عوارض تزریق بوتاکس زیر بغل برای درمان تعرق چیست؟

عوارض تزریق بوتاکس زیر بغل ، بوتاکس علاوه بر جوانسازی و زیبا سازی پوست کاربرد درمانی نیز دارد که یکی از آن ها تزریق بوتاکس برای زیر بغل به منظور کاهش میزان تعریق است. این روش درمانی برای افرادی که بیش از حد عرق می ‌کنند بسیار مفید و موثر است. تعریق بیش از اندازه زیر بغل موجب می‌شود تا در جمع احساس خجالت داشته باشند و ظاهر ناخوشایندی بر روی لباس ایجاد می ‌شود. تزریق بوتاکس برای زیر بغل راه حلی است برای مشکل تعریق زیاد.

آیا تزریق بوتاکس تعریق را کاهش می‌ دهد؟

تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق زیر بغل نوعی روش درمانی محسوب می‌شود که از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده تائید شده است. بوتاکس از فعال شدن غدد تولید کننده عرق جلوگیری می‌کند و مانع از ترشح عرق می‌شود. تعریق بیش از حد که در اصطلاح پزشکی به آن هایپرهیدروزیس گفته می‌شود و با تزریق بوتاکس تا ۸۰ درصد از میزان تعریق کاسته می‌شود. میزان اثر بخشی بوتاکس برای درمان تعریق زیاد بسته به بدن افراد مختلف از ۴ ماه تا یک سال متغیر می ‌باشد. نتیجه تزریق بوتاکس در کاهش میزان تعریق پس از دو هفته قابل مشاهده است.

تزریق بوتاکس علاوه بر زیر بغل برای کف دست، پاها و پیشانی نیز کاربرد دارد و یک روش درمانی است که توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. بهتر است پیش از تزریق بوتاکس با پزشک مشورت کنید. برخی از افراد به صورت مادر زادی تعریق زیاد دارند اما برخی از افراد به دلیل ابتلا به نوعی بیماری یا مصرف دارویی خاص عرق می ‌کنند که باید علت آن توسط پزشک تشخیص داده شود.

تاثیر بوتاکس بر کاهش تعریق چگونه عمل می کند؟

بوتاکس از ماده ‌‎ای که در باکتری ‌های موجود در طبیعت وجود دارد گرفته می  ‌شود و نوعی سم به نام بوتولینوم است که بر سیستم عصبی بدن تاثیر می ‌گذارد و عملکرد عصب ناحیه تزریق را مختل می ‌کند. با تزریق بوتاکس در زیر بغل نیز عملکرد غدد ترشح کننده عرق را مختل می ‌کند و آن ها را غیر فعال می ‌کند. عرق نوعی ماده شیمیایی است که از بدن خارج می ‌شود و برای بسیاری از افراد ناخوشایند است.

بوتاکس در قسمت زیر بغل حدود ۱۰۰ واحد تزریق می ‌شود که هر طرف ۵۰ واحد می ‌باشد. پس از تزریق تا یک سال اثر بوتاکس در بدن باقی می  ‌ماند و باید مجدد تکرار شود. میزان تزریق بوتاکس برای نقاط دیگر بدن بر اساس تشخیص پزشک خواهد بود.

روش انجام تزریق بوتاکس برای زیر بغل

پیش از تزریق ناحیه زیر بغل به طور کامل تمیز می ‌شود و سپس نقاطی با فاصله یک سانتی متر برای تزریق در نظر گرفته می‌شود. پیش از تزریق معمولا ناحیه زیر بغل با مواد ضد عفونی کننده بی حس می‌ شود. گاهی نیز برای بی حس کردن ناحیه تزریق از یخ استفاده می ‌شود. برای تزریق از سرنگ بسیار ریز استفاده می ‌شود. ریز بودن سوزن در کاهش درد بسیار موثر است. تزریق بوتاکس در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می ‌شود و پس از تزریق می ‌توانید به زنگی عادی خود ادامه دهید.

مراقبت‌ های قبل از تزریق بوتاکس زیر بغل

پیش از تزریق بوتاکس باید چند نکته مهم را رعایت کنید تا برای تزریق آماده شوید:

 1. در صورتی که بیماری خاصی دارید یا دارویی مصرف می ‌کنید حتما پزشک را در جریان بگذارید. پیش از تزریق بوتاکس حتما با پزشک مشورت کنید و نکات پیش از تزریق را به دقت رعایت کنید.
 2. ۲ تا ۴ روز پیش از تزریق بوتاکس زیر بغل خود را اصلاح نکنید.
 3. تا یک روز پیش از تزریق بوتاکس از مصرف الکل و داروهای رقیق کننده خون پرهیز کنید. مصرف این داروها روند بهبود محل تزریق را طولانی می ‌کند.
 4. اگر باردار هستید حتما به پزشک اطلاع دهید.
 5. تزریق بوتاکس برای زیر بغل معمولا برای بیشتر افراد بدون درد است زیرا پزشک پیش از تزریق محل را با استفاده از داروی به صورت موضعی بی حس می‌کند تا درد کمتری احساس شود.
 6. تعریق زیر بغل تا ۸۰ درصد کاهش می‌یابد و تمامی مشکلات ناشی از تعریق زیاد از بین خواهد رفت.
 7. هزینه انجام بوتاکس برای کاهش تعریق از هزینه بسیاری از روش‌ های درمانی دیگر و جراحی کمتر است.

آیا تزریق بوتاکس زیربغل دردناک است؟

پزشکی که به طور کامل برای این متد آموزش دیده باشد، تزریق بوتاکس زیر بغل را توسط نوعی سوزن ریز انجام می ‌دهد و بوتاکس را که همان سم بوتولونیم است را در زیر پوست شما در نواحی خاصی از زیر بغل تزریق می ‌کند. تزریق چندین دوز بوتاکس در ناحیه مورد نظر می ‌تواند کاهش تعریق زیر بغل را به مدت ۳ الی ۶ ماه به دنبال داشته باشد. برای تزریق بوتاکس به زیر بغل مراحل زیر طی می‌شود:

در ابتدا پزشک نواحی مورد نظر را که مناسب برای دریافت بوتاکس هستند را علامت می ‌زند.

سپس در نواحی که قرار است به صلاح‌ دید خود تزریق انجام شود بی ‌حسی موضعی اعمال می ‌کند تا زیباجو در حین تزریق هیچ دردی را احساس نکند.

بعد از ایجاد بی حسی، پزشک با آمپول‌  های مخصوص که سوزن بسیار نازک و ریز دارند تزریق سم بوتولینوم را انجام می‌دهد.

عوارض تزریق بوتاکس زیر بغل

عوارض جانبی و خطرات تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس زیر بغل این روزها توانسته توجه بسیاری از افرادی را که از تعریق بیش از حد این نواحی شکایت دارند را به خود جلب کند. در کنار نتایج رضایت ‌بخش حاصل از تزریق می ‌توان به بی ‌خطر بودن و عدم بروز عوارض جانبی خطرناک اشاره کرد البته برای رسیدن به چنین نتیجه‌ای باید توجه کرد تا نحوه تزریق بوتاکس زیر بغل با دقت بالا و به درستی انجام شود. این کار در صورتی ممکن خواهد بود تا به یک کلینیک استاندارد برای این منظور مراجعه شود. از جمله عوارض بوتاکس زیر بغل که می ‌توان در کاندیدهایی که به مراکز غیر معتبر مراجعه می‌ کنند مشاهده شود می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. آسیب شدید به بافت پوست زیر بغل
 2. حرکت کردن سم در زیر پوست و انتقال به نقاط دیگر
 3. کاهش توانایی تکان دادن دست به دلیل تزریق نامناسب
 4. احساس درد هنگام استفاده از دست
 5. خونریزی و کبودی شدید
 6. عدم حصول نتیجه دلخواه و عدم کاهش تعریق
 7. ضعف عضلانی
 8. عفونت
 9. تورم در نواحی تزریق بوتاکس
 10. خطرات ناشی از تزریق بوتاکس زیر بغل

مراقبت‌ های قبل از انجام بوتاکس زیربغل

برای اینکه از بوتاکس زیر بغل انجام شده، نتیجه بهتری مشاهده کنید و عوارض تزریق بوتاکس کمتری را مشاهده کنید، پیشنهاد می ‌شود که نکاتی را قبل و بعد از انجام بوتاکس زیر بغل رعایت کنید. در پایین برخی از مواردی را که باید انجام دهید ذکر شده است:

 1. از ۳ یا ۴ روز قبل از تراشیدن زیر بغل خود خودداری کنید.
 2. اگر از دارو و خوراکی‌های رقیق کننده خون استفاده می‌کنید، حتما برای قبل از جلسه درمان از پزشک خود مشورت بگیرید. ممکن است لازم باشد چند روز قبل از انجام بوتاکس زیر بغل از رقیق کننده خون استفاده نکنید.
 3. عدم مصرف مشروبات الکلی و دخانیات قبل و بعد از تزریق بوتاکس
 4. مراقبت‌های بعد از انجام بوتاکس زیر بغل
 5. تا حداقل ۴ ساعت از دستتان کمتر استفاده نمایید.
 6. تا حداقل ۱۲ ساعت ویتامین E مصرف نکنید.
 7. تا ۲۴ ساعت از دئودورانت ‌ها استفاده نکنید.
 8. تا ۲۴ ساعت به زیر بغل خود دست نزنید و ناحیه‌ای که تزریق بوتاکس انجام شده را ماساژ ندهید.
 9. تا ۲ روز ورزش کششی دست انجام ندهید
 10. تا ۴۸ ساعت از اصلاح زیر بغلتان اجتناب نمایید.
 11. تا ۲ روز از شنا کردن و رفتن به سونا خودداری کنید.
 12. به مدت یک هفته هیچ یک از میکرودرم ابریژن، الکترولیز، لیزر درمانی و یا هر نوع درمان زیبایی الکتریکی را انجام ندهید.
 13. بهتر است قبل از بوتاکس زیر بغل برای مراقبت های تزریق زیر بغل از پزشک متخصص خود هم مشورت بگیرید تا بهترین نتیجه را از بوتاکس زیر بغل خود بگیرید.

نتایج ناشی از بوتاکس زیر بغل

انجام تزریق بوتاکس زیر بغل نیاز به صرف زمان زیادی ندارد و پزشک متخصص می ‌تواند تنها در ۱۰ دقیقه بوتاکس زیر بغل را انجام دهد. پس از انجام بوتاکس زیر بغل شما می ‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را با توجه به نکات مراقبت های بعد از بوتاکس زیر بغل گفته شده انجام دهید. بعد از بوتاکس زیر بغل ممکن است ۲ تا ۷ روز طول بکشد تا شما بتوانید تاثیرات نهایی را مشاهده کنید. خشکی زیر بغل هم ممکن است تا دو هفته بعد از بوتاکس زیر بغل ادامه داشته باشد و پس از آن مجددا غدد عرق زیر بغلتان شروع به فعالیت خواهند کرد.

طبق تحقیقات انجام شده توسط پزشکان متخصص ثابت شده است که اثرات ناشی از تزریق بوتاکس زیر بغل دائمی نیست و می‌تواند بین ۳ تا ۶ ماه ادامه داشته باشد، در برخی موارد ممکن است این زمان به ۸ الی ۱۰ ماه هم افزایش یابد. با توجه به موقتی بودن بوتاکس زیر بغل، برای این که از تعریق شدید مجدد جلوگیری کنید لازم است بوتاکس را به طور مکرر در فواصل ۷ تا ۱۰ ماه تمدید نمایید. انجام مکرر بوتاکس زیر بغل تاثیر بیشتری بر خشکی زیربغلتان خواهد گذاشت و تعریق کمتری تجربه خواهید کرد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *