پس از برنزه کردن پوست می توان لیزر موهای زائد انجام داد؟

لیزر موهای زائد پوست برنزه ، تا چند دهه پیش لیزر موهای زائد مختص افراد با پوست روشن و موهای تیره بود؛ این تضاد بین موهای تیره و پوست روشن به دستگاه های لیزر کمک می‌ کرد تا بر روی هدف خود تمرکز کنند و بدون سوزاندن پوست، نتیجه بهتری را برای فرد به همراه داشته باشند. به همین دلیل افراد سفید پوست بهترین گزینه برای لیزر موهای زائد بودند. با توجه به این که در آن زمان دستگاه ‌های لیزر قادر به تشخیص تفاوت فولیکول‌ های مو و رنگدانه‌ های پوست نبودند؛ امکان لیزر موهای زائد افراد با پوست برنزه وجود نداشت، چرا که ممکن بود این دسته افراد با انجام لیزر به پوستشان صدمه وارد شود. و در معرض خطراتی همچون سوختگی، زخم و تغییر رنگ پوست قرار بگیرند. با گذشت زمان با توجه به تحقیقات گسترده‌ای که برای مقابله با این محدودیت ‌های لیزر موهای زائد برای افراد با پوست تیره، انجام شد، اکنون می ‌توان از لیزر موهای زائد با امنیت بیشتری برای همه تیپ های پوستی با هر رنگی از پوست و مو استفاده کرد؛ در واقع امکان رفع موهای کرکی برای طیف وسیع‌ تری از رنگین پوستان به وسیله ی لیزر موهای زائد به یک واقعیت تبدیل شده‌ است. گرچه برای از بین بردن موهای زائد افراد با رنگ پوست تیره، به تعداد جلسات بیشتری لیزر نیاز می باشد، اما با این حال باز هم لیزر موهای زائد موثرترین روش برای حذف موهای زائد تمامی افراد با هر رنگ پوست و نوع و رنگ مویی می باشد.

دستگاه های لیزر چگونه موهای زائد بدن را از بین می‌ برند؟

دستگاه های لیزر با تابش نور شدید، فولیکول و پیاز مو را هدف قرار می دهند و به این ترتیب باعث آسیب دائمی به ریشه ی مو می شوند و ادامه ی رشد موهای زايد را متوقف می کنند. این عملیات با هدف قرار دادن رنگدانه های موجود در مو اثر می‌ کند. در واقع باید این گونه گفت که تضاد بین تیرگی مو و روشنی پوست یک امتیاز برای تمرکز صحیح لیزر روی فولیکول‌ های مو محسوب می ‌شود. همین امر، دلیل تفکر غلط مردم درباره ی عدم کارکرد دستگاه های لیزر بر روی پوست‌ های سبزه و تیره رنگ را قوت می بخشد.

مناسب ترین دستگاه لیزر برای لیزر موهای زائد افراد با پوست برنز

اولین و مهمترین نکته‌ برای انتخاب بهترین دستگاه لیزر مناسب برای افرادی که پوست خود برنز کرده اند این است که، دستگاه لیزر انتخاب شده برای فرد باید برای پوست ‌های با تناژ تیره نیز بسیار خوب عمل بکند. در واقع این دستگاه های لیزرباید مناسب برای افرادی باشد که سطح بالاتری از ملانین دارند. همچنین این دستگاه های لیزر باید به تفاوت ‌های ظریف رنگدانه ‌ای بین پوست و مو حساس نیز حساس باشند. این اتفاق در صورتی رخ می دهد که طول موج بیشتری داشته باشند و با پالس‌ های بلندتری که دارند راحت ‌تر بر فولیکول‌ های مو اثر می ‌گذارد

بهترین دستگاه لیزر برای حذف موهای کرکی

دستگاه های لیزری نیز وجود دارند که به عنوان بهترین دستگاه لیزر برای موهای کرکی و نازک شناخته می ‌شوند. و در حین این که از بافت اطراف پوست محافظت می‌ کنند، به ‌طور مؤثری مو های زائد کرکی را نیز از بین می‌ برند. این نوع دستگاه های لیزر به دلیل طیف گسترده ی طول موج های کاریشان، برای تمام تیپ های پوستی، مناسب هستند، اما بهترین عملکرد آن ها ممکن است برای پوست‌ های روشن تا زیتونی باشد. برای لیزر موهای زائد پوست های برنز نیز، انرژی دستگاه لیزر باید به صورت آهسته ‌تر در هر پالس جریان یابد و زمان بیشتری برای خنک شدن پوست در نظر گرفته شود.

نکاتی که قبل از لیزر موهای پوست برنزه باید بدانید

همان ‌طور که قبلاً اشاره شد، داشتن رنگ پوست تیره ‌تر، خطر عوارض جانبی مربوط به لیزر موهای زائد را افزایش می ‌دهد. تابته در حال حاضر دستگاه های لیزری وجود دارد که به رنگ و ملانین پوست بسیار حساس هستند؛ بنابراین بدون آسیب رساندن به پوست‌ دقیقاً به فولیکول‌ های مو نفوذ می ‌کنند. ضمناً استفاده از لیزری که طول موج بیشتری دارد، این خطرات را کاهش می‌ دهد. البته که رنگ پوست سبزه و برنزه حساسیت بیشتری نسبت به رنگ پوست روشن دارند، از طرف دیگر لیزرهای مختلفی وجود دارد که به‌ طور خاصی برای طیف رنگی از پوست طراحی شده ‌اند. به همین خاطر بسیار اهمیت دارد که شما مناسب دستگاه لیزر را متناسب با رنگ پوستتان انتخاب نمایید تا بهترین نتیجه را از لیزر موهای زائد دریافت کنید.

تعداد جلسات لیزر موهای زائد پوست های برنزه

برای از بین بردن کامل موهای زائد و جلوگیری از رشد آن ها به ‌طور متوسط به شش جلسه لیزر نیاز است. پس از هر جلسه، شما شاهد کاهش رشد موهای بدنتان خواهید بود. برای موهای ضخیم و رنگ پوست تیره به احتمال زیاد به جلسات بیشتری نیاز خواهد بود. به یاد داشته باشید که این روش درمان یک سرمایه ‌گذاری است و پس از پایان کار دیگر نیازی به انجام کارهای خسته‌ کننده اصلاح، اپیلاسیون یا موم انداختن نخواهید داشت.

چگونه خود را برای لیزر موهای زائد آماده کنیم؟

پس از برنامه ‌ریزی و رزرو وقت برای لیزر موهای زائد، از پوست خود محافظت کنید. حداقل پنج روز قبل از درمان، استفاده از محصولات مراقبتی پوست که حاوی مواد خشنی مثل اسید های گلیکولیک و سالیسیلیک، بنزوئیل پراکسید و هرگونه رتینوئید (از جمله ترتینوئین و آداپالین) هستند را متوقف کنید. این مواد می ‌توانند پوست شما را نسبت به انرژی دستگاه لیزر موهای زائد حساس ‌تر کنند.

از آنجا که افراد با پوست‌ تیره و برنزه رنگدانه‌ های بیشتری در ملانین پوست ‌شان دارند، ممکن است بعد از لیزر، پوست واکنش متفاوتی نشان دهد؛ بنابراین توصیه می‌ شود اگر حتی کمی برنزه هستید، به اپراتور لیزر خود اطلاع دهید.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد از پوست های برنزه و تیره

لیزر موهای زائد پوست های برنزه ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. برای هر یک از عوارض پیش ‌آمده می‌توان از داروهای تجویز شده با نظر پزشک متخصص استفاده کرد. برای تحریک یا قرمزی پوست بعد از لیزر، هیدروکورتیزون می ‌تواند به رفع التهاب کمک کند. همچنین برای مشکل فوران آکنه یا فولیکولیت پس از لیزر موهای زائد برنزه، می ‌توان از آنتی‌ بیوتیک‌ های موضعی استفاده کرد. برای رفع هرگونه لکه تیره (hyperpigmentation)، نیز یک کرم موضعی مخصوص را با نظر پزشک متخصص زیبایی امتحان کنید، این به عادی شدن رنگ پوست شما بعد از لیزر موهای زائد کمک می ‌کند.

