تزریق بوتاکس در چند مرحله انجام می شود؟

مراحل تزریق بوتاکس ، بوتاکس ترکیبی ساخته‌شده از سمی به‌ نام بوتولینوم است. اغلب افراد وقتی متوجه می‌ شوند که پایه اصلی بوتاکس، سم است در مورد تزریق آن نگران یا دودول می‌ شوند و تردید می کنند. اما جای هیچ نگرانی وجود ندارد. چرا که استفاده از این ماده کاملاً بی‌ خطر است و در درمان بسیاری از درد  ها و بیماری‌ها مانند میگرن نیز کاربرد دارد. تزریق بوتاکس یا سم بوتولینوم در زیر پوست سبب فلج موقت عضلات صورت یا بدن در ناحیه ی موردنظر می‌ شود. که نتیجه ی آن کاهش چروک‌ه ای سطحی و عمقی و جوانسازی پوست می باشد. زمانی که برای اولین‌ بار نام این سم در دنیای زیبایی و درمانی در سطح دنیا شنیده شد، ذهن مخاطبین با سؤالات زیادی درگیر بود و ماهیت این ماده ناشناخته و پر از ابهام بود. اما امروزه این گونه نمی باشد. برای آشنایی با عملکرد اصلی این سم باید بگوییم پس از تزریق بوتولینوم، این ماده به گیرنده‌ هایی خاص متصل شده و مانع از اتصال گیرنده‌ های شیمیایی به آن می‌ شود. در نتیجه، انجام فعالیت‌ های عضلانی یا سوخت‌ و ساز در آن نقطه از بدن غیرممکن خواهد شد. به این ترتیب به تزریق بوتاکس از مواردی چون چین و چروک صورت ، تعرق بیش از حد و حتی میگرن جلوگیری می شود. پیشانی بدون چروک و عدم واکنش چهره در حالت‌ هایی مانند اخم و لبخند سبب شده است که برخی از متقاضیان تزریق بوتاکس را گزینه ی مناسبی برای جوانسازی پوست ندانند. جالب است بدانید پیشرفت‌ علم پزشکی سبب شده است که تزریق این ماده علی‌ رغم از بین بردن چروک‌ ها، باعث سفت و بی‌ حرکت شدن پوست نخواهد شد. و چنین مشکلاتی برای افراد به وجود نخواهد آمد.

مراحل مختلف تزریق بوتاکس

اثرات و مزایای تزریق بوتاکس بیشتر از مباحث زیبایی‌ شناسی است. افرادی که به عارضه ی تعریق بیش‌ از حد دچار هستند و این مشکل بر اعتماد به‌ نفس آن ها برای حضور در اجتماع تأثیر منفی داشته است، نیز می‌توانند به تأثیر درمانی بوتاکس امیدوار باشند. در هر صورت با هر هدفی که از تزریق بوتاکس استفاده بشود، استفاده از آن دارای مراحلی می باشد که در ادامه به آن ها اشاره می نماییم:

بررسی وضعیت مراجعه کننده برای تزریق بوتاکس

در ابتدا لازم است که متخصص زیبایی شرایط شما و سلامت عمومی بدنتان را بررسی کند تا مشخص شود آیا شما کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس هستید و یا نه. به طور کلی افراد زیر نمی‌ توانند تزریق بوتاکس را انجام دهند:

 1. خانم‌ های باردار و  یا در حال شیردهی
 2. افراد مبتلا به بیماری‌ های قلبی عروقی
 3. افراد مبتلا به بیماری ام اس
 4. بیماران کلیوی و مبتلا به ضعف سیستم ایمنی بدن
 5. افرادی که دارو‌ های خاص مصرف می کنند و البته حساسیت دارویی نیز دارند.
 6. مبتلایان به اختلالات انعقاد خون

در جلسه مشاوره لازم است تست‌هایی نیز انجام گیرد تا سلامت شما عزیزان از هر نظر  برای تزریق بوتاکس، تأیید شود.

