راکوتان و لیزر؛ با مصرف راکوتان میتوانم لیزر کنم؟

امروزه لیزر موهای زائد، زن و مرد نمی‌شناسد؛ خیلی از افراد برای آنکه بتوانند موها زائد بدن خود را از بین ببرند و پوستی صاف و زیبا داشته باشند، لیزر را به‌عنوان راه‌حلی مناسب انتخاب می‌کنند. لیزرکردن موهای زائد اصول و نکات خاصی دارد که قبل از هر چیز به آن‌ها توجه نشان دهیم، عدم مصرف قرص راکوتان هم‌زمان با لیزر، از همین نکات است.

لیزر-پوست-و-راکوتان---تصویر-شاخص

در این مقاله از وب‌سایت دکتر مهرشاد رابط می‌خواهیم نگاهی به رابطه قرص راکوتان با لیزر موهای زائد داشته باشیم. اینکه آیا می‌توان در زمان دوره مصرف قرص راکوتان به جلسه لیزر رفت یا نه، سؤال بسیاری از بانوان و آقایان است. در این مطلب دکتر مهرشاد رابط به شما خواهد گفت که آیا این دو تأثیری بر یکدیگر دارند یا خیر؛ با ما همراه باشید.

راکوتان بر پوست چه تأثیری دارد؟

افرادی که دچار آکنه و جوش شدید هستید، معمولاً به‌عنوان راه‌حل نهایی برای درمان مشکلات پوستی خود از قرص راکوتان استفاده می‌کنند. مصرف این قرص می‌تواند فعالیت غدد ترشح چربی پوست را اصلاح‌کرده و از بروز آکنه جلوگیری کند. هرچند که مصرف این قرص می‌تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد، اما عوارض مختلفی را نیز با خود به ارمغان خواهد آورد؛ درست به همین دلیل باید فقط زیر نظر پزشک متخصص مصرف شود.

از جمله عوارض و تأثیرات قرص راکوتان بر روی پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرص راکوتان پوست را به‌شدت خشک می‌کند.
 • این قرص می‌تواند باعث پوسته‌پوسته شدن پوست شما شود.
 • قرص راکوتان باعث خشکی، خارش و حتی خون‌ریزی بین نیز می‌شود.
 • مصرف راکوتان می‌تواند خارش چشم را به همراه داشته باشد.
 • اگر حساسیت پوستی داشته باشید، راکوتان آن را تشدید خواهد کرد.
 • مصرف راکوتان گاهی می‌تواند برای برخی از افراد سردرد به همراه داشته باشد.
 • در موارد نادر، مصرف راکوتان می‌تواند موجب التهاب پوست نیز بشود.

مصرف راکوتان و لیزر موهای زائد

حال سؤال اصلی مطرح می‌شود که آیا می‌توان در طول دوره درمانی آکنه‌ها با قرص راکوتان به لیزر رفت یا نه. جواب به این سؤال منفی است؛ بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که در زمان مصرف قرص راکوتان، به‌هیچ‌عنوان نباید موهای زائد را لیزر کرد، زیرا این کار می‌تواند عوارض بسیاری را به همراه داشته باشد؛ همچنین ممکن است هم اثرگذاری راکوتان را کاهش دهد و هم فواید لیزر موهای زائد را بی‌اثر کند. درصورتی‌که قرص راکوتان مصرف می‌کنید، لازم است منتظر بمانید تا دوره درمان شما تمام شود و سپس بعد از مدت‌زمان مشخصی موهای زائد خود را لیزر کنید.

لیزر-پوست-و-راکوتان---تصویر-شاخص

چرا نمی‌توان زمان مصرف راکوتان لیزر کرد؟

گفتیم که مصرف راکوتان در زمان لیزر موهای زائد می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را برای افراد به دنبال داشته باشد. لیزرکردن پوست در زمان استفاده از راکوتان می‌تواند موجب بروز واکنش‌های  فوتو آلرژیک یا واکنش‌های فوتوکسیک شود.

«واکنش‌های فوتو آلرژیک» می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و مشکلات جدی برای افراد به وجود آورد. گاهی افراد می‌پرسند که آیا لیزر موهای زائد موجب نازایی میشود که در جواب باید گفت لیزر هم‌زمان با مصرف راکوتان می‌تواند حتی نازایی نیز به همراه داشته باشد. «واکنش‌های فوتوکسیک» نیز می‌تواند لک‌های شدید روز پوست ایجاد کند.

همچنین مصرف راکوتان هم‌زمان با لیزر ممکن است شاهد این دسته از عوارض نیز باشیم:

 • کاهش اثرگذاری و بیشترشدن تعداد جلسات لیزر موهای زائد
 • پوسته‌پوسته شدن محل لیزر
 • حساس شدن پوست نسبت به لیزر
 • ایجاد درد بسیار زیاد در زمان لیزر
 • ایجاد خارش روی پوست بعد از لیزر
 • کاهش سرعت خوب شدن زخم‌ها
 • کاهش سرعت فرایند بهبود پوست بعد از لیزر
 • افزایش التهاب پوست در زمان لیزر
 • ایجاد کهیر روی پوست بعد از لیزر
 • بروز عفونت روی پوست بعد از لیزر
 • به‌وجودآمدن توده‌های زیرپوستی غیرطبیعی
 • ایجاد سردرد شدید بعد از لیزر و غیره

چه زمان پس از مصرف راکوتان می‌توان لیزر کرد؟

نه‌تنها لیزرکردن پوست هم‌زمان با راکوتان ممنوع است، بلکه لیزر تا مدتی بعد از اتمام دوره مصرف این قرص نیز نباید انجام شود. متخصصان بر این باور هستند بعد از اتمام مصرف قرص راکوتان، حداقل ۶ ماه باید برای شروع جلسات لیزر صبر کرد.

بعدازاین مدت یک جلسه لیزر را باید به‌صورت تست پشت سر گذاشت و اگر عوارضی پس از آن جلسه مشاهده نشد، می‌توان لیزر را ادامه داد. درصورتی‌که لیزر با عوارض همراه بود، لازم است که فاصله بین جلسات لیزر را تاحدامکان افزایش داد و با پزشک متخصص مشورت کرد.

قرص-راکوتان

آیا لیزر با مصرف داروهای دیگر نیز ممنوع است؟

به‌طورکلی می‌توان گفت مصرف داروهایی که به تور حساس هستند، هم‌زمان با لیزر ممنوع است. ازآنجایی‌که لیزر اشعه‌ای است که به فولیکول‌های مو تابیده می‌شود، انجام آن در زمان مصرف برخی از داروهای خاص می‌تواند عوارض جانبی بسیاری را برای افراد به همراه داشته باشد. هرچند که این داروهای عوارض شدید مشابه با راکوتان ندارند، اما حداقل از ۱۰ روز قبل از جلسه لیزر، باید مصرفشان متوقف شود.

از جمله داروهای ممنوعه برای لیزر می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • داروهای پیشگیری از بارداری
 • راکوتان ورتین آ
 • هیدروکلروتیازید
 • تتراسایکلین
 • ناپروکسن

خدمات دکتر رابط برای لیزر

در این مطلب از مجله پزشکی دکتر رابط درباره منع انجام لیزر هم‌زمان با مصرف قرص راکوتان برای شما صحبت کردیم. لیزر موهای زائد در زمان درمان آکنه با راکوتان می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیر بسیاری را برای سلامت بدن شما به همراه داشته باشد؛ درست به همین دلیل باید بین اتمام مصرف این قرص و شروع لیزر، حداقل ۶ ماه وقفه وجود داشته باشد.

اگر به دنبال یک مرکز باکیفیت و باسابقه در تهران برای لیزر موهای زائد می‌گردید، ما به‌عنوان بهترین کلینیک فوق تخصص پوست در تهران می‌توانیم رضایت شما را تا بیشترین میزان ممکن به دست آوریم.

 جهت تعیین وقت و دریافت مشاوره از طریق راه‌های زیر با ما در ارتباط باشید:

 

سؤالات متداول

آیا می‌توان هم‌زمان با مصرف راکوتان موهای زائد را لیزر کرد؟

خیر؛ این کار اصلاً توصیه نمی‌شود و انجام آن می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را برای پوست به همراه داشته باشد.

عوارض لیزر هم‌زمان با مصرف راکوتان چیست؟

از جمله عوارض این کار می‌توان به واکنش‌های فوتو آلرژیک و فوتوکسیک اشاره کرد؛ همچنین حساس شدن پوست بعد از لیزر، ایجاد زخم و اسکار، التهاب شدید و جوش و غیره از دیگر عوارض این کار هستند.

تا چه مدت بعد از مصرف راکوتان نباید لیزر کرد؟

بعد از اتمام طول دوره درمان با قرص راکوتان، تا ۶ ماه نباید پوست را برای موهای زائد لیزر کرد، بعدازاین مدت لیزر بلامانع است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.