تزریق چربی

تزریق چربی و مزایا و معایب آن

همه ما تمایل داریم که همواره زیبا و شاداب به نظر برسیم. هر چه سن بالاتر می‌رود، پوست همه قسمت‌های بدن شروع به از دست دادن طراوت و شادابی می‌کند. بسیاری از افراد از این موضوع ناراحت می‌شوند و به دنبال راهی برای برطرف کردن این مسئله هستند. عده‌ای افراد هم ممکن است ناامید شوند و تصور کنند که رفع این مشکل امری محال و غیرممکن است.

نگران نباشید؛ با پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی شاید دیگر چیزی غیرممکن نباشد. روش‌های زیادی برای بازگشت جوانی به پوست وجود دارد که پوست طراوت بیشتری پیدا کند و احساس بهتری به شما بدهد. تزریق چربی را می‌توان یکی از این روش‌ها محسوب کرد که در حال حاضر طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. درباره آن چه می‌دانید؟ پیشنهاد ما این است که اطلاعات خود را در مورد آن افزایش دهید تا شاید روزی تصمیم به انجام این روش بگیرید. ادامه مطلب را از دست ندهید.

تزریق چربی چیست؟

یکی از اثراتی که گذشت زمان و بالارفتن سن بر ظاهر افراد می‌گذارد این است که قسمت‌هایی از بدن کم حجم می‌شوند. این موضوع در قسمت‌های خاصی مانند صورت، سینه و باسن بیشتر مشهود است. البته بسته به افراد مختلف، اثرات این اتفاق متفاوت است.

نوعی از تکنیک زیبایی وجود دارد که پیوند چربی و یا تزریق چربی نامیده می‌شود. طی این تکنیک از برخی نقاط بدن، مقداری چربی برداشته می‌شود و به قسمت‌های دیگر بدن تزریق می‌شود. در نتیجه آن، قسمت‌هایی که با کاهش حجم مواجه شده‌اند، ظاهر طبیعی خود را حفظ خواهند کرد.

یکی از موثرترین تکنیک‌های زیبایی که به جوان‌سازی منجر می‌شود، تزریق چربی است که در سراسر دنیا طرفداران بسیاری پیدا کرده است؛ زیرا با دریافت چربی از بدن خود فرد، امکان جلوگیری از کاهش حجم بخش‌های گوناگون و پیری و افتادگی که ممکن است به دنبال آن رخ دهد، وجود دارد.

دلایلی برای انتخاب تکنیک تزریق چربی

زمانی که سن افراد افزایش پیدا می‌کند، حجم نواحی گوناگون بدن کاهش پیدا می‌کند. به دنبال این اتفاق، پوست دچار افتادگی می‌شود. این اتفاق در افرادی که سن آنها زیاد شده است به وضوح مشاهده می شود. راهکارهای گوناگونی برای برطرف کردن این مشکل پیشنهاد شده است. ایمپلنت و پرکننده های مصنوعی در مجموعه این روش‌ها قرار دارند. با این وجود تزریق چربی، طرفداران بیشتری دارد و توانسته جایگاه مناسبی برای خود دست و پا کند. دلایل برتری تکنیک تزریق چربی نسبت به دیگر روش‌های رفع افتادگی پوست و کاهش حجم بدن شامل موارد زیر است:

 • تامین چربی لازم طی این تکنیک از بدن خود شخص است و از چربی‌های مصنوعی یا حیوانی استفاده نمی‌شود؛ پس طبیعی است که میانگین مواجهه با آلرژی و حساسیت در افراد به میزان قابل توجهی کاهش یابد.
 • تکنیک تزریق چربی پس از طی بازه زمانی اندکی، اثر خود را به نمایش می‌گذارد و به وضوح نتیجه خود را به طور طبیعی آشکار می کند.

چگونگی انجام تزریق چربی

تکنیک تزریق چربی به مقدار تزریق بستگی دارد. شکل انجام این تکنیک به صورت‌ بی‌حسی موضعی است. البته از بی‌حسی موضعی زمانی استفاده می‌شود که تزریق برای قسمت کوچکی از بدن انجام می‌شود. مراحل تشکیل‌دهنده عمل جراحی پیوند چربی استاندارد به شرح زیر است:

 • برداشتن چربی : اولین چیزی که برای آغاز این عمل جراحی مورد نیاز است، چربی است. برداشتن چربی که برای این تکنیک نیاز است از طریق لیپوساکشن انجام می‌گیرد. برداشتن چربی از قسمت‌های مثل شکم، ران و باسن صورت خواهد گرفت. از محلول‌های لیدوکائین و اپینفرین برای کم کردن درد و خون‌ریزی طی فرآیند برداشت چربی استفاده می‌شود. چربی تشکیل شده از فیبر (مثل سینه مرد) برای این جراحی توصیه نمی‌شود. همچنین روش‌هایی که از طریق لیزر، لیپوساکشن انجام می‌شود، نباید استفاده شود.
 • جدا کردن و پاکسازی سلول‌های چربی : پس از برداشتن میزان چربی مورد نیاز از هر قسمت بدن، باید جداسازی و تفکیک سلول‌های آسیب دیده از سلول‌های سالم صورت گیرد.
 • تزریق مجدد چربی : در نهایت، چربی آماده شده به بخش مورد نظر تزریق می‌شود تا این تکنیک زیبایی به پایان برسد. شیوه‌های مختلف تزریق بستگی به فرم قسمت مورد نظر و میزان حجم لازم دارد. همچنین هر میزان چربی که تزریق شده است، پس از گذشت مدتی، جذب بدن فرد خواهد شد. شاید هم این اتفاق نیفتد، اما احتمال آن بسیار بالا است. به همین دلیل به طور معمول، تزریق به میزان 1/5 برابر مقدار مورد نیاز انجام می شود؛ البته این موضوع باید تحت نظارت و تشخیص پزشک باشد.

همانطور که ویژگی‌های بدن هر فرد با دیگری تفاوت دارد، پاسخ و واکنش بدن هر شخص به هر تغییری هم متفاوت است؛ بنابراین طول مدت ماندگاری تکنیک تزریق کردن چربی برای هر شخصی با دیگری تفاوت دارد. اما به احتمال زیاد بعد از اولین تزریق چربی، متوجه میزان سازگاری آن با بدن خود و زمانی که بدنتان این تغییر را حفظ می کند، خواهید شد.

مناطق تزریق چربی در بدن

برخی قسمت‌های بدن که تزریق چربی به آنها، طرفداران زیادی دارد در ادامه نام برده شده‌اند و مختصری از دلایل انجام، چگونگی عمل و نحوه اثرگذاری آنها بیان شده است.

تزریق چربی در مرکز پوست و موی دکتر رابط فقط به ناحیه دست و صورت انجام می شود. سایر نقاط بدن که در این مطلب اشاره شده صرفا جهت افزایش آگاهی شما عزیزان می باشد.

 • تزریق چربی به صورت

بین نواحی گوناگون بدن انسان، ابتدا صورت است که افزایش سن بر آن اثر می‌گذارد. در واقع اثرات پیر شدن پیش از هر جای دیگر بر صورت آشکار می‌شود. هر چه زمان می‌گذرد و سن افزایش می‌یابد، چربی موجود در صورت کمتر می‌شود. این اتفاق به دلیل کاهش مواد مغذی رخ می‌دهد. کاهش حجم نواحی گوناگون صورت به خصوص گونه، زیرچشم و لب در نتیجه از بین رفتن چربی در صورت به وجود می‌آید.

 • تزریق چربی به دست و پا

در میان نواحی مختلف بدن، نشانه پیری در پوست دست هم آشکار می‌شود. با از بین رفتن چربی موجود در پوست دست، استخوان، رگ و تاندون شروع به ظاهر شدن می‌کنند. اگر دوست ندارید شاهد این صحنه‌ها باشید، می‌توانید با تزریق کردن چربی به دست و یا پا با این وضعیت خداحافظی کنید.

