کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی چیست؟ با لیزر درمان می‌شود؟

بدون شک دون دون شدن پوست می‌تواند برای هر یک از ما بسیار ناخوشایند باشد. پوست زیباترین و گران‌ترین لباسی است که ما بر تن داریم و بدیهی است که بخواهیم همیشه سلامت آن را به بهترین شکل حفظ کنیم. از جمله شایع‌ترین عارضه‌هایی که ممکن است زیبایی و سلامت پوست ما را تحت‌تأثیر قرار دهد، کراتوز پیلاریس یا همان پوست مرغی است.

کراتوز-پیلاریس - پوست مرغی

اگر شما هم به این عارضه دچار هستید و همیشه دچار دون دون شدن پوست می‌شوید، این مطلب برای شماست. در این مقاله از مجله پزشکی وب‌سایت دکتر رابط، می‌خواهیم چیستی عارضه پوست مرغی یا همان کراتوز پیلاریس را در کنار هم بررسی کنیم. علاوه‌برآن، علائم این بیماری و راهکارهای درمانی آن را نیز در کنار هم مرور خواهیم کرد.

درمان کراتوز پیلاریس با لیزر

پوست مرغی یا همان کراتوز پیلاریس، از جمله رایج‌ترین مشکلات پوستی است که مهم‌ترین نشانه آن، دون دون شدن پوست است. زمانی که فولیکول‌های مو به دلیل ترشح زیاد کراتین بسته شوند، این عارضه به‌ وجود می‌آید. برای درمان پوست مرغی راه‌حل‌های زیادی وجود دارد که لیزر، یکی از آن‌ها است. اگر راهکارهای خانگی و استفاده از کرم‌های موضعی این عارضه را رفع نکردند، می‌توانید از لیزر برای درمان خود استفاده کنید.

پوست مرغی (کراتوز پیلاریس) چیست؟

عارضه‌ها و مشکلات پوستی بسیاری وجود دارند که برخی از آن‌ها کاملاً بی‌خطر هستند و برخی دیگر نیاز به پیگیری و درمان فوری دارند. پوست مرغی یا همان کراتوز پیلاریس (Keratosis Pilaris) از جمله عارضه‌های پوستی بی‌خطر است که هیچ‌گونه مشکلی را جز دون دون شدن پوست برای شما ایجاد نخواهد کرد. زمانی که پوست دچار این عارضه می‌شود، صافی و لطافت خود را از دست داده و بسیار زبر خواهد شد.

کراتوز پیلاریس را می‌توان بیشتر از هر جای دیگر، بر روی پوست صورت به‌خصوص گونه‌ها، روی پوست دست، ران‌ها و پوست باسن مشاهده کرد. بروز این عارضه پوستی تا قبل از ۳۰ سالگی بسیار شایع است، اما آن‌طور که تحقیقات نشان می‌دهند، بعدازاین سن ممکن است دیگر دچارش نشوید. از نشانه‌های مهم این عارضه پوستی آن است که در زمان بروز آن، افراد نمی‌توانند خارش یا سوزش را در ناحیه دون دون شده حس کنند.

عارضه-پوست-مرغی-روی-دست

چرا پوست مرغی به وجود می‌آید؟

سؤالی که اکنون مطرح می‌شود آن است، چرا اصلاً پوست مرغی به وجود می‌آید؟ اصلی‌ترین علت کراتوز پیلاریس چیست؟ در جواب به این سؤال باید چنین بگوییم، زمانی که پوست ما دچار واکنش دفاعی می‌شود و کراتین را به‌یک‌باره ترشح می‌کند، این عارضه نیز پدیدار می‌شود. ترشح کراتین در پوست عکس‌العمل طبیعی بدن است و برای ازبین‌بردن آلودگی‌ها و جلوگیری از عفونت انجام می‌شود. این کار می‌تواند فولیکول‌های مو را مسدود کرده و در نهایت، دون دون شدن پوست را به همراه داشته باشد.

اینکه چه چیز باعث می‌شود بدن عکس‌العمل اشتباه نشان دهد و کراتین را به مقدار زیاد و به‌صورت ناگهانی ترشح کند، هنوز برای ما روشن نیست. به بیان دیگر، علت اصلی این واکنش دفاعی هنوز کشف نشده است. از جمله حدسیات نزدیکی که برای علت اصلی این عارضه وجود دارد، می‌توان به بیماری‌های ژنتیکی پوست اشاره کرد. البته در این میان باید توجه داشته باشد که اگر پوست خشک دارید یا اینکه در دوران بارداری یا بلوغ به سر می‌برید، احتمال بروز این عارضه پوست برای شما بیشتر خواهد بود.

همچنین بد نیست که علت بروز کراتوز پیلاریس در نقاط مختلف بدن را هم بررسی کنیم:

 • علت پوست مرغی روی بدن: خشکی بیش از حد پوست و ترشح ناگهانی کراتین به مقدار زیاد
 • علت پوست مرغی روی باسن: کاهش انعطاف‌پذیری پوست، چاقی و اضافه‌وزن، همچنین علائم هورمونی
 • علت پوست مرغی روی صورت: پیری پوست، قرارگرفتن در معرض آفتاب، آلودگی، دود سیگار و همچنین خشکی پوست.
 • علت پوست مرغی زیر چشم: غلظت بالای سبوم در این ناحیه، استفاده از محصولات پوستی نامناسب، بیماری‌های پوستی مانند درماتیت یا تجمع کراتین.

عارضه-پوست-مرغی-روی-ران

علائم اختلال پوست مرغی (کراتوز پیلاریس) چیست؟

حال که می‌دانیم عارضه کراتوز پیلاریس چیست و چه چیز عامل به‌وجودآمدن آن بر روی پوست است، اکنون زمان آن رسیده است که علائم و نشانه‌های آن را نیز با هم مرور کنیم. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، مهم‌ترین نشانه این عارضه، دون دون شدن پوست است؛ اما علاوه‌برآن، باید دیگر علائم کراتوز پیلاریس را نیز شناخت:

 • بروز دانه‌های کوچک متعدد روی صورت، دست، ران و باسن که دردی به همراه ندارند.
 • تغییر شکل پوست و برجسته‌شدن فولیکول‌ها، شبیه به زمانی که موها سیخ می‌شوند؛
 • قرمزشدن و التهاب بسیار کم فولیکول‌های مو، همان‌طور که در گزینه قبلی گفته شد؛
 • خشک‌شدن، همچنین سخت و زبر شدن در ناحیه دون دون شدن پوست؛
 • افزایش تمامی علائم و نشانه‌های مذکور در فصل‌های گرم و خشک از سال.

پوست مرغی در چه افرادی بیشتر است؟

هر فردی با هر پیشینه پزشکی ممکن است روزی دچار این عارضه پوستی شود؛ در این موضوع هیچ شکی وجود ندارد. برخی از افراد اما ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به این عارضه پوستی باشند. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، نشان می‌دهد بانوان و افرادی که پوست بور و روشن‌تری دارند، ممکن است بیشتر دچار کراتوز پیلاریس شوند.

از جمله دیگر افرادی که بیشتر از بقیه در معرض ابتلا به این عارضه هستند، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • افرادی که غالباً پوست صورت یا بدن آن‌ها خشک است؛
 • افرادی که مبتلا به تب یونجه هستند یا پیش‌تر به این بیماری مبتلا شده‌اند؛
 • افرادی که دچار اگزما هستند و هر چند وقت یک‌بار به آن دچار می‌شوند؛
 • افرادی که دچار عارضه ایکیتوز هستند؛
 • افرادی که وزن بالایی دارند و چاق محسوب می‌شوند؛
 • افرادی که در سنین نوجوانی قرار دارند یا کودک هستند؛
 • افرادی که در دوره تغییرات هورمونی یا دچار اختلالات تعادل هورمونی هستند.

درمان-پوست-مرغی-با-لیزر

درمان پوست مرغی چگونه است؟

خوشبختانه دون دون شدن پوست یا عارضه کراتوز پیلاریس را می‌تواند با راهکارهای درمانی متعددی رفع کرد. این عارضه هیچ‌گونه درد، خارش یا سوزشی به همراه ندارد و خیلی از اوقات نیز به‌خودی‌خود درمان می‌شود؛ همچنین بعد از ۳۰ سالگی نیز دیگر بروز پیدا نمی‌کند. اگر به دنبال روش درمان این عارضه هستید، می‌توانید یکی از ۴ رویکرد درمان زیر را در پیش بگیرید:

درمان خانگی پوست مرغی پا

اولین روش درمانی برای این عارضه، استفاده از درمان‌های خانگی و سنتی است. این روش بیشتر از هر چیز دیگر حول محور نکات مراقبتی می‌گردد و می‌تواند به‌مرورزمان، ابتلا به این عارضه را کاهش داده و نشانه‌های آن را نیز رفع کند. درمان خانگی پوست مرغی به شرح زیر است:

 • از روغن نارگیل استفاده کنید؛ این روغن سرشار از ویتامین آ بوده و رطوبت رسان است.
 • از روغن بادام استفاده کنید؛ این روغن می‌تواند پوست شما را تغذیه کند.
 • استفاده از سرکه سیب نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای کاهش التهاب این عارضه باشد.
 • از ماسک خمیر جوش‌شیرین استفاده کنید و آن را روی نواحی دون دون شده قرار دهید؛ از این روش می‌توان برای درمان جوش زیر پوستی نیز استفاده کرد.
 • از ماسک قرص آسپیرین استفاده کنید و آن را به‌صورت موضعی روی پوست قرار دهید.
 • از جو دوسر استفاده کنید؛ آن را پودر کرده، با آب مخلوط و خمیر تهیه کنید، سپس آن را در نواحی ملتهب قرار دهید.

درمان با داروها و پمادهای موضعی

اگر دچار عارضه دون دون شدن پوست هستید، می‌توانید با استفاده از برخی پمادها، کرم‌ها و محصولات مراقبت از پوست، آن را درمان کنید. برخی از این محصولات را می‌توان از داروخانه بدون نسخه تهیه کرد، اما برخی دیگر را حتماً باید پزشک متخصص تجویز کند. از جمله آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • استفاده از محصولات مراقبت از پوست، مانند کرم‌های آبرسان و مرطوب‌کننده؛
 • استفاده از محصولات لایه‌بردار و انواع اسکراب‌های پوست که از آن می‌توان برای درمان جوش سر سیاه نیز استفاده کرد.
 • استفاده از محصولات رتینوئید موضعی که حاوی ویتامین آ هستند؛
 • استفاده از محصولات لوسیونی که حاوی سالیسیلیک اسید، گلیکولیک اسید یا لاکتیک اسید هستند.

درمان-پوست-مرغی-با-پماد-موضعی

درمان کلینیکی پوست مرغی

سومین رویکرد درمانی برای عارضه دون دون شدن پوست، استفاده از راهکارهای کلینیکی است. برای این روش، شما ابتدا باید یک کلینیک معتبر پیدا کرده و توسط پزشک متخصص ویزیت شوید. بعد از آنکه پزشک ممکن است یکی از روش‌های زیر را برای درمان پیشنهاد دهد:

۱.    میکرودرم ابریژین

از بهترین درمان‌های کلینیکی برای پوست مرغی، می‌توان به همین گزینه اشاره کرد. این روش را می‌توان ترکیبی از لیزر و لایه‌برداری دانست. در این روش یک لایه از سلول‌های سطحی پوست برداشته شده و از بین می‌رود. همین کار کمک می‌کند که نه‌تنها دون دون شدن پوست رفع شود، بلکه پوست شما جوان‌‌تر نیز بشود.

۲.    سابسیژن پوست

برای درمان کراتوز پیلاریس شدید، از این روش می‌توان استفاده کرد. اکنون اگر برایتان سؤال شده است که اصلاً سابسیژن چیست، در جواب باید بگوییم که این روش، نوعی جراحی بسیار خفیف است. در این روش سوزن مخصوص زیر پوست فرو رفته و می‌تواند پستی‌ها و بلندی‌های پوست را از بین ببرد. در انواع خفیف این روش، می‌توان پوست مرغی را نیز رفع کرد.

۳.    پیلینگ شیمیایی

در نهایت، اگر دون دون شدن پوست شما خیلی شدید باشد و کراتوز پیلاریس در مراحل پیشرفته قرار داشته باشد، می‌توان از پیلینگ شیمیایی استفاده کرد. تنها در صورتی پوست را با مواد شیمیایی لایه‌برداری می‌کنند که هیچ یک از روش‌های مذکور در درمان مؤثر نباشند.

درمان پوست مرغی با لیزر

لیزر را می‌توان بهترین روش برای درمان کراتوز پیلاریس در نظر گرفت. این روش می‌تواند به بهترین شکل عارضه پوست مرغی را برای شما درمان کند و هیچ اثری نیز از آن بر جای نگذارد. لیزر اسکارلت یکی از بهترین گزینه‌های برای رفع دون دون شدن پوست به شمار می‌رود. شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک‌های معتبر و ویزیت توسط پزشک، از این روش برای بهبود سلامت پوست خود استفاده کنید.

 

چطور می‌توان از ابتلا به پوست مرغی پیشگیری کرد؟

اگر دچار عارضه دون دون شدن پوست یا همان کراتوز پیلاریس شده‌اید می‌توانید با رعایت برخی از نکات، بدون نیاز به درمان خاصی به رفع آن کمک کنید. همچنین اگر می‌خواهید از بروز این عارضه و وخیم‌تر شدن آن جلوگیری کنید نیز می‌توان از نکاتی که در ادامه مطرح می‌کنیم، استفاده کنید. نکات پیشگیری از کراتوز پیلاریس به شرح زیر هستند:

 • مدت‌زمان حمام خودم را کاهش دهید، همچنین از آب داغ استفاده نکنید.
 • از مواد شوینده‌ای که پوست شما را خشک می‌کنند استفاده نکنید.
 • از خاراندن زیادی پوست خود خودداری کنید؛ به‌خصوص اگر پوست شما ملتهب است؛
 • سعی کنید در محیط خانه یا محیط کار از بخور سرد و مرطوب‌ استفاده کنید؛
 • از پوشیدنی لباس‌هایی که تنگ و چسبان هستند خودداری کنید؛
 • قبل از اصلاح پوست بهتر است که از اسکراب استفاده کنید و تعداد دفعات اصلاح را نیز کاهش دهید؛
 • رژیم غذایی خود را اصلاح کنید؛ مصرف میوه و سبزی را افزایش دهید، از لبنیات، سویا و گلوتن کمتر استفاده کنید و از مواد غذایی حاوی امگا ۳ بیشتر استفاده کنید.
 • روزانه ۸ لیوان آب بنوشید تا پوست و بدن شما هیدراته باقی بماند.

 

خدمات دکتر رابط برای درمان کراتوز پیلاریس

در این مقاله درباره کراتوز پیلاریس یا عارضه پوست مرغی برای شما صحبت کردیم. اگر در بیشتر مواقع دچار دون دون شدن پوست می‌شوید، به‌احتمال زیاد این مشکل پوستی را دارید. در این مطلب نگاهی به علت عارضه پوست مرغی داشتیم و علائم آن را نیز مرور کردیم. همچنین راهکارهای درمانی کراتوز پیلاریس را هم در کنار یکدیگر مرور کردیم.

اگر برای درمان کراتوز پیلاریس به دنبال یک کلینیک خوب برای لیزر پوست هستید، ما می‌توانیم گزینه مناسبی برای شما باشیم. به‌عنوان کلینیک فوق‌تخصص پوست در تهران، ما می‌توانیم بهترین خدمات ممکن را برای درمان این عارضه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

 

سؤالات متداول

کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی چیست؟

عارضه‌ای است که در آن پوست بدن در نقاط مختلف مانند صورت، دست یا ران، دون دون شده و شبیه به پوست مرغ می‌شود. این عارضه خطرناک یا بدخیم نیست.

علت بروز عارضه پوست مرغی در افراد چیست؟

زمانی که پوست در یک واکنش دفاعی کراتین ترشح می‌کند و این کراتین فولیکول‌های مو را می‌بندد، پوست دچار این عارضه می‌شود. علت اصلی این واکنش دفاعی پوست هنوز مشخص نیست.

چه راهکارهای درمانی برای دون دون شدن پوست وجود دارد؟

شما می‌توانید از روغن‌هایی مانند روغن بادام یا نارگیل برای درمان خانگی استفاده کنید. همچنین می‌توانید از لوسیون‌های لایه‌بردار، از کرم‌های حاوی ویتامین آ یا مرطوب‌کننده استفاده کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.