عمل بلفاروپلاستی پلک بالا؛ جراحی افتادگی پلک،عمل پلك چشم

خیلی از اوقات، اولین چیزی که دیگران را به ما جذب می‌کند، چشم‌های ما هستند. یکی از مهم‌ترین ارکان زیبایی چهره، چشم‌ها هستند. این میزان از اهمیت زیبایی چشم، باعث شده است که افرادی بسیاری به دنبال جراحی زیبایی پلک یا حتی تزریق بوتاکس در اطراف این ناحیه باشند.

عمل بلفاروپلاستی

اگر پلک‌های شما دچار افتادگی است و همین باعث شده است که چشمان زیبایی شما دیگر آن نفوذ و درخشش گذشته را نداشته باشند، عمل بلفاروپلاستی پلک، بهترین گزینه برای شما به شمار می‌رود. قبلا در مورد درمان پف زیر چشم نوشتیم در این مطلب از وب‌سایت دکتر رابط، با ما باشید تا هر چیزی که لازم است را درباره بلفاروپلاستی یاد بگیریم.

بلفاروپلاستی چیست؟

اگر دنبال لیفت چشم با انواع روش‌ ها هستید؛ بلفاروپلاستی از جمله جدیدترین روش‌ها برای این کار به شمار می‌رود. افرادی که دچار عارضه افتادگی پلک هستند و این افتادگی به هر شکل در زیبایی و زندگی روزمره آن‌ها تأثیر گذاشته است، از روش‌های مختلف برای درمان این مشکل استفاده می‌کنند؛ بلفاروپلاستی نیز دقیقاً یکی از همین روش‌هاست و کارایی مناسبی نیز دارد.

بلفاروپلاستی را با عنوان عمل افتادگی پلک نیز می‌شناسند؛ این عمل گاهی ممکن است با لیزر انجام شود، گاهی نیز ممکن است با روشی به اسم پلاسما جت انجام شود. برخی از اوقات نیز پزشک ممکن است جراحی را برای درمان این عارضه به بیمار خود تجویز کند. انتخاب هر یک از روش‌ها به تشخیص پزشک و ویژگی‌های فردی مراجع بستگی دارد.

چرا بلفاروپلاستی انجام می‌شود؟

عمل پلک چشم یا همان بلفاروپلاستی، بیشتر از هر چیز دیگر به دلایل زیبایی انجام می‌شود. خیلی از افرادی که از ظاهر خود راضی نیستند و از روش‌های مختلف به دنبال جوان‌سازی و رفع نشانه‌های پیری هستند، بلفاروپلاستی را برای خود انتخاب می‌کنند. این روش می‌تواند چین‌وچروک، چربی‌های اضافه اطراف چشم و از همه مهم‌ترین افتادگی پلک بالا یا پایین را در این ناحیه به بهترین شکل از بین ببرد.

البته گاهی اوقات این جراحی زیبایی پلک جنبه درمانی نیز به خود می‌گیرد؛ چرا که خیلی وقت‌ها میزان افتادگی آن‌قدر زیاد می‌شود که فرد از زندگی عادی خود باز می‌ماند. افتادگی شدید پلک می‌تواند در بینایی افراد تأثیر منفی داشته باشد و به همین دلیل پزشکان از بلفاروپلاستی به‌عنوان یک روش درمانی مؤثر و کارآمد استفاده می‌کنند. در برخی از موارد نادر، افتادگی پلک بعد از بوتاکس را نیز با همین روش اصلاح می‌کنند.

چگونگی-جراحی-بلفاروپلاستی

چه کسانی کاندیدای مناسب بلفاروپلاستی هستند؟

عمل افتادگی پلک را هر کسی می‌تواند انجام دهد و در این میان محدودیت خاصی برای افراد وجود ندارد. هم آقایان و هم بانوان می‌توانند از مزایای بلفاروپلاستی بهره‌مند شوند و به لطف این روش درمانی، زیبایی چهره خود را بیشتر از قبل کنند. اگر فکر می‌کنید که آیا واقعاً به بلفاروپلاستی نیاز دارید یا خیر، بهتر است که با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

از بین تمامی داوطلبان ممکن، این دسته از افراد را می‌توان بهترین کاندیدا برای این عمل دانست:

 • افرادی که دچار افتادگی پلک شدید هستند و این موضوع بینایی آن‌ها را تحت‌تأثیر گذاشته است.
 • افرادی که پف و چروک اطراف چشم آن‌ها بیشتر از دیگران است و این موضوع اعتمادبه‌نفس آن‌ها را کم کرده است.
 • افرادی که افتادگی پلک آن‌ها ناشی از افزایش سن است و به‌نوعی وارد مسیر پیری پوست خود شده‌اند.
 • افرادی که از نظر سلامتی مشکل خاصی مانند مشکلات انعقاد خون، مشکلات سیستم ایمنی، دیابت، فشارخون یا مشکلات ویروسی ندارند.
 • در نهایت، افرادی که به انواع دخانیات اعتیادی ندارند یا اینکه می‌توانند مصرف دخانیات خود را کنترل کنند.

بهترین سن برای عمل بلفاروپلاستی

چنان که پیش‌تر در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم، برای انجام عمل جراحی زیبایی پلک، هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد. گاهی اوقات پیش می‌آید افرادی که سن کمی دارند نیز از این عمل برای بهبود ظاهر خود یا رفع افتادگی شدید استفاده می‌کنند؛ از آن طرف نیز افراد بسیار مسن نیز ممکن است برای جوان‌سازی به بلفاروپلاستی روی بیاورند.

آمار موجود نشان می‌‌دهد بیشتر افرادی که برای انجام بلفاروپلاستی به متخصص مراجعه می‌کنند، بین ۵۰ تا ۵۵ سال سن دارند. پزشکان اما در این میان توصیه می‌کنند که اگر قصد انجام این عمل را دارید، بهتر است در بازه سنی ۴۰ تا ۴۵ سالگی اقدام نمایید تا بتوانید بهترین نتیجه را از آن شاهد باشید.

مزایای جراحی زیبایی پلک

مهم‌ترین مزیتی که این عمل پلک چشم می‌تواند برای شما به همراه داشته باشد، بازگشت زیبایی ظاهری به چهره شماست. این موضوع را می‌توان به‌عنوان بزرگ‌ترین مزیتی بلفاروپلاستی مطرح کرد. در کنار آن، می‌توانیم این موارد را نیز مطرح کنیم و شما را هرچه بیشتر برای انجام این عمل ترغیب کنیم:

 • بلفاروپلاستی می‌تواند پلک بالای شما از حالت شل بودن خارج کند.
 • این عمل می‌تواند چین و چروک‌های اطراف پلک شما را تا حد زیادی کاهش دهد.
 • این عمل انحنای پشت چشم یا همان کانتور پلک شما را به حال طبیعی بر می‌گرداند.
 • این عمل می‌تواند اختلال‌های بینایی ناشی از افتادگی پلک بالا را برای شما رفع کند.
 • اگر پلک شما و اطراف آن دچار پف یا تورم است، بلفاروپلاستی می‌تواند آن را برای شما درمان کند.
 • همچنین این عمل می‌تواند پف، تورم یا چین‌وچروک زیر چشم را نیز برای شما برطرف کند.
 • این عمل می‌تواند چشمان شما را درشت‌تر نشان دهد، سفیدی چشم شما را نمایان‌تر کند و جلوه زیباتری به چهره شما بدهد.

عوارض عمل بلفاروپلاستی

همان قدر که مزایای عمل افتادگی پلک اهمیت دارد، مضرات و عوارض آن نیز می‌تواند مهم باشد. اگر قصد دارید که عمل بلفاروپلاستی را برای زیبایی چهره خود انتخاب کنید، لازم است که از همان ابتدا، از عوارض آن نیز اطلاعات و آگاهی کامل داشته باشید. باید این موضوع را بدانید که هراندازه جراح متخصص شما تجربه و مهارت بیشتری داشته باشد، میزان عوارض این عمل نیز به کمترین حد خود خواهد رسید.

متداول‌ترین عوارض عمل بلفاروپلاستی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • بعد از عمل نمی‌توان چشم‌ها را به طور کامل بست؛ این عارضه چند هفته بعد از عمل ادامه پیدا خواهد کرد و سپس رفع خواهد شد.
 • عفونت پلک از دیگر عوارض این عمل است که با مراقبت درست، می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد.
 • دوبینی نیز از دیگر عوارض بلفاروپلاستی است که در موارد اندک گزارش شده است.
 • تشکیل اسکار یا همان جای زخم نیز از دیگر عوارض این عمل است در صورتی بروز پیدا می‌کند که جراحی به شکل اصولی انجام نشده باشد.
 • بروز اختلال در نوع قرارگیری پلک‌ها و کج‌شدن این ناحیه نیز از دیگر عوارض انجام عمل غیراصولی است.
 • کوتاه شدگی پلک نیز در موارد نادر گزارش شده است.
 • عدم رفع افتادگی پلک به‌صورت درست و کامل از عوارض نادر بلفاروپلاستی است.
 • در نهایت نیز می‌توان بی‌حسی پلک‌ها را از جمله عوارض این عمل برشمرد.

مراقبت-های-بعد-از-بلفارپلاستی

انواع جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی پلک را می‌توان به انواع مختلفی تقسیم‌بندی کرد. بسته به ناحیه‌ای که قرار است تحت عمل جراحی قرار بگیرد، بلفاروپلاستی را نیز می‌توان در دسته‌های متفاوتی قرار داد. از جمله رایج‌ترین انواع بلفاروپلاستی در ایران، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

بلفاروپلاستی پلک بالا

این نوع را با عنوان بلفاروپلاستی فوقانی نیز می‌شناسند و همان‌طور که از نامش نیز پیداست، به طور ویژه برای پلک بالا استفاده می‌شود. بلفاروپلاستی پلک بالا را می‌توان با روش‌های مختلفی از جمله جراحی انجام داد؛ گاهی اوقات وقتی افتادگی شدید باشد، ممکن است قسمتی از پلک بالایی به طور کامل برداشته شود.

بلفاروپلاستی پلک پایین

نوع دوم از این عمل، بلفاروپلاستی پلک پایین یا بلفاروپلاستی تحتانی نام دارد؛ چنان که به‌خوبی از نامش نیز پیداست، به طور ویژه بر روی رفع افتادگی پلک پایین تمرکز دارد. بلفاروپلاستی تحتانی در درجه اول برای برداشتن چربی و رفع پف زیر چشم انجام می‌شود؛ در این میان اگر زیر پلک دچار افتادگی شد، ممکن است بخشی از پوست اضافی نیز برداشته شود.

بلفاروپلاستی توأم تحتانی و فوقانی

نوع دیگری از عمل پلک چشم وجود دارد که به آن بلفاروپلاستی توأم تحتانی و فوقانی، یا به زبان ساده‌تر، بلفاروپلاستی ترکیبی گفته می‌شود. در این روش، هم پلک بالا و هم پلک پایین به طور هم‌زمان مورد جراحی قرار می‌گیرند. گاهی اوقات ممکن است در کنار این عمل، از روش‌های دیگری نیز مانند لیفت شقیقه با فرم مناسب بدون جراحی برای تأثیرگذاری بیشتر استفاده شود.

جراحی پلک بالا

جراحی بلفاروپلاستی چطور انجام می‌شود؟

عمل افتادگی پلک همان‌طور که از اسمش نیز به‌خوبی پیداست، نوعی جراحی است و از جمله روش‌های تهاجمی برای درمان عارضه افتادگی پلک به شمار می‌رود. قبل از هر چیز، باید بدانید که این عمل نیازی به بیهوشی ندارد و با بی‌حسی موضعی می‌توان آن را انجام داد؛ ولی گاهی به درخواست فرد یا تشخیص پزشک متخصص، ممکن است از بیهوشی نیز استفاده شود.

بلفاروپلاستی پلک بالا معمولاً به این روش انجام می‌شود که پزشک در حین جراحی، پوست و چربی اضافی پلک فوقانی را حذف می‌کند؛ این کار با استفاده از برش‌های بسیار کوچک و ظریف در ناحیه پلک بالا انجام می‌شود. برش‌هایی که برای انجام این عمل بر روی پوست صورت می‌گیرد، به بهترین شکل پشت پلک‌های بالا مخفی هستند و هیچ تأثیری بر روی ظاهر شما نخواهند داشت.

مدت‌زمان عمل بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی، یکی از ساده‌ترین عمل‌ها به شمار می‌رود؛ این عمل را متخصصان در عرض ۱ تا ۲ ساعت انجام خواهند داد. گاهی در موارد پیچیده‌تر، ممکن است عمل شما به حدود ۳ ساعت نیز افزایش پیدا کند. بعد از انجام عمل، هیچ نیازی به بستری‌شدن وجود ندارد و افراد می‌توانند بعد از چند ساعت به منزل خود مراجعت کنند.

بعد از عمل معمولاً نیازی به پانسمان وجود ندارد؛ حدود ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد که فرد بتواند دوباره به فعالیت‌های روزمره قبل از عمل بازگردد. بهبودی کامل نیز بعد از ۱۵ روز خواهد بود. ماندگاری بلفاروپلاستی نیز از نظر متخصصان، بین ۱۰ تا ۱۲ سال خواهد بود؛ درصورتی‌که  مراقبت‌های بعد از عمل به بهترین شکل باشد و سبک زندگی فرد نیز سازگار با این عمل باشد، این مدت‌زمان ممکن است تا ۱۵ یا حتی ۲۰ سال نیز افزایش یابد.

مراقبت بعد از جراحی بلفاروپلاستی

هر نوع عمل جراحی، من‌جمله عمل افتادگی پلک، به مراقبت‌های خاصی نیاز دارد تا دوره نقاهت، به بهترین شکل ممکن طی شود. بعد از بلفاروپلاستی نیز لازم است که نکات مهمی را به یاد داشته باشید تا بتوانید اثرگذاری این عمل را بیشتر کرده و همین‌طور از بروز عوارض ناخواسته جلوگیری کنید:

 • تا ۴۸ ساعت بعد از عمل، لازم است که یک ساعت یک بار، به مدت یک ربع از کمپرس آب سرد استفاده کنید. این کار، به بهبود تورم و کبودی، کمک شایانی می‌کند.
 • بعد از ۴۸ ساعت، توصیه می‌شود که هر چند ساعت یک‌بار از کمپرس آب گرم استفاده کنید. با این کار روند بهبودی را به بهترین شک سرعت خواهید بخشید.
 • اگر پزشک شما داروی خاص، اعم از قرص یا پماد تجویز کرده است، بهتر است که آن را طبق دستور و راهنمای ذکر شده توسط خود پزشک، استفاده کنید.
 • از واردشدن هرگونه فشار یا ضربه به ناحیه پلک‌ها خودداری نمایید؛ اگر درد یا خارش در این ناحیه دارید، به‌هیچ‌وجه به آن دست نزنید.
 • در زمان خواب، سر بالش بزرگ‌تری استفاده کنید تا سر شما، بالاتر از تن قرار بگیرد. این کار جریان خون را کاهش داده و روند بهبودی را سریع می‌کند.
 • اگر دچار خشکی چشم بعد از عمل شدید، می‌توانید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.
 • اگر از لنز برای بهبود بینایی استفاده می‌کنید، بهتر است که تا زمان بهبودی آن را از چشم خارج کنید.
 • از لوازم آرایشی و کرم‌های زیبایی در ناحیه چشم به‌هیچ‌عنوان استفاده نکنید.
 • در نهایت در زمان حضور در بیرون از خانه، حتماً باید از عینک‌های آفتابی استفاده کنید.

عمل جراحی پلک

هزینه عمل بلفاروپلاستی

عوامل بسیاری می‌تواند بر هزینه عمل بلفاروپلاستی شما تأثیر داشته باشد، درست به همین دلیل، نمی‌توان عدد قاطعی را برای عمل پلک چشم برای شما مطرح کرد. از جمله مهم‌ترین هزینه‌هایی که باید برای این عمل در نظر داشته باشید، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • هزینه‌های آزمایش‌ها و چکاپ‌های قبل از انجام عمل؛
 • هزینه‌های معاینات چشم‌پزشکی، برای اطمینان از میزان بینایی چشم و تولید اشک؛
 • هزینه‌های مربوط به عکس‌برداری از چشم و ابرو جهت بررسی اثرات عمل؛
 • هزینه‌های مربوط به پزشک متخصص که بسته به مهارت هر پزشک ممکن است متفاوت از دیگری باشد؛
 • هزینه‌های مربوط به کلینیک که هر کلینیک بسته به خدمات که ارائه می‌دهد متفاوت از دیگری خواهد بود؛
 • هزینه‌های مربوط به نوع عمل بلفاروپلاستی، فوقانی، تحتانی یا هر دو؛
 • هزینه‌های مربوط به بعد از انجام عمل، مانند هزینه خرید داروها، پمادها، پانسمان چشم و غیره؛
 • هزینه‌های مربوط به ویزیت پزشک و همین‌طور کشیدن بخیه‌ها

اگر می‌خواهید از هزینه بهترین جراحی بلفاروپلاستی در تهران آگاه شوید، توصیه می‌‌کنیم که با کارشناسان ما تماس بگیرید و با بیان شرایط خود، از تازه‌ترین هزینه‌ها آگاه شوید.

بهترین دکتر بلفاروپلاستی

برای بهترین جراحی بلفاروپلاستی در تهران، پزشکان حاذق زیاد را پیدا خواهید کرد. از بهترین دکترها در این زمینه، می‌توان دکتر مهرشاد رابط را معرفی کرد. ایشان در زمینه لیزر، جوان‌سازی و همین‌طور کاشت مو دارای تخصص هستند. دکتر مهرشاد دارای بورد تخصصی و عضو آمادگی اروپا هستند و همچنین در انجمن متخصصین پوست و موی ایران نیز عضویت دارند. بدون شک با دکتر رابط، بهترین نتایج را از عمل خود به دست خواهید آورد.

خدمات دکتر رابط در زمینه بلفاروپلاستی

در این مطلب، نگاهی به بلفاروپلاستی پوست یا همان عمل افتادگی پلک داشتیم. با چیستی این روش درمانی آشنا شدیم، انواع آن را شناختیم، از روش انجام این جراحی آگاه شدیم و همین‌طور از مزایا و معایبش نیز خواندیم. اگر قصد انجام بلفاروپلاستی پلک بالا را دارید، کلینیک دکتر مهرشاد رابط می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

ما به‌عنوان کلینیک تخصصی پوست و مو در تهران، برترین و باکیفیت‌ترین خدمات را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

شما عزیزان می‌توانید جهت تعیین وقت و دریافت مشاوره از طریق راه‌های زیر با ما در ارتباط باشید:

 

سؤالات متداول

بلفاروپلاستی چیست؟

نوعی  روش جراحی است که در آن می‌توان افتادگی پلک بالا یا پایین را رفع و به کمک آن ناحیه اطراف چشم را جوان‌سازی کرد.

چند نوع بلفاروپلاستی وجود دارد؟

سه نوع بلفاروپلاستی وجود دارد؛ بلفاروپلاستی پلک بالا، بلفاروپلاستی پلک پایین و البته بلفاروپلاستی ترکیبی. نوع دیگری نیز از این عمل وجود دارد که چشم را در آن درشت می‌کنند.

هزینه بلفاروپلاستی چقدر است؟

انجام این عمل می‌تواند به عوامل بسیاری بستگی داشته باشد. شما می‌توانید با تماس با مشاوران کلینیک دکتر رابط، در این باره اطلاعات لازم را کسب کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.