لیزر فرکشنال پوست

لیزر فرکشنال روشی جدید برای از بین بردن اسکارها، جوش های جوانی و چروکیدگی های پوست است که با گذشت سال ها بیشتر به چشم می خورند. و همچنین در از بین بردن لکه های تیره پوستی که زیبائی تان را تحت تأثیر می گذارند، بسیار کاربرد دارند. لیزر فرکشنال روش نوینی در جوانسازی پوست، بازسازی پوست و تحریک رشته های کلاژن زیر سطح پوست است. این روش سبب افزایش قوام و سفتی پوست می شود و چروک های ریز پوست را از بین می برد. با استفاه از این روش امکان بهبود و درمان جای زخم های مختلف هم بر روی سطح پوست وجود دارد

 • بهترین متخصص لیزر فرکشنال
 • بهترین کاندیدای لیزر فرکشنال
 • کمترین درد و سوزش در زمان لیزر فرکشنال
 • توصیه های مراقبتی برای لیزر فرکشنال

درخواست نوبت یا وقت مشاوره

لطفا نام و شماره موبایل خود را در فرم زیر وارد کنید

دریافت مشاوره

کاربرد های لیزر فرکشنال

بیشترین کاربرد این روش در درمان جای جوش، زخم و جراحات پوستی است. تعداد جلسات و فواصل درمانی در افراد مختلف بسته به نوع ضایعه، رنگ پوست و سن، متفاوت و بین ۱ تا ۴ جلسه و به فواصل حداقل ۱ ماهه می باشد. در روش لیزر فرکشنال که از سال ۲۰۰۳ بدین طرف مورد استفاده قرار می گیرد، نور لیزر میکرو، سوراخ هایی با قطر و عمق آن ها کاملا قابل تنظیم در لایه های مختلف پوست بوجود آورده و ستونهای میکروسکوپی از لایه های دست نخورده باقی می گذارد. سلول های این ستون های دست نخورده پوستی که مناطق بهبودی میکروسکوپیک نامیده می شوند. با تکثیر و گسترش سلولی به اطراف و تشکیل سدی سلولی، پروسه التیام زخم را تسریع می بخشند.

با روش لیزر فرکشنال که بر روی انواع مختلف پوست قابل اجرا است، می توان اسکارهای جوش های جوانی، جای زخم ناشی از تروماهای مختلف، خسارات ناشی از نور آفتاب، کوچک کردن روزنه های پوستی، چروکیدگی های دور چشم، تیرگی دور چشم، کک و مک ها، شلی وافتادگی پوست صورت و گردن را تا حد قابل قبولی مداوا نمود.

کاربردهای درمانی لیزر فرکشنال

 1. لیفت و جوانسازی پوست صورت و گردن
 2. اصلاح جای جوش های صورت
 3. اصلاح چین و چروک و خطوط صورت
 4. درمان لک های ناشی از آفتاب
 5. بهبود جای زخم
 6. بهبود منافذ باز پوست
 7. بهبود ترک های پوستی بدن

کاربرد لیزر فرکشنال در جوانسازی پوست

لیزر فرکشنال دو دسته تأثیر روی پوست دارد: اثرات سطحی و اثرات عمقی.

اثرات سطحی این لیزر مربوط به تجدید کردن سلول های اپیدرم است، که موجب می شود.

پوست روشن تر و رنگ آن یکنواخت تر شود.

کک مک و لک های سطحی پوست نیز یا کمرنگ شده و یا از بین بروند.

منافذ پوست نیز بعد از لیزر فرکشنال بسته تر می شود.

این اثرات چند هفته بعد از انجام لیزر مشاهده می شود.

اثرات عمقی لیزر به تغییرات کلاژن های پوست مربوط می شود.

این اثرات شامل رفع چین و چروک ها و سفت شدن پوست می باشد.

قوام و فرم پوست نیز بعد از لیزر فرکشنال بهبود می یابد.

بدلیل اثری که لیزر فرکشنال در نوسازی کلاژن های پوستی دارد انجام این لیزر در افرادی که هنوز چروک های پوستی و شلی پوست ندارند باعث به تاخیر انداختن روند پیری پوست م یشود.

مزایای لیزر فرکشنال

دستگاه لیزر پیشرفته فرکشنال بدون اینکه زخمی برروی پوست ایجاد کند، خطوط پوست را ازبین می‌برد، موجب افزایش قوام پوسـت شـده و رشت ه‌های کلاژن زیر پوست را از نو بازسازی می ‌کـند. ازدیگر مزیـ تهای این دستگاه این است که نـتـیجه بدست آمـده از آن مانـدگاری طولانی مدت دارد، از طرف دیگر دقت انجام کار این دستگاه بالا است و میزان خطای ناشی از بی‌دقتی را به حداقل می‌رساند. بیمار بعد از انجام لیزرفرکشنال نیازی به استراحت و مراقبت ندارد. با توجه به اینكه لیزرفركشنال فقط بر بخشی ا ز پوست به صورت ستونهای حرارتی اثر می‌کند آسیب كمتری به پوست می رساند به همین دلیل اولاً ترمیم و بهبودی پس از لیزر سریعتر صورت می گیرد. ثانیاً عوارض زودهنگام بعد از لیزرهای قبلی مثل قرمزی، تورم و ادم بسیار كمتر ایجاد می شود و به همین دلیل فرد می تواند سریعتر به سرِكار برگردد.

مراقبت های قبل از لیزر فرکشنال

 • دست کم یک ماه قبل از لیزر درمانی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و برنزه کردن به هر طریقی، پرهیز کنید.
 • یک ماه قبل از لیزر CO2 فرکشنال، استفاده از محصولات لایه بردار یا جوانسازی پوست با دیگر روش‌ها ممنوع می باشد.
 • مصرف داروهایی مانند آسپرین، ادویل و ناپروکسن یا هر نوع داروی ضد التهابی دیگری باید قبل از لیزر فرکشنال قطع شود.
 • از هر نوع درمان با اسید گلیکولیک اجتناب نمایید.
 • یک ماه قبل از لیزر درمانی، نباید از اپیلاسیون، واکس، موم یا روش‌های مالشی و ساینده پوست استفاده کنید.
 • شاید نیاز باشد چند هفته پیش از جلسه ‌ی لیزر درمانی با دستگاه لیزر فرکشنال، از رتینوئیدهای موضعی استفاده کنید.

عوارض لیزر فرکشنال

به طور کلی لیزر دی اکسید کربن فرکشنال یک روش ایمن و بدون عوارض جانبی شدید یا ماندگار است. درد و التهاب پوستی در این روش بسیار کم است. هرچند پس از انجام لیزر فرکشنال، قرمز شدن و تورم پوست تا حدی وجود دارد که طبیعی است و به سادگی کنترل می‌شود و با گذشت زمانی کوتاه از بین می رود. اگر این تورم و التهاب آزار دهنده باشد، با کمک داروهای ضد التهاب درمان خواهد شد. بسته به نوع عارضه پوستی، گستردگی و شدت آن، لیزر CO2 فرکشنال باید در چند جلسه انجام شود تا نتیجه مطلوب به دست آید. همچنین با توجه به میزان درمان انجام شده، شدت انرژی دستگاه و با نظر پزشک، ممکن است دوره نقاهت این روش بین ۴ روز تا دو هفته متغیر باشد. خوشبختانه در درمان با لیزر CO2 فرکشنال مانند لیزرهای نسل قدیمی، نیاز به پانسمان پوست ندارید. برای افزایش سرعت بهبود پوست و جلوگیری از التهاب یا عفونت پوستی، کرم‌هایی مانند زینک اکساید، آنتی‌بیوتیک و لوسیون‌های ترمیم کننده پوست تجویز می ‌شود.

ماندگاری لیزر فرکشنال

میزان ماندگاری خدمات زیبایی در اقدامات تهاجمی و غیرتهاجمی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ما باید پیش از اقدام برای استفاده از لیزر CO2 فرکشنال، بدانیم که هزینه و زحماتی که برای انجام یک دوره درمان می ‌کشیم، تا چه مدت ماندگاری دارد. جالب است بدانید که در خصوص اقدامات زیبایی پوست، باید گفت که مدت زمان مشخص و معینی برای آن وجود ندارد؛ چرا که سبک زندگی افراد و نوع پوست و بدن آن ‌ها اصلی ‌ترین عامل اثرگذار در ماندگاری نتیجه لیزر است. بر همین اساس، می ‌توان گفت که ماندگاری نتایج لیزر فرکشنال، در بهترین شرایط چندین سال باقی می ‌ماند؛ اما در صورتی‌ که سبک زندگی ناسالمی داشته باشید، از مراقبت‌های پوستی مناسب مثل کرم ضد آفتاب استفاده نکنید، دخانیات مصرف کنید و وزن‌تان را کنترل نکنید، نباید انتظار ماندگاری طولانی مدت از لیزر CO2 فرکشنال داشته باشید.

لیزر فرکشنال co2 چیست؟

لیزرها در پزشکی زیبایی به دو دسته  ی کلی لیزر لایه بردار و لیزر غیر لایه بردار تقسیم می ‌شوند. که کاربرد هر یک از این انواع لیزر با یک دیگر متفاوت می باشد. لیزر لایه بردار، شامل انواع لیزر فرکشنال و غیر فرکشنال می باشد. همچنین لازم به ذکر است که لیزر فرکشنال co2 یکی از معروف ترین لیزرها در حوزه ی پزشکی می باشد.  در واقع باید این گونه گفت که لیزر co2  فرکشنال تنها نواحی خاصی از پوست را مورد هدف قرار می دهد و سایر نواحی که مشکل خاصی ندارند، عملا بدون آسیب دیدگی باقی می ‌ماند. و لیزر اثری بر این نواحی وارد نمی کند. ولی لیزرهای لایه بردار غیر فرکشنال، کل ناحیه ی هدف را چه دارای مشکل خاصی باشند و یا نه تخریب می ‌‌کنند. در نتیجه لیزر فرکشنال تنها باعث آسیب جزئی به پوست می شود و پوست خیلی سریع تر از حالت غیر فرکشنال ترمیم می یابد. به نظر می‌رسد که لیزر فرکشنال برای لایه برداری پوست مانند لیزر غیر فرکشنال به نتایج خوبی در بهبود پوست، با عوارض جانبی کمتر، دست پیدا می ‌کند. و همین کمتر بودن عوارض جانبی لیزر فرکشنال مهم ترین مزیت استفاده از این دستگاه می باشد.

لیزر فرکشنال چگونه باعث لایه برداری و جوانسازی پوست می شود؟

در جوانسازی پوست به روش فرکشنال، یک ناحیه از پوست توسط نور هدف قرار داده شده در لیزر تخریب می‌ شود. دستگاه لیزر فرکشنال co2 برای درمان‌ هایی تحت عنوان جوان سازی و لایه برداری پوست به کار می ‌رود که از جمله ی این درمان ها می توان به درمان ‌های پوستی از قبیل رفع چین و چروک پوست ، بهبود چین و چروک‌ های عمیق، ترمیم پوست آسیب دیده صورت، گردن، شانه‌ ها و دست‌ ها، کاهش لکه ‌های پیری صورت، از بین بردن اسکار آکنه و هایپرپیگمانتاسیون اشاره نمود.

مراحل جوانسازی پوست به کمک لیزر فرکشنال

به طور کلی مراحل جوانسازی و لایه برداری از پوست را می توان در موارد زیر ذکر نمود:

 • ابتدا پوست تمییز می شود و در صورت نیاز با استفاده از بی حسی های موضعی اقدام به بی حس کردن پوست می نمایند.
 • سپس لیزر فرکشنال بر روی سطح و ناحیه ی مورد نظر از پوست به صورت یک سری حرکات افقی و عمودی حرکت می کند. که معمولا از حرکت ها با درد نیز همراه نمی باشد.
 • با اثر گذاری لیزر فرکشنال بر روی پوست، سوراخ ‌های میکروسکوپی زیادی بر روی پوست ایجاد می ‌گردد و به این طریق فرایند بازسازی و بهبود پوست فعال می گردد. این ویژگی باعث ایجاد پوستی سالم تر و جوانتر می شود.

تعداد جلسات جوانسازی پوست به کمک لیزر فرکشنال

جوانسازی پوست به وسیله ی لیزر فرکشنال co2 برای به دست آوردن نتایج مطلوب معمولا نیاز به ۳ تا ۵ جلسه ی درمانی به صورت ماهیانه دارد. البته که این تعداد جلسات برای افراد با شرایط پوستی مختلف ممکن است اندکی متفاوت باشد.

تفاوت لیزر فرکشنال با لیزر فرکشنال  co2

 • در لیزر فرکشنال co2 بر خلاف لیزر معمولی، نیاز به بیهوشی و تزریق بی حسی نمی باشد. و فقط استفاده از یک کرم بی حسی کافی می باشد. همچنین در لیزر فرکشنال، نیاز به استفاده از پانسمان نیست. بلکه بیمار فقط باید از کرم ‌های ترمیم کننده استفاده نماید و دو روز بعد از جلسه ی لیزر نیز می ‌تواند از کرم ‌های پوشاننده و آرایشی استفاده نماید.
 • ترمیم پوست در لیزر فرکشنال co2 حداکثر ۵ الی ۶ روز زمان می برد، در حالی که در حالت جوانسازی با لیزر co2 معمولی بین ۲ تا ۳ هفته زمان نیاز است. در لیزر co2  فرکشنال ، پوست فرد فقط برای ۲ الی ۳ روز قرمز است در حالیکه در لیزر co2 معمولی بین ۲ تا ۶ ماه قرمزی می‌ تواند ادامه داشته باشد. احتمال تیره شدن پوست در لیزر فرکشنال co2 بسیار نادر است. در حالی که در co2  معمولی این ریسک بالا است.
 • لیزر fractional CO2 را می ‌توان در گردن و پشت دست ‌ها و یا قسمت‌ های دیگری از بدن نیز برای درمان انواع ضایعات پوستی مانند جوانسازی پشت دست‌ ها، لکه‌ های پوستی و ترک‌ های شکم، اسکار های سوختگی و یا جراحی نیز به کار برد. پس می توان این گونه نتیجه گیری نمود که این لیزر فقط مختص صورت نمی باشد و در سایر قسمت های بدن نیز می توان از این نوع دستگاه لیزر استفاده نمود.

لیزر فرکشنال برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • خانم‌ های باردار از جمله افرادی هستند؛ که انجام این گونه لیزرها به آن توصیه نمی‌شود و نباید آن را انجام دهند .
 • افرادی که دارای بیماری حساسیت پوستی هستند نباید لیزر فرکشنال بکنند.
 • افرادی که دارای پوستی حساس هستند بهتر است از لیزر فرکشنال برای جوانسازی پوست استفاده نکنند.

نتایج لیزر فرکشنال پس از چه مدت قابل مشاهده است؟

برخی از نتایج درمان با لیزر فرکشنال به شکل فوری قابل دیدن است ولی برای دیدن نتایج کامل درمان با این لیزر بین سه تا شش ماه زمان لازم است، پس از شروع درمان نیز یک دوره ی ۴ تا ۶ هفته ای ممکن است پوست کمی به حالت صورتی رنگ باشد. همچنین لازم به ذکر است که در طول دوره ی درمان با لیزر فرکشنال، پوست شما صاف می ‌شود و شما به سمت بهتر شدن پیش خواهید رفت.

عوامل موثر در تعیین هزینه ی لیزر فرکشنال co2 چیست؟

قبل از اینکه به بررسی عوامل تاثیرگذار در تعیین کردن قیمت لیزر فرکشنال co2 پرداخته شود، ابتدا باید به این موضوع توجه کنید که، اگر در همان ابتدا میزان هزینه مورد نیاز برای انجام فرایند لیزر درمانی مشخص نشود، به دلیل نیازمند بودن به تعداد جلسات درمانی متعدد، ممکن است فرایند به صورت نصفه و نیمه رها کنید. پس در ابتدا بهتر است که با علم به هزینه ی این اقدام زیبایی شروع به درمان با لیزر فرکشنال نمایید. در نهایت از جمله ی این عوامل تاثیر گذار می توان به عواملی نظیر: نوع دستگاه استفاده شده در لیزر فرکشنال  co2، میزان تخصص، مهارت و تجربه ی پزشک در کار با دستگاه های مختلف لیزر، موقعیت جغرافیایی و میزان امکانات کلینیک انتخاب شده و … اشاره نمود.

مطالعه بیشتر

نمونه کارهای کلینیک

پزشکان

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
خدمات
تماس با ما
مشاوره