لیزر موهای زائد پوست های برنزه

مشاوره قبل و بعد از حذف موهای زائد با لیزر

این دستورالعمل‌ ها برای کمک به محافظت از پوست شما و کسب نتیجه مطلوب از جلسات درمانی لیزر موهای زائد شما ارائه شده است:

  • همه ی ما می ‌دانیم که خورشید اشعه ‌های مضری مانند UVA  و UVB را ساطع می ‌کند، بنابراین توصیه می ‌شود حداقل یک ماه قبل و بعد از درمان لیزر برای حذف موهای زائد افراد با پوست برنزه از قرار گرفتن مستقیم در معرض آفتاب خودداری شود. البته اجتناب از آفتاب به صورت کامل، غیرممکن است، به همین دلیل توصیه می ‌شود از کرم ضد آفتاب کافی (SPF 30+) استفاده گردد.
  • بعد از هر جلسه ی درمانی لیزر، به مدت ۲۴ ساعت از انجام ورزش خودداری شود؛ زیرا ممکن است پوست ‌تان پس از لیزر دچار قرمزی و تورم شود. در صورت بروز این علائم می‌ توانید از کمپرس خنک، ژل آلوئه ورا و کرم‌ های تسکین ‌دهنده ی پوست استفاده کنید.
  • پس از لیزر موهای زائد پوست های برنز شده از محصولات پوستی حاوی مواد تند مصرف نکنید، به خصوص اگر از لیزر برای از بین بردن موهای زائد صورت استفاده می ‌کنید. موادی مانند اسید گلیکولیک، رتینوئید ها و بنزوئیل پراکسید می ‌توانند پوست شما را نسبت به لیزرهای مورد استفاده حساس کرده و واکنش منفی ایجاد کنند.
  • لیزر موهای زائد یک روش عالی برای از بین بردن موهایی از بدنتان است که نمی ‌خواهید رشد کنند. زمان می ‌برد، اما ایمن و مؤثر است. فقط مطمئن شوید که هنگام مشورت با متخصص خود، سوالات درستی را می‌ پرسید. اگر رنگ پوست تیره یا زیتونی دارید، نگران نباشید هیچ چیز شما را متوقف نمی‌ کند. دستگاه های لیزری وجود دارد که برای همه رنگ پوست و مویی طراحی شده ‌اند، شما می ‌توانید از دستگاه لیزر مو های زائد افراد با پوست برنزه با نظر پزشک متخصص بهره ببرید.

محدودیت های لیزر موهای زائد افراد با پوست برنز

با پیشرفت سریع فناوری لیزر موهای زائد، تکنیک‌های جدید و انواع لیزر در حال توسعه هستند. در حالی که لیزر موهای زائد در حال حاضر برای حذف موهای نیمه دائمی مورد تأییدFDA است، تعدد روش ‌های درمانی، رنگ مو و پوست و دستگاه لیزر مورد استفاده در طول درمان می ‌تواند در کاهش قابل توجه و رشد مداوم مو به شما کمک کند. در حالی که بیماران با رنگ پوست تیره باید در یافتن یک ارائه ‌دهنده ی خدمات لیزر موهای زائد بسیار محافظه ‌کارانه عمل کنند، لیزر درمانی (از هر نوع) احتمال بروز عوارضی را برای همه به همراه دارد. همه پزشکان از لیزر یکسانی برای مراجعین خود استفاده نم ی‌کنند، بنابراین اختصاص وقت برای تحقیق و مشورت با چندین ارائه ‌دهنده به شما کمک می ‌کند تا بهترین درمان و دستگاه لیزر را برای لیزر مو های زائد پوست برنزه خود انتخاب کنید.

چه کسانی بهترین نتیجه را از لیزر موهای زائد دریافت می کنند؟

این روش درمانی برای آن دسته از افرادی که دارای موهای تیره و پوست روشن هستند، بهترین اثر را دارد. اما با پیشرفت فناوری و توسعه دستگاه‌های لیزر جدید، همه نوع افرادی با هر رنگ پوستی می‌توانند از نتایج لیزر بهره‌مند شوند.

لیزر موهای زائد پس از برنزه کردن پوست چه عواقبی در پی دارد؟

لیزر موهای زائد توسط افراد مبتدی و غیرمتخصص می ‌تواند باعث بروز زخم و لکه‌ های رنگی شود. اگر بعد از لیزر بدون هیچ محافظ و ضدآفتابی در معرض نور خورشید قرار بگیرید، با سوختگی و لکه ‌های سفیدپوستی مواجه می‌ شوید. در صورت عدم رعایت مراقبت‌ های لازم پس از لیزر و دستکاری زخم‌ ها با اسکار پوستی رو به ‌رو خواهید شد. برای پوست های برنز شده نیز انتخاب نامناسب دستگاه لیزر می تواند عوارض جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *