کربوکسی تراپی چیست | فواید و قیمت كربن تراپي صورت

درخواست نوبت یا وقت مشاوره

لطفا نام و شماره موبایل خود را در فرم زیر وارد کنید

دریافت مشاوره

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کربوکسی تراپی چیست؟

استفاده از گاز CO2 برای درمان چین و چروک‌های پوستی و از بین بردن آن‌ها، از حدود ۹۰ سال پیش تا امروز رواج داشته است؛ برای نخستین بار این پزشکان فرانسوی بودند که متوجه شدند این گاز می‌تواند تاثیر خوبی بر روی آسیب‌های پوستی و از بین بردن آن‌ها داشته باشد.

اما تا حدود ۶۵ سال، از کربن دی اکسید برای اهداف زیبایی استفاده نشد. تا اینکه در سال ۱۹۹۵ مشاهده تاثیر شگفت‌انگیز گاز کربن دی اکسید بر روی چین و چروک‌های پوست، باعث شد که به سرعت این روش در کلینیک‌های زیبایی سرتاسر جهان توسعه پیدا کند.

شاید بتوان گفت که شیوه انجام کربوکسی تراپی شباهت زیادی به مزوتراپی دارد؛ اما در این روش دیگر محلول‌های مختلف نیستند که در زیر پوست تزریق می‌شوند. بلکه گاز کربن دی اکسید با استفاده از سوزن‌های بسیار ظریف به زیر پوست تزریق می‌شود. غیر تهاجمی بودن این روش در کنار ماندگاری مناسب نتایج باعث شده که زیباجویان از آن استقبال کنند.

گاز کربن دی اکسید چه تاثیری بر روی پوست دارد؟

شاید برای شما هم سوال شده باشد که تزریق گاز کربن دی اکسید در زیر پوست چگونه می‌تواند باعث از بین رفتن چین و چروک‌ها و بهبود ظاهر آن شود؟ به عبارت بهتر افراد متقاضی می‌خواهند بدانند که آیا تزریق گاز کربن دی اکسید در زیر پوست خطرناک نیست؟

همه ما CO2 را به عنوان یک گاز خطرناک می‌شناسیم؛ اما باید بدانید که این گاز محصولی طبیعی از همه فرایندهای سوخت و سازی است که در بدن ما اتفاق می افتند. بنابراین تزریق مقدار کنترل شده از این گاز هرگز برای بدن خطرناک نخواهد بود. حال سوال اینجا است که اگر کربن دی اکسید به طور طبیعی در بدن ما وجود دارد؛ چه نیازی به تزریق مقدار بیشتر از این گاز است؟

کربوکسی تراپی زیر چشم

برای اینکه پاسخ خوبی را به این سوال ارائه دهیم، باید قدری فرایندهای طبیعی را که در بدن اتفاق می افتند؛ بررسی کنیم. همان‌طور که گفتیم CO2 در واقع محصول طبیعی سوخت و سازهای بدن است؛ اما اگر مقدار این گاز در بدن افزایش پیدا کند، همه ارگان‌ها بسیج می‌شوند تا این مقدار اضافه را از بدن خارج کنند. به همین دلیل است که افزایش سطح این گاز در بدن، باعث تحریک بدن به تشدید فرایندهای طبیعی خواهد شد. در نتیجه‌این فرایندها دو اتفاق مهم می‌افتد که از قرار زیر هستند:

 • بهبود خون‌رسانی به بافت‌ها

ترکیب گاز کربن دی اکسید تزریق شده با آب موجود در بافت‌ها، باعث ایجاد یک ماده اسیدی به نام بیکربنات می‌شود. در نتیجه تولید این ماده، خون و محیط بافت اسیدی می‌شود؛ در نتیجه مقدار خونی که به سمت این بافت فرستاده می‌شود، افزایش پیدا می‌کند. به این ترتیب از اسیدی شدن خون جلوگیری خواهد شد؛ از سوی دیگر افزایش گردش خون در بافت می‌تواند تاثیر به سزایی در ترمیم و بازسازی آن داشته باشد.