 • تزریق چربی به زیر چشم

حساس‌تر بودن پوست قسمت پایین چشم نسبت به دیگر بخش‌های بدن با لمس هم قابل تشخیص است. همین موضوع سبب چروک، تیرگی و گودی پایین چشم در شرایط خاص است. این شرایط خاص می‌تواند افزایش سن یا یک مشکل داخلی باشد. بنابراین اگر به دنبال جوان‌سازی صورت هستید؛ بدانید که تزریق کردن چربی به قسمت زیر چشم مهم‌تر است. علاوه بر آن، حساسیت این تکنیک زیبایی نیز بیشتر است. پس در زمینه تکنیک زیبایی تزریق چربی به زیر چشم از متخصصان باتجربه درخواست راهنمایی و کمک کنید.

 • تزریق چربی به گونه

گونه بخشی از صورت است که در زیبایی شخص اثر مهمی دارد. تزریق کردن چربی به گونه به شکل سرپایی انجام شده و بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد. علت‌های تزریق کردن چربی به گونه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بیشتر شدن سن و افتادگی گونه‌ها،
 • لاغر شدن و کاهش حجم گونه،
 • علت‌های ژنتیکی و مسائل مادرزادی.
 • تزریق چربی لب

شیوه‌های گوناگونی جهت بزرگ‌تر کردن لب‌ها و همینطور بیشتر کردن حجم آن وجود دارد. یکی از بهترین روش‌ها، تزریق کردن چربی به لب‌ها به گونه‌ای است که چربی مورد نیاز از بدن خود فرد برداشته می‌شود. عوارض تزریق کردن چربی نسبت به روش‌هایی مثل تزریق ژل و یا کاشت پروتز بسیار کمتر است.

 • تزریق چربی به سینه

اگر به سینه چربی تزریق شود، حجم آن افزایش می‌یابد. علاوه بر این، تکنیک مورد نظر موجب شکل‌گیری آنها بر اساس نظر فرد نیز خواهد شد. در این زمینه، نظرسنجی‌هایی صورت گرفته است. نتایج این نظرسنجی نشان داده است که تزریق چربی به سینه جنبه طبیعی‌تری نسبت به ایمپلنت دارد. به صورت معمول، چربی کمر یا بازو در این راستا استفاده می‌شود؛ یعنی از چربی‌های این قسمت جهت استفاده در تکنیک تزریق چربی به سینه استفاده می‌شود.

 • تزریق چربی به باسن

به طور معمول هدف از تزریق کردن چربی به باسن، بهبود فرم آن است. میزان بالایی از چربی برای این تکنیک مورد نیاز است. این چربی از طریق چربی‌های زائد انباشته شده در ناحیه ناحیه شکم و ران تامین می‌شود.

 • تزریق چربی واژن (لابیا)

یک اصل مهم زندگی زناشویی، بهره‌مندی از ارتباط جنسی مطلوب و سالم است. هرچه زمان می‌گذرد و سن بالاتر می‌رود، زیبایی اندام تناسلی خانم‌ها کاهش می‌یابد. این موضوع می‌تواند ناشی از علت‌های ژنتیکی هم باشد. اثر منفی این موضوع بر ارتباط زناشویی را نمی‌توان انکار کرد. بنابراین دلیل پرطرفدار بودن تکنیک جوان کردن واژن از طریق تزریق کردن چربی و همچنین تنگ کردن واژن در چند سال اخیر قابل توجیه است. مدت زمان ماندگاری اثر تزریق چربی می‌تواند بین 1 تا 2 سال باشد.

مزایای تزریق چربی

برای تزریق کردن چربی عجله نکنید. ابتدا به بررسی و تحقیق در این زمینه بپردازید. جوان‌سازی صورت از طریق تزریق کردن چربی برای افرادی مناسب است که دارای چربی فراوانی در بخش‌های گوناگون بدن خود هستند. اگر به اندازه کافی، چربی در بدن افراد وجود نداشته باشد، این عمل مناسب شما نیست.

همچنین اگر فرورفتگی در نتیجه آکنه و جوش اتفاق افتاده است، بهتر است از روش دیگری برای جوان‌سازی پوست استفاده کنید. زیرا برداشتن چربی از بدن، شدت شرایط نامطلوب فعلی پوست صورت را بیشتر می‌کند. از مهم‌ترین مزایای تزریق چربی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش احتمال بروز واکنش آلژیک: برخی افراد با توجه به شناختی که از بدن خود دارند، انتظار دارند که پس از هر تزریقی، منتظر یک واکنش آلرژیک باشند. این نگرانی تا حدودی قابل درک است، چرا که برخی از مواد تزریقی به دلیل داشتن مواد شیمیایی آلرژی زا ممکن است ایجاد آلرژی و حساسیت کنند. در انجام تکنیک تزریق چربی از چربی موجود در بدن خود بیماران استفاده می‌شود. بنابراین احتمال بروز آلرژی و حساسیت تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند.
 • نتیجه طبیعی و ماندگار: برخی از روش‌های جوان‌سازی پوست مثل پرکننده‌های پوستی با اینکه هزینه کمی دارند، اما ماندگاری کمی داشته و نیاز به جلسه‌های فراوانی برای حفظ وضعیت به وجود آمده دارند. تزریق کردن چربی برای افراد فرمی طبیعی به وجود می‌آورد که مدت زمان اثر ماندگاری آن طولانی‌تر از دیگر روش‌های جوان‌سازی است.
 • کم تهاجم بودن روش: گزینه‌های بسیاری برای جوان‌سازی پوست وجود دارد. اما بسیاری از این روش‌ها در دسته لیزرهای تهاجمی و دیگر شیوه‌های تهاجمی قرار می‌گیرند. با تزریق کردن چربی، ضمن جوان‌تر شدن پوست، بهبودی بعد از انجام این فرآیند سریع‌تر حاصل می‌شود و احتمال بروز عفونت، حساسیت و دیگر موارد غیرقابل پیش‌بینی بسیار کمتر است.

عوارض تزریق چربی

با وجود کمتر بودن عوارض این روش نسبت به سایر روش‌های جوان‌سازی، باز هم نمی‌توان گفت که این تکنیک خطری ندارد. سعی کنید پزشک ماهر و کلینیک معتبری برای انجام این کار در نظر بگیرید تا خیالتان از بابت نتیجه کار راحت شود. تعدادی از عوارض تزریق کردن چربی که بسیار رایج است عبارتند از:

 • عفونت
 • تجمع خون و یا مایع در زیر پوست
 • حساسیت نسبت به ماده بی‌حسی
 • صدمه دیدن لایه زیری پوست
 • نابودی بافت‌های اصلی در پوست
 • نابودی عصب‌های پوست
 • تغییر کردن رنگ پوست به صورت دائمی
 • آمبولی
 • ایجاد لخته در خون
 • اثرگذاری اندک تزریق
 • نبود تقارن در محل تزریق

معرفی بهترین مرکز غرب تهران

تزریق چربی، لیفت ابرو، تزریق بوتاکس و جراحی‌های مختلف امروزه طرفداران و مخاطبان زیادی پیدا کرده است. این روش ها از طریق علم پزشکی در راستای برطرف کردن مشکلات پوستی به کمک بشر آمده‌اند. پزشکان و متخصصان زیبایی فراوانی هم در زمینه زیبایی و پوست تحصیلات دارند و هم اکنون در این حیطه فعالیت می‌کنند. اما انتخاب روش‌ جوان‌سازی پوست و همچنین رفع مشکلات پوستی به خودتان بستگی دارد. اینکه به صورت دقیق ارزیابی کنید که خواسته‌ شما چیست و انتظار چه تغییری بعد از انجام دادن عمل زیبایی را دارید.

در این مورد سعی کنید که یک پزشک متخصص مجرب و ماهر بیابید و از او درخواست راهنمایی و کمک کنید. اگر به دنبال پزشک باتجربه و مناسبی هستید، پیشنهاد ما دکتر مهرشاد رابط است. دکتر مهرشاد رابط متخصص زیبایی که در زمینه زیبایی، پوست، مو، بوتاکس و لیزر مشغول به فعالیت است.

این متخصص دسترسی به هر گونه خدمات زیبایی را با روش‌های گوناگون برای متقاضیان فراهم می‌کند. مجموعه دکتر رابط دارای دستگاه‌های مدرن و نوین و همچنین گروه درمانی مناسب است. پیشنهاد ما به شما استفاده از این خدمات منحصر به فرد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا