پیدایش خطوط اخم که در واقع همان خطوط افقی موجود در پیشانی و یا میان ابروها و خطوط عمودی بین ابروهاست به عنوان یکی از نشانه‌های کلاسیک پیری شناخته می‌شوند. بسیاری از افراد از خود می‌پرسند راه درمان خلاصی از شر این عارضه پوستی ناشی از افزایش سن چیست؟ بهترین راه برطرف کردن خط اخم، تزریق بوتاکس به این ناحیه است. با تزریق بوتاکس، خط اخم به صورت کامل محو شده و همچنین خطوط روی پیشانی شما نیز از بین می رود.

 • تزریق توسط پزشک متخصص و با تجربه
 • استفاده از بهترین برندهای بوتاکس برای تزریق به خط اخم
 • تزریق بدون درد و عوارض
 • ماندگاری بالای تزریق بوتاکس خط اخم

درخواست نوبت یا وقت مشاوره

لطفا برای دریافت مشاوره تخصصی و یا جهت هماهنگی برای دریافت نوبت ویزیت دکتر متخصص از طریق فرم زیر نام و شماره تماس خود را وارد فرمائید:

دریافت مشاوره

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

نحوه اثر بوتاکس روی خطوط اخم چگونه است؟

اجزای مختلفی چون مغز، نورون‌ها، ماهیچه‌های صورت و انتقال‌دهنده‌های عصبی همگی با همکاری هم در ایجاد حالات مختلف چهره نقش دارند. بوتاکس به عنوان یک نوروتوکسین ارتباط بین این اجزا را مختل کرده و منجر به شلی ماهیچه‌ها و توقف موقتی حالات صورت می‌شود که به شما چهره‌ای بدون خط اخم و در صورت تزریق بوتاکس در نواحی دیگری چون خطوط پنجه کلاغی چشم و یا خطوط لبخند، پوستی صاف و بدون چین‌وچروک ارائه می‌دهد.

در اولین تزریق بوتاکس به پوست خود در نواحی مورد نیاز، ارتباط بین مغز و ماهیچه‌ها مهار شده و به دلیل عدم دریافت هیچ پیامی مبنی بر حرکت ماهیچه‌ها از سوی مغز، پوست شل شده و نهایتا چهره‌ای جوان و شاداب و بدون چین‌وچروک و خطوط به شما هدیه می‌دهد.

 روش انجام بوتاکس خط اخم چگونه است؟

بوتاکس خط اخم یک عمل زیبایی سریع و فوری است که در عرض چند دقیقه قابل انجام است. در ابتدا پزشک با تمیز کردن محل درمان با الکل، زیباجو را برای تزریق آماده می‌کند. همچنین اگر آستانه تحمل درد متقاضی کم باشد، ممکن است یک کرم بی‌حس‌کننده حاوی لیدوکائین را نیز روی ناحیه درمان بمالند. سپس پزشک شما محل‌های تزریق را در ناحیه درمان علامت‌گذاری می‌کند و در هر نقطه بوتاکس تزریق می‌کند. تزریق‌ها معمولاٌ کمترین میزان درد را ایجاد می‌کنند و تنها چند دقیقه طول می‌کشد.

سن مناسب برای استفاده از بوتاکس خط اخم چند سال است؟

FDA بوتاکس را برای برطرف کردن خطوط اخم افراد بالای ۱۸ سال تایید کرده است. ولی بهترین سن برای انجام این تکنیک زیبایی دهه بیست و اویل دهه سی زندگی است. افراد زیر ۱۸ سال نیز در صورتی که رضایت والدین را داشته باشند می‌توانند اقدام به این تکنیک زیبایی داشته باشند ولی FDA هنوز مجوزی برای تزریق بوتاکس خط اخم برای افراد زیر سن قانونی ارائه نکرده است.

برای بوتاکس خط اخم به چند دوز تزریق نیاز دارید؟

تعیین میزان دقیق دوز و یا واحد تزریق بوتاکس بدون انجام بررسی و معاینه‌های لازم از سوی پزشک امکانپذیر نیست چرا که فاکتورهای متعددی در تعیین مقدار بوتاکس مورد نیاز دخیل هستند که از جمله آنها می‌توان به سن، وزن، جنسیت، رنگ و حجم پوست، اینکه آیا فرد دخانیات مصرف می‌کند یا نه اشاره کرد. معمولا افراد انتظاراتی که از تزریق بوتاکس خط اخم دارند را با پزشکشان درمیان می‌گذارند و پزشک در جلسه مشاوره قبل از تزریق میزان دوز مورد نیاز را بسته به محل درمان تعیین می‌کند. به طو متوسط زنان معمولاً به ۲۰ دوز بوتاکس برای خطوط اخم نیاز دارند، در حالی که مردان به ۳۰ دوز نیاز دارند. میزان بوتاکس نیز به عمق خطوط اخم و انتظارت مورد نظر فرد بستگی دارد.

بوتاکس-چشم-گربه-ای

مراقبت های بعد از بوتاکس خط اخم

برای اینکه از تاثیر و قرارگیری صحیح بوتاکس در محل مورد نظر اطمینان حاصل کنید بهتر است دستورالعمل‌ها و نکات مراقبتی زیر را به صورت اصولی رعایت کنید.

 • به مدت دو ساعت از خم کردن گردن خود خودداری کنید.
 • به مدت چهار ساعت بعد از بوتاکس خط اخم دراز نکشید.
 • به مدت ۲۴ ساعت بعد از تزریق از انجام ورزش و فعالیت‌های بدنی شدید خودداری کنید.
 • برای چند روز از مصرف الکل، نیکوتین، شکر و نمک زیاد اجتناب نمایید.
 • تا زمانی که پزشک شما اجازه نداده است از مصرف رقیق کننده‌های خون و ایبوپروفن اجتناب کنید.
 • از قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کرده و در مواقع ضروری از کرم‌های ضدآفتاب، کلاه یا عینک آفتابی استفاده کنید.
 • از اعمال هر نوع فشار یا مالش دادن محل تزریق برای چند روز بعد از تزریق بوتاکس خط اخم خودداری کنید.

نتایج مورد انتظار از بوتاکس خط اخم

همانطور که گفته شد بعد از بوتاکس خط اخم عضلات دخیل در بروز خطوط اخم در میان دو ابرو فلج شده و از انقباض این ماهیچه‌ها و عضلات و ایجاد چین‌وچروک جلوگیری می‌شود، پوست محل تزریق صاف شده و خطوط و چین‌وچروک‌ها نرم می‌شوند. شما عزیزان حدوداً ۵ الی ۷ روز پس از تزریق بوتاکس شاهد نتایج حاصل از آن خواهید بود.

 اگر از سن ۲۰ سالگی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه تزریق بوتاکس را شروع کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که خطوط ریز بین ابروهایتان به طور کامل ناپدید شوند. اما اگر در سنین بالا و در حالیکه خطوط اخم‌تان عمیق‌تر شده و شما برای اولین بار تحت عمل بوتاکس قرار بگیرید این روش درمانی ظاهر چین‌وچروک‌ها را کاهش می‌دهد اما آنها را از بین نمی‌برد.

آیا تزریق بوتاکس خط اخم اثرات جانبی خاصی نیز دارد؟

معمولا تکنیک تزریق بوتاکس برای رفع خطوط اخم و در کل برطرف مشکلات زیبایی چهره در صورت انتخاب یک پزشک دارای مجوز لازم فاقد هر نوع عوارض جانبی خاص بوده و از جمله شایع‌ترین عوارض آن که به صورت خودبخودی و بدون هیچ مداخله‌ای برطرف خواهند شد می‌توان به قرمزی، تورم و کبودی در محل تزریق اشاره کرد. در صورتی که فرد به مواد تزریقی حساسیت داشته باشد ممکن است دچار سردرد، افتادگی پلک، حالت تهوع و مشکل در تنفس و بلع گردد که در اینصورت بهتر است هر چه سریعتر با پزشک خود تماس بگیرید.

نمونه کار رفع خط اخم با تزریق بوتاکس برای یک خانم در کلینیک دکتر رابط

منظور از خط اخم چیست و دلایل بروز آن چیست؟

خطوط اخم یکی از انواع چین‌وچروک‌های روی صورت است که معمولاً با افزایش سن ظاهر شده و به شکل دو خط عمودی مزاحم بین ابروها که با نام خطوط ۱۱ نیز شناخته می‌شوند نمایان می‌شود. خطوط اخم می‌تواند از دهه ۲۰ زندگی افراد به خصوص در افرادی که چهره‌ای دارند که احساسات مختلف را بروز می‌دهد خود را نشان دهند و با افزایش سن عمیق‌تر شود.

این خطوط عمدتاً به دلیل حرکات مکرر ماهیچه‌های نواحی مختلف صورت ایجاد می‌شوند که به تدریج منجر به تجزیه کلاژن و الاستین (یعنی پروتئین‌های مهم سازنده پوست) می‌شوند. از دیگر عوامل دخیل در بروز این نوع مشکلات پوستی می‌توان به اشعه ماوراء‌بنفش و آلودگی‌های محیطی اشاره کرد که می‌توانند در بدتر شدن تولید و یا تجزیه کلاژن و الاستین در پوست نقش داشته باشند و در دراز مدت منجر به ایجاد خطوط و چین‌وچروک بیشتر در چهره فرد شوند. افرادی که رنگ پوست روشن‌تری دارند به دلیل برخورداری از سطوح پایین ملانین در پوستشان بیشتر مستعد خطوط اخم هستند چرا که محافظت پوست این افراد در برابر اشعه‌های مضر UV خورشید که یکی از اصلی‌ترین علل بروزخطوط اخم هستند کمتر است.

در مقابل، پوست با سطوح بالاتر ملانین مانند افراد آفریقایی و آسیایی محافظت بیشتری در برابر اشعه ماوراء‌بنفش خورشید دارد و با افزایش سن کمتر مستعد ایجاد خطوط اخم است. به همین دلیل است که محافظت روزانه از پوست با استفاده از ضدآفتاب برای حفظ پوست سالم و جوان بسیار مهم است، زیرا به محدود کردن آسیب‌های وارده به سلول‌های سازنده کلاژن و الاستین کمک می‌کند. در کل صرف‌نظر از نوع پوست، علل بروز خطوط اخم شامل قرار گرفتن در معرض نور خورشید، سیگار کشیدن و سایر عوامل استرس‌زای محیطی است که ممکن است نیاز افراد به بوتاکس خط اخم را به سنین جوانی بکشاند.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس پیشانی

چگونه می‌توان از بروز خطوط اخم جلوگیری کرد؟

بروز خط اخم یکی از فرایندهای اجتناب‌ناپذیر ناشی از افزایش سن است که نمی‌توان جلوی بروز آن‌را گرفت ولی با چندین تکنیک و عمل ساده‌ای که اگر ما آنها را در روتین مراقبت از پوست خود قرار دهیم می‌توانیم نمایان شدن آنها را به تاخیر بیاندازیم یا حداقل شدت بروز انها را کاهش دهیم. از جمله نکات مهم برای پیشگیری از بروز خطوط اخم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

قرارگیری ایمن در برابر آفتاب: از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید، حتی در زمستان نیز از کرم ضد آفتاب با SPF30+ استفاده کنید و سعی کنید در زمان‌های که تابش آفتاب در اوج خود قرار دارد از آفتاب دوری کنید.

قطع مصرف سیگار یا کاهش آن: سیگار میزان اکسیژنی را که می‌تواند به سلول‌های پوست برسد محدود می‌کند به طوری که پوست استحکام و بافت خود را از دست می‌دهد.

از رژیم غذایی خوب  و سالم پیروی کنید: سعی کنید انواع ویتامین‌های مورد نیاز بدن به ویژه پوست را از مسیر خوردن میوه و سبزیجات و غذاهای سالم تامین کنید. مصرف مقادیر زیاد آب برای حفظ رطوبت پوست نیز الزامیست و اینکه نوشیدن قهوه و چای را نیز محدود کنید.

روتین مراقبت از پوست خود را فراموش نکنید: پاکسازی روزانه و مرتب پوست، استفاده از انواع محصولات مراقبتی مورد نیاز پوست از جمله آبرسان‌ها و مرطوب‌کننده‌ها و در سنین بالاتر کرم‌های جوانساز را فراموش نکنید.

از استرس دوری کنید: استرس بر سیستم‌های مختلف بدنی تاثیر منفی می‌گذارد پس می‌تواند در بروز خط اخم نیز موثر واقع شود پس تا حد امکان از استرس دوری کنید.

درمان خطوط اخم

بوتاکس خط اخم یکی از بهترین و محبوب‌ترین روش‌‌های خلاصی از شر خطوط اخم است که نتایج سریع و استثنائی ارائه می‌دهد. با چند تزریق به ماهیچه‌های پویا و ظریف صورت که باعث ایجاد خطوط اخم می‌شوند، می‌توان فعالیت آن‌ها را به حداقل رسانده، و پوستی صاف، جوان‌ و بدون خط اخم به خود هدیه داد.

تزریق بوتاکس همچنین می‌تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده شود. هرچند استفاده از تزریق بوتاکس خط اخم در سنین جوانی و زودهنگام توصیه نمی‌شود ولی قطعا در اواخر دهه ۲۰ و اوایل ۳۰ سالگی می‌توان از تزریق ظریف بوتاکس برای جلوگیری از حرکات ماهیچه‌های صورت و در نتیجه به تاخیر انداختن شروع خطوط و چین‌وچروک استفاده کرد.

استفاده از فیلرها برای برطرف کردن خط اخم

فیلرهای پوستی هیالورونیک اسید را می‌توان برای پرکردن خطوط استاتیک اخم تزریق کرد. اگر خطوط اخم شما حتی زمانی که اخم نمی‌کنید وجود داشته باشند شاید استفاده از پرکننده‌های پوستی گزینه مناسبی برای شما باشد.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ با ایجاد ضربه‌های سطح پایین به بالاترین لایه پوست، تولید کلاژن را به سرعت و به طور موثر تقویت می‌کند و با جایگزینی فیبرهای کلاژن قدیمی با فیبرهای جدید به بازسازی پوست کمک می‌کند. این به نوبه خود منجر به سفت شدن پوست شده و با یک برنامه درمانی مناسب و در صورتی که این خطوط عمیق نشده باشند می‌تواند آنها را از بین ببرد.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک نوروتوکسین است که حاوی اشکال خالص شده سم بوتولینوم در فرمولاسیون‌های مختلف است که ده‌ها سال است به عنوان یک ماده ضد پیری قابل اعتماد شناخته می‌شود. سم بوتولینوم یک محصول جانبی از باکتری‌های بسیار تصفیه شده است که به دلیل کارایی و ایمنی آن مورد تایید FDA قرار گرفته است. نوروتوکسین‌ها نه تنها برای درمان‌های زیبایی بلکه به منظور رفع مشکلات پزشکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. محبوبیت بوتاکس در دنیای پزشکی برای رفع برخی از شرایط پزشکی، از جمله تنبلی چشم، تعریق بیش از حد، که به عنوان هایپرهیدروزیس نیز شناخته می‌شود، و مسائل مختلف پزشکی مانند اسپاسم عضلانی، میگرن و TMJ در کنار مزایای زیبایی از جمله تزریق بوتاکس پیشانی و بوتاکس خط اخم در حال افزایش است.

تزریق ژل چانه
ماندگاری اثر تزریق بوتاکس خط اخم چقدر است؟

ماندگاری اثرات بوتاکس معمولاً سه تا شش ماه است ولی برای کسب بهترین نتیجه و اثرگذاری بیشتر این تکنیک، پزشکان توصیه می‌کنند که زیباجویان عزیز بعد از سه تا چهار ماه جلسات تزریق بوتاکس را تکرار کنند.

هزینه بوتاکس خط اخم چقدر است؟

هزینه کل بوتاکس خط اخم بستگی به تعداد واحدهای مورد نیاز فرد دارد که معمولا بسته به عمق خطوط و جنسیت فرد ممکن است متغیر باشد، البته دستمزد پزشک نیز بسته به میزان تجربه وی و نیز محل کلینیک انتخابی‌تان در هزینه نهایی بوتاکس برای رفع خطوط اخم تاثیرگذار خواهند بود.

بهترین سن برای تزریق بوتاکس خط اخم

برای تزریق بوتاکس خط اخم نمی توان اعلام کرد که بهترین سن چه سنی می باشد. در واقع از آن جایی که شرایط بدنی هر فرد متفاوت می باشد، ممکن است علائم و نشانه های پیری در بدن در هر فرد در سن متفاوتی مشاهده شود. به همین خاطر نمی توان عدد دقیق و ثابتی در این رابطه ارائه نمود. اما باید گفت که در نهایت این نظر شما و پزشک متخصص شما است که مشخص می کند آیا به تزریق بوتاکس نیاز دارید و یا خیر.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نمونه ویدئو

Video sample

نمونه کارهای کلینیک

Clinic portfolio

پزشکان

physicians

سوالات متداول

FAQ

پرسش و پاسخ

Comment
ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.