 • گشاد شدن عروق کوچک در بافت

یکی دیگر از اثراتی که گاز کربن دی اکسید می‌تواند از خود بر جای بگذارد؛ گشاد شدن عروق کوچک در بافت‌ها است. این موضوع هم افزایش خون‌رسانی را به بافت را در پی دارد؛ به علاوه افزایش ترشح فاکتورهای رشد هم نتیجه‌ای از این اتفاق است. همان‌طور که گفتیم افزایش مقدار خون‌رسانی در بافت می‌تواند به ترمیم آن کمک کرده و تولید کلاژن را افزایش دهد.

برای حل چه مشکلاتی می‌توان از کربوکسی تراپی استفاده کرد؟

کربوکسی تراپی تنها راهی برای از بین بردن چین و چروک‌های پوستی نیست، بلکه می‌توان از آن برای برطرف کردن مشکلات مختلفی استفاده کرد. از رایج‌ترین کاربردهای کربوکسی تراپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از بین بردن ترک‌های پوستی که در اثر چاقی یا زایمان ایجاد شده‌اند.
 • درمان سلولیت یا بیرون زدگی چربی زیر پوست،
 • درمان سیاهی زیر چشم،
 • از بین بردن افتادگی و شل شدن پوست،
 • بهبود نتایج حاصل از لیپوساکشن،
 • از بین بردن اختلالت عروقی ناشی از دیابت یا سایر بیماری‌ها،
 • برطرف کردن جای جوش و چین و چروک ها در نواحی مختلفی مانند صورت، پشت دست، گردن و دکلته.

کربوکسی تراپی دست

کربوکسی تراپی چگونه انجام می‌شود؟

کربوکسی تراپی یک شیوه درمانی کاملا غیر تهاجمی است؛ به همین دلیل معمولا جلسات آن از ۳۰ دقیقه بیشتر طول نمی‌کشند. پیش از انجام کربوکسی تراپی، یک جلسه مشاوره برای شما ترتیب داده می‌شود. در این جلسه شما باید همه سوالات خود را با پزشک در میان گذاشته و درباره نتایج دلخواه و نگرانی‌های خود با او صحبت کنید.

در این جلسه مشاوره، پزشک مشکل شما را بررسی خواهد کرد و با توجه به آن مقدار گازی را که باید به زیر پوست شما تزریق شود مشخص می‌کند. به علاوه به شما خواهد گفت که برای رسیدن به نتیجه دلخواه به چند جلسه تزریق گاز دی اکسید کربن نیاز خواهید داشت. پس از اتمام جلسه مشاوره، زمان اولین جلسه برای شما مشخص خواهد شد.

زمانی که برای انجام کربوکسی تراپی به کلینیک مراجعه کنید؛ یک دستگاه برای شما آماده شده است. این دستگاه از یک مخزن CO2 تشکیل شده است؛ همچنین تعدادی لوله پلاستیکی و تنظیم‌کننده جریان هم به آن متصل هستند. این لوله‌های پلاستیکی کاملا استریل هستند و در داخل آن‌ها یک سری فیلتر به کار رفته است که می‌توانند ناخالصی‌های موجود در گاز را از بین ببرند.

برای انجام درمان مشکلات پوستی با دی اکسید کربن، پزشک با استفاده از تنظیم‌کننده جریان، مقدار گاز خروجی را تنظیم می‌کند. سپس این گاز با استفاده از لوله‌ها به یک سوزن بسیار ظریف منتقل می‌شود. این سوزن با دقت زیادی به لایه میانی پوست شما تزریق می‌شود تا شما را به نتیجه دلخواه برساند.

در طول جلسه کربوکسی تراپی معمولا هیچ دردی احساس نمی‌شود؛ اما بسته به تشخیص پزشک می‌توانید از کرم‌های بی‌حسی استفاده کنید.

کاندید مناسب کربوکسی تراپی

درمان با دی اکسید کربن معمولا بر روی افرادی جواب می‌دهد که در یکی از گروه‌های زیر قرار گرفته‌اند:

 • افراد بالای ۳۰ سال که دچار مشکلات پوستی جزئی هستند.
 • کسانی که لیپوساکشن کرده‌اند.
 • افرادی که وزن نرمالی دارند؛ اما در قسمت‌هایی از بدن آن‌ها چربی اضافه وجود دارد.
 • افرادی که دچار کبودی یا سیاهی در اطراف چشم خود هستند.

چه کسانی نمی‌توانند کربوکسی تراپی را انجام دهند؟

هرچند استفاده از گاز کربن دی اکسید برای درمان مشکلات پوستی یک روش غیر تهاجمی است؛ اما برخی از افراد نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. البته این موضوع باید با مشورت پزشک انجام شود؛ اما در حالت کلی افرادی که در گروه‌های زیر قرار دارند، بهتر است که در زمان استفاده از این روش جوانب احتیاط را رعایت کنند:

 • بانوان باردار و شیرده،
 • بیماران کلیوی،
 • افراد تحت درمان شیمی‌درمانی و دیالیز،
 • افراد مبتلا به صرع یا مشکلات مغزی،
 • افرادی که زخم یا عفونت فعالی در ناحیه تحت درمان دارند.
 • افرادی مبتلا به بیماری‌های قلبی یا فشار خون،
 • بیماری‌های حاد تنفسی،
 • بیماران هموفیلی یا افرادی که در انعقاد خون مشکل دارند.
 • افرادی که به آمبولی ریه دچار شده‌اند.
 • بیماران مبتلا به فشار بالای چشم یا آب سیاه.

علاوه بر این باید دقت کنید که کربوکسی تراپی نمی‌تواند تاثیری بر روی چروک‌های بسیار عمیق پوستی یا افتادگی‌هایی با شدت زیاد بگذارد. علاوه بر این از بین بردن جای زخم‌های قدیمی هم با استفاده از تزریق گاز دی اکسید کربن امکان‌پذیر نیست. بنابراین این افراد برای رفع مشکلات خود باید از پزشک مشاوره گرفته و از سایر روش‌های زیبایی استفاده کنند.

کربوکسی تراپی جای بارداری

قبل از کربوکسی تراپی باید چه کارهایی انجام دهید؟

زمانی که برای مشاوره پیش از انجام کربوکسی تراپی به کلینیک مراجعه می‌کنید؛ پزشک مواردی را به شما گوشزد خواهد کرد که باید قبل از انجام کربوکسی تراپی رعایت کنید. رعایت این موارد می‌تواند از شدت عوارض بکاهد و به شما در کسی نتیجه بهتر از این روش کمک کند. این موارد از قرار زیر هستند:

 • با توجه به توصیه پزشک باید حداقل دو هفته قبل از تزریق کربن دی اکسید، مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن و آسپیرین را قطع کنید. زیرا ممکن است باعث ایجاد کبودی در محل تزریق شوند.
 • از دو روز پیش از کربوکسی تراپی، از Retin-A استفاده نکنید.
 • یک هفته قبل از آغاز درمان، باید از مصرف سیگار، قلیان یا دیگر دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.
 • قبل از مراجعه به کلینیک حتما استحمام کرده و از هیچ ماده آرایشی یا مرطوب‌کننده‌ای بر روی پوست خود استفاده نکنید.