مرحله تزریق بوتاکس

بپس از ضد عفونی کردن پوست، تزریق بوتاکس توسط سوزن‌ های ظریف دقیقا در عضلات قسمتی از چهره که مد نظر فرد است، انجام می‌ گیرد. این کار بسیار حساس بوده و نیاز به مهارت و ظرافت بالایی دارد.

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

برای کسب بهترین نتیجه از انجام این اقدام زیبایی نیاز می باشد تا افراد  قبل از اقدام به تزریق بوتاکس، مراقبت هایی را در پیش بگیرند. که از جمله ی آن ها مواردی که در ادامه آن ها را بیان می کنیم، می باشند:

 1. تقریبا دو هفته قبل از تزریق بوتاکس، از مصرف دارو‌ های رقیق‌ کننده ی خون خودداری کنید.
 2. مصرف دارو‌ های ضد التهاب و ویتامین E دو هفته قبل از تزریق بوتاکس ممنوع است چون احتمال خونریزی را بالا می‌ برند.
 3. توصیه می‌ شود که از چند روز قبل از تزریق بوتاکس، مصرف دخانیات و مشروبات الکلی را کنار گذاشته شود.
 4. روزی که قرار است تزریق بوتاکس انجام دهید، به هیچ عنوان آرایش نداشته باشید.
 5. اپیلاسیون پوست، استفاده از وکس و حتی کرم‌ های موبر، ممنوع است.
 6. در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید و یا از انواع خاصی از دارو‌ ها استفاده می‌ک نید، متخصص زیبایی باید در جریان این موارد باشد.

مراحل تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

به همان اندازه که رعایت مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس مهم می باشد، رعایت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس نیز در کسب بهترین نتیجه از این اقدام زیبایی تاثیر گذار می باشد. تزریق بوتاکس سختی زیادی نداشته و در نتیجه بعد از آن، مراقبت‌  های ویژه‌ ای نیاز نیست اما بهتر است چند مورد را به خاطر بسپارید و به آن‌ ها عمل کنید:

 1. باید تا چند روز بعد از تزریق بوتاکس، در زمان استراحت، سر بالاتر از‌ شانه‌ ها باشد.
 2. حداقل تا یک روز بعد از تزریق، نباید فعالیت‌ های سنگین داشت حتی ورزش کردن نیز ممنوع است.
 3. برای برطرف شدن تورم و التهاب ناشی از تزریق بوتاکس، می‌ت وانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 4. توصیه می‌ شود حداقل تا دو هفته بعد از تزریق بوتاکس، لایه‌برداری، اپیلاسیون، ماساژ و … را در محل تزریق بوتاکس انجام ندهید.

عوارض احتمالی تزریق بوتاکس به صورت

 1. قطعاً در هر قسمت از پوست که ماده ای تزریق بشود، واکنش‌ های التهابی و تورم را از خود نشان می‌  دهد لذا می‌توانید بعد از تزریق بوتاکس برای از بین بردن این التهاب ها از کمپرس یخ استفاده کنید.
 2. درد در محل تزریق بوتاکس نیز طبیعی است که با مصرف مسکن، رفع می‌ گردد.
 3. لازم است بدانید کسانی که برای اولین بار تزریق بوتاکس را انجام می‌ دهند، تا چند روز حالت تهوع دارند.
 4. در صورتی که متخصص مهارت لازم را  برای تزریق بوتاکس نداشته باشد و به عروق خونی آسیب بزند، منجر به کبودی پوست در محل تزریق خواهد شد.

نقاط مناسب جهت تزریق بوتاکس

در ابتدای مقاله ذکر شد که تزریق بوتاکس هم جنبه درمان و هم جنبه زیبایی دارد. به عنوان یک روش زیباسازی، می‌ توان از آن برای موارد زیر استفاده نمود:

 1. برطرف کردن خط.ط اخم بین ابرو‌ ها
 2. رفع خطوط و چروک‌ های موجود در پیشانی و بالای ابرو ها
 3. محو کردن چین و چروک‌ های اطراف چشم
 4. برطرف کردن خطوط موجود روی گردن
 5. از بین بردن خط لبخند

