بانک مو چیست و چه نقشی در فرایند کاشت مو دارد؟

بانک مو اصطلاحی رایج در فرایند کاشت مو به حساب می‌آید که قطعاً بارها آن را شنیده‌اید. اما آیا می‌دانید بانک مو چیست و چه نقشی در کاشت مو ایفا می‌کند؟

بانک مو کجاست ؟

متخصصان معتقد هستند که برخورداری از موی مناسب به طور مستقیم بر نتیجه کاشت مو تأثیر می‌گذراد. جالب است بدانید که در فرایند کاشت مو از بانک موهای مختلفی استفاده می‌شود؛ از فولیکول‌های سر گرفته تا ریش به عنوان بانک‌مو کاربرد دارند.

سوالی که ممکن است ذهن هر فرد متقاضی کاشت مو را به خود درگیر کند این است که اگر موی مناسبی نداشته باشم چه می‌شود؟ آیا امکان کاشت مو برای چنین افرادی وجود دارد؟

چنانچه هنوز مفهوم اصلی بانک مو را نمی‌دانید و قصد انجام فرایند کاشت مو را دارید، ادامه مطلب را از دست ندهید. در پایان این مطلب به اهمیت بانک‌مو و انواع آن پی می‌برید.

بانک مو چیست ؟

بانک‌مو به قسمتی از بدن گفته می‌شود که گرافت‌های موی مورد نیاز در فرایند کاشت مو و ریش و یا کاشت ابرو از آن محل تأمین می‌شود. گرافت‌های استخراج شده از بانک مو برای کاشت در نواحی فاقد مو مانند سر، ابرو یا ریش استفاده می‌شود. انتخاب بانک موی مناسب به تشخیص پزشک متخصص انجام می‌شود؛ چرا که یک بانک موی مناسب باید ویژگی‌های به خصوصی داشته باشد.

چنانچه قصد کاشت مو به روش استخراج واحدهای فولیکولی را دارید، قطعاً به بانک موی مناسبی نیاز خواهید داشت. اما منظور از این حرف چیست؟

 • تار موهای قوی : یکی از نکات مهمی که هنگام انتخاب بانک مو باید به آن داشت، رنگ و ضخامت موهاست. بنابراین بانک موی مناسب، محلی از بدن فرد به حساب می‌آید که تار موهایی شبیه به موهای سر دارد.
 • رشد مناسب : همانطور که می‌دانید بعد از فرایند کاشت مو، از موهایی برخوردار خواهید شد که همچون موهای طبیعی رشد می‌کنند. بنابراین بانک مو مورد نظر ما باید از نظر رشد نیز مناسب باشد.
 • مقاوم و ماندگار : برای کاشت مو به بانک مویی نیاز دارید که در برابر عوامل بیرونی که سبب ریزش موها می‌شوند، مقاوم باشند. به عنوان مثال یکی از رایج‌ترین محل‌هایی که به عنوان بانک مو انتخاب می‌شود، پشت سر است. موهای موجود در این ناحیه به دلیل مقاومت بالایی که در برابر هورمون‌های ریزش مو دارند، گزینه ایده‌آلی برای پیوند زدن به محل فاقد مو حساب می‌آیند.

بنابراین با انتخاب مناسب و درست آن می‌توان نتیجه رضایت بخشی از کاشت مو انتظار داشت.

تفاوت روش های مختلف کاشت مو

معیار انتخاب کاشت مو

حال که متوجه شدیم بانک‌مو چیست، نوبت آن است معیارهای انتخاب بانک موی ایده‌آل را نیز بشناسیم. عوامل متعددی وجود دارند که یک بانک مو را برای فرایند کاشت مو ایده‌آل می‌کند. با این حال همه چیز به نظر پزشک متخصص بستگی دارد. پزشک انواع بانک موی بدن را براساس معیارهایی همچون جنس مو، ضخامت و جنس پوست سر بررسی می‌کند. محلی که به عنوان بانک مو انتخاب می‌شود، باید از تراکم بالایی برخوردار باشد. درواقع پزشک با بررسی آن تصمیم می‌گیرد که چه تکنیک کاشت مویی برای شما مناسب خواهد بود.

نکته‌ای که در مورد بانک مو باید بدانید این است که فولیکول‌های مو برداشته شده از این ناحیه دیگر تجدیدپذیر نیستند. به همین خاطر است که انتخاب بانک مو به دقت بالایی نیاز دارد. البته تکنیک کاشت مو نیز در انتخاب بانک موی مناسب بی‌تأثیر نیست. به عنوان مثال در کاشت مو به روش FUT، نواری یک سانتی متری از پشت سر برداشته می‌شود. در حالی که در انواع تکنیک‌های کاشت موی FIT برداشت فولیکول‌های مو به صورت پراکنده صورت می‌گیرد.

با انواع بانک مو آشنا شوید

تا به حال به این موضوع توجه کرده‌اید که ریزش مو بیشتر در قسمت جلویی سر اتفاق می‌افتد و موهای پشتی معمولاً دچار تغییرات قابل توجهی نمی‌شوند؟ حال که متوجه شدیم معیارهای انتخاب بانک‌مو چیست، نوبت این است که انواع بانک موها را نیز بشناسیم.

 • بانک موی پشت سر

اغلب پزشکان پشت سر و نواحی اطراف گوش را بهترین محل برای کاشت مو می‌دانند. چرا که فولیکول‌های موی موجود در این ناحیه تحت تأثیر افزایش سن یا تغییرات هورمونی قرار نمی‌گیرند. از طرفی ضخامت و رشد این فولیکول‌ها به قدری مطلوب به نظر می‌رسد که آنها را به گزینه اول برای کاشت مو تبدیل کرده است.

اگر هدف شما کاشت ابرو باشد، بی‌شک به تار موهایی با ضخامت کمتر نیاز خواهید داشت. برای این منظور استفاده از موهای پشت گوش به دلیل ضخامت کمتر توصیه می‌شود.

 • بانک موی بدن

برای افرادی که بانک‌موی مناسبی در قسمت پشتی سر ندارند، استفاده از فولیکول‌های سایر قسمت‌های بدن مناسب خواهد بود. به عنوان مثال موهای موجود در ناحیه سینه، پشت و حتی ریش نیز گاهی به عنوان آن انتخاب می‌شود.

با این حال استفاده از فولیکول‌های موی موجود در این نواحی چندان مطلوب نیست. زیرا این موها حالتی مجعد به خود می‌گیرند یا ممکن است که رشد کافی نداشته باشند. بنابراین تنها زمانی از این بانک مو استفاده می‌شود که پزشک تشخیص دهد برای دستیابی به تراکم مورد نظر نمی‌توان به فولیکول‌های مو سر اکتفا کرد.

نمونه کار دکتر رابط گه کاشت مو برای یک آقا انجام داده است

آیا طی فرایند کاشت مو، آسیب زیادی به بانک مو وارد می‌شود؟

میزان آسیب وارد شده به بانک‌مو به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. طی فرایند کاشت مو، واحد فولیکولی باید از بانک مو استخراج شوند. اما نکته مهم اینجاست که نباید کوچک‌ترین آسیبی به فولیکول‌های استخراج شده وارد شود؛ در غیر این صورت کاشت مو اثربخش نخواهد بود. اما پارامترهای مؤثر بر میزان آسیب وارد شده به بانک مو چیست؟

 • مهارت پزشک جراح : مهارت و تبحر پزشک نقش غیرقابل انکاری در خارج کردن واحدهای فولیکولی سالم از محل بانک مو دارد. درواقع هر چه تجربه پزشک در این زمینه بیشتر باشد، قطعاً آسیب کمتری به بانک مو وارد خواهد شد.
 • دستگاه‌ و تجهیزات مورد استفاده : با وجود اینکه در گذشته نواری از پشت سر برای استخراج فولیکول‌ها برداشته می‌شد، حال تکنیک‌های کاشت مو دچار تغییر و تحولات زیادی شده‌اند. در حال حاضر دستگاه‌ها و تجهیزات به خصوصی وجود دارند که فولیکول‌های مو را با وارد کردن کمترین آسیب به بانک مو استخراج می‌کنند. استفاده از این دستگاه احتمال آسیب دیدن فولیکول‌ها مو را نیز به حداقل می‌رساند.
 • تکنیک کاشت مو : با توجه به شرایط متقاضیان تکنیک‌های متنوعی وجود دارد که می‌توانند از آنها برای داشتن موهایی پرپشت و طبیعی استفاده کنند. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، در متدهای مختلف از بانک موهای متنوعی می‌شود. به عنوان مثال در متد BHT از ناحیه ریش برای کاشت در ناحیه سر استفاده می‌شود.
 • تعداد فولیکول‌های موی مورد نیاز : در کاشت مو با توجه به خواسته فرد متقاضی از تعداد فولیکول‌های موی زیادی استفاده می‌شود. اما باید توجه داشت که استخراج فولیکول‌های مو به صورت پراکنده انجام شود. درواقع هنگامی که استانداردهای لازم در رابطه با پراکندگی کاشت مو رعایت نمی‌شود، حالتی به نام مردگی پوست اتفاق می‌افتد. در این حالت بانک‌موی فرد مورد نظر تضعیف شده و دیگر نمی‌توان از آن برای استخراج واحدهای فولیکولی جدید استفاده کرد.

کاشت مو در کلینیک دکتر رابط

 جهت تعیین وقت و دریافت مشاوره از طریق راه‌های زیر با ما در ارتباط باشید:

پاسخ به پرسش های پر تکرار شما

ما اطلاعات کاملی در خصوص اینکه بانک‌مو چیست و چه نقشی در فرایند کاشت مو ایفا می‌کند، در اختیار شما قرار دادیم. انتخاب بانک موی مناسب به قدری حائز اهمیت است که به طور مستقیم بر نتیجه نهایی کاشت مو تأثیر می‌گذارد.

البته عدم برخورداری از بانک موی مناسب به معنای پایان کار نیست؛ متدها و روش‌های نوینی برای کاشت مو وجود دارد که به کمک آنها می‌توان از موهایی پرپشت و خیره‌کننده بهره‌مند شد. ناگفته نماند که بانک مو نیز در فرایند کاشت مو آسیب می‌بیند که این موضوع را به طور کامل بررسی کردیم. در نهایت برای انتخاب بانک موی مناسب حتماً با پزشکی متخصص در این زمینه صحبت کرده و از او راهنمایی بخواهید.

 • راه حل پیش روی افراد فاقد بانک مو چیست؟

هنگامی که صحبت از کاشت مو می‌شود، نباید افراد دارای بانک‌موی ضعیف را فراموش کنیم. خوشبختانه متدهای کاشت مو در طول زمان تکامل یافته‌اند؛ به گونه‌ای که حتی افراد با بانک موی نامناسب نیز امکان برخورداری از موهایی زیبا و پرپشت را دارند. اگر فردی به هر دلیلی مانند عوامل ژنتیکی یا بیماری‌های مختلف امکان استفاده از سر را نداشت می تواند از بانک موی سایر نقاط بدن مانند سر، سینه، پشت، ریش و غیره را از طریق کاشت موی بدن استفاده کند.

 • آیا افراد با بانک موی ضعیف امکان استفاده از بانک موی دیگران را دارند؟

پاسخ این پرسش خیر است؛ درواقع به هیچ عنوان نمی‌توان از بانک‌موی افراد دیگر برای پیوند به فرد دیگری استفاده کرد. چرا که سیستم ایمنی بدن به محض مشاهده سلول‌های جدید با DNA متفاوت به آنها حمله می‌کنند و به اصطلاح کاشت مو را پس می‌زنند. افراد با بانک موی ضعیف باید به کمک پزشک متخصص از راهکارهای دیگری برای کاشت مو استفاده کنند. به عنوان مثال کاشت مو به روش HRT یا استفاده از پروتز مو از متدهای کاشت مویی به حساب می‌آید که نیاز به فولیکول موی طبیعی ندارد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.