مراقبت‌های پس از انجام کربوکسی تراپی

برای اینکه نتایج بهتری از کربوکسی تراپی به دست آورید و شدت عوارض در شما کاهش پیدا کند؛ باید مواردی را رعایت کنید. دقت کنید که پس از انجام تزریق، باید توصیه‌های پزشک را جدی بگیرید و مو به مو آن‌ها را اجرا کنید. برخی از مهم‌ترین اقدامات پس از تزریق CO2 از قرار زیر هستند:

 • تا ۴ ساعت پس از تزریق، از شستن محل آن با استفاده از آب سرد خودداری کنید.
 • برای از بین بردن التهاب و قرمزی در محل تزریق، می‌توانید به توصیه پزشک از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • تا ۲۴ ساعت پس از تزریق از رفتن به حمام، استخر و سونا خودداری کنید. همچنین سعی کنید که تا یک هفته، در معرض آب خیلی گرم یا داغ قرار نگیرید.
 • تا ۷۲ ساعت پس از تزریق CO2 در مغرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرید. در صورتی که ناچار هستید؛ باید از کرم‌های ضد آفتاب فاقد چربی و با SPF بالا استفاده کنید.
 • تا ۲۴ ساعت پس از تزریق از انجام فعالیت‌های شدید بدنی یا ورزش که باعث تعریق می‌شوند؛ خودداری کنید.
 • از وارد کردن فشار بر روی ناحیه تزریق خودداری کنید.
 • در صورتی که تزریق را در ناحیه صورت انجام داده‌اید؛ در زمان خوابیدن باید صورت خود را رو به بالا بگذارید. همچنین باید دو بالش در زیر سر خود قرار دهید تا نسبت به بدن بالاتر باشد.

آیا احساسات عجیبی که در حین کربوکسی تراپی رخ می‌دهند؛ طبیعی هستند؟

اگر با افرادی که پیش از این عمل تزریق گاز دی اکسید کربن را انجام داده‌اند، صحبت کنید؛ ممکن است حرف‌های عجیبی درباره این عمل بشنوید. برای مثال برخی از مراجعین بیان می‌کنند که در حین تزریق در زیر چشم، احساس کرده‌اند که چشمانشان پف کرده است.

همچنین در قسمت‌های دیگر هم ممکن است احساس خارش یا فشار کنید. البته این احساس فشار عمومی نیست و بیشتر متقاضیان درمان سلولیت چنین احساسی را بیان کرده‌اند. باید بدانید که ایجاد چنین احساساتی در زمان انجام کربوکسی کاملا طبیعی است و در بیشتر موارد بیشتر از ۵ تا ۱۰ دقیقه دوام نخواهند داشت.

مزایای کربوکسی تراپی

 • بدون نیاز به طی کردن دوره نقاهت،
 • نتیجه موثر با ماندگاری مناسب،
 • قابل استفاده در نقاط مختلف بدن مانند دست‌ها، گردن، صورت و باسن،
 • عوارض بسیار خفیف و محدود،
 • بدون درد و خونریزی.

معایب و عوارض احتمالی کربوکسی تراپی

از آنجا که کربوکسی تراپی کاملا غیر تهاجمی است؛ معمولا پس از انجام آن عارضه جدی برای شما اتفاق نمی‌افتد. البته این موضوع به شرطی است که برای انجام این روش به یک کلینیک معتبر مراجعه کرده باشید؛ زیرا مقدار گاز دی اکسید کربنی که به بدن تزریق می‌شود، در نتایج و عوارض این روش بسیار تاثیرگذار هستند. به علاوه استریل بودن لوله‌ها و قدرتمند بودن فیلترهای دستگاه در از بین بردن ناخالصی‌ها، در کاهش شدت عوارض این روش بسیار موثر هستند.

اگر پزشکی که این کار را انجام می‌دهد نتواند به خوبی مقدار گاز را تنظیم کند؛ ممکن است فشار زیادی به پوست وارد شده و سیستم ایمنی بدن دچار اختلال شود. به علاوه وارد شدن ناخالصی‌ها به بدن می‌تواند باعث اسیدی شدن خون شده و اثرات جبران ناپذیری را بر جای بگذارد. به همین دلیل باید دقت کنید که یک کلینیک بسیار معتبر و یک پزشک باتجربه را برای این کار انتخاب کنید.

با این حال عوارض کربوکسی تراپی کاملا طبیعی هستند و پس از مدت کوتاهی از بین خواهند رفت. از مهم‌ترین این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس گرما در ناحیه تزریق که پس از ۲۴ ساعت برطرف می‌شود.
 • احساس خفیف سوزن‌سوزن شدن که تا ۲۴ ساعت پس از تزریق دوام خواهد داشت.
 • قرمزی و التهاب در ناحیه تزریق که پس از چند ساعت برطرف خواهد شد.
 • ایجاد کبودی در ناحیه تزریق که معمولا در دست و پا ایجاد می‌شود؛ به عبارت بهتر تزریق در ناحیه صورت یا اطراف چشم، چنین عارضه‌ای نخواهد داشت.
 • درد خفیف در ناحیه تزریق که پس از چند ساعت برطرف خواهد شد.

برای گرفتن نتیجه از کربوکسی تراپی به چند جلسه درمانی نیاز است؟

کربوکسی تراپی در واقع یک شیوه درمانی دوره‌ای است؛ به عبارت بهتر برای اینکه نتایج نهایی این تزریق را بر روی پوست خود مشاهده کنید، باید تا انتهای این دوره صبر کنید. تعداد جلسه‌ها و مدت زمان این دوره، بسته به ناحیه تزریق و نوع مشکل متفاوت خواهد بود. در جدول زیر تعداد جلسه‌های مورد نیاز برای هر هدف درمانی و فاصله زمانی میان آن‌ها آورده شده است:

هدفتعداد جلساتفاصله زمانی میان جلسات
از بین بردن چربی‌های موضعی۸ تا ۱۰ جلسهیک تا دو هفته
درمان سلولیت و پوست پرتقالی۶ تا ۱۰ جلسهیک تا دو هفته
درمان ترک‌های پوستی۴ تا ۱۰ جلسهیک ماه
درمان سیاهی زیر چشم۴ تا ۸ جلسه۲ تا ۴ هفته
جوان‌سازی پوست۴ تا ۸ جلسه۳ تا ۴ هفته

 

نتایج اولیه تزریق CO2 معمولا ۱۰ روز پس از اولین تزریق قابل مشاهده هستند؛ اما نتایج نهایی حدود سه ماه پس از اولین تزریق خود را نشان می‌دهند. این نتایج بین ۴ تا ۶ ماه پس از اتمام دوره درمانی ماندگار هستند و معمولا برای بهبود آن‌ها، باید به طور سالانه تزریق را تمدید کنید.

هزینه انجام کربوکسی تراپی

یکی از راه‌های تشخیص کلینیک معتبر و باتجربه از کلینیک‌های غیر معتبر، اطلاع از هزینه انجام این کار است. باید بدانید که کلینیک‌هایی که این خدمات را با قیمت کمتری ارائه می‌دهند؛ معتبر نیستند. زیرا دلیل کم بودن این قیمت، تازه‌کار بودن کلینیک و بی‌تجربه بودن پزشک است؛ در نتیجه برای کسب تجربه و جلب نظر افراد، قیمت کمتری را ارائه می‌دهند. در حال حاضر هزینه هر جلسه کربوکسی تراپی در کلینیک‌های معتبر زیبایی در تهران برابر ۴۰۰ هزار تومان است.

کلینیک دکتر رابط یکی از بهترین و معتبرترین کلینیک‌های زیبایی در تهران است که همه خدمات زیبایی و درمانی را تحت نظارت پزشک متخصص ارائه می‌دهد. همه تجهیزات این کلینیک کاملا به‌روز هستند و از تجهیزات استریل در آن استفاده می‌شود. به همین دلیل همه درمان‌ها در محیطی کاملا ایمن و با کمترین عوارض انجام می‌شوند.