اسیدتراپی پوست | پوست شفاف با لایه برداری پوست

شاید اگر بشنوید که اسید یکی از مواد مورد استفاده در محصولات مراقبت از پوست شماست ترس و دلهره‌ وجودتان را فرا بگیرد؛ ولی جای نگرانی نیست چرا که اسیدهای موجود در این محصولات به شما در رسیدن به پوستی صاف و یکدست کمک خواهند کرد. از جمله اسیدهای مورد استفاده در اسیدتراپی پوست می‌توان به آلفا هیدروکسی اسیدها یا AHAها (مانند گلیکولیک یا لاکتیک اسید)، بتا هیدروکسی اسید یا BHA (مانند سالیسیلیک اسید)، یا روشن کننده پوست (مانند الاژیک) و PHA را اشاره کرد که برای رفع برخی از مشکلات پوستی استفاده می‌شوند، ولی اینکه چه غلظتی از این اسیدها برای چه ناحیه‌ای از پوست و یا بدن استفاده خواهد شد برای برخی افراد سوال است که در ادامه مطلب به طور مفصل در رابطه با آنها صحبت خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

لایه برداری شیمیایی چیست؟

لایه‌برداری یکی از مهمترین مراحل پاکسازی پوست است که فواید و مزایای متعددی برای پوست دارد. از انواع روش‌های لایه‌برداری پوست می‌توان به لایه‌برداری شیمیایی، مکانیکی و لایه برداری با لیزر اشاره کرد. لایه‌برداری شیمیایی همانطور که از اسمش پیداست به استفاده از محصولات شیمیایی متکی است که خود انواع مختلفی دارد که بسته به تشخیص پزشک و یا اسکین‌تراپیست شما ممکن است از یک لایه‌برداری ملایم که با لایه‌بردارهای آنزیمی انجام می‌گیرد آغاز شود. نوع دیگر لایه‌برداری که با استفاده از اکتیوها که اسیدهای ۱۰ تا ۱۵ درصد را شامل می‌شوند انجام می‌گیرد، و بعد اسیدتراپی که اسیدهای بالای ۳۰ درصد را شامل می‌شوند را خواهیم داشت. بالاترین نوع لایه‌برداری استفاده از TCAها ( تری‌کلرواستواستیک) هستند که فقط توسط پزشک‌های بسیار ریسک‌پذیر انجام می‌شود، این روش لایه‌برداری شیمیایی دوره نقاهت طولانی دارد ولی نتایج حاصل از آنها بسیار عالی است و برای کسانی که تصادف داشته و پوستشان آسیب جدی دیده است استفاده می‌شود. اسید تراپی

منظور از اسیدهای مورد استفاده برای اعمال زیبایی چیست؟

به بیان ساده، اسیدهای مورد استفاده در اسیدتراپی پوست یک ماده مراقبت از پوست هستند که اغلب به منظور لایه‌برداری پوست استفاده می‌شوند. استفاده از اسیدها برای پوست نواحی مختلف بدن امکانپذیر است و تنها نوع و غلظت اسید می‌باشد ( اسیدهای مورد استفاده در کلینیک تخصصی زیبایی ما ۳۰ درصد است که بسته به نیاز می‌توان آنها را با یک قطره آب رقیق کرد) که تعیین‌ کننده محل استفاده از آنها در بدن است. همانطور که گفتیم، سه گروه اصلی از اسیدها در مراقبت از پوست استفاده می‌شوند: آلفاهیدروکسی‌اسیدها (AHAs)، بتا‌هیدروکسی‌اسیدها (BHAs) و پلی‌هیدروکسی‌اسید یا PHAها. در اغلب موارد این اسیدها با حل مایعی که سلول‌ها را به لایه‌های بالایی پوست متصل می‌کند ارتباط سلولی بین این دو لایه را سست کرده و سلول‌های مرده سطح پوست را از بین برده و به عبارتی دچار ریزش می‌کنند و سلول‌های جدید حاصل از تقسیم سلولی در سطح پوست نمایان می‌شوند که سطح پوستی صاف‌تر و روشن‌تر به جای می‌گذارد. انواع مختلفی از اسیدها وجود دارند که هر کدام بسته به شرایط پوستی افراد و در نواحی خاصی از بدن بسته به نوع و غلظت اسید مورد استفاده قرار می‌گیرند.

AHA ها

AHAها رایج‌ترین اسیدهایی هستند که برای پوست استفاده می‌شوند. این اسیدها به این دلیل که محلول در آب هستند اغلب برای پوست‌های خشک و بی‌آب استفاده شده و بیشتر روی لایه‌برداری سطح پوست بسیار خوب عمل می‌کنند، این محصولات گزینه خوبی برای درمان خطوط ریز و تیرگی پوست هستند. استفاده از این اسیدها به منظور لایه‌برداری شیمیایی پوست، به شما پوستی روشن با رنگ و بافت یکدست خواهند داد از طرفی تولید کلاژن را نیز اندکی تحریک می‌کنند. از موارد استفاده از AHA برای پوست بدن می‌توان به ناحیه کمر که پوستی ضخیم‌تر دارد اشاره کرد.

اسید گلیکولیک

اسید گلیکولیک یکی از رایج‌ترین اسیدهای AHA مورد استفاده در مراقبت از پوست است که به عنوان کوچکترین مولکول در بین تمام اسیدها شناخته می‌شود و به همین دلیل می‌تواند در عمیق‌ترین‌ها منافذ پوستی نفوذ کند به همین دلیل به یکی از موثرترین اسیدهای موجود در اسیدتراپی پوست تبدیل شده است. نتیجه حاصل از استفاده از این اسید بازسازی کلاژن، لایه‌برداری شدید پوست، افزایش ضخامت پوست و یکدست‌سازی رنگ پوست است.

اسید لاکتیک

اسید لاکتیک به عنوان دومین اسید با مولکول‌های ریز شناخته می‌شود که از گلیکولیک اسید ملایم‌تر بوده و به عنوان یک آبرسان مناسب برای پوست عمل می‌کند چرا که رطوبت را به سمت پوست می‌کشاند و برای افراد با پوست خشک و حساس مناسب است.

اسیدهای میوه

اسیدهای میوه مانند سیتریک و مالیک اسید نیز از دیگر اسیدهای گروه AHA هستند که هر کدام از میوه‌های خاصی چون گریب فروت و سیب گرفته شده و روی سطحی‌ترین لایه پوست اثر می‌کنند. اغلب اسیدهای میوه با اسیدهای گلیکولیک یا لاکتیک ترکیب می‌شوند تا اثربخشی آنها دوچندان شود.

BHA ها

BHAها از دیگر گروه اسیدهای مورد استفاده در اسیدتراپی پوست هستند که به دلیل محلول در چربی بودن برای پوست‌های چرب استفاده شده و می‌توانند عمیقاً در منافذ مسدود شده پوست با چربی و یا آلودگی نفوذ کنند و در درمان و پیشگیری از آکنه بسیار مفید واقع ‌شوند؛ بنابراین از این نوع اسید برای اسیدتراپی پوست افراد دارای پوست چرب استفاده می‌کنند تا چربی مازاد تولید شده نیز به همراه سلول‌های مرده پوست از بین بروند. البته امکان استفاده از BHA در پوست‌های خشک هم وجود دارد ولی چون نفوذ BHA در این نوع پوست‌ها بیشتر است امکان بروز التهاب افزایش پیدا می‌کند که البته جای نگرانی وجود ندارد و این التهاب برطرف خواهد شد و در نهایت شما شاهد اثرات مثبت اسیدتراپی پوست روی صورت و یا بدن خود خواهید بود. از جمله مهمترین اسیدهای گروه BHA می‌توان اسید سالیسیلیک را نام برد که خاصیت ضدالتهابی داشته و به دلیل اتصال به چربی پوست همراه با سلول‌های مرده پوست منافذ مسدود شده با چربی را نیز با حذف چربی‌ها باز می‌کنند. از موارد استفاده از BHA برای اسیدتراپی پوست نواحی مختلفی از بدن می‌توان به پوست زانو، آرنج و قوزک پا اشاره کرد. به دلیل ضخیم بودن پوست در محل‌های ذکر شده اسیدتراپی در سه مرحله و با حجم زیادی از مواد انجام می‌گیرد، بدین معنی که اسید را یکبار روی پوست استفاده کرده ۵ دقیقه منتظر می‌مانند و مجددا مقدار مشخصی از اسید را روی پوست اعمال کرده و نهایتا در ده دقیقه انتهای کار نیز اسید مرحله سوم را روی پوست زده و پس از یک دقیقه کار خنثی‌سازی اسید را انجام می‌دهند.

PHA

PHA یا پلی هیدروکسی اسیدها نیز مانند اسید لاکتوبیونیک و گلوکونولاکتون برای افرادی که پوست بسیار حساسی دارند بسیار خوب هستند زیرا لایه‌برداری از پوست را در سطح ملایم‌تری انجام می‌دهند. این اسیدها فواید دیگری چون صاف و مرطوب کردن پوست را نیز ارائه می‌دهند. پلی‌هیدروکسی‌اسیدها خیلی کم برای پوست صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند شاید در صورت اجبار فقط برای رفع تیرگی دور چشم بتوان از این اسیدها بهره برد. در سایر موارد استفاده از این اسید برای نواحی خاصی از بدن توصیه می‌شود. از جمله موارد استفاده از PHA روی پوست می‌توان به پوست‌های نواحی زیر بغل، بیکینی، جلوی گردن و دور چشم اشاره کرد. البته گفتن این نکته نیز خالی از لطف نیست که در برخی موارد نیاز به رقیق کردن اسید مصرفی روی پوست نواحی خاصی از بدن وجود دارد که برای این منظور از یک قطره آب برای خنثی کردن اسیدیته بالا و خطرناک اسیدها برای پوست استفاده می‌شود.

پادکست اسید تراپی صورت

فواید استفاده از اسیدتراپی برای پوست چیست؟

اسیدتراپی پوست یا همان پیلینگ شیمیایی یکی از انواع متدهای درمانی و زیبایی برای پوست است که برای پوست‌های نواحی مختلف بدن از جمله صورت، گردن و یا دست‌ها انجام گرفته و مزایای درمانی و زیبایی متعددی برای افراد دارد که از جمله آنها می‌توان موارد زیر را نام برد: کمک به کاهش خطوط ریز در پوست: اسیدتراپی با از بین بردن لایه بیرونی سلولهای مرده پوست، خطوط ریز موجود در زیر چشم، اطراف دهان، چین‌وچروک‌های ناشی از آسیب‌های نور خورشید یا افزایش سن را کاهش می‌دهد تا پوستی صاف و سالم‌تر داشته باشید. کمک به بهبود انواع خاصی از آکنه: در طی یک لایه‌برداری شیمیایی سبک، پوست شما با استفاده از آلفا یا بتا‌هیدروکسی اسید لایه‌برداری می‌شود تا پوستی شفاف و درخشان به شما عزیزان هدیه دهد. بهبود نسبی ظاهر جای زخم: لایه‌برداری شیمیایی متوسط می‌تواند هم آکنه سطحی و هم مقداری اسکار خفیف را درمان کند. اما برای بهبود ظاهر اسکارهای بزرگ و قابل توجه، ممکن است نیاز به لایه برداری عمیق‌تر یا درمان جایگزین باشد. رفع مشکلات رنگدانه پوست: این درمان پوستی یک راه عالی برای اصلاح مشکلات رنگدانه‌ای پوست مانند هایپرپیگمانتاسیون، ملاسما، لکه‌های پیری، لکه‌های کبدی، کک‌ومک، رنگ ناهموار پوست صورت، دست‌ها، گردن و سینه است. لذت بردن از رنگ و بافت پوست: پیلینگ شیمیایی علاوه بر رفع نگرانی‌های پوستی، رشد پوست تازه و جدید را نیز تحریک می‌کند. استفاده از اسیدتراپی پوست ظاهر و بافت کلی پوست شما را بهبود می‌بخشد و درخشندگی زیبایی به چهره و پوست شما می‌بخشد. جذب بهتر مواد مراقبتی پوست: در نهایت اینکه با از بین بردن لایه بالایی سلول‌های مرده پوست، پیلینگ شیمیایی به محصولات مراقبت از پوست شما اجازه می‌دهد تا بهتر و عمیق‌تر جذب پوست شده و تاثیر حداکثری روی پوست بگذارند.

نمونه ویدئو و عکس اسیدتراپی

مراقبت بعد از اسید تراپی

مراقبت بعد از اسید تراپی برای حفظ سلامت پوست و به حداکثر رساندن اثرات این روش بسیار مهم است. در اینجا چند نکته کلیدی برای مراقبت بعد از اسید تراپی آورده شده است:

محافظت از پوست در برابر آفتاب:

 • از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر به طور مرتب استفاده کنید، حتی در روزهای ابری.
 • از کلاه و عینک آفتابی برای محافظت بیشتر از پوست خود در برابر نور خورشید استفاده کنید.

مرطوب نگه داشتن پوست:

 • از مرطوب‌کننده‌های قوی به طور مرتب استفاده کنید تا پوست خود را آبرسانی کنید.
 • از محصولات ملایم و بدون عطر برای شستشوی صورت خود استفاده کنید.
 • از آب داغ برای شستشوی صورت خود استفاده نکنید.

خودداری از دستکاری پوست:

 • از دستکاری، خراشیدن یا کندن پوست خود خودداری کنید.

قیمت و هزینه اسید تراپی صورت

قیمت اسید تراپی صورت به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • نوع اسید: اسیدهای مختلف قیمت‌های متفاوتی دارند.
 • غلظت اسید: غلظت‌های بالاتر اسید معمولاً گران‌تر هستند.
 • اندازه ناحیه تحت درمان: درمان نواحی بزرگ‌تر معمولاً گران‌تر است.
 • تعداد جلسات مورد نیاز: برای رسیدن به نتایج مطلوب، ممکن است به چندین جلسه اسید تراپی نیاز باشد.
 • محل زندگی شما: قیمت اسید تراپی در شهرهای بزرگ‌تر معمولاً بیشتر است.

برای اطلاع از قیمت دقیق اسید تراپی، باید با یک متخصص پوست مشورت کنید.

خدمات دکتر رابط برای اسیدتراپی صورت

شما عزیزان می‌توانید برای کسب مشاوره و دریافت نوبت برای رفع مشکل پوستتان با ما در ارتباط باشید.

شما می‌توانید جهت تعیین وقت و دریافت مشاوره از طریق راه های زیر با ما در ارتباط باشید: