لکه های قرمز روی پوست بدون خارش

در مقاله‌های پیشین، درباره انواع بیماری های پوستی خارش دار برای شما صحبت کرده بودیم؛ اما امروز در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به لکه‌های پوستی بدون خارش داشته باشیم. عارضه‌های پوستی بسیاری ممکن است موجب ایجاد لکه‌های قرمز بر روی پوست شوند؛ حال‌آنکه برخی از آن‌ها دارای علائمی مانند خارش هستند، بعضی دیگر بدون خارش هستند.

لکه-قرمز-بدون-خارش-ناشی-از-جوش

عدم خارش لکه‌های قرمز روی پوست ممکن است باعث شود که آن‌ها را جدی نگیریم و برای درمان هیچ اقدامی انجام ندهیم. بدون شک این موضوع می‌تواند عوارض بسیاری را برای ما به همراه داشته باشد. در این مطلب می‌خواهیم هر یک از لکه‌ها را در کنار هم بررسی کرده، همچنین علت و راهکار رفع آن‌ها را نیز بررسی کنیم؛ با همراه باشید.

علل رایج لکه‌های قرمز بدون خارش روی پوست

به‌طورکلی لکه‌های قرمز روی پوست را می‌توان به دو دسته تقسیم‌بندی کرد؛ دسته اول همراه با خارش هستند که از جمله آن‌ها می‌توان بیماری پسوریازیس را نام برد. دسته دوم خارش به همراه ندارند و معمولاً با علائم دیگری شناخته می‌شوند. قدم اول برای درمان لکه‌های پوستی قرمز بدون خارش، آن است که علت آن‌ها را بدانیم.

رایج‌ترین علل بروز لکه‌های قرمز روی پوست بدون خارش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گرما و تعریق بیش از حد
 • اصلاح موهای زائد به شیوه نامناسب
 • عدم رعایت بهداشت فردی
 • حساسیت و واکنش‌های آلرژیک
 • رژیم غذایی نامناسب
 • عدم پوشیدن البسه مناسب
 • مصرف برخی از داروهای خاص
 • ابتلا به عارضه‌های پوستی مختلف
 • ژنتیک و عارضه‌های ارثی
 • چربی پوست و بروز جوش
 • چین‌خوردگی پوست در نواحی مختلف و غیره.

لکه-قرمز-بدون-خارش-ناشی-از-آکنه-روزاسه

انواع لکه‌های قرمز بدون خارش روی پوست

خیلی از لکه‌های قرمز روی پوست خارش به همراه ندارند؛ انواع لکه قهوه‌ای روی پوست نیز به همین شکل هستند. عدم خارش باعث می‌شود که افراد آن‌ها را جدی نگیرند و برای درمان آن اقدامی انجام ندهند. از جمله لکه‌های قرمز بدون خارش می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

۱. کهیر پوستی بدون خارش

رایج‌ترین لکه قرمز روی پوست بدون خارش، همین نوع از کهیر است. این کهیرها هیچ‌گونه عوارض خاصی به دنبال ندارند و علت بروز آن‌ها نیز معمولاً به دلیل مصرف مواد غذایی خاص، داروها یا عفونت است. این کهیرهای به‌ خودی‌ خود درمان و رفع می‌شوند.

۲. خال‌های ژنتیکی

برخی از انواع خال‌ها رنگ قرمز دارند و به همین دلیل با لکه‌های قرمز روی پوست اشتباه گرفته می‌شوند. این خال‌ها معمولاً خارش یا هیچ نوع علائم دیگری به همراه ندارند. وجود این خال‌ها کاملاً طبیعی بوده و درصورتی‌که به‌مرورزمان تغییر سایز ندهند، نیازی به درمان ندارند.

۳. جوش و آکنه

جوش و آکنه نیز ممکن است لکه‌ها و التهابات قرمزرنگ روی پوست شما به همراه داشته باشند؛ اما هیچ خارشی ندارند. همه افراد به دلایل مختلف ممکن است دچار جوش و آکنه شوند؛ با استفاده از روش‌های درمان و جلوگیری از جوش، می‌توان لکه‌های قرمز آن را نیز رفع کرد.

۴. عارضه پوست مرغی

دون شدن پوست، عارضه پوست مرغی یا کراتوزپیلاریس از جمله رایج‌ترین لکه‌های قرمز روی پوست بدون خارش است. خیلی از افراد بعد از اصلاح موهای زائد به آن دچار می‌شوند. با استفاده از داروهای مخصوص و درمان خانگی می‌توان آن را به‌راحتی رفع کرد.

۵. دُمل پوستی

زمانی که فولیکول مو یا غدد عرقی دچار عفونت و تورم شوند، می‌گوییم که دمل ایجاد شده است. دمل را می‌توان شبیه به یک جوش چرکی دانست که روی پوست لکه‌های قرمز بدون  خارش ایجاد می‌کند. دمل را می‌توان از انواع عفونت های پوستی بدون خطر به شمار آورد.

لکه-قرمز-بدون-خارش-ناشی-از-کراتوزپیلاریس

۶. حساسیت‌های پوستی

برخی از افراد ممکن است به عوامل خارجی یا داخلی حساسیت داشته باشند؛ در صورت تماس با عوامل خارجی یا خوردن برخی از خوراکی‌های حساسیت‌زا، پوست واکنش نشان داده و دچار لکه‌های قرمز می‌شود. این لکه‌ها ممکن است گاهی بدون خارش و گاهی با خارش باشند.

۷. عارضه آکنه روزاسه

اگر می‌پرسید که آکنه روزاسه چیست، در جواب باید بگوییم که این عارضه در حقیقت ضایعات و بثورات پوستی خاصی است که با لکه‌های قرمز بدون خارش همراه است. علت اصلی این عارضه معلوم نیست، اما می‌توان آن را با رژیم مناسب و داروهای موضعی درمان کرد.

۸. التهاب چین‌های پوستی

اینترتریگو یا التهاب چین‌های پوستی، عارضه‌ای است که در آن پوست بدن در نواحی وجود چین‌خوردگی، دچار التهاب و قرمزی می‌شود. لک‌های قرمز ناشی از این عارضه هیچ خارشی به همراه ندارند؛ با کاهش وزن، اصلاح فرم بدن و کاهش تعریق می‌توان آن را رفع کرد.

۹. ندول درماتوفیبروم

این عارضه را می‌توان شبیه به ندول یا تومور پوستی غیر سرطانی دانست که بیشتر از آقایان، در خانم‌ها دیده می‌شود. این عارضه می‌تواند روی پوست به شکل جوش با هاله‌ای التهابی به رنگ قرمز تا قهوه‌ای بروز پیدا کند؛ همچنین درد یا خارش نیز به همراه ندارد.

۱۰. لکه خونی یا پتشی

درصورتی‌که رگ‌های ریز زیر پوست به اسم کایپلاری دچار پارگی شوند، لکه‌های خونی یا پتشی روی پوست بروز پیدا می‌کند. این لکه‌ها شبیه به جوش هستند، اما برآمدگی ندارند. همچنین بدون درد یا خارش هستند. کشش زیاد پوست یا جراحت دلیل بروز این عارضه است.

۱۱. روزوئولا یا تب گل سرخ

تب گل سرخ از جمله بیماری‌هایی است که کودکان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و علت آن نیز ویروس هرپس است. بعد از اتمام دوره بیماری، نشانه‌های پوستی آن بروز پیدا می‌کنند و بدن دچار بثورات جوش مانند به رنگ سرخ یا صورتی می‌شود که البته خارش به همراه ندارند.

۱۲. هیدرادنیت چرکی

این بیماری را می‌توان از جمله بیماری‌های دردناک عفونی بر روی پوست دانست؛ در این بیماری پوست دچار برجستگی‌های کوچک می‌شود که اغلب رنگ آن‌ها از قرمز تا قهوه‌ای است. این عارضه پوست خارش به همراه ندارد و می‌توان آن را به‌راحتی با داروهای مخصوص درمان کرد.درمان هیدرادنیت چرکی به‌سادگی با داروهای مخصوص امکان‌پذیر است.

۱۳. گزیدگی حشرات

آخرین گزینه برای لکه‌های پوستی بدون خارش را می‌توان برای نیش حشرات دانست. خیلی از افراد فکر می‌کنند که التهاب بعد از گزیدگی با خارش همراه است، اما برخی از گزیدگی‌ها خارش به همراه ندارند.

لکه-های-قرمز-بدون--خارش-روی-پوست---تصویر-شاخص

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، ازآنجایی‌که لکه‌های قرمز روی پوست بدون خارش هیچ علائم آزاردهنده‌ای برای افراد به دنبال ندارند، ممکن است نادیده گرفته شوند. همان قدر که درمان خارش پوست و لکه‌های خارش‌دار مهم است، درمان لکه‌های بدون خارش نیز اهمیت دارد. اگر موارد زیر برای شما پیش آمد، لازم است که حتماً به پزشک مراجعه کنید:

 • اگر لکه قرمز روی پوست علائم دیگری مانند خارش یا درد از خود نشان داد؛
 • اگر لکه قرمز روی پوست بعد از مدت طولانی بهبود پیدا نکرد؛
 • اگر لکه قرمز روی پوست بزرگ‌تر شد و تغییر سایز داد.

 

نگاهی به خدمات دکتر رابط برای مشکلات پوستی

در این مقاله به انواع لکه‌های قرمز روی پوست بدون خارش نگاهی داشتیم. با رایج‌ترین مشکلات پوستی ازاین‌دست آشنا شدیم و دیدیم که چطور می‌شود هر یک از آن‌ها را رفع کرد. همچنین در طی این مقاله از علت بروز آن‌ها نیز کسب اطلاع کردیم.

اگر شما نیز دچار هر یک از این لکه‌های قرمز خارش‌دار یا بدون خارش هستید، بهتر است که برای درمان آن‌ها اقدام کنید. برای درمان اگزما پوستی یا هر نوع عارضه دیگر، ما به‌عنوان بهترین کلینیک فوق تخصص پوست و مو در تهران، در خدمت شما عزیزان هستیم. همچنین پیشنهاد میکنم مطلب لکه‌های سفید روی پوست کودکان را ببینید.

 جهت تعیین وقت و دریافت مشاوره از طریق راه‌های زیر با ما در ارتباط باشید:

 

سؤالات متداول

علت لکه‌های قرمز بدون خارش روی پوست چیست؟

آلرژی‌های فصلی یا آلرژی به غذاها، پوشیدن لباس نامناسب، تعریق و عدم رعایت بهداشت، ابتلا به عارضه‌های عفونی یا دیگر بیماری‌های پوستی، همه از علل لکه‌های بدون خارش هستند.

رایج‌ترین لکه‌های پوستی قرمز و بدون خارش کدام هستند؟

از جمله رایج‌ترین‌ها می‌توان به کهیر پوستی، خال‌های مادرزادی، دمل، عارضه پوست مرغی، آکنه روزاسه، گزیدگی نیش حشرات، لکه خونی، ندول و غیره اشاره کنیم.

چه زمانی برای لکه قرمز روی پوست به پزشک مراجعه کنیم؟

زمانی که لکه بهبود پیدا نکند، بزرگ‌تر شود و علائم و عوارض آن بیشتر شود، باید برای درمانش به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد و آن را سریعاً درمان نمود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.