کمی از بیماران مبتلا به نوع خاصی از هیدرادنیت چرکی شناسایی شده است.

تشخیص هیدرادنیت

این بیماری بواسطه ظاهرش ممکن است با آکنه و یا جوش اشتباه گرفته شود،هرچند سعی کردیم در این مقاله به علائم و دلایل بروز این بیماری به طور کامل اشاره کنیم،اما بهترین راه تشخیص این بیماری مراجعه به متخصص پوست مو و زیبایی می باشد.

دارو ی درمان هیدرادنیت چرکی

درمان هیدرادنیت چرکی معمولا از طریق تجویز آنتی بیوتیک صورت میگیرد.
در برخی موارد ممکن است نیاز به تخلیه و جراحی در نواحی آلوده  باشد.
در صورتی که طی مدت ۱ الی ۲ هفته بهبود پیدا نکردید حتما به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

درمان های خانگی هیدرادنیت چرکی

در ادامه به برخی از درمان های خانگی موثر برای هیدرادنیت چرکی اشاره می نماییم:

کمپرس آب گرم

استفاده از کمپرس آب گرم می تواند درد ناشی از این بیماری را به مراتب کاهش دهد.
همچنین کمپرس آب گرم به کاهش تورم نیز کمک می کند.
باید دقت کنید نباید از کمپرس آب داغ استفاده کنید چرا که ممکن است باعث آسیب  رسانی به ضایعات مربوطه شود.
درصورتی که باردار و یا مبتلا به بیماری های خاص هستید حتما قبل از استفاده از کمپرس آب گرم با پزشک خود مشورت کنید.

خشک نگه داشتن پوست

رطوبت می تواند باعث بدتر شدن این بیماری شود،در نتیجه با خشک نگه داشتن پوست میتوانید به بهبود این بیماری کمک کنید.

 • شستشو مناطق آسیب دیده با آب گرم و صابون
 • استحمام روزانه
 • شستشو مداوم لباس ها
 • خشک کردن پوست بعد از حمام و دستشویی
 • پرهیز از شنا کردن 

آیا بیماری هیدرادنیت چرکی خطرناک است؟

Hidradenitis suppurativa (HS)، یک اختلال التهابی پوستی نسبتاً شایع و مزمن است که در صورت عدم تشخیص و درمان مناسب می تواند عواقب جبرن ناپذیری با خود به همراه داشته باشد. هیدرادنیت چرکی از نظر بالینی توسط ندول ‌های ملتهب و عو دکننده در نواحی مانند نواحی زیر بغل و … ایجاد می شود. ابتلا به هیدرادنیت چرکی می‌تواند باعث درد شدید شود و در مراحل شدید بیماری، منجر به تشکیل فیستول، مجاری سینوسی و زخم‌های گسترده شود.

خانم ها بیشتر به هیدرادنیت چرکی مبتلا می شوند یا آقایان؟

 شروع ابتلا به هیدرادنیت چرکی معمولا پس از سن بلوغ است و معمولا زنان بیشتر به هیدرادنیت چرکی مبتلا می شوند.. مکانیسم های بیماری زایی متعددی در HS پیشنهاد شده است، از جمله اختلال در تنظیم ایمنی، ژنتیک، سیگار کشیدن و چاقی. ارتباط HS  با بیماری التهابی روده، عوامل خطر بیماری قلبی عروقی و اختلالات روانپزشکی نشان می دهد HS یک بیماری سیستمیک است. به طور قابل توجهی ابتلا به این بیماری، کیفیت زندگی بیماران را در مقایسه با سایر بیماری های پوستی کاهش می دهد. متأسفانه تجربیات حاکی از تاخیرهای طولانی تشخیصی است که در بسیاری از موارد ممکن است به دلیل عدم آگاهی پزشکان از بیماری باشد. بنابراین افزایش دانش HS به منظور بهینه سازی مدیریت بیماری و در نهایت بهبود کیفیت زندگی بیماران مهم است.

اهمیت تشخیص به موقع بیماری هیدرادنیت چرکی

تشخیص و درمان به موقع برای جلوگیری از پیامدهای ناتوان کننده HS و بهبود کیفیت زندگی در بیماران ضروری است. اگرچه دانش درمان بیماری هیدرادنیت چرکی در سال‌ های اخیر به شدت افزایش یافته است، تجربیات بالینی همچنان نشان ‌دهنده عدم شناسایی و تاخیر تشخیصی قابل‌ توجه بیماری هیدرادنیت چرکی است، که در نهایت بسیاری از بیماران را از دریافت درمان کافی و به موقع باز می ‌دارد.

آیا پزشکان عمومی می توانند بیماری هیدرادنیت چرکی را درمان نمایند؟

هیدرادنیت چرکی معمولاً توسط غیر متخصصان پوست (به عنوان مثال، پزشکان عمومی، جراحان، متخصصان زنان) که نشانه های آن را در بدن بیمار مراجعه می کنند، قابل تشخیص است. از این رو این افراد در تشخیص زودهنگام، درمان اولیه و ارجاع بیماران به متخصص پوست نقش اساسی دارند. بنابراین، دانش گسترده از ویژگی های بالینی و روش های مدیریت بیماری هیدرانیت چرکی در محیط مراقبت های اولیه و سایر تخصص های پزشکی ضروری است.

آیا مصرف سیگار بر ابتلا به هیدرادنیت چرکی تاثیر گذار است؟

بررسی ها نشان می دهد که بیش از 70 درصد از بیماران مبتلا به هیدرادنیت چرکی  سیگاری هستند. و ارتباط قوی بین سیگار کشیدن و ابتلا به هیدرادنیت چرکی نشان داده شده است. همچنین جالب است ببدانید که در بسیار از افراد مشاهده شده است که با ترک مصرف سیگار، اثرات سیگار در بدن فرد از بین رفته است و سیر بیماری در فرد کاهش یافته است.

آیا افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر در معرض ابتلا به هیدرادنیت چرکی می باشند؟

چاقی یک عامل خطرناک مکرر برای ابتلا به بیماری هیدرادنیت چرکی است. شیوع چاقی در بیماران مبتلا به هیدرادنیت چرکی در مقایسه با افراد سالم به طور قابل توجهی بالاتر است. چندین مطالعه ارتباط بین شاخص توده بدنی (BMI) و ابتلا به هیدرادنیت چرکی را  و همچنین شدت این بیماری را بررسی کرده است.

که طبق این بررسی های صورت گرفته می توان گفت که در افرادی که دارای اضافه وزن هستند، امکان ابتلا به این بیماری بیشتر از سایرین می باشد.

بیماری هیدرادنیت چرکی چگونه تشخیص داده می شود؟

استفاده از سونوگرافی، به ویژه داپلر رنگی، در ارزیابی شدت بیماری هیدرادنیت چرکی در حال افزایش است. شواهد در حال ظهوری وجود دارد که معاینه بالینی به تنهایی، می تواند شدت بیماری را دست کم بگیرد. سونوگرافی اجازه می دهد تا تغییرات تحت بالینی (مانند ضخیم شدن پوست، کیست های کاذب پوستی، گشاد شدن فولیکول های مو، مجموعه مایعات) همراه با اطلاعات دقیق از نوع و وسعت ضایعه را مشاهده کنید. از این رو، سونوگرافی باید در تشخیص و ارزیابی شدت بیماری گنجانده شود. علاوه بر ارزیابی شدت بیماری، پیامدهای گزارش شده توسط بیمار و ارزیابی عوامل خطرناک بیماری قلبی عروقی  و همچنین سایر عوامل مرتبط شرایط باید در مانیتورینگ بیماران لحاظ شود.

آیا ابتلا به افسردگی از عوارض بیماری هیدرادنیت چرکی است؟

شیوع بالای افسردگی در میان بیماران مبتلا به هیدرادنیت چرکی در بسیاری از بررسی ها تایید شده است. به این صورت که در تحقیقات انجام شده، فرض شده است که بیماران مبتلا به هیدرادنیت چرکی در مقایسه با سایر بیماری های پوستی، از افسردگی شدید تری رنج می برند. به این صورت که به نظر می رسد ارتباطی بین شدت بیماری هیدرادنیت چرکی و افسردگی باشد. همچنین ارتباطاتی میان هیدرادنیت چرکی و سایر اختلالات روانپزشکی (مانند اضطراب، اسکیزوفرنی، روان پریشی و اختلال دوقطبی) نیز مشاهده شده است. اکثر مطالعاتی که به بررسی بیماری های همراه احتمالی در هیدرادنیت چرکی می پردازند، مشاهده ای هستند. بنابراین نمی توانند علیت را اثبات کنند.

عارضه های پوستی ابتلا به هیدرادنیت چرکی کدام اند؟

عوارض جسمی و روانی بیماری هیدرانیت چرکی هر دو می تواند ناشی از بیماری طولانی مدت و کنترل نشده باشد. ضایعات هیدرانیت چرکی ممکن است عفونی ثانویه شوند. اریسیپل و سپسیس به دنبال عفونت بافت نرم در موارد نادری گزارش شده است. اختلال در تحرک مفاصل به دلیل فیبروز گسترده و اسکار می تواند به خصوص در ناحیه زیر بغل رخ دهد. لنف ادم و کارسینوم سلول سنگفرشی می تواند در مناطق التهاب مزمن ایجاد شود. عوارض اضافی هیدرادنیت چرکی ناشی از التهاب سیستمیک طولانی مدت شامل کم خونی، هیپوآلبومینمی و آمیلوئیدوز AA است که منجر به نارسایی کلیه می شود.  درد شدید، ترشحات بدبو و ضایعات بد شکل در مکان های مبتلا، هیدرادنیت چرکی را به یک بیماری سنگین تبدیل می کند. عواقب روانی اجتماعی همراه با  هیدرادنیت چرکی، مانند خجالت، خودآگاهی، انزوای اجتماعی، انگ زدن، افسردگی، اختلال عملکرد جنسی و ناتوانی کاری منجر به افزایش مرخصی استعلاجی و کاهش کیفیت زندگی قابل توجهی می شود که از سایر اختلالات پوستی ناتوان کننده بیشتر است.

هیدرادنیت با جوش چه فرقی دارد؟

شاید در ظاهر تفاوت بسیار اندکی داشته باشند،اما معمولا هیدرادنیت با درد همراه بوده و دوران بهبودی آن نسبت به جوش ها بیشتر میباشد.

چقدر طول میکشه تا بیماری هیدرانیت پوستی درمان شه؟

پاسخ به این سوال نیاز به بررسی های دقیق و علمی میباشد چرا که فاکتور های لازم در درمان بسیار متفاوت بوده،و پیشنهاد ما مراجعه به متخصص پوست،مو و زیبایی میباشد

نشانی مرکز تخصصی دکتر مهرشاد رابط

 • آدرس:تهران ، شهرک غرب ، میدان صنعت ، خیابان حسن صیف ، کوچه دوم ، پلاک ۱۱
درمان گزش

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *