درمان گزش حشرات روی پوست

همه ی ما کم یا زیاد تا به حال مورد گزش حشرات از جمله پشه قرار گرفته ایم. علائم و عوارض ناشی از گزش حشرات معمولا به خارش همراه است و با گذشت زمانی کوتاه از بین می رود. اما در این میان برخی افراد بسته به شرایط بدنیشان بیشتر دچار گزش می شوند و به همین دلیل به دنبال درمان گزش می باشد. در ادامه ی این مقاله سعی کرده ایم شما را با انواع درمان گزش آشنا نماییم. با ما همراه باشید.

علائم گزش یا نیش حشرات

هنگامی که یک حشره سطح پوست شما را نیش می ‌زند، بزاق خود را خارج می ‌کند که برخورد بذاق حشرات با محل نیش می‌تواند باعث ایجاد قرمزی و تورم و هارش در حل نیش حشره بشود. البته باید گفت که سم ناشی از بذاق حشرات در هنگام نیش زدن، غالباً باعث ایجاد تورم، خارش و قرمزی شده که می‌تواند دردناک باشد، اما در بیشتر موارد بی‌ضرر خواهد بود. ناحیه آسیب ‌دیده در پوست بر اثر نیش زدن و گزش معمولاً برای چند روز دردناک بوده و دچار خارش می باشد. شدت نیش و گزش، بسته به نوع حشره و حساسیت فرد، متفاوت است. در موارد نادر، ممکن است برخی از افراد پس از گزش، یک واکنش آلرژیک جدی (آنافیلاکسی) به نیش یا گزش نشان دهند که در این گونه موارد نیاز به درمان فوری پزشکی می باشد. در واقع می توان این گونه گفت که در تمامی موارد گزش نمی توان به درمان های خانگی اکنفا کرد و در بسیاری از موارد نیاز به مراجعه به پزشک متخصص پوست می باشد.

 درمان های خانگی گزش

 • اگر هنوز نیش روی پوست هست، آن را پاک کنید.
 • ناحیه آسیب ‌دیده بر اثر گزش را با آب و صابون بشویید.
 • کمپرس سرد و یا بسته یخ را برای حداقل ۱۰ دقیقه روی محل تورم قرار دهید.
 • در صورت امکان، محل تورم را به سمت بالا نگه دارید، این کار به کاهش تورم کمک جدی می ‌کند.
 • از خاراندن نقطه آسیب ‌دیده خودداری کنید تا شانس عفونت را پایین بیاورید.

درمان پزشکی گزش

گاهی ممکن است درد، تورم و خارش ناشی از گزش چند روز طول بکشد. در چنین مواردی توصیه می شود که حتما به پزشک مراجعه نمایید. مراجعه به پزشک و مصرف داروهایی مانند مسکن‌ ها، کرم  ‌های ضدخارش و آنتی هیستامین ‌ها می تواند به شما در درمان هر چه سریع تر خارش کمک نماید.

تسکین علائم گزش حشرات

اگر بعد از نیش یا گزش حشرات، علائم آزاردهنده ‌ای دارید، ممکن است روش ‌های درمانی زیر به شما کمک کند:

 1. برای تسکین درد یا ناراحتی، از داروهای ضد درد مانند پاراسِتامول یا ایبوپروفن استفاده کنید.
 2. برای از بین رفتن خارش، از داروهای مناسب از جمله کرم یا لوسیون کروتامیتون، کرم یا پماد هیدروکورتیزون و قرص آنتی‌هیستامین با توجه به نظر پزشک می توانید استفاده کنید.
 3. برای درمان تورم در محل گزش، سعی کنید به طور مرتب یک کمپرس سرد یا بسته یخ را در منطقه آسیب دیده قرار دهید، یا از داروساز در مورد روش ‌های درمانی دیگر مانند قرص ‌های آنتی‌ هیستامین سؤال کنید.

جلوگیری از گزش حشرات

اگر در بیرون از منزل کار می‌ کنید و یا مرتباً در خارج از منزل فعالیت دارید، احتمالاً بیشتر از سایر افراد دچار گزیدگی یا نیش حشرات می ‌شوید.

استفاده از دافع حشرات و پوشاندن پوست بدن در هنگام فعالیت در بیرون از منزل، به شما کمک می‌کند تا از نیش و گزش در امان بمانید. همچنین توجه کنید که اگر با انواع زنبورها رو به رو شدید، دچار وحشت نشوید و به ‌آرامی به عقب برگردید. دستان خود را به اطراف تکان ندهید و با دستان خود به آن‌ها ضربه نزنید.

تفاوت کهیر و گزش حشرات

گاز گرفتن یا گزش حشره می ‌تواند یک تجربه وحشتناک باشد، به ویژه اگر ندانید که چه موجود کوچکی باعث ایجاد آن جوش قرمز و تپنده بر روی پوست شما شده است. اما نگران نباشید چرا که اغلب نیش حشرات بی ‌خطر بوده و به سرعت بهبود می ‌یابند. ولی در این میان نیش برخی از حشرات، مانند مورچ ه‌های آتشین، زنبورهای معمولی و زنبور سرخ، ممکن است باعث درد شدید یا حتی واکنش آلرژیک جدی شوند. همچنین مواردی مانند نیش عنکبوت سمی، نیاز به مراقبت‌های فوری پزشکی خواهند داشت.

انواع گزش حشرات

علائم گزش حشرات سرنخ ‌هایی برای علت و شدت آن ارائه می ‌دهند. به عنوان مثال، اکثر گزش ‌های حشرات باعث ایجاد برجستگی ‌های قرمز همراه با درد، خارش یا سوزش می ‌شوند. برخی از أنواع گزش های حشرات همچنین دارای تاول یا جوش هستند.

علائم گزش حشرات

 1. علائم گزش حشرات مختلف بدون شک متفاوت از یک دیگر می باشد. به عنوان مثال:
 2. ساس‌ها یک علامت گاز گرفتگی کوچک روی پوست بر جای می ‌گذارند که قرمز و خارش‌ دار بوده یا در موارد نادر باعث واکنش آلرژیک جدی برای فرد به وجود می آورند.
 3. زنبورها باعث ایجاد برجستگی پوستی قرمز همراه با سفیدی در اطراف آن می ‌شوند.
 4. گزش کک باعث ایجاد خارش روی پوست می شود که اغلب محل گزش کک روی مچ پا و ساق پا ها می باشد.
 5. پشه‌ ها برجستگی ‌های خارش ‌دار صورتی روی پوست ایجاد می کنند یا در موارد نادر یک واکنش شدید از نوع آلرژی به نیش حشرات ایجاد می‌ شود.
 6. نیش عنکبوت باعث علائم جزئی مانند قرمز شدن پوست، ورم و درد در محل گزش یا علائم بسیار جدی می ‌شود که نیاز به مراقبت‌ های اورژانسی دارد.
 7. کنه‌ ها می ‌توانند ناقل بیماری لایم باشند و نیش آن ها بثوراتی را ایجاد می‌ کند که می ‌تواند شبیه چشم گاو در حال پخش شدن باشد.
 8. نیش برخی از حشرات خاص می‌تواند بیماری‌هایی مانند ویروس زیکا، ویروس نیل غربی، ویروس چیکونگونیا، تب دنگی و تب زرد که همگی آن ها توسط پشه منتقل می‌شوند را نیز وارد بدن انسان کند. بیماری لایم از کنه، تب خال‌ دار کوه راکی از سگ یا کنه چوبی و بیماری شاگاس از تماس با حشرات به انسان منتقل می‌شود.

گزش حشرات عفونی

نیش پشه به صورت برجستگی پوستی خارش ‌دار، گرد قرمز یا صورتی ظاهر می‌شود. این وضعیت معمولاً نشان‌ دهنده نیش بی ‌خطر حشره است، اما گاهی اوقات می ‌تواند باعث بیماری جدی شود، مانند ویروس زیکا (به ویژه در زنان باردار که خطرناک است)، ویروس نیل غربی، مالاریا یا آنسفالیت سوارکاری غربی .(EEE) برای اکثر مردم، زیکا Zika باعث بیماری مختصر و شبیه به آنفولانزا می ‌شود. اما نوزادان مادران باردار مبتلا به زیکا دارای مقادیر نگران کننده‌ای نقایص مادرزادی میکروسفالی هستند.

 جهت تعیین وقت و دریافت مشاوره از طریق راه‌های زیر با ما در ارتباط باشید: