تاول پوستی، که متخصصان و پزشکان حوزه ی پوست به آن وزیکول نیز می گویند، بخشی از پوست محسوب می شود که با مایع پر شده است و به صورت برآمده بر روی سطح پوست قرار می گیرد. اگر تا به حال خیلی طولانی کفش نامناسب پوشیده باشید، احتمالاً با تاول پوستی آشنا هستید. در این وضعیت اصطکاک بین پوست و کفش شما منجر به جدا شدن لایه های پوست و پر شدن آن از مایع می شود. که به چنین شرایطی ابتلا به تاول پوستی گفته می شود. تاول های پوستی، اغلب آزار دهنده، دردناک یا ناراحت کننده هستند. اما در بیشتر موارد، آن ها علامت چیز جدی نیستند و بدون هیچ گونه درمان پزشکی نیز بهبود می یابند. البته که در همه ی موارد نیز این گونه نمی باشد. و با مراجعه به پزشک و پیشگیری روند درمان می توان تاول های پوستی را از بین برد. همچنین اگر بر روی پوست خود تاول نامشخصی دارید، باید برای تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کنید.

  • بهترین درمان تاول
  • بهترین پزشک درمان تاول
  • مدت زمان درمان تاول
  • مراقبت های درمانی تاول

درخواست نوبت یا وقت مشاوره

لطفا نام و شماره موبایل خود را در فرم زیر وارد کنید

دریافت مشاوره

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

علل ابتلا به تاول پوستی

تاول های پوستی می توانند در اثر اصطکاک، عفونت یا در موارد نادر، براثر بیماری پوستی ایجاد شوند. برخی از شایع ترین علل و انواع تاول های پوستی، عبارت اند از:

تاول تبخالی

تاول های تبخالی، تاول هایی قرمز رنگ، دردناک و پر از مایعات هستند که نزدیک دهان و لب ها ظاهر می شوند. در این تاول ها، قبل از اینکه زخمی دیده شود، ناحیه آسیب دیده اغلب گزگز می کند یا می سوزد. شیوع تاول های تبخالی، ممکن است با علائم خفیف و شبیه آنفولانزا مانند تب، بدن درد و التهاب غدد لنفاوی همراه باشد.

هرپس سیمپلکس

ویروس های HSV-1 و HSV-2 باعث ضایعات دهانی و تناسلی می شوند. این تاول های دردناک به تنهایی یا به صورت خوشه ای به وجود می آیند و مایع زرد رنگ و شفاف از آن ها ترشح می شود. سپس پوسته پوسته می شوند.

علائم این ویروس ها، همچنین شامل علائم خفیف آنفولانزا مانند تب، خستگی، التهاب غدد لنفاوی، سردرد، بدن درد و کاهش اشتها می باشد. در این وضعیت، تاول ها ممکن است در پاسخ به استرس، دوران قاعدگی خانم ها، بیماری یا قرار گرفتن در معرض آفتاب دوباره ظاهر شوند.

تب خال ناحیه تناسلی

در این بیماری مقاربتی (STD) توسط ویروس های HSV-2 و HSV-1 ایجاد می شود، ویروس ها باعث ایجاد زخم های هرپسی می شود که تاول های دردناکی هستند (برجستگی هایی مملو از مایعات) و می توانند سطح پوست را باز کرده و از آن خارج شوند. محل آلوده اغلب قبل از ظاهر شدن تاول ها شروع به خارش یا سوزن سوزن شدن می کند. علائم این وضعیت شامل التهاب غدد لنفاوی، تب خفیف، سردرد و بدن درد می باشد.

ایمپتیگو

ایمپتیگو، در نوزادان و کودکان شایع است. در این وضعیت، بثورات غالباً در ناحیه اطراف دهان، چانه و بینی ظاهر می شود. ایمپتیگو، تاول های تحریک پذیر و پر از مایعی هستند که به راحتی پاره می شوند و پوسته ای به رنگ عسل در آن محل ایجاد می کنند.

تاول های سوختگی

سوختگی، یک وضعیت اورژانس پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد. سوختگی بر اساس عمق، شدت و اندازه آن طبقه بندی می شود که درجه بندی های مختلف آن به شرح زیر می باشد:

سوختگی های درجه یک: التهاب جزئی و خشکی پوست و قرمزی علائمی هستند که در این سطح از سوختگی مشاهده می شود.

سوختگی های درجه دوم: تاول های بسیار دردناک، واضح و پوستی که قرمز به نظر می رسند یا دارای رنگ های متغیر و تکه ای هستند، از علائم آن است.

سوختگی های درجه سه: تاول هایی به رنگ سفید یا قهوه ای تیره یا برنز، با ظاهری چرمی و حساسیت به لمس کم یا بدون حساسیت هستند.

تاول های درماتیت تماسی

تاول های ناشی از درماتیت تماسی، از چند ساعت تا چند روز پس از تماس با ماده حساسیت زا ظاهر می شوند و در سطح پوست باقی می مانند. در این وضعیت بثورات، مرزهای قابل مشاهده ای دارد و در محلی که پوست شما ماده تحریک کننده را لمس کرده ظاهر می شوند. در درماتیت تماسی، پوست خارش دار، قرمز یا پوسته پوسته می شود.

استوماتیت

استوماتیت یک زخم یا التهاب در لب ها یا داخل دهان است که می تواند در اثر عفونت، استرس، آسیب، حساسیت یا بیماری های دیگری در دهان ایجاد بشود. دو شکل اصلی استوماتیت، عبارت اند از:

  • استوماتیت تبخال که به آن زخم سرماخوردگی نیز گفته می شود.
  • استوماتیت آفتی که به آن زخم شانکر نیز گفته می شود.

علائم استوماتیت تبخال شامل تب، بدن درد، التهاب غدد لنفاوی و تاول های دردناک و پر از مایعات روی لب ها یا دهان است که به صورت زخم دیده می شوند.

در استوماتیت آفتی، زخم ها گرد یا بیضی شکل با حاشیه قرمز، ملتهب با مرکز زرد یا سفید رنگ می باشند.

سرمازدگی

سرمازدگی یک وضعیت اورژانس پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد. سرمازدگی در اثر آسیب شدید سرما به بخشی از بدن ایجاد می شود. مکان های معمول سرمازدگی شامل انگشتان دست، انگشتان پا، بینی، گوش ها، گونه ها و چانه می باشد. علائم سرمازدگی شامل بی حس شدن و خارش پوست است که می تواند سفید یا زرد شود و احساس موم یا سفتی کند. علائم سرمازدگی شدید شامل سیاه شدن پوست، از دست دادن کامل حس و تاول های مملو از خون یا چرک است.

زونا

زونا با بثورات پوستی بسیار دردناکی همراه است که احتمال دارد در این شرایط پوست بسوزد و خارش ایجاد یشود. بثورات به صورت یک نوار خطی بیشتر در تنه ظاهر می شود، اما ممکن است در سایر قسمت های بدن، از جمله صورت هم دیده شود. همچنین بثورات پوستی ممکن است همراه با تب کم، لرز، سردرد یا خستگی باشد.

اگزمای دیشیدروتیک

در بیماری پوستی اگزمای دیشدروتیک، تاول های خارش دار در کف پا یا کف دست ایجاد می شود. علت این بیماری ناشناخته است، اما ممکن است به آلرژی مانند تب یونجه مربوط باشد. در این وضعیت خارش پوست در دست ها یا پاها ایجاد می شود. تاول های پر از مایعات روی انگشتان دست، انگشتان پا، دست ها یا پاها ظاهر می شوند. خشکی پوست، قرمز و پوسته پوسته شدن آن با ترک های عمیق از دیگر علائم اگزمای دیشیدروتیک می باشد.

پمفیگوئید

پمفیگوئید نوعی اختلال خود ایمنی است که در اثرسوء عملکرد سیستم ایمنی بدن ایجاد و منجر به بثورات پوستی و تاول زدن در پاها، بازوها، غشاهای مخاطی و شکم می شود. انواع مختلفی از بیماری پمفیگوئید وجود دارد که بر اساس محل و زمان تاول زدن متفاوت هستند. در این شرایط، بثورات قرمز معمولاً قبل از تاول ایجاد می شود. تاول ها غلیظ، بزرگ و پر از مایع و معمولاً شفاف هستند اما ممکن است حاوی مقداری خون نیز باشند.

پوست اطراف تاول ها ممکن است طبیعی یا کمی قرمز یا تیره به نظر برسد. تاول های پاره شده نیز معمولاً حساس و دردناک هستند.

اگزمای آلرژیک

تاول های ناشی از اگزمای آلرژیک ممکن است شبیه تاول های سوختگی باشد. اما غالباً روی دست و بازو دیده می شود. در این وضعیت پوست خارش دار، قرمز یا پوسته پوسته است.

تاول های آبله مرغان

آبله مرغان به صورت خوشه هایی از تاول های خارش دار، قرمز و مملو از مایعات بروز می کند. در این وضعیت بثورات پوستی همراه با تب، بدن درد، گلو درد و از دست دادن اشتها رخ می دهد. این بیماری تا زمانی که همه تاول ها از بین بروند، مسری است.

باد سرخ

 باد سرخ  Erysipelas ، یک عفونت باکتریایی در لایه بالایی پوست است که معمولاً توسط باکتری استرپتوکوک گروه A ایجاد می شود. علائم آن شامل تب، لرز، قرمزی و التهاب بر روی پوست است.

درماتیت هرپتیفورمیس

درماتیت هرپتیفورمیس، بثورات پوستی خارش دار، تاول زده و سوزش دار است که در آرنج، زانو، پوست سر، پشت و باسن ایجاد می شود. این علائم می تواند نشان دهنده عدم تحمل گلوتن و بیماری سلیاک باشد. علائم درماتیت هرپتیفورمیس شامل برجستگی های بسیار خارش دار است. با رعایت رژیم غذایی بدون گلوتن می توان علائم را کنترل کرد.

درمان تاول های پوستی

اکثر تاول ها نیاز به هیچ درمانی ندارند و بدون درمان، از بین می روند. اگر علت تاول کاملا مشخص باشد، ممکن است بتوانید آن را با پوشاندن باند و محافظت از آن درمان کنید. در نهایت مایعات به داخل بافت نفوذ می کنند و تاول از بین می رود .نباید تاول را پاره کنید، مگر اینکه خیلی دردناک باشد، زیرا پوست موجود در مایع شما را از عفونت محافظت می کند. تاول های ناشی از اصطکاک، مواد حساسیت زا و سوختگی، واکنش های موقتی به محرک ها هستند. تاول های ناشی از عفونت ها نیز موقتی هستند، اما ممکن است نیاز به درمان داشته باشند. اگر مشکوک به نوعی از عفونت هستید، باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. وی می تواند برای پیشگیری از بروز عفونت، دارو تجویز کند. همچنین اگر علت مشخصی برای تاول وجود دارد، مانند تماس با ماده شیمیایی خاص یا استفاده از دارو، استفاده از آن محصول را قطع کنید.

برای برخی از بیماری هایی که می توانند تاول ایجاد کنند، مانند پمفیگوس، درمان خاصی وجود ندارد. پزشک می تواند درمان هایی را برای شما در مدیریت علائم تجویز کند. گزینه های درمانی ممکن است شامل کرم های استروئیدی برای تسکین بثورات پوستی و یا آنتی بیوتیک برای بهبود عفونت های پوستی باشد.

چگونه تاول های پوستی را از بین ببریم؟

در صورتی که علت به وجود آمدن تاول بیماری خطرناکی نباشد و تاول از نوع عفونی نباشد می توان به صورت زیر اقدام به تخلیه و درمان آن نمود: دست ها و ناحیه را کاملا بشویید، سپس یک سوراخ کوچک ایجاد کنید. مایع به خودی خود تخلیه می شود. اگر مایع سفید یا زرد، غلیظ یا بدبو باشد، ممکن است تاول عفونی شده باشد و نیاز به مراقبت پزشکی دارد. پوست را روی تاول شکسته جدا نکنید. پوست جدید زیر به این پوشش محافظ نیاز دارد.

تاول ها پس از چند روز درمان می شوند؟

بیشتر تاول ها به طور طبیعی در عرض چند روز به خودی خود بهبود می یابند. حتما تاول را پانسمان کنید و در زمان بهبودی کفش های مختلف بپوشید. اگر تاول‌های ناشی از سوختگی یا سرمازدگی دارید یا فکر می‌کنید تاول‌های شما ممکن است عفونی شده باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

پزشکان

physicians

سوالات متداول

FAQ

پرسش و پاسخ

Comment
ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.