درمان زگیل تناسلی HPV

درخواست نوبت یا وقت مشاوره

لطفا نام و شماره موبایل خود را در فرم زیر وارد کنید

دریافت مشاوره

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی است که از طریق انتقال این ویروس، از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود. ویروس این بیماری از نوع DNA دار است و به نام HPV یا پاپیلومای انسانی شناخته می‌شود. این ویروس دارای انواع مختلفی است و در نتیجه می‌تواند عارضه‌های پوستی با شدت‌ها و عوارض گوناگون به وجود آورد.

تاکنون بیش از ۱۵۰ نوع ویروس اچ پی وی در جهان شناخته شده است که از این میان تنها تعداد محدودی از آن‌ها می‌توانند خطرناک باشند. حتی در این صورت هم اگر زگیل تناسلی به موقع شناخته شود؛ جای نگرانی نیست و می‌توان آن را کنترل کرد.

مزایای درمان زگیل تناسلی با لیزر

مزایای شگفت انگیزی برای لیزر موهای زائد وجود دارد. برای از بین بردن زگیل نیز استفاده از لیزر مزایای بسیاری دارد. روش‌ های مختلفی برای درمان زگیل وجود دارد. اما استفاده از لیزر به خاطر مزایای فراوانی که دارد، به عنوان یکی از بهترین راهکارها شناخته می‌ شود. این روش بسیار کارآمد و مطمئن است. و با نفوذ به عمق بافت‌ ها تاثیر بیشتری دارد. برای بیماری زگیل درمان قطعی وجود ندارد. زیرا ویروس HPV هیچگاه از بدن بیرون نمی‌ رود. اما می‌ توان جلوی پیشروی آن را گرفت. و نگذاشت دوباره زگیل‌ ها رشد کنند. بهره گیری از لیزر برای از بین بردن زگیل می‌ تواند روش درمانی مناسبی باشد. زیرا لیزر تهاجم بیشتری در برابر ویروس ایجاد می‌ کند.

از مهمترین مزایا درمان کردن زگیل تناسلی با لیزر می‌ توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1.  مناسب برای افراد با سیستم ایمنی ضعیف.
 2.  نیاز به یک جلسه درمانی.
 3.  پاکسازی و تاثیر بالا.
 4.  عدم نیاز به بستری شدن و یا بیهوشی.
 5. درد و خونریزی بسیار کم.
 6. عدم ایجاد جای زخم و اسکار.
 7.  عدم پخش ویروس به دیگر نقاط بدن.

 

راهکارهای درمان زگیل تناسلی از لیزر تا کرایوتراپی

معمولا بعد از دیدن اولین نشانه‌های زگیل تناسلی بیماران دچار استرس فراوانی می‌شوند و فکر می‌کنند که به بیماری سخت و لاعلاجی مبتلا شده‌اند. باید بگوییم که این ویروس اصلا خطرناک نیست و تنها در موارد بسیار نادری ممکن است بدخیم باشد؛ به همین دلیل بهتر است که با دیدن زگیل‌ها آرامش خود را حفظ کرده و برای درمان به سراغ پزشک بروید. در بسیاری از موارد ممکن است پزشک درمان خاصی را به شما پیشنهاد ندهد؛ چرا که برخی از انواع این بیماری خود به خود از بین می‌روند؛ اما اگر این‌طور نباشد ادامه این مقاله را بخوانید تا با روش‌های درمان بیماری به طور کامل آشنا شوید.

آیا درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

قبل از اینکه به سراغ بیان راهکارهای درمانی برویم بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که آیا می‌توان برای همیشه از شر آن خلاص شد و به صورت قطعی ویروس را از بین برد؟ باید بگوییم که در حال حاضر هیچ روش درمانی قطعی و همیشگی برای بیماری وجود ندارد؛ اما جای نگرانی نیست. روش‌هایی که اکنون برای درمان زگیل تناسلی استفاده می‌شوند بسیار اثرگذارند و می‌توانند به طرز موثری بیماری را کنترل کنند. به همین دلیل هم هست که بسیاری از افراد بعد از طی کردن مراحل کامل درمان دیگر هرگز زگیل‌های تناسلی را نمی‌بینند و می‌توانند بدون نگرانی زندگی جنسی خود را ادامه دهند.

هر فرد باید به اندازه کافی زگیل تناسلی، علائم، دلایل ایجاد و راهکارهای درمان آن را بشناسد تا بتواند در زمان مناسب اقدامات لازم را انجام دهد. برای آشنایی بیشتر با این بیماری توصیه می‌کنیم مقاله زگیل تناسلی در مردان و زگیل تناسلی در زنان را در همین مجله پزشکی بخوانید.

بیماری HPV

عوامل موثر بر روی تعیین روش درمان زگیل تناسلی

ویروس HPV که می‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی در مردان و زنان شود دارای انواع مختلفی است که برای از بین بردن هر یک از آن‌ها باید روش‌های مختلفی استفاده شود. به همین دلیل لازم است که پزشک ابتدا نوع زگیل و ویروس را تشخیص دهد و سپس اقدام به از بین بردن آن کند. به طور کلی تعیین روش مناسب برای درمان این ویروس به عوامل زیر وابسته است.

شکل زگیل‌ها

زگیل‌های تناسلی ممکن است به شکل‌های مختلفی ایجاد شوند؛ برخی از انواع آن‌ها حالت توده‌ای و گل کلمی دارند و به شکل زائده‌های گوشتی با اندازه‌های مختلف بر روی پوست مشاهده می‌شوند. برخی دیگر از این زگیل‌ها به شکل برآمدگی‌ها و جوش‌های زیر پوستی هستند و بر روی پوست حالتی ملتهب و کیست مانند به وجود می‌آورند.

در بعضی افراد ممکن است زائده‌ها حالتی سفت و برجسته داشته باشند و به صورت تکی یا دسته دسته ظاهر شوند و در برخی دیگر تنها به شکل نقطه‌های صاف قرمز رنگی دیده می‌شوند که فرمی پراکنده یا تکی دارند. در هریک از این انواع پزشک راهکارهای مختلفی را برای درمان پیشنهاد می‌دهد که می‌تواند ویروس را کنترل کند و نشانه‌های ظاهری آن را به طور کامل از بین ببرد.

محل ایجاد

بسته به اینکه زگیل تناسلی در مردان به وجود آمده یا زنان محل ایجاد آن متفاوت است. آقایان معمولا زائده‌های زگیل را بر روی بدنه آلت تناسلی، پوست بیضه‌ها، کشاله‌های ران، داخل مجاری ادراری یا اطراف و درون مقعد ایجاد می‌شود. خانم‌ها نیز ممکن است زگیل تناسلی را روی لابیاها، درون و اطراف واژن، درون مجرای ادراری، اطراف یا داخل مقعد و در ناحیه کلیتوریس مشاهده کنند.

زگیل تناسلی در مردان

جنسیت بیمار

نحوه درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان تفاوت چندانی ندارد و معمولا برای آن‌ها از روش‌های یکسانی استفاده می‌شود؛ اما ممکن است دوز داروها یا شدت نور لیزر مورد استفاده متفاوت باشد. با توجه به اینکه ناحیه تناسلی در خانم‌ها آسیب پذیرتر از آقایان است معمولا انتخاب شیوه‌های درمانی حساسیت بیشتری را می‌طلبد.

تعداد زگیل‌ها

کم بودن تعداد زگیل‌ها در ناحیه درمان نشان می‌دهد که شدت ویروس چندان زیاد نیست و احتمالا می‌توان با دارو درمانی آن را کنترل کرد؛ اما در مواردی که زگیل‌ها بخش وسیعی را در بر گرفته‌اند یا به صورت دسته‌ای و با اندازه بزرگ مشاهده می‌شوند بهتر است که اقدامات موثرتری برای درمان انجام گیرد.

واکنش بدن در برابر ویروس

معمولا افرادی که به بیماری خاص مبتلا نیستند و سیستم ایمنی قوی دارند بهتر از دیگران به روش‌های درمانی پاسخ می‌دهند و نتایج موثرتری می‌گیرند. در مقابل افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای مانند دیابت، بیماری‌های خود ایمنی، سرطان و… هستند ممکن است نیاز به زمان بیشتری برای کنترل ویروس داشته باشند.

روش‌های خانگی درمان زگیل تناسلی

خوشبختانه روش‌های خانگی زیادی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید زگیل‌های تناسلی را درمان کنید. برخی از انواع پمادها و محلول‌هایی که به صورت آماده در بازار وجود دارند را می‌توانید به صورت موضعی در طول چند هفته استفاده کنید تا ویروس از بین برود. علاوه بر این ترکیبات دیگری همچون سرکه سیب، سیر، زردچوبه، پیاز و… را نیز می‌توان بر روی زگیل‌ها قرار داد تا کم‌کم برطرف شوند.

توجه کنید که روش‌های خانگی اثرگذاری سریعی ندارند و هرگز نمی‌توان به عنوان روش جایگزین درمان‌های کلینیک بر روی آن‌ها حساب کرد. پزشکان اغلب توصیه می‌کنند که بعد از شروع درمان‌های کلینیک و دارویی از این روش‌ها برای افزایش تاثیر و سریع‌تر شدن روند درمانی کمک بگیرید. در مقاله درمان خانگی زگیل تناسلی که در همین سایت منتشر شده به طور مفصل درباره این راهکارهای درمانی و نحوه استفاده از آن‌ها توضیح داده‌ایم.

واکسن گارداسیل

روش‌های کلینیکی برای درمان زگیل تناسلی

همواره به یاد داشته باشید که برای کنترل و درمان زگیل‌های تناسلی هیچ‌چیز به اندازه روش‌های کلینیکی موثر نیست. به همین دلیل لازم است که قبل از هر کاری به پزشک متخصص مراجعه کنید تا بهترین شیوه مبارزه با ویروس را به شما پیشنهاد دهد. در ادامه این بخش تعدادی از بهترین و موثرترین روش‌های درمانی موجود را به شما معرفی می‌کنیم.

محلول پودوفیلین

این روش یکی از راهکارهای دارویی برای از بین بردن زگیل تناسلی است که می‌تواند نشانه‌های ظاهری آن را به طور کامل برطرف کند و از شدت حمله ویروس نیز بکاهد. این محلول به صورت آماده در داروخانه‌ها موجود است و می‌توانید آن را بدون نسخه پزشک نیز تهیه کنید؛ البته اکیدا توصیه می‌کنیم که تا زمانی که زگیل‌ها به طور دقیقی توسط پزشک متخصص بررسی نشده‌اند این کار را انجام ندهید.

این محلول از ترکیبات شیمیایی ساخته شده است و به همین دلیل در صورت استفاده طولانی مدت می‌تواند باعث تحریک پوست و ایجاد برخی آسیب‌های دیگر بر روی آن شود. با توجه به این موضوع پزشکان استفاده از آن را ۱ تا ۳ ماه توصیه می‌کنند و بعد از آن باید قطع شود.

استفاده از کرم‌های موضعی

برخی کرم‌ها مانند زیکلارا، آلدرا و ایمیکویمود می‌توانند سیستم ایمنی شما را تقویت کنند تا بیماری را به طور کامل از بین ببرد. این کرم‌ها معمولا در مواردی تجویز می‌شوند که زگیل‌ها کوچک هستند و نواحی کمی را درگیر کرده‌اند. شما باید مقدار مناسبی از کرم را بر روی زائده‌ها بمالید و تا زمانی که آن را پاک نکرده‌اید از برقراری هر رابطه جنسی خودداری کنید.

علاوه بر این در صورت مشاهده عوارضی مانند التهاب بیش از حد پوست، تاول، بدن درد، بثورات جلدی، خستگی یا سرفه بلافاصله به پزشک اطلاع دهید و مصرف کرم را متوقف کنید.

درمان زگیل تناسلی با پماد موضعی

جراحی زگیل

در مواردی که زگیل‌ها بسیار بزرگ شده‌اند یا روش‌های درمانی دیگر موثر نیستند از تکنیک جراحی برای برداشتن آن‌ها استفاده می‌شود. این تکنیک شامل دو روش کلی یعنی الکتروسرجری (کوتر) یا رادیوسرجری (RF Surgery) است. معمولا در روش‌های جراحی زگیل‌های تناسلی تیغ زده می‌شوند یا برش می‌خورند تا اثری از آن‌ها نباشد. نکته مهم این است که برخی از این زگیل‌ها نسبت به زخمی شدن و تیغ خوردن حساس هستند و ممکن است این کار باعث گسترش آن‌ها شود. در تکنیک‌های پیشرفته‌تر از امواج رادیویی یا الکتریکی برای برداشت زگیل‌ها استفاده می‌شود که باعث خونریزی هم نخواهد شد.

جراحی زگیل تناسلی به صورت سرپایی انجام می‌شود؛ اما لازم است که بیمار یکی دو روزی بعد از جراحی استراحت کند. این روش در مقایسه با راهکارهای دیگر کمی تهاجمی‌تر است و معمولا به عنوان آخرین گزینه درمان کلینیکی زمانی که هیچ راهکار دیگری پاسخگو نیست استفاده می‌شود.

جراحی زگیل تناسلی

کرایوتراپی یا فریز کردن زگیل‌ها

در حال حاضر یکی از بهترین و موثرترین روش‌های درمان زگیل تناسلی کرایوتراپی است؛ این روش هزینه پایین و عوارض بسیار کمی دارد و می‌تواند برای درمان انواع زگیل‌های تناسلی به کار رود. در این روش نیتروژن مایع که دمای بسیار پایینی دارد با استفاده از پروب کرایو به زگیل‌ها تابانده می‌شود و آن‌ها را منجمد می‌کند. چند روز بعد از درمان زگیل‌ها کم‌کم سیاه می‌شوند و خود به خود می‌ریزند.

در صورتی که کرایوتراپی در مرکزی معتبر و توسط یک پزشک ماهر انجام شود، ممکن است بر روی پوست شما تاول‌های کوچک یا التهابات خفیف مشاهده شود که بعد از چند روز برطرف خواهند شد. توجه داشته باشید که نیتروژن مایع می‌تواند باعث ایجاد سوختگی‌های وسیع در پوست شود؛ پس تا زمانی که به اعتبار کلینیک و تخصص پزشک اطمینان پیدا نکرده‌اید اجازه شروع درمان را ندهید.

لیزر درمانی

در مواردی که شدت ویروس بالا نیست یا پراکندگی زیادی ندارد می‌توان از لیزر برای از بین بردن آن استفاده کرد. در این روش پرتوهای نوری با طول موج مشخص و شدت تعیین شده توسط پزشک به محل تابانده می‌شوند. مقدار نفوذ پرتو در پوست و تعداد شات‌ها بستگی به نوع زگیل، تعداد و پراکندگی آن دارد و می‌تواند ویروس را کاملا ضعیف کند.

در این روش درمانی هیچ آسیبی به بافت‌های پوست نمی‌رسد و بیمار تنها تا چند روز عوارضی مانند سوزش یا درد خفیف را تجربه خواهد کرد. برای خانم‌ها معمولا از لیزر Co2 برای درمان استفاده می‌شود؛ اما ممکن است بسته به نظر پزشک نوع دیگری از پرتوهای نوری مانند اشعه مادون قرمز به کار برود.

بعد از درمان زگیل تناسلی این نکات را به یاد داشته باشید

توجه کنید که ویروس HPV هیچ‌گاه ریشه‌کن نمی‌شود و تا آخر عمر همراه بیمار خواهد بود؛ به همین دلیل از هر روشی که برای درمان آن استفاده کنید امکان برگشت مجدد زگیل‌ها و عود بیماری وجود دارد. با رعایت موارد زیر می‌توانید احتمال برگشت بیماری را کاهش دهید و زندگی جنسی سالمی داشته باشید.

 • از روابط جنسی پرخطر و بدون کاندوم یا با شرکای جنسی متعدد خودداری کنید.
 • روابط مقعدی را به طور کامل حذف یا حداقل کمتر کنید.
 • از تیغ و پودرهای موبر شیمیایی برای موزدایی ناحیه تناسلی استفاده نکنید؛ تا زمان درمان کامل ماشین‌های اصلاح با شماره نسبتا بالا بهترین گزینه برای از بین بردن موهای زائد در این ناحیه هستند.
 • از خاراندن ناحیه تناسلی و دست‌کاری زگیل‌ها خودداری کنید.
 • هرگز با استفاده از حوله یا دستمال کاغذی ناحیه تناسلی را به صورت مالشی خشک نکنید؛ بهتر است به صورت ضربه‌ای و خیلی آرام این کار را انجام دهید.
 • تا زمانی که زائده‌های گوشتی به طور کامل از بین بروند روابط جنسی خود را کمتر کنید؛ از لمس و تحریک ناحیه بپرهیزید و در زمان رابطه حتما از کاندوم استفاده کنید.

استفاده از کاندوم جهت جلوگیری از انتقال HPV

اصلاح عادت‌ها و رژیم غذایی برای درمان زگیل تناسلی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید برای کنترل بیماری زگیل تناسلی و سرعت بخشیدن به روند بهبود آن انجام دهید؛ اصلاح رژیم غذایی و ترک برخی از عادت‌ها است. برای مثال پرهیز از کشیدن سیگار یکی از مهم‌ترین اقدامات در کنترل این بیماری است که می‌تواند مقابله با این نوع از زخم‌ها را برای بدن شما ساده‌تر کند.

علاوه بر این لازم است که برخی از مواد غذایی خاص را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا بتواند با تقویت سیستم ایمنی بدن، از ابتلای شما به دیگر بیماری‌ها جلوگیری کند. بهترین مواد غذایی که می‌توانند سرعت بهبود زگیل تناسلی را افزایش دهند؛ از قرار زیر هستند:

 • میوه‌هایی مانند بلوبری، زغال اخته و گیلاس
 • مصرف سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای و کدو
 • استفاده از سبزیجاتی با برگ‌های تیره مانند اسفناج و کلم بروکلی
 • لوبیا
 • گوشت کم‌چرب
 • مغزیجات مانند بادام
 • غلات کامل

علاوه بر این موارد باید یک سری از مواد غذایی خاص را از سبد غذایی خود حذف کنید؛ زیرا این مواد غذایی محرک هستند و می‌توانند شدت بیماری را افزایش دهند. از مهم‌ترین این مواد غذایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لبنیات، سبوس و ذرت که ممکن است باعث ایجاد آلرژی شوند
 • نان سفید و ماکارونی
 • گوشت قرمز
 • غذاهای فرآوری شده با چربی ترانس
 • کافئین

عصاره درخت چای

برای از بین بردن زگیل تناسلی در خانه، تنها کافی است که یک پنبه کوچک را به کمی عصاره درخت چای آغشته کنید. سپس این پنبه را به آرامی روی ناحیه مبتلا به زگیل مالش داده و پس از ۲۰ دقیقه آن را بشویید. دقت کنید که باید حتما پس از شستشو محل زگیل‌ها را کاملا خشک کنید.

عصاره درخت چای یکی از بهترین ضدعفونی‌کننده‌های طبیعی است که مصرف آن به مدت دو هفته می‌تواند زگیل‌های تناسلی را کمرنگ و کوچک کند. نکته مهم اینجا است که هرگز نباید روغن درخت چای را وارد واژن کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب را می‌توان یکی از اسیدهای طبیعی دانست که در بسیاری از موارد می‌تواند نقش داروهای اسیدی تجویزشده را ایفا کرده و تاثیر مشابهی دارد. برای درمان زگیل تناسلی با این ماده طبیعی باید پنبه یا گاز استریل را به سرکه سیب آغشته کرده و کمی محل زگیل را مالش دهید. استفاده از سرکه سیب می‌تواند باعث سیاه شدن زگیل‌های تناسلی شود که نشان از طی شدن روند بهبود دارد.

