بهترین زمان ترمیم و تمدید بوتاکس

ترزیق بوتاکس در نواحی مختلف پوست راهی برای زیباتر شدن چهره است که گاهی به منظور درمان هم در صورت و هم در بدن بانوان و آقایان استفاده می‌شود که به آن بوتاکس درمانی می‌گویند. برای اینکه اثربخشی بوتاکس بیشتر شود نیاز به ترمیم دارد. ترمیم بوتاکس در واحد حجم معین توسط متخصص زیبایی با سرنگ‌های مخصوص انجام می‌شود تا نتایج آن بهتر پدیدار شود و ماندگاری بیشتری داشته باشد. همچنین پس از مدتی نیاز است نسبت به تمدید بوتاکس اقدام کرد تا اثرات از بین رفته بوتاکس روی صورت احیا شود.

نحوه عملکرد بوتاکس چگونه است؟

ماده بوتاکس توسط سرنگ‌های باریک و مخصوص انسولین در لایه سطحی پوست با شیب و عمق مناسب به آرامی ترزیق می‌شود. بوتاکس با ضعیف و فلج نمودن عضله ناحیه مورد نظر شروع به اثربخشی کرده که مانع از انتقال سیگنال‌ها از پایانه عصبی به عضلات می‌شود در نتیجه حرکات اضافه و انقباض عضلات اتفاق نمی‌افتد.
از تزریق بوتاکس عموما برای زیباسازی، صاف کردن و از بین بردن چین و چروک‌های نواحی مختلف صورت مانند لب، پیشانی، بالا و پایین چشم، بینی، ابرو، چانه، فک و گردن استفاده می‌شود. سایر فواید بوتاکس شامل کاربرد درمانی است که برای کنترل تعریق، از بین بردن دندان قروچه، درمان میگرن، بزرگی پروستات، رفع اسپاسم، درمان لبخند لثه‌ای و … می تواند مورد مصرف قرار ‌گیرد.

ترمیم بوتاکس چیست؟

افرادی که قبلا بوتاکس انجام داده‌اند نیاز است پس از چند هفته مجدد برای ترمیم اقدام نمایند تا اثرات آن همچون گذشته قابل مشاهده باشد. هنگامی که بوتاکس انجام می‌شود در همان لحظه اثرات آن معلوم نخواهد شد بلکه چند ساعت تا چند روز بسته به مارک بوتاکس زمان می‌برد تا نشانه‌های آن نمایان شود. به دلیل اینکه ترزیق زیر پوست انجام می‌‌شود نیاز است به ماده بوتاکس فرصت داده شود تا به خوبی جا بیفتد و جذب پوست شود؛ در نتیجه معمولا سه هفته بعد می‌بایست برای ترمیم مراجعه کرد.

ترمیم بوتاکس راهی برای برطرف کردن نواقص احتمالی بوده که می‌توان با ترزیق مجدد نقص‌ها را برطرف کرد. بعضی از چین و چروک‌ها عمیق بوده که با یک بار ترزیق بوتاکس به خوبی از بین نمی‌روند یا ممکن است بار اول ناحیه مورد نظر به درستی تشخیص داده نشده باشد. عموما ترمیم بوتاکس برای کاربردهای زیبایی انجام می‌شود و به ندرت پیش می‌آید که فرد به منظور درمانی نیاز به ترمیم داشته باشد.

روش ترمیم بوتاکس

برای ترمیم کردن بوتاکس همانند بار اول، نواحی مورد نظر ضد عفونی شده و در صورت نیاز برای جلوگیری از احساس درد، نیم ساعت قبل بی‌حسی موضعی به ناحیه زده می‌شود. سپس با سرنگ ظریف انسولین به آرامی و با دقت ماده بوتاکس در پوست به مقدار لازم توسط متخصص زیبایی ترزیق می‌شود. ترزیق معمولا در چند نقطه انجام می‌شود تا به تدریج در لایه زیرین پوست نفوذ کرده و اثرات خود را نشان دهد.
از آنجایی که متخصص زیبایی در کار خود وارد است عموما در همان مرتبه اول نواحی را به درستی شناسایی نموده و حجم مناسبی از ماده را ترزیق خواهد نمود با این حال ترمیم بوتاکس راهی برای مطمئن شدن و برطرف کردن نواقص احتمالی است.

 

زمان نیاز به ترمیم بوتاکس

چه زمانی نیاز به ترمیم بوتاکس است؟

معمولا کسانی نیاز به ترزیق مجدد جهت ترمیم دارند که:

  • شدت چین و چروک‌های آن‌ها زیاد است (چین و چروک‌ها بسیار عمیق هستند)
  • تعداد چین و چروک‌ها زیاد است
  • بار اول به خوبی با پزشک جهت ترزیق همکاری نکرده‌اند
  • دفعه اول جهت اطمینان کم ترزیق کرده‌اند و بار دوم با اطمینان کامل خواهان ترزیق مجدد هستند
  • بنا به هر دلیلی پزشک ترمیم بوتاکس را لازم دانسته است.

بهترین زمان برای ترمیم بوتاکس بین سه تا چهار هفته بعد از ترزیق است. در هفته‌های اول ماده بوتاکس به خوبی جا نیفتاده است اما از هفته سوم به بعد اثرات آن معلوم خواهد شد در نتیجه نیاز است به آن فرصت داده شود و عجولانه درباره خوب یا بد بودن فرایند ترزیق و ماندگاری بوتاکس تصمیم نگرفت.

شرایط و نیاز به تمدید بوتاکس

ماندگاری انواع مارک‌های بوتاکس کوتاه مدت و در حد چند ماه بوده که از فردی به فرد دیگر مدت زمان آن متفاوت است. سن، نوع پوست، ژنتیک و شدت چین و چروک یا عارضه در میزان ماندگاری بوتاکس تاثیر می‌گذارد که پس از مدتی مجدد چین و چروک‌ها ظاهر شده و یا ممکن است بیماری عود کرده و عارضه برگردد. از این رو توصیه می‌شود برای رسیدن به نتیجه مطلوب بوتاکس در فواصل معین با توجه به نیاز فرد، تمدید شود.
در حالت تمدید همه مراحل بوتاکس از اول تکرار خواهد شد و حتی می‌توان نواحی دیگر را از مرتبه اول کم یا به آن اضافه کرد. عدم تمدید بوتاکس منجر به برگشت پوست به حالت اولیه شده و حداقل آثار به جا مانده ناشی از بوتاکس هم از دست خواهد رفت.

بوتاکس چه زمانی تمدید شود؟

بوتاکس اثر دائمی و همیشگی ندارد بلکه پس از مدتی در بدن متابولیز شده و پس از آن خارج می‌شود. با خارج شدن بوتاکس چین و چروک‌ها مجدد به پوست برگشته و حتی ممکن است در موارد استفاده پزشکی علائم بیماری برگردد. به همین دلیل چند بار می توان بوتاکس انجام داد که در فاصله های مشخص انجام می شود.
بیشتر انواع مارک‌های بوتاکس بین ۳ تا نهایتا ۶ ماه ماندگاری دارند که با توجه به شرایط فرد و میزان سوخت و ساز بدن ممکن است ماندگاری بوتاکس کمتر یا بیشتر باشد. سن، دوز ترزیقی، ناحیه ترزیق شده، متابولیسم و دفعات ترزیق تاثیر زیادی روی طول مدت ماندگاری بوتاکس می‌گذارند. هنگامی که کلاژن پوست کاهش می‌یابد نشان از فرا رسیدن زمان تمدید دارد. تمدید بوتاکس چند ماه پس از ترزیق جهت بازیابی اثرات اولیه در صورت تمایل فرد متقاضی زیبایی انجام می‌شود و با ترمیم فرق دارد.

تفاوت ترمیم و تمدید بوتاکس

گاهی واژه‌های ترمیم و تمدید در بوتاکس به اشتباه جای یکدیگر به کار می‌روند. بوتاکس راهکاری موقت برای مختل کردن ارتباط بین عصب‌ها بوده که مدت زمان ماندگاری آن کوتاه و در حد چند ماه است. پس از ترزیق بوتاکس از آنجایی به خوبی نتایج مشخص و معلوم نیست نیاز است برای سه تا چهار هفته زمان داده شود تا بتوان به خوبی نحوه اثربخشی آن را مشاهده نمود. در صورتی‌که ناحیه ترزیق شده حالت مطلوب و ایده‌آل داشته باشد نیازی به ترمیم و اصلاح نخواهد بود.

ترمیم بوتاکس راهکاری برای برطرف کردن نواقص احتمالی، اصلاح کردن و پوشاندن عیوب باقی مانده است. ترمیم زودتر یا دیرتر از زمان موعد جالب نبوده و حتی ممکن است منجر به بروز عوارض ناخواسته شود. میزان ماده ترزیقی در زمان ترمیم می‌تواند کمتر از سری اول باشد. ماده بوتاکس، کلاژن پوست را افزایش داده که با جذب شدن و بیرون رفتن آن از بدن، سطح کلاژن کاهش می‌یابد تا حدی که دیگر هیچ اثری از سم بوتولینوم بوتاکس در بدن باقی نمی‌ماند؛ اکنون زمان تمدید بوتاکس فرا رسیده است.

 

تفاوت های ترمیم و تمدید بوتاکس

در تمدید بوتاکس فرایند ترزیق از اول انجام شده طوریکه گویی تا به حال فرد بوتاکس نکرده است. تمدید بوتاکس چند ماه پس از ترزیق که معمولا بیشتر از ۳ ماه طول می‌کشد انجام می‌شود. هرچقدر بدن فرد سوخت و ساز بالاتری داشته باشد مدت زمان ماندگاری بوتاکس کاهش می‌یابد. در هر بار بوتاکس کردن می‌توان نواحی جدید را برای بوتاکس انتخاب و اضافه یا حتی حذف کرد. تمدید بوتاکس زودتر از سه ماه کارایی نداشته و حتی می‌تواند به فرایند درمان واکنش منفی نشان دهد.

کلام آخر

بوتاکس روشی برای زیبایی و درمان است که در نواحی مختلف ترزیق می‌شود. در فرایند زیبایی برای اصلاح عیوب و برطرف کردن نواقص احتمالی نیاز است چند هفته پس از ترزیق جهت ترمیم بوتاکس مراجعه کرد. با گذشت چند ماه، بوتاکس اثر خود را از دست داده که نیاز به ترزیق مجدد برای تمدید است. ترمیم و تمدید بوتاکس هر دو باید نزد پزشک زیبایی با تجربه و ماهر انجام شوند تا نتایج آن رضایت بخش باشد.

 

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.