موضوعی که درباره کاربرد تزریق بوتاکس در ذهن اکثر ما وجود دارد، استفاده از آن در تکنیک‌های زیبایی است. چرا که رایج‌ترین کاربرد این ماده در ماهیچه‌هایی از صورت است که باعث ایجاد چین و چروک در پیشانی و اطراف چشم می‌شود. به کمک این ماده ماهیچه‌ها به صورت موقت شل خواهند شد.

جالب است بدانید تزریق بوتاکس، پا را از کاربرد زیبایی فراتر گذاشته و کاربردهای درمانی نیز دارد. ترکیبات به کار رفته در بوتاکس، آن دسته از ترشحات شیمیایی که باعث انقباض ماهیچه‌ها می‌شود را مسدود می‌کند. به همین دلیل است که در درمان مواردی که انقباض ماهیچه‌ای بر عملکرد طبیعی بدن تاثیر می‌گذارد، از بوتاکس استفاده می‌شود.

شادابی و طراوت پوست یکی از مهمترین موضوعاتی است که بسیاری از بانوان به دنبال آن هستند. شما با استفاده از تزریق بوتاکس صورت می توانید به این هدف دست پیدا کنید. پس اگر جوانی ابدی آرزوی شما هم است، می توانید به کمک روش بوتاکس، به این هدف دست پیدا کنید.

یکی از راهکارهایی که بسیاری از افراد برای شادابی پوست خود از آن استفاده می کنند، استفاده از انواع ماسک های صورت و لوازم آرایشی است. با این حال، این روش ها فقط می توانند تا حدودی از بروز مشکلات پیری و افتادگی پوست جلوگیری کنند. این در حالی است که تزریق بوتاکس به صورت و سایر نواحی یکی از بهترین و دائمی ترین روش هایی است که می توانید پوست چروکیده خود را به بهترین شکل حالت بازگردانید و پوستی شاداب و جوان داشته باشید

 • تزریق درمانی بوتاکس
 • دوران نقاهت کوتاه مدت
 • بهترین متخصص تزریق بوتاکس
 • کمترین عوارض تزریق
 • تزریق بوتاکس صورت برای رفع چروک و جوانسازی

برای دریافت مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دلیل تزریق بوتاکس به صورت

آیا شما هم وقتی خود را در آینه تماشا می‌کنید، چین و چروک‌های ریزی را در صورت مشاهده می‌کنید. دسته‌ای از افراد دوست ندارند این چین و چروک‌ها بدیده شوند و به دلایل مختلف، مشخص بودن آنها را برابر با دلسردی برای انجام امور زندگی تلقی می‌کنند. شاید حق با آنها باشد، زیرا در اکثر مواقع ظاهری زیبا و باطراوت می‌تواند زمینه‌ساز روحیه مطلوب باشد. دسته‌ای هم وجود دارند که این موضوع برایشان چندان اهمیتی ندارد و آن را امری عادی می‌پندارند. شما با عقیده کدام دسته موافق هستید؟

بوتاکس صورت یکی از شیوه‌های رفع همین چین و چروک هاست که در سال‌های اخیر با استقبال زیادی مواجه شده است. اگر جزو کسانی هستید که تمایل به برطرف کردن خطوط و چین چروک‌های صورت خود را دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

ماده بوتاکس چه نوع ماده ای است؟

بوتاکس نام کوتاه شده نوعی سم به اسم بوتولیسم است. دلیل نامگذاری آن هم این است که محتویات آن همانند سم بوتولیسم اما به‌صورت رقیق شده است. این ماده به وسیله بلوک ایمپالس عصبی فعالیت می‌کند و از باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم به‌دست می‌آید. در واقع ماهیت آن نوعی پروتئین خالص شده استریل است. این سم از طریق شل کردن ماهیچه‌هایی که سبب ایجاد چین و چروک در صورت شده‌اند، به رفع آنها کمک می‌کند.

شکل عرضه این محصول به‌صورت پودر است و بسته‌بندی آنها به شکل ویال‌های یک‌نفره، دو نفره و سه نفره است. البته ممکن است این ماده قابلیت برطرف کردن چین‌هایی که عمق بیشتری دارند را نداشته باشد، در این صورت باید به درمان‌های دیگر رجوع کرد.

اگر اولین بار است که می‌خواهید تزریق بوتاکس انجام دهید، شاید اضطراب اینکه چهره شما بعد از تزریق به چه صورت در خواهد آمد را داشته باشید. باید بدانید که جای نگرانی نیست. بعد از تزریق آن براحتی می‌توانید بخندید یا اخم کنید و چهره شما غیرطبیعی به نظر نخواهد رسید. تنها تفاوت صورت قبل و بعد از تزریق این است که دیگر چین و چروک‌ها وجود ندارند.

اما بسیار مهم است که پزشکی ماهر و متخصص، این عمل را انجام دهد تا بتواند نقطه‌هایی را به‌صورت دقیق تشخیص دهد که عضلات آن نقاط سبب بروز چین و چروک شده‌اند و در همین نقاط، باید تزریق صورت گیرد.

بوتاکس به صورت سرپایی و در محل مطب انجام میشود و استفاده از داروهای بی حسی قبل از بوتاکس براساس میزان تزریق و نظر پزشک انجام میشود.

قبل از تزریق بوتاکس اقدام خاصی نیاز نیست صورت گیرد اما بهتر است از یک هفته قبل مصرف سیگار الکل و موادی که خونریزی را افزایش میدهند مثل بروفن ،آسپرین ویتامین E و مواد طبیعی مثل سیر و جنسینگ قطع شود در روز درمان نیز صورت پاکیزه و عاری از آرایش باشد و با صابون شسته شود.

تزریق بوتاکس با فلج کردن عضله، باعث رفع چروک در ناحیه تزریق شده می شود.

بعد از تزریق بوتاکس چه اتفاقی می افتد؟

بلافاصله پس از تزریق اثر ظاهری مانند التهاب یا ورم ممکن است در محلهای تزریق ایجاد شود که با گذاشتن یک یخ طی یک ساعت از بین می روند چنانچه با وجود قرار دادن یک یخ در محل ،تزریق بیمار همچنان احساس ناراحتی کرد، استفاده از پمادهای بی حس کننده موضعی ۳۰ دقیقه قبل از تزریق توصیه میشود.

پس از تزریق هیچ دوره نقاهتی وجود ندارد و هیچ نیازی به تغییر در نحوه مراقبتهای پوستی بیمار نمی باشد فقط لازم است طی ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از ماساژ دادن محل تزریق جداً خودداری شود و در ضمن طی ۴ ساعت اول از انجام حرکات ارادی صورت مانند بالا انداختن ابرو یا اخم کردن ارادی پرهیز کنید تا مانع از گسترش دارو و سرایت آن به عضلات مجاور شود.

معمولا ۲ الی ۱۴ روز پس از تزریق بوتاکس اثر شیمیایی دارو نمایان میشود البته ممکن است این بازه زمانی تا ۱۵ روز به طول می انجامد بنابراین تا پایان این ،زمان تزریق مجدد به عنوان ترمیم بوتاکس توصیه نمی شود. برخی پزشکان عقیده دارند که بیمار تا ۴ ساعت بعد از تزریق از خوابیدن خودداری کنند و سر نیز به پایین و بالا خم نشود ویزیت مجدد طی ۲ هفته بعد از تزریق انجام میگیرد در این مرحله در صورت نیاز و تشخیص پزشک اقدام به ترمیم خواهد شد.

افرادی که چین های عمیق دارند و پس از چند هفته اثراتی از بهبودی حاصل نشد میتوانند اقدام به تزریق پر کننده و فیلر (Filler) کنند که نتیجه سریع تری خواهد داشت.

بوتاکس طبیعت موقتی دارد و اثرات آن دائمی نمی باشد. ادامه درمان بوتاکس هر ۳ الی ۴ ماه یکبار در یک دوره یک ساله (سه مرتبه در سال) باعث کاهش حرکت عضلات شده و تأثیر قابل توجه و ماندگاری در بیماران با چین های عمیق می گذارد. در اغلب مراجعان کلینیک دکتر رابط، دارو تا ۴ ماه و در برخی دیگر بین ۵ تا ۶ ماه باقی می ماند.

بوتاکس چگونه عمل می کند ؟

تزریق بوتاکس در مقادیر کم، عضلات را ضعیف می‌کند و در واقع آنها را فلج می‌کند. در نتیجه این اتفاق از طریق رفع چین وچروک‌ها، پوست صورت باطراوت‌تر می‌شود و جوان‌تر به نظر می‌رسد.

شاید برخی افراد بپرسند کاربرد بوتاکس چیست؟ در واقع می‌توان گفت که این ماده جنبه تزریقی آرایشی دارد و استفاده از آن می‌تواند چین و چروک‌های افقی قسمت پیشانی، خطوط کناره‌های چشم و خطوط اخم را محو و نابود کند.

افراد بعد از انجام این فرآیند می‌توانند بدون وقفه فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرند و در این مورد با محدودیت و مشکلی مواجه نخواهند شد. برای اینکه در حین فرآیند تزریق، دردی احساس نشود یا این درد به حداقل میزان خود برسد، از بی‌حس‌کننده موضعی استفاده می‌شود. قبل و بعد از این پروسه هیچ بخیه و باندپیچی صورت نمی‌گیرد یا حتی در حین انجام آن هیچ برشی انجام نمی‌شود. ضمن اینکه امکان انتخاب نوع بوتاکس برای افراد وجود دارد.

برخی افراد بر این باورند که چون بوتاکس نوعی سم است، ممکن است خطرناک باشد. اما به هیج وجه این طور نیست چراکه این محصول تایید شده و بیش از بیست سال است که کاربرد مطلوبی از خود ارائه داده است. طی این بازه زمانی اثبات بی‌خطر بودن آن مشاهده شده است. تجویز و تزریق این پروتئین خالص و طبیعی در دوزهای پایین صورت می‌گیرد و تأثیر آن از ناحیه تزریق شده به دیگر قسمت‌های بدن انتشار پیدا نمی‌کند.

کاربردهای بوتاکس

از بوتاکس می‌توان در موارد مختلف استفاده کرد، از جمله:

 

کاربردهای درمانی:

 • درمان لبخند لثه‌ای
 • رفع اسپاسم عضلانی
 • درمان مثانه بیش فعال
 • درمان بزرگی پروستات
 • درمان میگرن و سردرد
 • از بین بردن دندان قروچه
 • کم کردن و از بین بردن تعریق
 • درمان اختلالات موجود در ماهیچه چشم
 • از بین بدن تعریق کف دست، پا و زیر بغل
 • رفع پلک زدن بیش از حد و غیر قابل کنترل

 

کاربردهای زیبایی:

 • لیفت ابرو
 • بالا بردن نوک بینی
 • از بین بردن خط لبخند
 • جوانسازی و حالت دادن پوست
 • رفع چین و چروک صورت، گردن و دور لب
 • از بین بردن خطوط اطراف چشم، بین ابرو، پیشانی و آثار پنجه کلاغی

تزریق بوتاکس در نواحی مختلف صورت طبق نظر پزشک باید انجام شود.

مزایای بوتاکس چیست؟

بوتاکس مزیت‌هایی دارد که به تعدادی از این موارد اشاره می‌کنیم:

 • این فرآیند، دوره نقاهت طولانی ندارد و بعد از آن می‌توان به فعالیت‌روزانه خود ادامه داد.
 • در حین این فرآیند یا بعد از آن، هیچ دردی احساس نمی‌شود یا دست کم می‌توان گفت که این درد بسیار اندک است.
 • این تکنیک بلافاصله اثرات خود را نمایان کند.
 • این روش زیباسازی نسبت به دیگر روش‌ها از قیمت کمتری برخوردار است و بنابراین مقرون به صرفه‌تر است.

معرفی انواع برندهای بوتاکس

برندهای مختلفی از سم بوتولینوم (ماده‌ای که بوتاکس از آن ساخته شده است) وجود دارد. اما معروف‌ترین برند بوتاکس چیست؟ مشهورترین برند آن بوتاکس (BOTOX) نام دارد. به‌دلیل اینکه اولین محصولی که در بازار پخش شد، این محصول بود؛ اکنون کل سم‌های بوتولینوم را به این نام نامگذاری می‌کنند و می‌شناسند.

 • بوتاکس (BOTOX)

یک برند تجاری Botulinum Toxin نوع A به نام بوتاکس وجود دارد. سازنده این محصول Allergan است. این محصول به‌عنوان درمان ضد پیری در جهان شناخته شده است. بسیاری از پزشکان و متخصصان زیبایی در کل دنیا این محصول را تایید کردند. مدت زمان ماندگاری این محصول بین سه تا چهار ماه است. توصیه می‌شود قبل از تزریق این محصول، اگر حساسیتی نسبت به هر چیزی دارید آن را با پزشک خود در میان بگذارید تا اطمینان حاصل کنید که مواد غیرفعال دارو، واکنش آلرژیکی در بدن شما ایجاد نکند.

بوتاکس برند Botox که معروف ترین برند در جهان است.

 • دیسپورت (Dysport)

ماده‌ای است گرفته شده از سم بوتولینیوم نوع A که عضلات را شل می‌کند. این دارو هم جنبه زیبایی دارد و هم برای جنبه دارویی استفاده می‌شود. دیسپورت در شرکت گالدرما واقع در انگلستان ساخته شده است. برند بوتاکس دیسپورت را می‌توان از محبوب‌ترین برندها در کل جهان به شمار آورد. دیسپورت بیشتر از هر چیزی برای خطوط قسمت پیشانی و بین ابروها مناسب است که با افزایش سن، افزایش می‌یابند. یعنی برند دیسپورت برای بوتاکس پیشانی و ابرو مطلوب است. از بی‌حس کننده موضعی قبل از تزریق دیسپورت توسط پزشک استفاده می‌شود. تزریق آن چند دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد. نتیجه آن نسبت به بوتاکس زودتر آشکار می‌شود و تا سه الی چهار ماه پس از آن نیز ماندگاری دارد.

بوتاکس دیسپورت از برند های انگلیسی پرطرفدار است.

 • زئومین (Xeomin)

یکی دیگر از انواع بوتاکس مورد تایید، زئومین است. این محصول از طریق مختل کردن فعالیت عصبی در عضلات، فعالیت این عضله‌ها را به‌صورت موقت کاهش می‌دهد. اثر زئومین یک هفته بعد از تزریق آن آشکار می‌شود و ماندگاری آن بین سه تا شش ماه است. تزریق آن در مدت زمان ده تا بیست دقیقه و به کمک بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد.

بوتاکس ژئومین از برند های بوتاکس

 • مسپورت (MASPORT)

براساس نظرسنجی‌ها برند مسپورت یکی از بهترین انواع بوتاکس به حساب می‌آید؛ به‌گونه‌ای که رقیب محصولات خارجی در این زمینه شده است. استفاده آن برای برطرف کردن خط اخم میان ابروها است. این محصول تاییدیه‌های لازم را دارد. این برند تا اندازه‌ای از کیفیت و محبوبیت برخوردار است که در دیگر کشورها نیز طرفدار دارد. افراد زیادی این برند را ترجیح می‌دهند؛ زیرا مسپورت محصول ارزانی است و عوارض جانبی کمی نیز به همراه دارد. نتیجه آن، سه تا ده روز پس از استفاده می‌تواند دیده شود. ماندگاری آن نیز در پوست تا شش ماه پس از انجام تزریق است.

برند مسپورت بوتاکس از برند های ایرانی مورد استفاده

 • آزالور (Azzalure)

آزالور نوعی سم بوتولونیوم نوع A است. این محصول به‌عنوان لوازم آرایشی و بهداشتی معتبر تایید شده است. این دارو پس از تزریق در زیر پوست، دو تا سه روز زمان می‌برد که نتیجه آن نمایان شود. اثر این تزریق بین چهار تا پنج ماه ماندگاری دارد. توجه داشته باشید که نباید زودتر از سه ماه به سراغ تزریق مجدد بروید.

بوتاکس Azzalure از بهترین برند های بوتاکس

 • نورونوکس (Neuronox)

نورونوکس نوعی سم بوتولینوم از نوع A کمپلکس (۱۰۰ واحدی) است. روی نورونوکس، مطالعات و تحقیق زیادی انجام شد. سرانجام این محصول تایید و تولید شد. نتایج مطالعات زیبایی نیز توانست قابل قبول بودن این محصول را تایید کند. کشورهای زیادی به‌عنوان مخاطبان این محصول در لیست مشتریان محصول قرار گرفتند. دلیل این محبوبیت نورونوکس را می‌توان با عملکرد مناسب، ایمنی مطلوب و قیمت آن مرتبط دانست. این محصول سه تا چهار ماه بعد از انجام تزریق ماندگاری و اثر درمانی خود را حفظ می‌کند.

بوتاکس Neuronox

 • درماتکس (Dermatox)

آیا می‌دانید جدیدترین نوع بوتاکس چیست؟ این برند یکی از جدیدترین انواع بوتاکس است. جالب است بدانید که این محصول علاوه بر برطرف کردن چین و چروک‌ها کاربردهای دیگری نیز دارد. درمان منافذ پوستی، جای زخم، جوش و دیگر موارد از جمله این کاربردها است.

این محصول در ناحیه مورد نظر انتقال عصبی عضلانی را مسدود می‌کند و سبب ضعیف و تا حدی غیر فعال شدن عضله می‌شود. نحوه تزریق درماتکس مانند سایر برندها از طریق سوزن‌های خیلی کوچک انجام می‌گیرد. فرآیند استفاده از این محصول زمانی معادل با ۱۵ دقیقه نیاز دارد. اثر درمانی این محصول را یک تا دو هفته پس از انجام تزریق می‌توان مشاهده کرد. ماندگاری درماتکس به عوامل مختلفی وابسته است و این مدت زمان از سه تا نه ماه متغیر است.

برای دریافت مشاوره لطفا فرم زیر را پر کنید

دریافت مشاوره

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط پیشانی
بوتاکس پیشانی
بوتاکس پیشانی خانم ها و اقایان

چه کسانی به بوتاکس نیاز دارند؟

اولین چیزی که درباره تزریق بوتاکس باید بدانید، این است که باید از نظر جسمی کاملاً سالم باشید و هیچ مشکلی نداشته باشید. در صورت بروز هرگونه مشکل جسمی، باید قبل از عمل بوتاکس حتماً با پزشک متخصص خود در این زمینه مشورت کنید.

به یاد داشته باشید که تزریق بوتاکس در دوران شیردهی و بارداری کاملاً ممنوع است. علاوه بر این، افرادی که به بیماری های عضلانی مثل میاستنی گراویس مبتلا هستند هم نمی توانند از بوتاکس استفاده کنند. افرادی که می توانند از این روش برای شادابی پوست خود استفاده کنند باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • این افراد باید حتماً بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشند.
 • فرد متقاضی باید انتظارات واقع بینانه ای درباره تزریق بوتاکس داشته باشد و درباره این انتظارات با پزشک مشورت کنند.
 • در محل و ناحیه تزریق، از سولاریوم استفاده نکرده باشد و یا پوست برنزه نباشد.
 • پوست متقاضیان نباید هیچگونه التهابی داشته باشد.
 • بهترین افراد مناسب برای عمل بوتاکس، افرادی هستند که صورت آنها چین و چروک دارد. این چین و چروک ها شامل خطوط سطحی تا عمیق می شوند.

تزریق بوتاکس در بارداری

بسیاری از پزشکان بر این باور هستند تزریق بوتاکس باید بعد از بارداری انجام شود. دلیل این موضوع نیز وجود سم بوتولیسم در بوتاکس است. این سم می‌تواند برای بانوان باردار مشکل ساز باشد. به همین دلیل بهتر است حتما تزریق بوتاکس را بعد از دوران بارداری امتحان کنید.

تزریق بوتاکس در شیردهی

از آنجایی که اطلاعات دقیقی درباره اثرات تزریق بوتاکس در شیردهی وجود ندارد، بهتر است حتما با پزشک متخصص نسبت به انجام این عمل زیبایی صحبت کنید. البته باید دانست میزان تزریق بوتاکس به اندام بسیار پایین است اما با این حال بهتر است با پزشک متخصص مشورت کرد.

