جوش سر سیاه بینی + علل و درمان نقاط سیاه روی بینی

جوش های سرسیاه بینی از انواع جوش های آزار دهنده ای هستند که بر روی صورت بسیاری از افراد خود نمایی می کنند. البته محل آن چندان مهم نیست؛ چرا که می توان گفت در هر صورت جوش ها به عنوان مهمان های ناخوانده دوست نداشتنی محسوب می شوند. این موضوع برای جوش هایی که روی صورت و به خصوص روی بینی ایجاد می شوند پر رنگ تر نیز به نظر می رسد. اگر جوش سر سیاه بینی برای شما نیز تبدیل به دغدغه ای مهم شده است، پیشنهاد می شود ادامه این مطلب از سایت کلینیک دکتر رابط را از دست ندهید.

درمان-جوش-سر-سیاه-بینی

جوش سرسیاه بینی چیست؟

جوش سر سیاه بینی نوعی آکنه و برامدگی های بسیار کوچک و تیره رنگ بر روی پوست بینی است که در نتیجه ترشح چربی از منافذ ایجاد می شود. شستشوی منظم پوست، استفاده از کرم های لایه بردار و ضد آکنه بهترین راه های درمان جوش های سر سیاه هستند.

جوش سرسیاه بینی به انگلیسی blackhead comedo یکی از معمول ترین جوش هایی است که بر روی پوست بدن بسیاری از انسان ها قابل مشاهده است. با توجه به تجمع غدد ترشح چربی در پوست بینی، یکی از مستعد ترین بخش های پوست برای تشکیل انواع آکنه و جوش از جمله نوع سر سیاه آن می باشد. این برآمدگی های نازیبا در اثر ترشح چربی از لایه های زیرین پوست و تماس این چربی ها با هوا ایجاد می شوند. معمولا افرادی که پوست چربی دارند، بیشتر به این نوع جوش دچار می شوند. هر چه شستشوی سطح پوست و روتین روزانه مراقبت از پوست بیشتر و با کیفیت بهتری انجام شود، این جوش ها کمتر به چشم می آیند.


همجنین ببینید: از بین بردن جای جوش با سابسیژن


علت جوش سرسیاه روی بینی چیست؟

همانطور که گفته شد به طور طبیعی زیر پوست انسان غدد چربی قرار گرفته اند که با ترشح چربی وظیفه حفظ لطافت و انعطاف پذیری پوست را بر عهده دارند. اما علت جوش سر سیاه بزرگ بینی ترشح بیش از اندازه چربی سبوم است. این ماده باکتری هایی را در منفد ترشح به دام می اندازد. تجمع سلول های مرده نیز خود به سیاه شدن این جوش کمک می کند. اما چه زمانی ترشح این ماده افزایش پیدا می کند؟ در پاسخ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اضطراب و استرس
 • داشتن پوست چرب (به شکل ژنتیکی)
 • افت و خیزهای هورمونی در بدن
 • تغذیه نامناسب
 • عدم انجام منظم فیشیال ضد جوش
 • استفاده از دخانیات
 • تاثیر برخی از داروها
 • بیماری های جانبی
 • لوازم آرایشی حاوی روغن

جوش-سر-سیاه-بینی

انواع راه های درمان جوش سرسیاه روی بینی

راه های مختلفی برای درمان نقاط سیاه روی بینی وجود دارد که هر کدام از آنها ویژگی های خاص خود را دارند. بنابراین ممکن است روشی برای فردی پاسخ گویی بهتری نسبت به دیگر روش ها داشته باشد. برای مثال رفع جای جوش با تزریق ژل یکی از این روش ها است اما ممکن است با وجود هزینه بر بودن، این روش برای برخی از افراد چندان نتیجه بخش نباشد. از جمله روش های درمان نقاط سیاه بینی می توان موراد زیر را معرفی کرد:

 • درمان دارویی
 • استفاده از پماد، کرم و لوسیون ها
 • لیزر درمانی
 • تزریق ژل
 • استفاده از ماسک ضد جوش
 • چسب جوش سر سیاه
 • درمان های خانگی و…

در ادامه برخی از این روش ها را مورد بررسی قرار می دهیم.


همچنین ببینید: کورک پوستی یا دمل چیست؟


چسب جوش سرسیاه

همانطور که احتمالا در عکس ها و فیلم تخلیه جوش سر سیاه نیز دیده باشید، استفاده از چسب ضد آکنه یا ضد جوش یکی از شناخته شده ترین راه های از بین بردن این نقاط سیاه ناخوشایند از روی بینی است. این چسب های قدرتمند به خوبی می توانند یک لایه از پوست شما را به همراه جوش های سر سیاه از بینی جدا کنند. البته بهتر است به این نکته نیز توجه داشته باشید که این کار را باید در بازه های زمانی مختلف انجام دهید چرا که چسب ها تنها جوش ها را از پوست جدا می کنند و تاثیری در پیشگیری ندارند. نکته دیگر تاثیر منفی این چسب ها در از بین بردن چربی های مفید و آسیب رساندن به فولیکول مو است. بنابراین بهتر است به جا و به اندازه از این روش درمان سریع جوش صورت استفاده شود.

ماسک برای جوش سرسیاه بینی

امروزه ماسک های مختلفی در بازار برای حفاظت از پوست وجود دارند که استفاده از هر یک تاثیرات متفاوتی دارد. یکی از این ماسک ها که اتفاقا برای فشیال صورت نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، ماسک زغال فعال است. این ماسک به خوبی می تواند آلودگی ها را از سطح پوست پاک کرده و قسمت سیاه رنگ جوش سر سیاه بزرگ بینی را از پوست جدا کند. استفاده از زغال سیاه نیز باید به اندازه باشد تا باعث خشکی سطح پوست نشود.

کرم برای جوش های سرسیاه روی بینی

ژل ها، کرم ها و پماد های مختلفی نیز وجود دارند که می توانند لایه ای محافظ بر روی سطح پوست ایجاد کنند و یا باعث بازسازی سریع تر سلول های پوستی شوند. ریتینوئید موضعی، نزوئیل پراکسید و… بعضی از آنها هستند. همچنین استفاده از کرم های که دارای درصدی آداپالن، تازاروتن و ترتینوئین هستند نیز کمک کننده است. قابل توجه اینکه برخی از این کرم ها در درمان جوش پریودی نیز استفاده می شوند. تزریق ژل سالسیلیک اسید دیگر روش درمانی این بیماری با استفاده از لوسیون و ژل شناخته می شود.

جوش-سر-سیاه-بزرگ

لیزر جوش سر سیاه بزرگ بینی

لیزر درمانی با وجود اینکه شاید هزینه بیشتری داشته باشد اما روشی پیشگیرانه و درمانی شناخته می شود. تابش لیزر به سر جوش های سیاه می تواند میزان ترشح چربی غدد زیرین را کاهش دهد. این درمان بیشتر در مواقعی کاربرد دارد که شدت و اندازه جوش های سیاه بینی زیاد باشد.


همچنین ببینید: درمان جوش زیر پوستی


درمان دارویی جوش سرسیاه بینی

در برخی از مواقع مصرف داروهای خوراکی نیز برای درمان این بیماری توسط پزشکان توصیه می شود. نمونه این دارو ها معمولا خانواده دارو های ضد آکنه هستند. هر چند اگر بیماری زمینه ای وجود داشته باشد، نیاز به مصرف دارو های مرتبط نیز افزایش پیدا می کند. برای مثال اگر استرس و اضطراب یا اختلالات هورمونی دلیل اصلی ایجاد چنین جوش هایی باشد، پزشکان از دارو های خوراکی برای درمان کمک می گیرند.

درمان خانگی جوش سرسیاه

راهکارهای درمان خانگی جوش سرسیاه بزرگ بینی نیز وجود دارند که می تواند به عنوان روشی مکمل یا اصلی مورد استفاده قرار گیرند. شستن منظم صورت و حفظ نظافت آن، مالش خمیر دندان رقیق شده بر روی جوش ها، استفاده از بخورهای گیاهی و پاک کننده، استفاده از ماسک و اسکراب های طبیعی خانگی و.. برخی از این روش ها هستند.

خدمات کلینیک پوست و مو دکتر رابط

آنچه مطالعه کردید، در مورد جوش سر سیاه بینی، علل و درمان نقاط سیاه روی بینی به نگارش درآمده است. درمان این مشکل پوستی شاید چندان مهم به نظر نرسد ولی برای افرادی که به زیبایی و سلامت پوست خود اهمیت بالایی قائل اند بسیار قابل توجه است. بنابراین بد نیست برای درمان، بهترین روش ها مورد استفاده قرار گیرند. طبیعتا بهترین روش ها نیز معمولا توسط متخصص پوست و مو ارایه می شود. کلینیک دکتر رابط در شهر تهران یکی از بهترین کلینیک ها برای درمان بیماری های پوست و مو دریافت خدمات زیبایی مثل تزریق ژل، فیلر و… است.

جهت تعیین وقت و دریافت مشاوره از طریق راه های زیر با ما در ارتباط باشید:

خط ویژه :۸۸۰۷۸۰۰۰ – ۰۲۱

فرم درخواست نوبت یا وقت مشاوره

سوالات متداول:

آیا تخلیه چربی زیرپوستی و از بین بردن فیزیکی جوش سرسیاه می تواند به رفع دائمی آن کمک کند؟

خیر، ترشح چربی پوستی فرایندی طبیعی درون پوست انسان است. استفاده از هر روش فیزیکی بدون تجویز و نظارت پزشک ممکن است حتی آسیب هایی پوستی ایجاد کند.

بهترین روش درمان نقاط سیاه روی بینی چیست؟

روش بهتری وجود ندارد. اما برای انتخاب متناسب ترین روش درمانی با توجه به ویژگی های پوستی خود بهتر است به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.