چای سبز

عصاره چای سبز یکی از بهترین درمان‌های زگیل تناسلی است که در طب سنتی توصیه شده است؛ حتی برخی از پزشکان پمادی را به نام sinecatechins که با چای سبز ساخته شده است، برای بیماران خود تجویز می‌کنند. توصیه می‌شود در صورتی که از چای سبز برای زگیل تناسلی استفاده کردید؛ آن را با روغن نارگیل مخلوط کنید.

سیر

تجربه نشان داده که عصاره سیر می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی زگیل‌های تناسلی داشته باشد. اگر در دوران بارداری به این بیماری دچار شده‌اید؛ عصاره سیر می‌تواند یک درمان قابل اعتماد برای شما باشد.

برای استفاده از این عصاره جادویی، باید چند حبه سیر را له کرده و با استفاده از یک نوار تمیز آن را بر روی ناحیه دارای زگیل ببندید. دقت کنید که نباید مدت زیادی سیر را بر روی پوست خود قرار دهید؛ زیرا می‌تواند باعث ایجاد التهاب و سوختگی شود. این کار را می‌توانید تا زمان بهبودی به صورت روزانه تکرار کنید.

روغن کرچک

روغن کرچک یکی از بهترین روغن‌ها برای درمان انواع مشکلات پوستی است که می‌تواند در مورد زگیل تناسلی هم مفید واقع شود. این روغن دارای اسیدی به نام ریسینولیک اسید است که به آن خواص ضد التهابی و ضد ویروسی بخشیده است.

اگر می‌خواهید از روغن کرچک برای درمان خانگی زگیل تناسلی استفاده کنید؛ باید نوع خالص آن را به دست آورید. به عبارت بهتر باید از روغنی استفاده کنید که در اثر وارد کردن فشار بر روی دانه‌ها به دست آمده و از گرما دادن در روند تولید آن استفاده نشده باشد. این نوع روغن را باید با استفاده از پنبه روی زگیل قرار داده و چسب بزنید.

اجازه دهید که روغن کرچک به مدت یک شب تا صبح بر روی زگیل باقی بماند؛ پس از گذشت این مدت باید محل را با آب گرم شستشو دهید. زمانی که زگیل تناسلی مرطوب شد؛ با استفاده از یک پارچه لطیف، ناحیه را ماساژ دهید تا سلول‌های مرده از بین بروند. در صورت تکرار این روند به صورت روزانه، نهایتا زگیل‌ها تیره شده و از بین می‌روند.

ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا دارای خاصیت ضد التهاب است و می‌تواند زخم‌ها را به طور موثری بهبود دهد؛ به همین دلیل از این ژل برای درمان زگیل تناسلی هم استفاده می‌شود. این گیاه دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی است و حتی برای از بین بردن خارش پوست و تسکین آن هم نقش موثری را ایفا می‌کند.

برای استفاده از آلوئه ورا در باید ژل آن را از برگ‌ها خارج کرده و سپس بر روی یک پنبه قرار دهید؛ حال این پنبه را به صورت مستقیم بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید و با استفاده از چسب آن را محکم کنید. بهتر است که این ژل حدود هشت ساعت یا یک شب تا صبح بر روی زگیل باقی بماند. پس از طی شدن این دمدت، ناحیه زگیل را با دقت با استفاده از آب گرم بشویید.

توصیه می‌شود که استفاده موضعی از ژل آلوئه ورا به مدت یک ماه به طور مداوم تکرار کنید. همچنین می‌توانید در طول این مدت ژل را به صورت شربت درآورده و میل کنید؛ به این ترتیب به سیستم ایمنی بدن خود برای دفع ویروس زگیل تناسلی کمک خواهید کرد.

جو دو سر

برای اینکه از قدرت جو دو سر برای از بین زگیل‌های تناسلی استفاده کنید؛ باید آن‌ها را در آب داغ خیس کرده و صبر کنید تا نرم شوند. این نرمی باید به حدی باشد که بتوانید جوها را به صورت کامل له کنید. پس از له کردن جوها، باید آن را با مقداری آب گرم ترکیب کنید و به مدت ۲۰ دقیقه در داخل این محلول بنشینید. برای تاثیرگذاری جو دو سر بر روی زگیل تناسلی باید دقت کنید که در زمان نشستن در آّب، همه زگیل‌ها در تماس با آن هستند.

لیزردرمانی برای از بین بردن زگیل تناسلی

جوش شیرین

یکی دیگر از مواد طبیعی که برای درمان خانگی زگیل تناسلی از آن استفاده می‌شود؛ جوش شیرین است. این ماده را می‌توانید به دو صورت مورد استفاده قرار دهید. در حالت اول باید جوش شیرین را با آب گرم مخلوط کرده و در این محلول بنشینید. همچنین می‌توانید خمیری را از ترکیب روغن کرچک و جوش شیرین به دست آورده و آن را با استفاده از یک باند تمیز بر روی زگیل‌های خود قرار دهید.

آناناس

آناناس دارای یک آنزیم مفید به نام بروملین است که می‌تواند برای درمان مشکلات التهابی پوست مانند آکنه و اگزما مورد استفاده قرار بگیرد. حتی از این ماده برای درمان پسوریازیس هم استفاده می‌شود.

عصاره آناناس به دو صورت می‌تواند بر روی زگیل تناسلی تاثیر بگذارد:

 • زگیل‌ها را خشک کرده و در نهایت از بین ببرد
 • از ایجاد جای زخم در زمان برداشتن زگیل تناسلی با استفاده از جراحی جلوگیری کند

در هر دو صورت و برای رسیدن به هر دو هدف، نیاز به استفاده از آناناس تازه دارید. دقت داشته باشید که هرگز نباید از آناناس کنسروی یا کمپوتی برای درمان این زخم‌ها استفاده کنید. برای استفاده از آناناس در درمان زگیل تناسلی، باید قطعات آناناس تازه را بفشارید تا عصاره آن خارج شود. سپس یک پنبه را به این عصاره آغشته کرده و به مدت ۱۰ دقیقه بر روی زگیل بگذارید. پس از اتمام این مدت، پوست را به دقت شسته و خشک کنید.

نارون کوهی

همه آقایان و بانوانی که برای درمان خانگی زگیل تناسلی خود به دنبال یک شیوه مطمئن می‌گردند؛ استفاده از نارون کوهی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. نارون کوهی شمایلی شبیه به فندق دارد و می‌تواند به طور موثری اندازه زگیل‌ها را کاهش دهد.

البته باید دقت کنید که این ماده تنها در صورتی می‌تواند به طور دائمی زگیل‌های تناسلی را از بین ببرد که به مدت طولانی استعمال شود. نارون کوهی می‌تواند با کوچک کردن عروق خونی منتهی به زگیل‌ها، مانع از رسیدن اکسیژن به آن‌ها شده و در نهایت زگیل‌ها را از بین ببرد.

اگر می‌خواهید از نارون کوهی برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی استفاده کنید؛ باید تقطیر این ماده طبیعی را تهیه کرده و به مدت ۱۵ دقیقه بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. برای دیدن تاثیرات این روش، این کار را باید دو بار در هفته و حداقل به مدت ۳ هفته تکرار کنید.

پودر موبر

افرادی که بیماری پوستی نداشته و پوست آن‌ها حساس نباشد؛ می‌توانند از پودر موبر برای از بین بردن زگیل تناسلی در خانه استفاده کنند. این پودرها دارای خواص مخربی هستند که می‌توانند زگیل‌ها را به طور موثری بسوزانند و در نهایت آن را از بین ببرند.

فولات و ویتامین B12

برای از بین بردن زگیل تناسلی همیشه نیازی به استفاده از مواد طبیعی و گیاهی نیست؛ بلکه می‌توانید با استفاده از برخی داروها هم آن را از بین ببرید. اما باید دقت داشته باشید که استفاده از داروها نباید به صورت خودسرانه باشد و برای این کار باید با پزشک مشورت کنید.

فولات یا قطره آهن در کنار ویتامین B12 یکی از اثرگذارترین داروها برای از بین بردن زگیل تناسلی است؛ زیرا تجربه نشان داده که کمبود این دو ماده در بدن می‌تواند زمینه ابتلا به این بیماری را فراهم کند. بنابراین اگر می‌خواهید به این بیماری مبتلا نشده و یا در صورت ابتلا آن را درمان کنید؛ توصیه ما به شما مصرف آهن و ویتامین B12 به مقدار کافی است.

پرسش از شما پاسخ از پزشک


بهترین روش برای درمان زگیل تناسلی کدام است؟

همان‌طور که گفتیم تعیین شیوه درمان این زگیل‌ها به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد؛ به همین دلیل نمی‌توان برای همه افراد یک روش خاص را بهترین دانست. پزشک با معاینه دقیق هر فرد و بررسی زندگی جنسی او بهترین راهکارهای درمانی را به شما پیشنهاد می‌دهد و قطعا به نتیجه می‌رسید.

دختران و مردان مجرد در صورت مشاهده زگیل تناسلی باید از چه روشی برای درمان استفاده کنند؟

معمولا در افراد مجردی که رابطه جنسی ندارند زگیل‌ها تناسلی خود به خود از بین می‌روند؛ اما این بدان معنا نیست که نباید اقدامی برای کنترل آن‌ها کرد. اگر مجرد هستید و در ناحیه تناسلی خود زگیل‌ها را مشاهده کرده‌اید حتما به پزشک سری بزنید تا دقیقا آن‌ها را معاینه کند. در مواردی ممکن است این ضایعات ایجاد سرطان کنند یا زندگی جنسی آینده شما را به خطر بیندازند.

آیا واکسن زگیل تناسلی می‌تواند راهکاری برای درمان آن باشد؟

در حال حاضر واکسن گارداسیل برای مقابله با زگیل تناسلی در بانوان به کار می‌رود؛ البته این روش بیشتر برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری استفاده می‌شود و یک راهکار درمانی نیست. اگر اکنون به زگیل تناسلی مبتلا هستید دیگر واکسن تاثیری ندارد؛ به همین دلیل توصیه می‌شود که خانم‌های جوان در دوران مجردی و قبل از شروع ارتباطات جنسی این واکسن را تزریق کنند.

آیا امکان انتقال ویروس HPV بدون داشتن رابطه جنسی وجود دارد؟

بله. به طور کلی هر نوع تماس پوستی مستقیم با فرد آلوده می‌تواند باعث انتقال ویروس HPV به دیگران شود. به همین دلیل است که برخی از کودکان در زمان تولد به این بیماری مبتلا می‌شوند.

آیا زگیل تناسلی به صورت خود به خود از بین می‌رود؟

تیپ‌های کم‌خطر زگیل تناسلی یعنی HPV6، HPV11، HPV40، HPV43، HPV44، HPV53، HPV54، HPV61، HPV72 و HPV73 به صورت خود به خود پس از گذشت ۱۸ تا ۲۴ ماه از بین می‌روند.

کدام تیپ‌های زگیل تناسلی خطرناک هستند؟

HPV16، HPV18، HPV31، HPV33، HPV35، HPV45، HPV39، HPV51، HPV52، HPV56، HPV58، HPV59 و HPV68

انواع زگیل تناسلی از نظر شکل ظاهری چیست؟

زگیل‌های تناسلی معمولا به شکل‌های مختلفی بر روی پوست ظاهر می‌شوند که از رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به گل کلم، کاکل دار، قارچ مانند، نوک تیز، پاپلاری و نامنظم اشاره کرد.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به زگیل تناسلی هستند؟

 1. افرادی که مبتلا به بیماری‌های مقاربتی دیگر مانند ایدز هستند.
 2. افرادی که در بازه سنی ۱۲ تا ۳۵ سال قرار گرفته‌اند.
 3. افرادی که مورد تجاوز قرار گرفته یا رابطه جنسی مشکوک داشته‌اند.
 4. افرادی که بهداشت فردی را رعایت نمی‌کنند.
 5. افرادی که رابطه جنسی مراقبت نشده دارند یا با شرکای جنسی متعددی رابطه برقرار می‌کنند.
 6. افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی و بیماری‌های خود ایمنی هستند.