نواحی ترزیق بوتاکس

ناحیه‌هایی وجود دارند که می‌توان بوتاکس را به آنجا ترزیق کرد که عبارتند از:

 • لب: لب‌ها ممکن است بر اثر بالا رفتن سن به تدریج حالت اولیه خود را از دست داده و چروکیده شوند. با ترزیق بوتاکس، چین‌های دور لب برطرف می‌شوند.
 • پیشانی: پیشانی یکی از رایج‌ترین نواحی ترزیق بوتاکس است. خطوط ریز و درشتی که هنگام حرکت ابروها روی پیشانی به وجود می‌آیند توسط بوتاکس قابل از بین بردن بوده و پیشانی را یکدست می‌کند.
 • چشم: اطراف چشم و پلک‌ها مستعد افتادگی و چروک شدن هستند که با بوتاکس می‌توان چین‌های ریز یا عمیق به وجود آمده را از بین برد و افتادگی پلک‌ها را کمتر کرد. پلک پایین چشم را هم می‌توان بوتاکس کرد اما کاری بسیار حساس و خطرناک است که باید ترزیق با مهارت و دقت بالایی انجام شود.
 • بینی: گاهی قسمت بالای بینی هنگام بوئیدن ناخودآگاه جمع می‌شود که با بوتاکس کردن می‌توان خطوط ناشی از چین و چروک شدن بینی را از بین برد که نزدیک به فاصله بین دو ابرو است.
 • ابرو: پوست ناحیه ابرو ممکن است نیاز به بوتاکس داشته باشد تا چهره را شاداب و پر نشاط نشان دهد. بوتاکس کردن افتادگی ابروها را کم کرده و چهره را از حالت عصبانیت و خستگی خارج می‌کند.
 • چانه، فک و گردن: ماهیچه‌های چانه، فک و گردن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند که ممکن است در اثر وزن کم کردن ناگهانی یا بالا رفتن سن چروکیده و افتاده شوند. صاف کردن چین و چروک‌های پدید آمده در نواحی نام برده شده به کمک بوتاکس امکان‌پذیر است.

بهترین مکان برای تزریق بوتاکس

خوب است بدانید که بوتاکس فقط برای از بین بردن چین و چروک های صورت نیست و شما می توانید از این روش برای اهداف درمانی نیز استفاده کنید. از بخش‌های مختلفی که می‌توان بوتاکس تزریق کرد، می‌توان به لب، ابرو یا حتی اطراف چشم نیز اشاره کرد. بدین منظور، پزشک متخصص می تواند تصمیم بگیرد که در کدام بخش از بدن خود بوتاکس انجام دهید. از مهمترین کاربردهای تزریق بوتاکس که کمک بسیار زیادی برای سلامت جسم شما داشته دارند، می توان به این موارد اشاره کرد:

 • از بین بردن خطوط موجود در پوست، اطراف چشم و خط لبخند
 • جوانسازی و شادابی پوست
 • سندروم پیریفورمیس
 • سندروم میوفاسیال
 • بیماری اسپاستیک
 • اسپاسم نیمه صورت
 • کمر دردهای شدید
 • سردرد های مزمن و میگیرن
 • از بین رفتن افتادگی پوست که به دلیل افزایش سن به وجود آمده است
 • کاهش میزان عرق کردن در زیر بغل
 • از بین بردن انحراف چشم
 • رفع پرش غیر ارادی پلک
 • درمان واژینیسموس

همانطور که در بالا مشاهده کردید، می توانید از تزریق بوتاکس برای اهداف درمانی بسیار زیادی استفاده کنید. به همین دلیل هم اگر هر یک از بیماری ها و یا علائم بالا را داشتید، می توانید با پزشک متخصص صحبت کرده و بهترین ناحیه برای تزریق را انتخاب نمایید. با این روش، می توانید از بخش زیادی از دردهای همیشگی خلاص شوید.

مناطق ممنوعه برای تزریق بوتاکس

همانطور که باید بهترین مکان برای تزریق بوتاکس را دانست، باید مناطق ممنوعه برای تزریق بوتاکس را نیز شناخت. از این قسمت‌ها می‌توان به بالای چشم، استخوان دهان و گردن و یا زیر جشم اشاره کرد.

هزینه تزریق بوتاکس

اگر می‌خواهید تکنیک تزریق بوتاکس انجام دهید، سعی کنید قبل از آن راجع به قیمت بوتاکس و شرایط با پزشک خود مشورت کنید. پزشک باید به‌صورت کامل برای شما توضیح دهد بوتاکس چیست و چه هزینه‌هایی دارد؟ در این صورت ضمن آگاهی از قیمت‌ها و هزینه‌ها به پزشک خود این امکان را می‌دهید که درباره جنس پوست و سلیقه شما اطلاعاتی کسب کند و شما را در رسیدن به نتیجه مطلوب یاری کند.

هزینه‌های تزریق به مواردی بستگی دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

میزان تزریق : مهم‌ترین عاملی که بر مقدار قیمت بوتاکس تأثیر می‌گذارد، میزان محلول تزریق شده است. هرچه نواحی بیشتری به تزریق نیاز داشته باشد، هزینه آن نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین بهتر است که قبل از انجام عمل، به پزشک مراجعه کنید. از پزشک بخواهید میزان محلولی که شما برای تزریق نیاز دارید را مشخص کند و از این طریق قیمت و هزینه عمل نیز مشخص خواهد شد.

محل تزریق : طبیعی است که هر چه محدوده‌ای که قرار است تزریق در آن صورت گیرد، بیشتر باشد هزینه تزریق گران‌تر خواهد شد. به‌صورت مثال اگر بخواهید در ناحیه پیشانی خود تزریق انجام دهید، باید هزینه بیشتری پرداخت کنید نسبت به اینکه بخواهید در گونه‌هایتان این تکنیک را پیاده کنید.

هزینه کلینیک و پزشک : هزینه کلینیک و دستمزد پزشک نیز باید در کنار هزینه‌های خرید محلول بوتاکس محاسبه و پرداخت شود. البته این نکته هم قابل توجه است که به‌دلیل سریع بودن فرآیند عمل تزریق، این هزینه کم در نظر گرفته می‌شود و نمی‌توان گفت هزینه سنگینی است و قیمت بالایی دارد. عوامل مؤثر بر میزان هزینه کلینیک و پزشک می‌تواند شامل موقعیت مکانی کلینیکی که به آن مراجعه کرده‌اید و شهرت پزشک خودتان باشد.

به‌طور مثال هزینه انجام عمل تزریق در یک کلینیک معتبر و مجهز به تجهیزات مدرن و کامل بیشتر از یک کلینیک عادی است که به‌تازگی تأسیس شده است. پزشکانی که تجربه و شهرت بیشتری دارند خواهان دستمزد بیشتری هستند تا پزشکانی که کم تجربه بوده و در آغاز فعالیت کاری خود قرار دارند. پس مهارت و تجربه پزشک شما نیز در تعیین قیمت انجام تزریق اثر خواهد گذاشت و آن را به نوسان در خواهد آورد.

البته توصیه می‌شود که در این مورد صرفه‌جویی را کنار بگذارید و پزشکی ماهر و باتجربه را انتخاب کنید تا به‌صورت کامل برای شما توضیح دهد که بوتاکس چیست و چه فواید و معایبی دارد. علاوه بر آن، عوارض احتمالی که منشأ آن تزریق نادرست بوتاکس است کاهش می‌یابد و حتی به صفر می‌رسد. شک نکنید این هزینه ارزش سلامتی بیشتر و نداشتن عوارض بعد از تزریق را دارد

مجموعه درمانی و زیبایی دکتر مهرشاد رابط این اطمینان را به شما می‌دهد که قیمت نهایی تزریق بوتاکس شما با نتیجه موردنظرتان در تناسب است و هیچ هزینه اضافی‌ای وجود ندارد. هزینه تزریق در این مرکز زیبایی بسیار معقول و مناسب است و حتی اگر این هزینه از مرکز دیگری بیشتر باشد به دلیل کیفیت مواد مصرفی در تزریق است.

توصیه های قبل از تزریق بوتاکس

 • اگر در حال مصرف داروهایی مانند داروهای ضد التهابی، آسپیرین و موارد مشابه هستید، توصیه می‌شود دو هفته قبل از مراجعه برای تزریق، مصرف این داروها را به‌صورت موقت کنار بگذارید. این امر کبودی احتمالی پس از تزریق را کاهش می‌دهد.
 • اگر استفاده از الکل برای شما به شکل عادت شده است توصیه این است که این عادت را یک هفته قبل از انجام تزریق رها کنید.
 • پزشک خود را در رابطه با مصرف هر دارویی در جریان قرار دهید.
 • اگر سابقه آلرژیک داشته‌اید، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • اگر سابقه تبخال دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

ترزیق بوتاکس نیازی به بستری شدن نداشته بلکه فرد کاملا هوشیار بوده و در مدت زمانی کوتاه انجام می‌شود. پس از ترزیق بوتاکس، متقاضی می‌تواند به فعالیت‌های روزمره برگشته به شرطی که سر را بالا نگهدارد و از خم کردن آن بپرهیزد زیرا در غیر این حالت دچار سرگیجه شده و اثر جاذبه زمین تعادل بوتاکس را به هم می‌زند. بهتر است تا چند روز هنگام استراحت، سر بالاتر از شانه‌ها باشد و از فعالیت‌های ورزشی و جسمانی شدید تا یک یا دو روز بعد پرهیز کرد.

لایه برداری، اسکراب، وکس، ماساژ صورت، کرم موبر و … تا دو هفته پس از بوتاکس ممنوع بوده و توصیه می‌شود در همان روز از آرایش کردن خودداری شود. در روزهای بعد می‌توان به آرایش کردن پرداخت. بهتر است در همان روز بوتاکس از حمام کردن یا رفتن به استخر، سونا و جکوزی خودداری شود. همچنین نباید ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از ترزیق با هواپیما به سفر رفت.

معمولا دو تا سه هفته و حتی بیشتر زمان می‌برد تا اثر بوتاکس ملایم‌تر شده و چهره حالت طبیعی خود را به دست آورد. بنابراین بهتر است تا حد امکان برای مراقبت بعد از بوتاکس، از موکول کردن فرایند ترزیق بوتاکس به قبل از مراسم و قرارهای مهم پرهیز شود. برای پخش شدن بوتاکس در صورت می‌توان روزانه دو یا سه بار در روز عضلات ناحیه را به آرامی حرکت داد.

 • به‌مدت ۲۴ساعت از شستن محل تزریق خودداری کنید و از لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • به‌مدت ۴۸ ساعت بعد از خوابیدن روی صورت اجتناب کنید.
 • تا ۷۲ ساعت از سونا، جکوزی و حمام داغ دوری کنید.
 • انجام ورزش سنگین به‌مدت ۲ روز برای شما مناسب نیست.
 • اگر ورم، دو‌بینی، افتادگی پلک و دیگر موارد مشابه برای شما رخ داد، پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • در صورت نیاز به هر تزریقی، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.
 • بعد از انجام عمل تزریق، فرد باید مدت زمان ۲ تا ۴ ساعت بنشیند یا بایستد و از تماس هر سطح دیگری با ناحیه مورد تزریق به‌مدت ۲۴ ساعت جلوگیری شود. این موارد کمک می‌کنند که بوتاکس به عضلات دیگر که مد نظر انجام عمل تزریق نیستند، انتشار پیدا نکند.
 • صورت فرد تا ۴ ساعت بعد نباید به سمت پایین خم شود یا حرکت داده شود. زیر سر فرد هنگام خواب در اولین شب پس از تزریق باید بالا باشد.
 • بعد از تزریق، بدون استفاده از ضد آفتاب در معرض آفتاب قرار نگیرید تا مدت زمان ماندگاری این عمل بیشتر شود.

رعایت این مراقبت هاباعث می شود که ماندگاری تزریق بوتاکس به پیشانی افزایش یابد.

تزریق بوتاکس به پیشانی

عوارض بوتاکس چیست؟

نشانه‌های تزریق بوتاکس در همان دقیقه‌های ابتدایی بعد از درمان مشخص نمی‌شود. برای مشاهده نتیجه آن باید چند روز صبر کنید. این مدت زمان به‌طور معمول ۷ تا ۱۰ روز است و ممکن است به ۱۴ روز هم برسد. احتمال بروز عوارض نیز پس از آن وجود دارد، اما احتمال آن پایین است و در موارد محدودی رخ می‌دهد. عوارض جانبی تزریق این محصول و مشکلات احتمالی عبارتند از:

سردرد، درد جزئی در قسمت پیشانی، جوش، سرگیجه، تاری دید، افتادگی پلک، دوبینی، تورم، سنگینی چشم، کبودی، تورم در ناحیه تزریق و قرمزی پیرامون محل تزریق.

احتمال بروز این مسائل بسیار اندک است و این حالت‌ها در مواردی کمیاب و نادر ایجاد می‌شوند. حتی در صورت بروز این عارضه‌ها نگران نباشید، زیرا در مدت اندکی پس از تزریق رفع خواهند شد، پس صبور باشید. امکان این موضوع هم وجود دارد که بدن شما تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق، واکنش‌های آلرژیک از خود نشان دهد.

باز هم باید بر این نکته تأکید کرد که احتمال به وجود آمدن این موارد جز در حالت‌هایی محدود و کمیاب نزدیک به صفر است. در صورت بروز باید با پزشک خود تماس حاصل کنید و مسئله را مطرح کنید تا در اسرع وقت تشخیص دهد که مشکل بوتاکس چیست و نسبت به حل آن فعالیتی انجام شود. اگر مایل به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید حتما سری به صفحه “عوارض بوتاکس” وب سایت ما بزنید.

بهترین مرکز تزریق بوتاکس تهران

با افزایش سن، تولید کلاژن به مرور زمان کاهش می‌یابد. کاهش تولید کلاژن به‌تدریج، افتادگی ابرو و پیشانی را در پی خواهد داشت. راهکارهای فراوان و گوناگونی وجود دارد تا دوباره جوانی و طراوت را به خود بازگردانیم. خوشبختانه در سال‌های اخیر علم و تکنولوژی، با سرعت نور پیشرفت کرده‌اند و شیوه‌های مختلفی در هر زمینه‌ای برای حل مشکلات پیش روی ما قرار داده است. باید بدانید که در این راستا نیز علم و دانش، شما را تنها رها نکرده است. لیفت ابرو، تزریق بوتاکس، جراحی‌های مختلف و غیره نزد پزشکان و متخصصان زیبایی انجام می‌شود که همگی برای رفع مشکلات پوستی به کمک شما می‌آیند. هر کدام از این موارد به‌صورت جداگانه توضیحات و ویژگی‌هایی دارند و دارای مزایا و معایبی نیز هستند.

انتخاب یک راهکار از بین روش‌های مطرح شده نیاز به فکر و ارزیابی دارد. انتخاب شما بیش از هر مولفه دیگری به خواسته و معیار خودتان وابسته است. پس به‌صورت کامل ارزیابی کنید که چه خواسته‌ای دارید و تمایلات و انتظارات شما از زیبایی چه مواردی هستند. به‌صورت کامل باید بدانید که بوتاکس چیست و به مزایا و معایب آن آگاه شوید. از یک پزشک متخصص و باتجربه کمک و راهنمایی بگیرید و با انتخاب یک متخصص مجرب و معتبر، نتیجه دلخواهتان را دنبال کنید. ما به شما دکتر مهرشاد رابط را پیشنهاد می‌دهیم.

دکتر مهرشاد رابط (درماتولوژیست) یکی از بهترین متخصصان زیبایی کشور است که در زمینه پوست، مو، بوتاکس، لیزر درمانی و زیبایی فعالیت دارد. این پزشک عضو آکادمی متخصصان زیبایی اروپا و دارای بورد تخصصی است. این متخصص از مجوز رسمی که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر شده است، برخوردار است. همچنین یکی از اعضای انجمن متخصصان پوست و موی کشور نیز محسوب می‌شود.

این متخصص ارائه دهنده انواع خدمات بوتاکس به شیوه‌های مختلف است. بهره‌مندی از تجهیزات و لوازم پیشرفته و مدرن در کنار بهره‌گیری از کادر درمانی مطلوب، مجموعه‌ای ایده‌آل برای متقاضیان و مشتریان عزیز فراهم کرده است. این پزشک متخصص در حوزه زیبایی و درمان آماده خدمت رسانی به شما متقاضیان عزیز است. در کنار این مجموعه زیبایی و سلامتی دوباره را تجربه کنید و از آن لذت ببرید. به‌عبارت بهتر ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که با تولدی دوباره و چهره‌ای زیبا، زندگی جدیدی را آغاز کنید و بیش از پیش از زندگی لذت ببرید.

باید و نباید های بوتاکس؟

در اینجا راهنمای کوتاهی از بایدها و نبایدها پس از انجام بوتاکس است. ناحیه تزریق بوتاکس را مالش یا ماساژ ندهید و در صورت امکان از آرایش کردن خودداری کنید. هیچ گونه درمان زیبایی روی صورت خود نداشته باشید، به عنوان مثال. ماساژ صورت، ماساژ صورت به مدت ۲ هفته – ممکن است باعث پخش شدن محلول تزریق شده به عضلات اطراف شود.

چگونه ماندگاری بوتاکس را طولانی تر کنید؟

اگر فکر کرده اید که چگونه بوتاکس را طولانی تر کنید، در اینجا چهار راه وجود دارد که می توانید طول عمر نتایج بوتاکس خود را افزایش دهید.
به دنبال یک تزریق کننده ماهر مانند دکتر رابط باشید. …
درگیر کردن عضلات صورت پس از درمان …
از مالیدن صورت خود به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق بوتاکس خودداری کنید. …
از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.

کاربردهای بوتاکس از رفع چین چروک تا درمان میگرن

در تزریق بوتاکس از ماده‌ای به نام سم بوتولینوم A استفاده می‌شود. این ماده توسط میکروبی با همین نام ساخته می‌شود. البته وجود کلمه سم در نام علمی این ماده نشان دهنده سمیت آن در تزریق نیست و نباید موجب نگرانی شما شود. در تزریق این ماده احتمال مسمومیت وجود ندارد چرا که مقدار امن این ماده به‌کار گرفته می‌شود. همچنین برای آشنایی بیشتر با عوارض آن می‌توانید مقاله عوارض بوتاکس را بخوانید.

برای انقباض هر ماهیچه‌، اعصاب مرتبط با آن، پیام‌رسان شیمیایی به نام استیل کولین را آزاد می‌کنند. این ماده شیمیایی به گیرنده‌های روی سلول ماهیچه متصل شده و باعث انقباض سلول‌ها می‌شود.

تزریق بوتاکس از ترشح استیل کولین جلوگیری می‌کند و در نتیجه، این امر باعث جلوگیری از انقباض سلول‌های ماهیچه‌ای می‌شود. به این ترتیب است که سم بوتولینوم به سفت شدن ماهیچه‌ها کمک می‌کند. در واقع کاربرد بوتاکس برای کاهش انقباض عضلات مورد نظر پزشک است.

کاربردهای بوتاکس از رفع چین چروک تا درمان میگرن

کاربرد بوتاکس در زیبایی

کاربرد اصلی یا معروف بوتاکس در کاهش چین و چروک صورت است. این تزریق یکی از محبوب‌ترین تکنیک‌های زیبایی، خصوصا در بانوان به حساب می‌آید. تاثیر بوتاکس موقتی بوده و بسته به نوع آن بین ۳ تا ۱۲ ماه باقی می‌ماند. موارد زیر شامل کاربردهای زیبایی بوتاکس است:

 • رفع چین و چروک بین ابروها و خطوط اخم
 • رفع چین و چروک اطراف چشم
 • رفع چین‌های افقی در پیشانی
 • رفع خط لبخند در اطراف لب
 • بالا بردن ابروها
 • بالا بردن نوک بینی
 • کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن
 • کاهش چروک‌های عمودی گردن
 • بهبود سیاهی زیر چشم
 • بهبود ظاهر مو
 • درمان عدم قرینگی اجزای صورت
 • درمان دندان قروچه

تزریق بوتاکس و از بین بردن خط اخم

وقتی خطوط اخم به صورت عمودی در پیشانی افراد و بین دو ابرو به وجود می آیند، به دلیل این است که افراد بیش از اندازه اخم کرده اند. از مهم ترین دلایل این موضوع می‌تواند هم به دلیل عصبی بودن و هم به دلیل خستگی باشد. با تزریق به خط خنده می توانید این خط را به راحتی از بین ببرید.

همچنین برخی افراد خطوط افقی بلندی در پیشانی خود دارند که مهمترین دلیل بروز اینگونه خطوط، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. همچنین هنگامی که شما به این کارها عادت می کنید، شاید خیلی سخت توانید اخم کردن در زیر نور آفتاب و حالت های عادی را ترک کنید.

تزریق بوتاکس برای رفع خط لبخند

تزریق بوتاکس برای رفع خط لبخند

علاوه بر اخم کردن بیش از حد، خندیدن هم می‌تواند باعث بروز چین و چروک در افراد شود. احتمالاً توجه کرده اید که وقتی بیش از اندازه می خندید، دو خط در دو طرف لب های شما به وجود می آیند که تا بالای بینی هم ادامه دارند. با استفاده از تزریق بوتاکس می توانید به راحتی این دو خط را از بین ببرید و صورت خود را به حالت زیباتری بازگردانید.

صاف کردن اطراف چشم با تزریق بوتاکس

خطوط اطراف چشم هم به دلایل مختلفی مانند خندیدن بیش از اندازه و یا قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید به وجود می آیند. برای از بین بردن این چروک هم شما می توانید از تزریق بوتاکس کمک بگیرید که البته این منطقه یکی از نواحی حساس صورت به شمار می‌رود و باید توسط یک پزشک بسیار متخصص و مجرب در این زمینه انجام شود. دکتر مهرشاد رابط یکی از باتجربه ترین پزشکان در این زمینه است که می تواند ناحیه حساس اطراف چشم شما را به راحتی بوتاکس کند.

کاربرد بوتاکس در درمان

علاوه بر کاربرد بوتاکس در زیبایی، می‌توان از آن در درمان و رفع برخی مشکلات و بیماری‌ها نیز استفاده کرد. این دسته از کاربردهای بوتاکس باید تحت نظر پزشک معالج و با تشخیص و تجویز او صورت گیرد. از مهم‌ترین کاربردهای درمانی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رفع اسپاسم اندام فوقانی در افراد بالای ۲ سال،
 • درمان یا بهبود اختلالات ماهیچه‌ای چشم از جمله تنبلی و لوچی چشم یا استرابیسم،
 • درمان تعریق شدید زیر بغل، کف دست یا کف پا،
 • درمان یا رفع میگرن در افرادی که سردرد میگرنی آن‌ها حداقل ۴ ساعت در ۱۵ روز یا بیشتر در یک ماه طول بکشد.
 • درمان آلوپسی، بیماری‌ای که موجب ترشح بیش از حد بزاق می‌شود.
 • درمان پسوریازیس، یک نوع اگزما که کف دست و کف پا را درگیر می‌کند.
 • رفع انقباض و اسپاسم عضلات پس از سکته،
 • درمان مثانه بیش فعال،

در ادامه به بررسی مهم‌ترین کاربردهای بوتاکس در درمان می‌پردازیم.

 • درمان استرابیسم

استرابیسم یا لوچگی چشم نوعی مشکل چشمی است که در آن چشم‌ها وضعیت ناهمگونی نسبت به یکدیگر داشته و نگاه آن‌ها به جهات مختلف است. این ناهمگونی می‌تواند بسیار واضح یا بسیار جرئی باشد. یکی از اولین تاییدهای که برای کاربرد بوتاکس در درمان صادر شد، مربوط به تاثیری بود که در درمان استرابیسم داشت.

 • درمان میگرن مزمن

همه ما ممکن است سردردهای میگرنی را در زندگی خود تجربه کرده باشیم. زمانی این مشکل جدی و نیازمند درمان است که فرد بیش از ۱۵ روز در ماه و حداقل ۴ ساعت در روز با سردرد دست و پنجه نرم کند.

در سال ۱۹۹۲ یک جراح پلاستیک در بورلی هیلز به نام دکتر ویلیام بیندر مشاهده کرد که وقتی افراد برای درمان چین و چروک خود بوتاکس تزریق می‌کنند، سردردشان نیز تا حدودی بهبود پیدا می‌کند. این موضوع موجب شد که تاثیر بوتاکس بر سردردهای میگرنی مورد تحقیق و آزمایش متخصصان قرار بگیرد.

در نهایت در سال ۲۰۱۰ تاثیر مثبت بوتاکس بر سردردهای میگرنی تایید شد. افرادی که برای درمان یا بهبود سردردهای میگرنی خود بوتاکس را انتخاب می‌کنند، ۳۱ تزریق در نقاط مختلف سر و گردن خود دریافت خواهند کرد. اثر این درمان می‌تواند حدود ۳ ماه باقی بماند.

درمان افسردگی

 • درمان تعریق شدید زیربغل

هایپرهیدروز یا تعریق بیش از حد زیربغل زمانی اتفاق می‌افتد که محیط فرد گرم نبوده یا فرد درحال فعالیت شدید بدنی نیست، اما تعریق بیش از مقدار طبیعی را تجربه می‌کند.

پزشکان متوجه شدند که بیمارانی که برای رفع چین و چروک صورت خود یا دیگر کاربردهای بوتاکس، آن را تزریق کرده بودند، میزان تعریقشان به طرز عجیبی کاهش پیدا می‌کند. همین موضوع باعث شد که دانشمندان کمپانی آلرگان مطالعه خود را در بررسی تاثیر تزریق بوتاکس بر بیماری هایپرهیدروز آغاز کنند.

نتایج این تحقیقات برای بررسی تاثیر بوتاکس بر درمان این بیماری بسیار امیدوارکننده بود؛ این نتایج موجب شد که در سال ۲۰۰۴ تزریق بوتاکس برای درمان این بیماری مورد تایید پزشکان باشد. افراد زیادی برای درمان تعریق زیاد کف دست‌ها یا کف پاهای خود از این درمان استفاده می‌کنند.

 • درمان مثانه بیش فعال

دکتر لیندا بروباکر، رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه لویولا شیکاگو، درمورد تاثیر بوتاکس بر بهبود بیماری مثانه بیش فعال می‌گوید:

« به جرئت می‌توانم بگویم که در ۳۰ سال فعالیت پزشکی خود، بوتاکس یکی از موثرترین درمان‌هایی بود که هرگز مشاهده نکرده بودم.»

در تحقیقی که بروباکر در بررسی اثر بوتاکس بر درمان بیماری مثانه بیش فعال انجام داد، متوجه شد که ۷۰ درصد از زنانی که بوتاکس درمانی را دریافت کردند تنها ۳ مورد بی‌اختیاری ادرار در روز داشته‌اند، در حالی که در ابتدای تحقیق به طور متوسط ۵ بار بی‌اختیاری ادرار در روز گزارش شده بود.

در عین حال در روند بوتاکس درمانی برای این بیماری نیز مشکلی وجود دارد؛ گاهی اوقات بوتاکس می‌تواند مثانه را بیش از حد ببند و این موضوع در روند دفع ادرار افراد اختلال ایجاد می‌کند. اگر این مشکل اتفاق بیفتد، افراد برای دفع ادرار نیاز دارند که از سوند استفاده کنند.

 • درمان افسردگی

اگر چه بسیاری از متخصصان در این باره مطمئن نیستند، اما نتایج آزمایشات اولیه نشان می‌دهد که بوتاکس ممکن است بر کاهش علائم افسردگی افراد موثر باشد. موضوعی که باعث ایجاد این فرضیه در ذهن دانشمندان شد آن بود که حالات چهره افراد می‌تواند بر روحیه آن‌ها تاثیر بگذارد.

در سال ۲۰۱۴ مطالعه‌ای روی ۷۴ فرد مبتلا به افسردگی انجام شد. طی مطالعه مشخص شد که ۵۲ درصد از افرادی که بوتاکس دریافت کردند، طی شش هفته علائم افسردگی آنان کاهش پیدا کرده است. البته تعداد افرادی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند برای تایید تاثیر کاربرد بوتاکس در کاهش علائم افسردگی کافی نیست.

در حال حاضر تحقیقات دیگری در این زمینه در حال انجام است که می‌تواند کمک کند تاثیر بوتاکس بر بهبود افسردگی را تایید یا رد کرد.

 • درمان زودانزالی

برخی پزشکان مدعی شدند که تزریق بوتاکس به آلت تناسلی می‌تواند زمان انزال را افزایش دهد. این ادعا می‌تواند راهی برای درمان انزال زودرس یا زودانزالی کشف کند. البته این تاثیر در حال تحقیق و آزمایش بالینی است و هنوز تاییدی از سوی منابع معتبر صادر نشده است.

 • بهبود ضربان غیرطبیعی قلب

دکتر میچل برین، نایب رئیس ارشد تحقیقات دارویی کمپانی آلرگان می‌گوید:

پس از ۲۷ سال به‌کارگیری درمان دارویی و تایید بی‌خطر بودن این روش درمان، تصمیم گرفتیم که تاثیر روش درمان جدیدی را برای آن دسته از مشکلات قلبی عروقی حل نشده، بررسی کنیم.

هم اکنون محققان آلرگان در حال بررسی کاربرد بوتاکس به عنوان درمانی برای جلوگیری و بهبود الگوهای غیرطبیعی ضربان قلب هستند. این بررسی را در مواردی انجام می‌دهند که افراد دچار ضربان غیرطبیعی پس از عمل جراحی قلب باز شده‌اند.

 • بهبود دست‌های بسیار سرد

برخی افراد، چه هوا گرم باشد و چه سرد، همیشه دست‌های بسیار سردی دارند. در دانشگاه شیکاگو کلینیکی برای درمان و تحقیق در مورد این مشکل به نام Cold Hand وجود دارد. در این کلینیک بوتاکس را به منظور شل شدن عضلات اطراف عروق منقبض شده و دارای گردش خون ضعیف، تزریق می‌کنند. هنگامی که این تزریق موجب شل و بزرگ شدن عروق می‌شود، خون به سمت دست و نوک انگشتان جریان پیدا می‌کند. این امر موجب تسکین علائم فرد شده و می‌تواند سردی دست را بهبود ببخشد. آثار این درمان تا ۳ ماه باقی می‌ماند.

 • درمان زخم شکاف لب در نوزادان

هر سال حدود ۲۶۵۰ نوزاد با شکاف کام و ۴ هزار نوزاد با شکاف کام و لب متولد می‌شوند. بسیاری از آن‌ها برای درمان مشکل خود عمل جراحی را انجام می‌دهند.

دکتر روبرتو فلورس، مدیر برنامه شکاف لب در NYU، مدعی است که تزریق بوتاکس در این نوزادان می‌تواند به روند بهبودشان پس از جراحی کمک کند. در این درمان تزریق بوتاکس باعث می‌شود که ماهیچه‌ها ثابث بمانند و به بهبودی جای زخم و ظاهر آن کمک می‌کند. دکتر فلورس این درمان را یک پیشنهاد جدید و مبتکرانه می‌داند و معتقد است که باید بیشتر روی تاثیر کاربرد بوتاکس تحقیق شود.

 • کاهش درد زنان هنگام نزدیکی

برخی زنان در هنگام نزدیکی درد شدیدی را تجربه می‌کند و این درد اجازه لذت بردن از رابطه را به آن‌ها نمی‌دهد. این درد آزاردهنده به دلیل اسپاسم عضلانی در کف لگن یا انقباضات دیواره واژن رخ می‌دهد و درد شدیدی هنگام رابطه جنسی ایجاد می‌کند.

طی تجربیات پزشکان در کاربرد بوتاکس برای کاهش دردهای آزاردهنده، این تزریق می‌تواند بسیار موثر واقع شود. به‌کارگیری این درمان با توجه به وضعیت بیمار صورت می‌گیرد؛ برخی زنان ممکن است هر شش ماه یکبار به تزریق نیاز داشته باشند، درحال که برخی دیگر هر دو سال یکبار به تزریق نیاز دارند.

 • بهبود اسپاسم یا گرفتگی شدید گردن

برای هر کدام از ما پیش آمده که به دلیل حالت نامناسب هنگام خواب یا بالش بسیار کوتاه و بسیار بلند دچار گرفتگی گردن شویم. این گرفتگی می‎‌تواند زندگی عادی فرد را مختل کند.

در برخی افراد گرفتگی گردن به صورت مزمن رخ می‌دهد، این افراد به اختلال دیستونی گردن مبتلا بوده و همواره دچار اسپاسم در ناحیه گردن هستند. کمپانی داروسازی آلرگان در سال ۲۰۰۰، حتی قبل از آن که تزریق بوتاکس برای رفع خط اخم در سال ۲۰۰۲ مورد استفاده قرار بگیرد، این درمان را برای اختلال دیستونی گردن استفاده و تایید کرد.

 • درمان‌ دندان‌قروچه

دندان‌قروچه با فرسایش مینای دندان ایجاد ترک و شکستگی در دندان‌ها می‌کند. با این حساب دندان‌ها دیگر محافظی ندارند و به‌مرور دچار پوسیدگی خواهند شد. شاید تصور کنید که بوتاکس تنها برای رفع چین‌وچروک صورت به کار می‌رود؛ اما جالب است بدانید که این ماده برای فلج کردن عضلات مختلف استفاده می‌شود، به همین دلیل است که برای دندان‌قروچه و درد آن مناسب است.

طبق تحقیقات انجام شده تزریق مقداری از ماده بوتاکس در عضلات فک، درد و سفتی عضلات را کاهش می‌دهد و مانع دندان‌قروچه بیمار می‌شود. درواقع تزریق بوتاکس به عضلات جونده که در زیر گونه‌ها قرار دارند، صورت می‌گیرد.

استفاده از گارد دندان هنگام خواب یا انجام فعالیت‌های ورزشی شاید کمک چندانی به دندان‌قروچه نکند. گاهی اوقات فرد در طول روز نیز با این موضوع دست‌وپنجه نرم می‌کند و همواره دچار سردرد و دندان‌درد می‌شود؛ درواقع به دلیل ساییده شدن دندان‌ها روی یکدیگر مینای دندان یا همان روکش محافظ دندان‌ها از بین می‌رود که این موضوع به‌مرور با پوسیدگی و خرابی دندان‌ها همراه است.

با توجه ‌به اینکه نتایج بوتاکس ظرف یک هفته نمایان می‌شود و ماندگاری چند ماهه دارد، تزریق آن برای درمان دندان‌قروچه یکی از راه‌حل‌های سریع برای حفظ مینای دندان‌ها شناخته می‌شود.

میزان تزریق بوتاکس

با توجه به نتیجه‌ای که هر فرد به دنبال آن است یا اندازه صورت او، تزریق بوتاکس متفاوت است. پزشک متخصص با توجه به این مسائل مقدار و دوز مناسب را برای کاربرد بوتاکس به منظور کسب نتیجه مطلوب بیمار، به‌کار می‌گیرد. برای هر یک از درمان‌ها نیز دوز متفاوتی استفاده می‌شود. به طور کلی مقدار دوز مصرفی به صورت زیر است:

 • چروک چانه ۲ الی ۶ واحد
 • چین پیشانی ۱۰ الی ۳۰ واحد
 • چروک دور دهان ۳ تا ۶ واحد در هر طرف
 • خط اخم در ناحیه بین ابرو ۱۰ الی ۲۵ واحد
 • لیفت ابرو ۲ الی ۵ واحد

خودتان تزریق بوتاکس را برای خودتان تجویز نکنید !!

برای آن‌ که بتوانید کاربرد بوتاکس در درمان مشکل خود را بدانید، باید با یک پزشک باتجربه در این زمینه مشورت کنید. اگر در انجام آن خودسرانه عمل کنید، مشکلات مختلف و خطرناکی در انتظارتان است.

پیشنهاد ما به شما برای یک جلسه مشاوره درمورد این مسئله، مشاوره با دکتر مهرشاد رابط، متخصص پوست و مو است. دکتر رابط با تجربه و تخصص فراوانی که در این زمینه دارد به شما کمک می‌کند که بهترین درمان را برای مشکل خود و کسب نتیجه مطلوب انتخاب کنید.

هر کسی که مدعی تزریق بوتاکس است، حتما متخصص نیست

افراد زیادی در آرایشگاه‌های زیبایی یا مراکز زیبایی بدون مجوز، با مدرک غیرمرتبط ادعا می‌کنند که می‌توانند بوتاکس تزریق کنند. درست است که می‌توانند، اما چه تضمیمی برای موثر بودن و اصولی بودن این کار وجود دارد؟ آیا می‌توانند مسئولیت هرگونه مشکلی که ممکن است برای فرد پیش بیاید را به عهده بگیرند؟ آیا مجوز لازم را برای انجام بوتاکس دارند؟

در این مراکز که فرد تزریق کننده پزشک متخصص یا حتی پزشک نیست، از بوتاکس‌های بدون مجوز و یا با تاریخ مصرف بدون اعتبار که غیراستاندارد هستند استفاده می‌شوند. تهیه بوتاکس مجوزدار تنها توسط پزشکان یا با نسخه پزشک ممکن است. به دلیل قاچاقی بودن بوتاکس مورد استفاده، احتمال بروز عوارض جانبی از جمله افتادگی پلک در این مراکز بیشتر است.

دکتر رابط با به‌کارگیری تجربه، مهارت و تخصص خود در این زمینه بهترین تجربه و نتیجه را برایتان رقم می‌زند و تضمین می‌کند که عوارض خاصی سلامت شما را تهدید نخواهد کرد.

مانند هر درمان یا جراحی دیگری، باید در انتخاب پزشک درمانگر خود بسیار دقت کنید. سلامتی شما و کسب نتیجه مطلوب و دلخواهتان در گرو انتخاب بهترین و باتجربه‌ترین پزشک است. اگر تصمیم به تزریق بوتاکس دارید، در مرحله اول با یک پزشک متخصص و باتجربه مشورت کنید؛ یک پزشک باتجربه می‌تواند اطلاعات مفیدی را درمورد کاربرد بوتاکس برای کسب نتیجه مطلوب به شما بدهد.

کاربرد های مختلف تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در درجه ی اول به دلیل توانایی در کاهش ظاهر چین و چروک صورت مورد توجه قرار می گیرد. آن ها همچنین برای درمان بیماری هایی مانند اسپاسم گردن ، تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس)، مثانه بیش فعال و تنبلی چشم استفاده می شوند. تزریق بوتاکس همچنین ممکن است به پیشگیری از میگرن مزمن کمک کند. در تزریق بوتاکس از سمی به نام  onobotulinumtoxinA  استفاده می شود تا به طور موقت از حرکت عضله ها جلوگیری شود. این سم توسط میکروبی تولید می شود که باعث بوتولیسم یا همان نوعی مسمومیت غذایی می شود. بوتاکس اولین دارویی بود که از سم بوتولینوم استفاده کرد. محصولات دیگر اکنون عبارتند از abobotulinumtoxinA (Dysport)،  rimabotulinumtoxinB (Myobloc)  و incobotulinumtoxinA (Xeomin)  هر کدام کمی متفاوت هستند، به خصوص در مورد واحده ای دوز، بنابراین آن ها قابل تعویض با یک دیگر نیستند.

کاربرد های مختلف تزریق بوتاکس

چرا باید تزریق بوتاکس انجام داد؟

تزریق بوتاکس سیگنال‌های شیمیایی خاصی از اعصاب را مسدود می‌کند، بیشتر هدف از تزریق بوتاکس ان است که سیگنال‌هایی که باعث انقباض ماهیچه‌ها می‌شوند، مسدود شوند. رایج ترین کاربرد این تزریق ها شل کردن موقت ماهیچه های صورت است که باعث از بین بردن چین و چروک در پیشانی و اطراف چشم می شود. تزریق بوتاکس برای درمان شرایطی که بر عملکرد بدن تأثیر می گذارد نیز استفاده می شود. مثال هایی از کاربرد های تزریق بوتاکس عبارت اند از:

 1. در صورتی که عضلات گردن شما به طور غیرارادی منقبض می‌شوند می توان از تزریق بوتاکس برای درمان این عارضه استفاده نمود.
 2. تنبلی چشم. شایع ترین علت تنبلی چشم، عدم تعادل در عضلات مسئول قرار گرفتن چشم است. شاید بنوان گفت با استفاده از بوتاکس بتوان این بیماری را نیز درمان نمود.
 3. انقباضات عضلانی برخی از بیماری های عصبی، مانند فلج مغزی، می توانند باعث شوند اندام های شما به سمت مرکز خود کشیده شوند. در برخی موارد می توان این ماهیچه های منقبض شده را با تزریق بوتاکس شل کرد.
 4. هیپرهیدروزیس یا تعریق بیش از حد، حتی زمانی که دما گرم نیست و استرسی بر شما وارد نشده است، رخ می دهد. که با استفاده از بوتاکس می توان آن را درمان نمود.
 5. میگرن مزمن اگر بیش از ۱۵ روز در ماه میگرن را تجربه می کنید، تزریق بوتاکس ممکن است به کاهش دفعات سردرد شما کمک کند.

خطرات تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس زمانی که توسط پزشک مجرب انجام شود نسبتاً بی خطر است. عوارض و خطرات احتمالی تزریق بوتاکس عبارت اند از:

 1. درد، تورم یا کبودی در محل تزریق
 2. سردرد یا علائم شبیه آنفولانزا
 3. افتادگی پلک یا ابروهای درهم رفته
 4. لبخند کج یا آب دهان
 5. خشکی چشم یا اشک ریزش زیاد

اگرچه بسیار بعید است، اما ممکن است سم موجود در تزریق در بدن شما پخش شود. اگر ساعت ها تا هفته ها پس از دریافت بوتاکس متوجه هر یک از این اثرات شدید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 1. ضعف عضلانی
 2. مشکلات بینایی
 3. مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن
 4. مشکلات تنفسی
 5. از دست دادن کنترل مثانه

پزشکان به طور کلی توصیه می کنند در دوران بارداری یا شیردهی از بوتاکس استفاده نکنید. و در افرادی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند نباید از بوتاکس استفاده شود.

انتخاب بهترین پزشک برای تزریق بوتاکس

بوتاکس فقط باید تحت نظر پزشک استفاده شود. بسیار مهم است که تزریق ها دقیقاً انجام شوند تا از عوارض جانبی جلوگیری شود. اگر بوتاکس درمانی نادرست انجام شود می تواند خطرناک باشد. از پزشک مراقبت های اولیه ی خود را درخواست کنید یا به دنبال پزشکی باشید که در بیماری شما متخصص باشد و در انجام درمان های بوتاکس تجربه داشته باشد. یک پزشک ماهر و دارای گواهی مناسب می تواند شما را در مورد این روش راهنمایی کند و به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا این روش به بهترین وجه با نیازها و سلامت شما مطابقت دارد یا خیر.

روند درمانی تزریق بوتاکس

اگر در چهار ماه گذشته هر نوع تزریق بوتاکس را انجام داده اید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت مصرف شل کننده های عضلانی، داروهای خواب آور یا داروهای آلرژی به پزشک خود اطلاع دهید. اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، ممکن است لازم باشد چندین روز قبل از تزریق، مصرف آن ها را متوقف کنید تا خطر خونریزی یا کبودی کاهش یابد.

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

اکثر افراد در طول تزریق بوتاکس احساس ناراحتی زیادی نمی کنند. اما ممکن است بخواهید از قبل پوست خود را بی حس کنید، به خصوص اگر کف دست یا کف پا به دلیل تعریق بیش از حد تحت درمان با بوتاکس است. پزشک شما ممکن است از یک یا چند روش مختلف برای بی حس کردن ناحیه ی تحت درمان استفاده کند.

مانند بی حسی موضعی، بی حسی با یخ و لرزش، که از ماساژ برای کاهش ناراحتی استفاده می شود. تزریق بوتاکس معمولا در مطب پزشک انجام می شود. پزشک شما از یک سوزن نازک برای تزریق مقادیر کمی سم بوتولینوم به پوست یا عضلات شما استفاده می کند. تعداد تزریقات مورد نیاز به عوامل زیادی از جمله وسعت ناحیه ی تحت درمان بستگی دارد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

به مدت ۲۴ ساعت نواحی تحت درمان را مالش یا ماساژ ندهید. این ممکن است به جلوگیری از انتشار سم به یک منطقه دیگر کمک کند. شما می توانید بلافاصله پس از عمل به فعالیت های عادی خود بازگردید.

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس معمولاً یک تا سه روز پس از درمان شروع به کار می کند. بسته به مشکلی که درمان می شود، اثر ممکن است سه ماه یا بیشتر باقی بماند. برای حفظ اثر، شما نیاز به تزریقات مجدد داشته باشید.

آزمایشات بالینی قبل از تزریق بوتاکس

مطالعات صورت گرفته در مورد آزمایش‌ ها و روش‌ های تزریق بوتاکس را برای کمک به پیشگیری، تشخیص، درمان یا مدیریت شرایط این گونه نشان می دهد که بوتاکس دارویی است که عضلات را ضعیف یا فلج می کند. در دوزهای کم، می تواند چین و چروک های پوست را کاهش دهد و به درمان برخی از بیماری ها کمک کند. بوتاکس پروتئینی است که از سم بوتولینوم ساخته شده است که باکتری کلستریدیوم بوتولینوم آن را تولید می کند. این همان سمی است که باعث بوتولیسم می شود. بوتاکس یک سم است، اما زمانی که پزشکان به درستی و در دوزهای کم از آن استفاده کنند، می تواند فوایدی داشته باشد. همان طور که می دانید هم کاربرد آرایشی و هم پزشکی دارد. به عنوان یک درمان زیبایی، تزریق بوتاکس می تواند چین و چروک های پوست را کاهش دهد. همچنین، سازمان غذا و دارو (FDA) آن را به عنوان درمانی برای مشکلات مختلف سلامتی از جمله اسپاسم پلک، تعریق بیش از حد، برخی از اختلالات مثانه و میگرن تایید کرده است.

موارد اولیه ی سازنده ی بوتاکس

بوتاکس از باکتری C. botulinum گرفته می شود که در بسیاری از محیط های طبیعی از جمله خاک، دریاچه ها، جنگل ها و مجاری روده ی پستانداران و ماهی ها وجود دارد. باکتری ها و هاگ های C. botulinum که به طور طبیعی وجود دارند عموماً بی ضرر هستند. مشکلات تنها زمانی ایجاد می شوند که هاگ ها تبدیل شوند و جمعیت سلولی افزایش یابد. در یک نقطه ی خاص، باکتری ها شروع به تولید سم بوتولینوم، سم عصبی مرگبار مسئول بوتولیسم می کنند. سم بوتولینوم بسیار خطرناک است. برخی از دانشمندان تخمین زده اند که ۱ گرم منبع قابل اعتماد از فرم کریستالی این سم می تواند ۱ میلیون نفر را بکشد و چند کیلوگرم می تواند هر انسان روی این سیاره را بکشد. با این حال، زمانی که بوتاکس به طور مناسب در یک زمینه ی درمانی استفاده می شود، بی خطر است و عوارض جانبی کمی دارد. تولید کنندگان تزریق بوتاکس را با دوزهای بسیار کمی از سم بوتولینوم انجام می دهند. این دارو می تواند به طور موقت عضلات را فلج کند. همچنین استفاده از بوتاکس می تواند برای افراد مبتلا به اختلالات مختلف عضلانی یا عصبی مفید باشد. مردم معمولاً از اصطلاح “بوتاکس” برای توصیف همه ی محصولات استفاده می کنند، اگرچه بوتاکس یک علامت تجاری ثبت شده است که مالک یک شرکت می باشد.

تزریق بوتاکس چگونه باعث از بین بردن چین و چروک صورت می شود؟

اولین کاربرد بوتاکس کاهش چین و چروک صورت است. بوتاکس یک نوروتوکسین است. این مواد سیستم عصبی را هدف قرار می دهند و فرآیندهای سیگنال دهی عصبی را که انقباض عضلانی را تحریک می کنند، مختل می کنند. اینگونه است که دارو باعث فلج موقت عضلات می شود. برای این که هر ماهیچه ای منقبض شود، اعصاب یک پیام رسان شیمیایی به نام استیل کولین را در محل اتصال انتهای عصبی به سلول های عضلانی آزاد می کنند. استیل کولین به گیرنده های سلول های ماهیچه ای متصل می شود و باعث انقباض یا کوتاه شدن سلول ها می شود.

تزریق بوتاکس از ترشح استیل کولین جلوگیری می کند که از انقباض سلول های عضلانی جلوگیری می کند. به این ترتیب سم کمک می کند تا عضلات کمتر سفت شوند. طبق گفته هیئت جراحی زیبایی آمریکا، تزریق بوتاکس محبوب ترین عمل زیبایی در سراسر دنیا است. در سال ۲۰۱۶، بیش از ۷ میلیون نفر تحت درمان بوتاکس قرار گرفتند. اثرات تزریق بوتاکس موقتی است، بسته به نوع درمان، ۳ تا ۱۲ ماه ماندگاری تزریق بوتاکس طول می کشد.

تزریق بوتاکس در چه نواحی از بدن انجام می شود؟

 1. چین و چروک بین ابروها که به آنها خطوط اخم، خطوط گلابلار یا یازده می گویند.
 2. چین و چروک دور چشم که به نام پای کلاغی شناخته می شود.
 3. چین های افقی در پیشانی.
 4. خطوط در گوشه های دهان.
 5. پوست “سنگ سنگی” روی چانه.

با این حال، سازمان غذا و داروی آمریکا این تزریق ها را فقط برای استفاده در اطراف چشم و پیشانی تایید کرده است.

تحقیقات نشان نداده است که آیا بوتاکس می تواند سیاهی زیر چشم را بهبود بخشد یا خیر. به همین خاطر در این رابطه نمی توان اظهار نظر دقیقی ارائه نمود. برخی از افراد نیز بوتاکس را برای بهبود ظاهر موهای خود امتحان می کنند. با این حال، شواهد کمی وجود دارد که این کار می کند.

مصارف پزشکی تزریق بوتاکس

متخصصان مراقبت های بهداشتی همچنین از بوتاکس برای درمان انواع بیماری ها استفاده می کنند که بیشتر آن ها بر سیستم عصبی عضلانی تأثیر می گذارد.

FDA  بوتاکس را برای موارد زیر تایید کرده است. مگر این که در غیر این صورت مشخص شده باشد، تاییدیه برای استفاده در افراد ۱۸ سال یا بالاتر است.

 1. اسپاستیسیتی ، در افراد بالای ۲ سال
 2. چشم های ضربدری یا استرابیسم در افراد بالای ۱۲ سال
 3. تعریق شدید زیر بغل یا هیپرهیدروزیس
 4. پیشگیری از میگرن در افرادی که سردردهای میگرنی آنها حداقل ۴ ساعت در ۱۵ روز یا بیشتر در ماه طول می کشد.
 5. کاهش علائم مثانه بیش فعال به دلیل یک بیماری عصبی در صورت عدم کمک به داروهای آنتی کولینرژیک
 6. اسپاسم پلک یا بلفارواسپاسم به دلیل دیستونی

آیا استفاده از بوتاکس روشی ایمن برای از بین بردن چین و چروک صورت می باشد؟

مردم معمولا تزریق بوتاکس را به خوبی تحمل می کنند و عوارض جانبی آن غیر معمول نمی باشد. با این حال، بسته به دلیل تزریق و پاسخ فرد، سم بوتولینوم می تواند عوارض ناخواسته ای ایجاد کند، از جمله:

 1. خشکی چشم
 2. ناراحتی معده
 3. بی حسی
 4. درد خفیف، تورم یا کبودی در اطراف محل تزریق
 5. سردرد
 6. افتادگی موقت پلک
 7. ضعف یا فلج موقت ناخواسته در عضلات مجاور
 8. بدتر شدن اختلالات عصبی عضلانی
 9. عدم جهت گیری فضایی یا دوبینی پس از درمان استرابیسم
 10. زخم قرنیه پس از درمان بلفاریت
 11. حوادث قلبی عروقی

چه افرادی نباید تزریق بوتاکس انجام دهند؟

 1. حساسیت و آلرژی به موارد دارویی خاص
 2. داشتن بیماری های عفونی

بسته به نوع درمان، نگرانی هایی وجود دارد که اثرات بوتاکس ممکن است فراتر از محل تزریق باشد و احتمالاً منجر به علائمی مانند مشکل در تنفس شود. عوامل ژنتیکی نیز در عوارض و خطرات ناشی از تزریق بوتاکس ممکن است که موثر باشد. همچنین، برخی از افرادی که سم بوتولینوم نوع A را تزریق می‌کنند، آنتی‌بادی‌هایی را در برابر این سم ایجاد می‌کنند که درمان‌های بعدی را بی‌اثر می‌کند.

بهترین سن برای تزریق بوتاکس چه سنی است؟

برای تزریق بوتاکس نمی توان اعلام کرد که بهترین سن چه سنی می باشد. در واقع از آن جایی که شرایط بدنی هر فرد متفاوت می باشد، ممکن است علائم و نشانه های پیری در بدن در هر فرد در سن متفاوتی مشاهده شود. به همین خاطر نمی توان عدد دقیق و ثابتی درباره بهترین سن بوتاکس ارائه نمود. اما باید گفت که در نهایت این نظر شما و پزشک متخصص شما است که مشخص می کند آیا به تزریق بوتاکس نیاز دارید و یا خیر.

نکاتی که در رابطه با تزریق بوتاکس باید بدانید:

 1. انتخاب کلینیک مناسب برای تزریق بوتاکس. بوتاکس در حال حاضر برترین روش زیبایی غیرجراحی در سراسر دنیا است. این بدان معناست که کلینیک های زیادی در این زمینه فعالیت می کنند. اما این موضوع به شما بستگی دارد که با انتخاب بهترین کلینیک تزریق بوتاکس بتوانید بهترین نتایح را از این اقدام زیبایی دریافت نمایید.
 2. با پزشک خود یک برنامه ی تزریق بوتاکس تهیه کنید. وقتی به یک پزشک رضایت دادید، یک برنامه ی تزریق بوتاکس با آن ها تنظیم کنید. تا تعداد جلسات درمانی تزریق بوتاکس مورد نیاز برای صورت شما مشخص شود.
 3. هزینه های تزریق بوتاکس را در نظر بگیرید. و بر اساس هزینه ها برنامه ی درمانی خود را مشخص نمایید.

تفاوت بوتاکس و ژل

تفاوت بوتاکس و ژل

بین بوتاکس و ژل شباهت و تفاوت‌هایی وجود دارد. با وجود همه قابلیت‌های درمانی بوتاکس، باز هم اغلب افراد از این روش برای اهداف زیبایی استفاده می‌کنند. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید، خوب است که تزریق بوتاکس می تواند تأثیر بسیار زیادی در جوانسازی و شادابی پوست شما داشته باشد. با استفاده از این روش، می توانید خطوط در همه جای پوست خود را از بین ببرید و آن را به صورت صاف و یکدست تبدیل کنید. برای مثال، با استفاده از این روش می‌توانید چین و چروک های نقاط زیر در صورت خود را از بین ببرید. البته باید بدانید بوتاکس صرفا روشی زیبایی نیست و می‌توان برای از بین بردن پرش پلک استفاده کرد. این درحالی است که ژل حالتی فیلری دارد و جنبه زیبایی آن به مراتب بیشتر از بوتاکس است.

چگونه بفهمیم به تزریق بوتاکس نیاز داریم؟

اگر به دلایل زیبایی به دنبال بوتاکس هستید، با خودتان صادق باشید که چرا آن را می خواهید. آیا همه دوستان شما به دنبال بوتاکس هستند؟ آیا از بوتاکس برای کاهش برای افزایش اعتماد به نفس خود استسفاده می کنید؟ اگر کاری به شما احساس اعتماد به نفس بیشتری بدهد، هیچ اشکالی ندارد که انجام دهید. اما هرگز تحت فشار شخص دیگری یا استانداردهای اجتماعی درک شده برای تغییر ظاهر خود نباشید. به یاد داشته باشید، پیری یک اتفاق طبیعی است. اما این که بخواهید در روند آن تعویق ایجاد کنید هیچ مشکلی ندارد. بوتاکس نیز همان طور که اشاره شد جز یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن چین و چروک صورت می شود. از آن جایی که میزان عوارض این خطر زیبایی بسیار کم می باشد، می توان بدون هیچ نگرانی از تزریق بوتاکس استفاده نمود. و اثرات آن را در چهره ی خود مشاهده نمود. بی شک استفاده از این روش درمانی و زیبایی یک از بهترین اقداماتی است که هر فردی در راستای زیبایی چهره ی خود می تواند انجام بدهد.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

از آن جایی که تزریف بوتاکس به وسیله سوزن انجام می‌شود، این عامل می‌تواند کمی ترسناک به‌نظر برسد. البته باید به این موضوع توجه داشت که سوزن‌های بوتاکس بسیار نازک بوده و عملا درد خاصی در زمان انجام تزریق به سراغ شما نخواهد آمد.

بهترین سن برای تزریق بوتاکس چه سنی است؟

برای تزریق بوتاکس نمی توان اعلام کرد که بهترین سن چه سنی می باشد. در واقع از آن جایی که شرایط بدنی هر فرد متفاوت می باشد، ممکن است علائم و نشانه های پیری در بدن در هر فرد در سن متفاوتی مشاهده شود. به همین خاطر نمی توان عدد دقیق و ثابتی در این رابطه ارائه نمود. اما باید گفت که در نهایت این نظر شما و پزشک متخصص شما است که مشخص می کند آیا به تزریق بوتاکس نیاز دارید و یا خیر.

چه افرادی نباید تزریق بوتاکس انجام دهند؟

حساسیت و آلرژی به موارد دارویی خاص
داشتن بیماری های عفونی
بسته به نوع درمان، نگرانی هایی وجود دارد که اثرات بوتاکس ممکن است فراتر از محل تزریق باشد و احتمالاً منجر به علائمی مانند مشکل در تنفس شود. عوامل ژنتیکی نیز در عوارض و خطرات ناشی از تزریق بوتاکس ممکن است که موثر باشد. همچنین، برخی از افرادی که سم بوتولینوم نوع A را تزریق می‌کنند، آنتی‌بادی‌هایی را در برابر این سم ایجاد می‌کنند که درمان‌های بعدی را بی‌اثر می‌کند.

ماندگاری تزریق بوتاکس چقدر است؟
Hello World ...
درد تزریق بوتاکس چقدر است؟

مطمئناً هر وقت با استفاده از سوزن مادهای به بدن شما تزریق کنند، احساس درد خواهید داشت. با این حال، مطمئن باشید که سوزن های استفاده شده برای تزریق بوتاکس خیلی نازک هستند که باعث می‌شود درد آن هم تا حد خیلی زیادی کاهش پیدا کند. همچنین برای اینکه هیچگونه دردی احساس نکنید، از بی حسی موضعی استفاده می شود. همین دلیل هم درد زیادی موقع تزریق بوتاکس متوجه نخواهید شد.

نمونه ویدئو

Video sample

نمونه کارهای کلینیک

Clinic portfolio
مشاهده بیشتر

پزشکان

physicians

سوالات متداول

FAQ

پرسش و پاسخ

Comment
ثبت نظر
 • رها گفت:

  سلام. آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

  • دکتر مهرشاد رابط گفت:

   با سلام و وقت به خیر. خیر تزریق بوتاکس با درد همراه نیست. درد ناشی از تزریق بوتاکس گذرا و موقت است. حتی پزشک قبل از تزریق در صورت حساس بودن شما به درد از کرم های بی حسی موضعی استفاده خواهد کرد.

 • مریم گفت:

  سلام در چه نواحی از صورت میشه تزریق بوتاکس انجام داد؟

  • دکتر مهرشاد رابط گفت:

   از تزریق بوتاکس در تمام نواحی صورت مانند بالای بینی، خط خنده و دیگر نواحی که با تغییرات حالت صورت دچار چروک می شوند می توان استفاده نمود. هم چنین در نواحی گردن، دور چشم و بالای لب نیز بوتاکس می تواند اثرات موفقی داشته باشد.

 • کیمیا گفت:

  سلام چه کسانی نباید تزریق بوتاکس انجام بدهند؟

  • دکتر مهرشاد رابط گفت:

   افرادی که حساسیت پوستی دارند، مادران شیر ده، افراد با بیماری های زمینه ای خاص، قبل از اقدام به بوتاکس باید در این زمینه با پزشک متخصص مشورت نمایند.

 • زهرا گفت:

  آیا به وجود اومدن ورم و کبودی بعد از تزریق بوتاکس طبیعی است؟

  • دکتر مهرشاد رابط گفت:

   کبودی و تورم بعد از بوتاکس مرسوم نیست. و فقط در بعضی افراد رخ می دهد. مویرگ هایی که در زیر پوست پراکنده اند ممکن است دچار پارگی شوند که در این صورت کبودی جزئی حاصل می شود و طی دو یا سه روز برطرف خواهد شد.

 • ملیکا گفت:

  سلام. آیا بعد از تزریق بوتاکس لازم هست که محل درمان را مالش دهیم؟

  • دکتر مهرشاد رابط گفت:

   سلام وقت به خیر
   خیر؛ پس از تزریق بوتاکس بهتر است یک یا دو روز از ماساژ دادن و هر گونه فشار به پوست در ناحیه ی بوتاکس خودداری نمایید زیرا ممکن بوتاکس حرکت کند و روی ماهیچه های اطراف صورتتان اثر بگذارد.

 • سوگند گفت:

  سلام. مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس کدام اند؟

  • دکتر مهرشاد رابط گفت:

   بعد از تزریق بوتاکس بین ۱ تا ۳ ساعت با عضلات ناحیه مورد نظر بازی شود بعنوان مثال با اخم کردن و باز کردن اخم عضلات ناحیه مورد نظر را انقباض و انبساط نمایید. انجام دادن این کار در گرفتن بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس بسیار موثر است. پیروز باشید.

 • سیما گفت:

  سلام بعد از تزریق بوتاکس چه مواردی رو باید رعایت کنیم؟

  • دکتر مهرشاد رابط گفت:

   بسیار مهمه که بلافاصله بعذ از تزریق بوتاکس از وارد کردن فشار به اون ناجیه و ماساژ دادن خودداری کنید.

 • مهشاد گفت:

  لام. تزریق بوتاکس هر چند وقت یکبار باید تکرار بشه؟

  • دکتر مهرشاد رابط گفت:

   سلام وقت به خیر همه چیز به شما بستگی دارد. ولی نیاز است که هر چند مدت یکبار برای تثبیت ماندگاری تزریق بوتاکس اقدام به تزریق مجدد نمایید.

 • مهسا گفت:

  سلام آیا تعداد دفعات بالای تزریق بوتاکس اثر اون رو از بین می بره؟

 • رقیه گفت:

  سلام می خواستم بدونم که آیا تزریق بوتاکس بر روی بیماری فشار خون تاثیر داره و یا نه؟

  • دکتر مهرشاد رابط گفت:

   سلام وقت به خیر
   ارتباطی با هم ندارند. ولی بهتر در صورت داشتن بیماری های زمینه ای به پزشک خود مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *