لکه‌های سفید روی پوست کودکان نشانه چیست؟

در مقاله‌های پیشین از مجله پزشکی دکتر مهرشاد رابط، درباره لکه‌های قهوه‌ای روی پوست برای شما حرف زدیم و دیدیم که علت و درمان هر یک از آن‌ها چیست. در مقاله امروز اما می‌خواهیم درباره انواع لکه‌های سفید روی پوست کودکان صحبت کنیم و ببینیم که چنین لکه‌هایی در اثر ابتلا به کدام یک از عارضه‌های پوستی برای افراد ایجاد می‌شوند.

علت لک سفید پوست کودک

اگر کودک شما دچار لکه‌های سفید روی پوستش شده، بدون شک این موضوع نگرانی شما را نیز برانگیخته است. از آن‌ جایی که برخی از لکه‌های سفید ممکن است تا بزرگسالی کودک نیز روی پوستش باقی بمانند، بدون شک پیگیری این موضوع بسیار اهمیت خواهد داشت. در این مقاله اطلاعات جامع و کاملی را در این باره در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 

علت ایجاد لکه‌های سفید روی پوست کودکان

برای ایجاد لکه‌های سفید روی پوست کودکان می‌تواند عوامل متعددی را نام برد. در این بخش می‌خواهیم به طور خلاصه برخی از مهم‌ترین عارضه‌های پوستی که لکه‌های سفید به همراه دارند را برای شما برشماریم. برای درمان لک صورت و بدن کودک، ابتدا باید به‌خوبی علت آن را بدانیم و سپس برای انتخاب روش درمانی اقدام کنیم.

از جمله شایع‌ترین علل ایجاد لکه‌های سفید روی پوست کودک می‌توان موارد زیر را نام برد:

۱.     لکه‌های سفید روی پوست بر اثر آفتاب

اولین دلیلی که می‌توان برای لکه‌های سفید روی پوست کودکان نام برد، آفتاب‌سوختگی است. زمانی که کودک بیشتر از اندازه زیر نور آفتاب باشد، تولید ملانین در پوست او دچار اختلال شده و همین باعث ایجاد لکه‌های سفید روی پوست می‌شود. این مشکل معمولاً چندان جدی نیست و با استفاده مداوم از ضدآفتاب و دورماندن از نور خورشید می‌توان آن را رفع کرد.

۲.     لکه‌های سفید روی پوست به علت کمبود ویتامین

دومین دلیلی که می‌توان برای لکه‌های سفید روی پوست کودک برشمرد، به دلیل کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی در بدن او است. کمبود ویتامین D، ویتامین E، ویتامین B12 و کلسیم می‌تواند موجب بروز لکه سفید روی پوست شود. این لکه‌ها نیز چندان جدی نیستند و با مصرف قرص‌های مکمل یا رژیم غذایی درست می‌توان آن‌ها را برای همیشه درمان کرد.

۳.     لکه‌های سفید روی پوست به دلیل کک‌ومک

شاید برایتان جالب باشد که بدانید گاهی اوقات کک‌ومک می‌تواند به رنگ سفید باشد. کک و مک‌هایی ازاین‌دست گاه با لکه‌های سفید روی پوست ناشی از عارضه‌های مختلف اشتباه گرفته می‌شوند. کودکانی که رنگ پوست سفیدتری دارند معمولاً دچار این عارضه می‌شوند. این کک و مک‌ها را می‌توان با داروهای مخصوص و همچنین استفاده مداوم از ضدآفتاب درمان کرد.

۴.     لکه‌های سفید روی پوست به دلیل میکوز

میکوز نیز یکی از عارضه‌های پوستی است که می‌تواند موجب بروز لکه‌های سفید روی پوست کودک شود. در بررسی دلایل و انواع قارچ‌های پوستی می‌توان به این نکته پی برد که میکوز نیز نوعی عفونت قارچی است. این بیماری خارش به همراه دارد و می‌تواند به نقاط دیگر بدن نیز انتقال پیدا کند. استفاده از داروهای ضدقارچ و کورتیکواستروئیدها می‌تواند بهترین درمان برای این عارضه باشد.

تینه-آ-ورسیکالر

۵.     لکه‌های سفید روی پوست به دلیل تینه‌آ ورسیکالر

از دیگر بیماری‌های قارچی که می‌تواند موجب بروز لکه‌های سفید روی پوست کودک شود، می‌توانیم به تینه‌آ ورسیکالر نیز اشاره کنیم. علت بروز این عارضه پوستی را در اثر عواملی چون آب‌وهوای گرم، چربی بیش از حد پوست، سیستم ایمنی ضعیف، تعریق زیاد یا تغییرات هورمونی می‌دانند. برای درمان این بیماری پوستی می‌توان از داروهای ضدقارچ موضعی یا خوراکی استفاده کرد. لکه‌های به‌جامانده از این عارضه نیز خودبه‌خود رفع می‌شود.

۶.     لکه سفید روی پوست به دلیل درماتیت آتوپیک

اگزمای آتوپیک را هم می‌توان به‌عنوان یکی از دلایل لکه‌های سفید روی پوست کودک دانست. لازم است بدانید که این عارضه پوستی در ابتدا به رنگ قرمز است، اما بعد از بهبودی می‌تواند لکه‌های سفید روی پوست باقی بگذارد. این عارضه را بیشتر باید در نوزادان جستجو کرد. درمان لک ناشی از درماتیت آتوپیک نیز با کرم‌های ضدلک ممکن است.

۷.     لکه سفید روی پوست به دلیل پیتریازیس آلبا

از دیگر عارضه‌های پوستی رایج در میان کودکان که می‌تواند لکه‌های سفید به همراه داشته باشد، باید به پیتریازیس آلبا نیز اشاره کنیم. علت ایجاد لکه سفید در اثر این بیماری شبیه به عارضه قبلی است. زمانی که لکه‌های ملتهب قرمز ناشی از این بیماری رفع می‌شوند، در عوض لکه‌های سفید از آن به جا می‌ماند. لکه‌های سفید این عارضه نیز خودبه‌خود درمان می‌شوند؛ پمادهای ضدلک می‌توانند کمک‌کننده باشند.

۸.     لکه‌های سفید روی پوست کودکان به دلیل بیماری ویتیلیگو

ویتیلگو، بیماری رنگدانه‌ای یا بیماری پیسی نیز از جمله دلایل شایع لکه‌های سفید روی پوست کودک است. علت این بیماری را خیلی از متخصصان به دلایل ژنتیکی و خودایمنی ربط می‌دهند؛ در این بیماری بدن سلول‌های ملانوسیت پوست را عامل خارجی تشخیص داده و آن‌ها را از بین می‌برد. برای درمان ویتیلیگو نقاط مختلف بدن می‌توان از روش‌هایی همچون مصرف داروهای کورتیکواستروئیدي، کورتونی، لیزر یا نوردرمانی استفاده کرد.

۹.     لکه‌های سفید روی پوست به دلیل لیکن اسکلروز

این بیماری پوستی بسیار نادر است و بیشتر زنان را در سنین بالا تحت‌تأثیر خود قرار می‌دهد؛ اما گاهی می‌توان آن را در میان کودکان نیز دید. لکه‌های سفید ناشی از این عارضه را بیشتر می‌توان در نواحی تناسلی کودک دید. این بیماری مسری نیست و هرچند که درمان قطعی برای آن وجود ندارد، اما می‌توان با استفاده از داروهای استروئیدی علائم آن را رفع کرد.

۱۰.           لکه سفید روی پوست به دلیل توبروس اسکلروزیس

اگر کودک شما بیشتر در ناحیه بالاتنه دچار لکه‌های سفید شده است، شاید دلیل آن ابتلا به بیماری توبروس اسکلروزیس باشد. این بیماری ژنتیکی و است بسیار هم نادر است. این بیماری علائم دیگری همچون تأخیر در رشد، ناهنجاری‌های رفتاری و تشنج را نیز با خود به همراه دارد. هرچند که این بیماری درمانی ندارد، اما خیلی از افراد بدون مشکل در تمام طول عمر خود با آن زندگی می‌کنند.

 

«از دیگر عارضه‌هایی که می‌تواند روی پوست کودکان لکه ایجاد کند، ملاسما است؛ شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله لک ملاسما را مطالعه کنید.»

ورتیلیگو

درمان لکه‌های سفید روی پوست کودکان

حال که می‌دانیم اصلی‌ترین علل ایجاد لکه‌های سفید روی پوست کودکان کدام عارضه‌ها هستند، زمان آن رسیده است که راه‌حل‌هایی را برای درمان آن‌ها نیز به شما ارائه دهیم. باید بدانید که بهترین کار برای انتخاب روش درمان، مراجعه به پزشک متخصص است؛ پس بهتر است که از درمان‌های خودسر خانگی پرهیز کنید. برای درمان بیماری رنگدانه‌ای و دیگر عارضه‌های پوستی که لکه سفید ایجاد می‌کنند، پزشک ممکن است یکی از روش‌های زیر تجویز کند:

 • استفاده از ضدآفتاب به‌صورت روزانه و مدام
 • رژیم غذایی مناسب و عدم مصرف خوراکی‌های حساسیت‌زا
 • عدم ماندن زیر نور مستقیم آفتاب
 • عدم استحمام با آب گرم و استفاده از آب ولرم
 • حفظ رطوبت پوست و استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده
 • استفاده از شوینده‌های پوستی ملایم، مخصوص پوست‌های حساس
 • عدم مراجعه به مراکز برنزه کردن پوست یا سولاریم
 • استفاده از کرم‌ها، سرم‌ها یا اسکراب‌های لایه‌بردار
 • استفاده از داروهای حاوی کورتیکواستروئید مانند هیدرو کورتیزون
 • استفاده از کرم‌های خاصی مانند پیکرولیموس
 • استفاده از داروهای حاوی رتینوئید مانند رتینول یا ترتینوئین
 • استفاده از محصولات شوینده حاوی داروهای ضدقارچ
 • استفاده از داروهای خوراکی یا پمادهای ضدقارچ مانند سلنیوم سولفید یا پیریتیون
 • لیزرکردن پوست یا استفاده از نوردرمانی

لکه-های-سفید-روی-پوست-کودک---تصویر-شاخص

خدمات دکتر رابط برای درمان انواع بیماری‌های پوستی

در این مقاله از مجله پزشکی دکتر رابط، برای شما از انواع بیماری‌های پوستی که می‌توانند موجب ایجاد لکه‌های سفید روی پوست کودکان شوند صحبت کردیم. دیدیم که شایع‌ترین عارضه‌های پوستی با لکه سفید کدام هستند و همچنین بهترین راهکارهای درمانی برای آن‌ها کدام است.

چنان که به آن اشاره کردیم، مراجعه به پزشک متخصص می‌تواند معقول‌ترین گزینه برای درمان عارضه‌های مذکور باشد؛ دکتر رابط به‌عنوان بهترین متخصص پوست در تهران، می‌تواند رضایت شما را به دست آورد.

 جهت تعیین وقت و دریافت مشاوره از طریق راه‌های زیر با ما در ارتباط باشید:

سؤالات متداول

آیا آفتاب‌سوختگی می‌تواند موجب بروز لکه‌های سفید روی پوست شود؟

بله. اگر کودکان زیاد در معرض نور آفتاب باشند، اشعه فرابنفش می‌تواند در سلول‌های ملانین اختلال ایجاد کرده و لکه‌های سفید ایجاد کند.

آیا کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند موجب لک سفید شود؟

بله. کمبود برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین D، ویتامین E، ویتامین B12 و کلسیم می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های سفید روی پوست شود.

بهترین کرم برای درمان لکه‌های سفید روی پوست چیست؟

کرم‌های ضدقارچ و همین‌طور پمادهای کورتیکواستروئیدی بهترین گزینه‌ها هستند؛ اما بهتر است که پزشک آن‌ها را برای شما تجویز کند.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.