درمان لک صورت | از بین بردن لکه های قهوه ای صورت

انواع لک صورت

لک پوستی به هر نوع لکه، تغییر رنگ، علامت یا عیب روی پوست گفته می شود. آکنه، راش، لکه های مربوط به افزایش سن، خال های مادرزادی و ملاسما از جمله لکه های پوستی هستند که می توان به آنها اشاره کرد.

دلایل ایجاد لک صورت

لک های پوستی بر اثر عوامل متعددی از جمله عوامل هورمونی، بیماری، سن و سال و… به وجود می آیند. در ادامه به متداول ترین دلایل ایجاد لکه های پوستی می پردازیم.

  • قرارگیری در معرض نور خورشید

یکی از اصلی ترین و متداول ترین دلایل بروز لکه های پوستی قرارگیری طولانی مدت و بدون استفاده از محافظ های پوستی در برابر نور آفتاب است. علاوه بر لکه های پوستی اشعه های مضر فرانبفش نور خورشید می تواند باعث بروز سرطان پوست و هیپرپیگمانتاسیون شوند. عوارض قرارگیری در معرض نور خورشید در طی سال ها و با افزایش سن به طور تدریجی و به صورت لکه های قهوه ای روی پوست دست و صورت خود را نشان می دهند. بنابراین توصیه می شود همیشه پیش از قرارگیری در معرض نور آفتاب از کرم ضد آفتاب متناسب با پوست خود استفاده کنید.

درمان لک صورت

  • لک های پوستی دوران بارداری

در دوران بارداری ممکن است لک های قهوه ای روی پوست صورت خانم ها ظاهر شود. این لک ها عمدتا در نواحی خاصی از صورت مانند چانه و پیشانی دیده می ‌‌شود بر اثر عواملی از جمله تغییرات هورمونی و مصرف قرص های ضدبارداری خود را نشان می دهند. پس از پایان دوره بارداری یا پس از قطع مصرف قرص های ضد بارداری این لک های قهوه ای کم رنگ تر شده و به مرور زمان از بین می روند.

  • عوامل ژنتیکی

برخی از لک های پوستی می تواند بر اثر عوامل ژنتیکی به وجود بیایند. به همین خاطر در درمان لک های پوستی عوامل ژنتیکی یکی از مورادی است که مورد بررسی قرار می گیرد. بیماری های فابری، داریر و گانگلیوزیدوز GM1 نوع ۳ از جمله بیماری های ژنتیکی هستند که منجر به به وجود آمدن لک های پوستی می شوند.

  • لک صورت ناشی از التهاباتی مانند آکنه

لک های ناشی از آکنه که عموما به عنوان جای جوش خوانده می شوند یکی از متداول ترین لک های پوستی هستند. این لک ها میتوانند از دوران نوجوانی به واسطه جوش های دوران بلوغ به وجود بیایند. در چنین مواردی علاوه بر درمان لک ناشی از آکنه بهتر است درمان هایی جهت رفع آکنه فعال نیز صورت بگیرد.

  • لک های پیری

لک های پوستی همانطور که از اسمشان پیداست در اثر افزایش سن بر روی پوست صورت و پوست دستان ظاهر می شوند. این لک ها که بیشتر به علت قرارگیری در معرض آفتاب ایجاد می شوند، در خارجی ترین سطح پوست قرار دارند. بنابراین نسبت به دیگر لک های پوستی درمان های ساده تری دارند و همچنین با مراقبت های دوران جوانی به مقدار زیادی می توان از تشکیل آنها جلوگیری کرد.

  • لک صورت در اثر مصرف بعضی داروها

برخی از لک های پوستی در اثر ناسازگاری و یا عوارض پوستی پدید می آیند. داروهای ضد سرطان، ضد مالاریا از داروهایی هستند که در بعضی افراد موجب بروز لک های پوستی در صورت می شود. همچنین برخی از داروهایی که برای درمان جوش مصرف می شوند در صورت ناسازگاری باعث بروز لک خواهند شد.

درمان لک صورت

با توجه به پیشرفت روز افزون علم پزشکی و درخواست های بسیار زیادی که از طرف افراد در سنین مختلف برای درمان لک های پوستی انجام می شود، راهکارهای بسیار زیادی برای درمان لک ها مورد استفاده قرار می گیرد. درمان لک صورت می تواند به صورت خانگی با استفاده از مواد طبیعی و ماسک ها و یا از طریق فرآیند دارو درمانی صورت بگیرد. مهم ترین نکته در این زمینه شناخت صحیح عارضه های پوستی و نوع پوست فرد و انتخاب بهترین روش برای درمان لک ها است. توصیه می شود قبل از مصرف دارو یا سایر درمان ها با پزشک متخصص پوست مشورت کرده و طبق درمان پیشنهادی پزشک پیش بروید.

درمان لک صورت با مزوتراپی صورت

مزوتراپی صورت یکی از روش های مدرن جوانسازی پوست صورت است. این روش علاوه بر جوانسازی موجب بازسازی پوست و از بین بردن لک های صورت نیز می شود. مزوتراپی موجب افزایش میزان کلاژن پوست شده و با افزایش سرعت ترمیم و بازسازی سلول های پوست صورت، ظاهری جوان به فرد می بخشد. برای درمان لک صورت از طریق مزوتراپی، سوزن های بسیار نازک، هورمون ها، ویتامین ها و آنزیم های مورد نیاز پوست را به صورت مستقیم به آن تزریق کرده و از این طریق موجب از بین رفتن لک های صورت و شفافیت پوست می شود.

از مزیت های مزوتراپی نسبت به سایر درمان های پوستی برای لک های صورت می توان به فرآیند درمان بسیار آسان و بدون درد و بدون نیاز به استراحت های طولانی مدت اشاره کرد. آبرسانی پوست صورت و از بین بردن چین و چروک های پوستی از دیگر مزایای مزوتراپی است که علاوه بر از بین لک های صورت موجب جوانسازی و سلامت پوست می شود. مزوتراپی نسبت به بسیاری از روش های درمانی جدید هزینه کمتری دارد و به روشی مقرون به صرفه برای درمان لک های پوستی شناخته می شود.

درمان لک صورت

درمان لک صورت با لیزر

لیزر درمانی یکی از درمان های جدید و بسیار تاثیر گذاراست که با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات و زیر نظر پزشک انجام می شود. لیزر درمانی بسته به عواملی چون نوع لکه، نوع عارضه پوستی و میزان پاسخگویی پوست فرد به درمان می تواند از سه تا چندین جلسه طول بکشد. این روش یکی از درمان های موثر است که به علت نفوذ به اعمقاق پوست، عمیق ترین لکه ها را نیز از بین می برد. در لیزر درمانی ملانین موجود در پوست هدف قرار می گیرد و پالس ‌های سریع نور برای تخریب لکه ‌های تیره صورت ارسال می شود. در این شرایط رنگدانه های ایجاد شده، پالس ها را دریافت کرده و به ذرات ریزی تبدیل شده که در طول زمان به صورت طبیعی و با رشد و بازسازی پوست دفع می شوند.


همچنین ببینید: روتین روزانه مراقبت از پوست


از بین بردن لک قهوه ای صورت

هیپرپیگمانتاسیون ها که با عنوان لکه های پیری، لکه های آفتاب سوختگی، لکه کبدی و لکه قهوه ای نیز شناخته شده اند بر اثر افزایش و تجمع ملانینی در سطح پوست ایجاد می شوند. یکی از اصلی ترین دلایل افزایش ملانین در پوست قرارگیری طولانی مدت در معرض آفتاب و عدم استفاده از ضد آفتاب است. از دیگر دلایل ظاهر شدن این لکه ها می توان به مواردی چون، عوامل ژنتیکی، افزایش سن، بارداری، بیماری های کبدی و استرس نیز اشاره کرد. این لکه ها که با افزایش سن و ظهور نشانه های پوستی بیش از پیش نمایان می شوند بیشتر در نقاطی چون صورت، گردن، پشت، سینه، شانه‌ و دست‌ ها مشاهده می‌ شوند.

لکه های قهوه ای که نتیجه‌ تولید غیر یکنواخت رنگدانه ‌ها هستند، معمولا ضرری به پوست نمی رسانند اما از آنجایی که نمایان شدن آنها بر روی پوست می تواند برای گروهی از افراد ناخوشایند باشند، راهکارهای متعددی برای درمان آنها در نظر گرفته شده است. برای انتخاب بهترین روش درمان لک های پوستی با توجه به نوع پوست و علت به وجود آنها بهتر است به متخصص پوست مراجعه کرده و پس از بررسی های لازم از بین روش های متعدد از درمان های خانگی گرفته تا لیزر درمانی مناسب ترین روش را برای از بین بردن لک های قهوه ای پوست انتخاب کنید.

  • درمان دارویی برای رفع لکه های قهوه ای صورت

یکی از متداول ترین روش های درمان استفاده از داروهای حاوی هیدروکینون است. این کرم ها موجب کاهش تولید رنگدانه شده و در طولانی مدن باعث شفافیت و درخشندگی پوست می شود. استفاده از درمان های دارویی برای از بین بردن لک های پوستی بهتر است زیر نظر متخصص صورت بگیرد چرا که مصرف بیش از حد این داروها ممکن است عوارضی برای پوست به همراه داشته باشد.

  • درمان های خانگی برای رفع لکه های قهوه ای پوست

درمان های خانگی بسیاری برای از بین بردن لک های قهوه ای پوست موجود است. با استفاده از مواد طبیعی از جمله؛ ماست، سرکه سیب، آلوئورا و… و مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین c و سایر ویتامین های مورد نیاز پوست در طولانی مدت تاثیر بسیار در سلامت پوست و کم رنگ شدن و یا رفع کامل لک های پوستی می شود.

پادکست درمان لک 

پیشگیری لک صورت

“پیشگیری بهتر از درمان است” این جمله یکی از جمله های متداولی است که بارها و بارها برای ما تکرار شده است. پوست به عنوان وسیع ترین و یکی از حساس ترین ارگان های بدن نیاز به مراقبت های فراوان دارد. با افزایش سن و ظهور تدریجی علائم پیری بسیاری از افراد در پی راهکارهای جوانسازی و درمان های متفاوت پوستی می گردند. یکی از مهم ترین اقداماتی که از سنین نوجوانی و جوانی ملزم به رعایت آن هستیم شروع مراقبت های پوستی جهت جلوگیری از شل شدگی و پیدایش لک های پوستی در سنین بالاتر است. به همین منظور داشتن یک لایف استایل سالم مهم ترین فاکتور برای دستیابی به این هدف طولانی مدت است.

لایف استایل سالم شامل؛ داشتن خواب کافی و تنظیم ساعت خواب، استفاده از ویتامین های ضروری پوست، مصرف میوه و سبزیجات، مصرف میزان کافی آب در طول روز و… است. این میان استفاده از ضد آفتاب به صورت روزانه، قرار نگرفتن در معرض آفتاب، استفاده از کرم دور چشم، لیزر درمانی های ساده و کم خطر همگی از مواردی هستند که در طولانی مدت موجب پیشگیری از لک صورت شده و شما را در داشتن پوستی جوان و شاداب یاری می کند.