تزریق بوتاکس بهتر است یا تزریق ژل؟

تزریق ژل و تزریق بوتاکس دو مورد از رایج‌ ترین تکنیک‌ های زیبایی در سراسر دنیا و از جمله ایران هستند. که در سال‌ های اخیر در کشور ما به ویژه در بین خانم‌ ها با استقبال زیادی مواجه شده‌ اند. به خصوص که این دو تکنیک زیبایی به سرعت انجام می‌ شوند و بعد از اتمام کار می‌ توانید نتیجه را در چهرتان مشاهده کنید. با توجه به اینکه این دو تکنیک هر دو تأثیرات چشم گیر و سریعی را در زیباسازی و جوانسازی چهره خواهند داشت این مسأله طبیعی است که مراجعه‌کنندگان بین انتخاب تزریق بوتاکس و تزریق ژل مردد شوند و همیشه به دنبال یافتن پاسخ این سؤال باشند که تزریق بوتاکس بهتر است یا تزریق ژل؟ اما له طور کاملا ساده در پاسخ این سوال باید گفت که کاربرد این ۲ اقدام زیبایی با یک دیگر متفاوت می باشد. به طور کلی این موضوع در حیطه تخصصی پزشک معالج شما قرار دارد. چرا که ابتدا باید وضعیت سلامتی شما به دقت مورد بررسی قرار گیرد و از طرف دیگر هدف شما از انجام تکنیک‌ های زیبایی تزریقی مشخص گردد. برای مثال اگر شما می‌ خواهید چین و چروک‌ های موجود در صورت خود را پر کنید قطعاً تزریق ژل برای شما گزینه ی مناسب‌ تری خواهد بود. اما مکانیسم عمل تزریق بوتاکس، فلج کردن عضلات برای جلوگیری از حرکت آن‌ ها و در نتیجه جلوگیری از افزایش چروک پوست است. با توجه به اینکه عملکرد این دو تکنیک متفاوت است بنابراین متخصص بعد از بررسی وضعیت چهره ی شما و هدفی که از انجام این کار دارید مشخص می‌ کند که بوتاکس برای شما بهتر است و یا تزریق ژل.

ماندگاری تزریق بوتاکس

همان‌گونه که گفته شد تزریق بوتاکس یک تکنیک زیبایی موقت برای زیباسازی و جوانسازی پوست است. اما چند عامل بسیار مهم بر میزان زمان ماندگاری تزریق بوتاکس و در واقع فاصله بین جلسات تکرار تزریق بوتاکس تأثیر می‌ گذارند که عبارت اند از:

 1. این مسأله بسیار مهم است که متخصص زیبایی از مهارت بالایی در تزریق بوتاکس برخوردار باشد تا آسیب بافتی رخ ندهد چرا که هر گونه آسیب می‌ تواند ماندگاری تزریق بوتاکس را کمتر کند.
 2.  باید دوز مناسب بوتاکس برای اندام هدف تعیین شود و سپس تزریق انجام گیرد. کمبود یا بیش‌ از حد بودن میزان بوتاکس، هر دو تأثیرات منفی را به همراه دارد و شما نمی‌ توانید نتیجه ی مطلوب خود را به دست بیاورید.
 3. قطعاً برند بوتاکس مورد استفاده تأثیر چشمگیری بر میزان ماندگاری تزریق بوتاکس خواهد داشت. به همین دلیل است که توصیه می‌ شود برای انجام این تکنیک زیبایی به سالن‌ های زیبایی و آرایشگاه‌ ها نروید. چرا که آرایشگران معمولاً نمی‌ توانند برند‌ های تقلبی را از اصل تشخیص دهند. و حتی ممکن است به عمد از برند‌ های بی‌کیفیت استفاده کنند تا نتیجه ی کار مقرون به صرفه باشد.
 4. به گفته ی متخصصان زیبایی، میزان متابولیسم بدن بر مدت زمان ماندگاری تزریق بوتاکس تأثیر مستقیم دارد. بنابراین بهتر است رژیم‌های غذایی سنگین را کنار بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *