پینه پا چیست؟ تفاوت میخچه و پینه

زیبایی پوست فقط برای پوست صورت و بدن نیست؛ از جمله معیارهایی که نشان می‌دهد شما بدن خود را دوست دارید و به سلامت آن رسیدگی می‌کنید، سالم‌بودن پوست پا است. پینه پا از مشکلات رایجی است که می‌تواند زیبایی پاهای ما را تحت‌تأثیر قرار داد و عوارض مختلفی را نیز برای ما به همراه داشته باشد.

پینه پا

در این مقاله از مجله پزشکی دکتر مهرشاد رابط، می‌خواهیم نگاهی به چیستی پینه پا داشته باشیم. علائم و انواع این عارضه پوستی را به شما معرفی خواهیم کرد و همچنین از تفاوت آن با میخچه نیز صحبت خواهیم کرد. در پایان نیز بهترین راهکارهای درمانی این مشکل را به شما آموزش خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

پینه چیست؟

پینه (callus) را می‌توان در هر نقطه‌ای از بدن مشاهده کرد، اما بروز آن در پا از هر جای دیگری شایع‌تر است. وقتی که ما دائماً به نقطه خاصی از پای خود فشار وارد کنیم، برای مثال اگر برای مدت طولانی سر پا باشیم، امکان اینکه انگشتان، شست یا پاشنه پای ما پینه بزند بسیار زیاد خواهد بود. زمانی که نقطه‌ای از پوست پینه بزند، بسیار سفت و ضخیم خواهد شد، گاهی می‌تواند زبر نیز باشد.

از جمله مهم‌ترین علائم پینه پا می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • بخش مشخصی از پوست ما سفت می‌شود؛
 • پوست در ناحیه‌ای خاص ضخیم می‌شود؛
 • حساسیت و لامسه پوست در ناحیه پینه از بین می‌رود؛
 • گاهی اوقات پوست در ناحیه پینه حساس شده و با درد کمی نیز همراه است.

تفاوت-پینه-و-میخچه

انواع پینه کدام است؟

بسته به نقطه‌ای از پا که در آن پینه مشاهده می‌شود، این عارضه را می‌توان به انواع مختلفی تقسیم‌بندی کرد. از جمله رایج‌ترین انواع پینه پا می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

۱.     پینه پا معمولی

این پینه را می‌توان ساده‌ترین نوع از این عارضه پوستی دانست. پینه معمولی را می‌توان در هر نقطه‌ای از پا که به استخوان نزدیک‌تر باشد و فشار رویش بیشتر باشد مشاهده کرد؛ پاشنه، انگشت شست و همچنین زیر انگشتان کوچک، رایج‌ترین نقاط هستند.

۲.     پینه کف پا

گاهی اوقات کف پا نیز می‌تواند پینه ببندد؛ این نوع عارضه را می‌توان  بیشتر در افرادی مشاهده کرد که کف پای صاف دارند. پینه کف پا گاهی ممکن است با درد نیز همراه باشد و رنگ آن نیز نسبت به سایر انواع پینه متفاوت است. این نوع را باید پزشک متخصص درمان کند.

۳.     پینه انگشت کوچک پا

پینه در این ناحیه از پا از همه شایع‌تر است؛ استفاده از کفش‌های نامناسب و همین‌طور ایستادن و راه‌رفتن برای مدت طولانی، از جمله علل این عارضه هستند. این نوع پینه را می‌توان روی انگشت کوچک، در کنار یا در زیر آن مشاهده کرد. گاهی اوقات نیز پوست کف پا در پایین این انگشت ممکن است دچار پینه شود.

۴.     پینه قوزک پا

در نهایت آخرین نوع پینه را می‌توان پینه قوزک پا دانست؛ افرادی که کفش‌های بوت‌ به پا می‌کنند یا اینکه روی زمین می‌نشینند، بیشتر در معرض بروز پینه قوزک پا قرار دارند. درمان این پینه ممکن است به نسبت دیگر موارد اندکی سخت‌تر باشد.

میخچه چیست؟

از دیگر مشکلات پوستی رایج در پا، میخچه (Corn) است. خیلی از افراد میخچه و پینه را اشتباه می‌گیرند، حال‌آنکه این دو با یکدیگر متفاوت هستند. میخچه بیشتر در نواحی بالای انگشتان یا در کنار انگشتان پا مشاهده می‌شود. میخچه دارای هسته‌ای سفت و میخ ‌مانند در عمق پا است و اطراف آن نیز پوست ملتهب و برآمده وجود دارد. مهم‌ترین فرق میخچه با پینه آن است که میخچه معمولاً می‌تواند دردناک باشد و درمان آن نیز دشوارتر است.

از جمله مهم‌ترین علائم میخچه پا می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • روی قسمت‌هایی از پوست که مو ندارند مشاهده می‌شود؛
 • گاهی در بین انگشتان و در مناطقی که بیشتر عرق می‌کند مشاهده می‌شوند؛
 • ممکن است سفت و کوچک باشند و روی پینه ایجاد شوند؛
 • ممکن است نرم و ارتجاعی باشند؛
 • برای افراد مبتلا به دیابت ممکن است زخم و عفونت به همراه داشته باشند؛
 • میخچه حاد گاهی ممکن است به دلیل ایجاد زخم یا عفونت، به بیماری پسوریازیس نیز منجر شود.

عکس میخچه دست و پا

میخچه-پا

انواع میخچه کدام است؟

میخچه را نیز می‌توان بر اساس ناحیه‌ای که در آن بروز پیدا می‌کند، به انواع مختلفی دسته‌بندی کرد. از جمله رایج‌ترین انواع میخچه می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

۱.     میخچه پا معمولی

میخچه معمولی، ساده‌ترین نوع این عارضه است؛ می‌توان آن را در نوک انگشتان پا یا در بین آن‌ها مشاهده کرد. گاهی کف پا نیز دچار این عارضه می‌شود که معمولاً با درد همراه است.

۲.     میخچه کف پا

این عارضه کوچک، گرد و دردناک است، در بالای پا و در کنار انگشتان مشاهده می‌شود. این عارضه خود انواع مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توانیم به میخچه سخت، میخچه نرم و میخچه بذری، اشاره کنیم.

۳.     میخچه دست

علاوه بر پا، در ناحیه دست نیز می‌توان میخچه را شاهد بود. زمانی که پینه روی دست بیش از حد ماندگار شود و اصطکاک و ساییدگی دست با اجسام زبر زیاد باشد، میخچه در ناحیه دست رخ خواهد داد.

فرق پینه و میخچه چیست؟

پینه و میخچه هرچند شبیه به یکدیگر هستند، اما با هم فرق دارند. پینه معمولاً عارضه‌ای خفیف‌تر بوده، دردناک نیست و می‌توان راحت‌تر آن را درمان کرد. پینه می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد و اندازه آن نیز بزرگ‌تر است؛ همچنین پینه معمولاً نرم است و می‌توان آن را در کف پا، قوزک با زیر انگشتان مشاهده کرد.

میخچه اما سفت‌تر و کوچک‌تر است، در بسیاری از اوقات دردناک است و همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، درمان آن ممکن است دشوارتر باشد. برعکس پینه، میخچه می‌تواند در جاهایی که فشاری به آن وارد نمی‌شود نیز رخ دهد.

پینه-پاشنه-پا

درمان پینه پا

برای درمان پینه پا می‌توان از راهکارها مختلفی استفاده کرد. از جمله بهترین راهکارها برای درمان این عارضه پوستی می‌توان گزینه‌های زیر را در پیش گرفت:

۱.     استراحت پا در آب گرم

قراردادن پا در آب گرم به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز، می‌توان به کاهش علائم این عارضه کمک کند. برای افزایش اثرگذاری این روش، می‌توانید ۱ پیمانه سرکه سیب نیز به آن اضافه کنید.

۲.     کشیدن سنگ پا

از جمله درمان‌های سنتی برای کاهش پینه، استفاده از سنگ پا است. بعد از اینکه پا به‌خوبی در آب گرم نرم شد، می‌توان از سنگ پا برای رفع پینه استفاده کرد.

۳.     استفاده از روغن‌های طبیعی

مالیدن روغن‌های طبیعی و همین‌طور قراردادن پا در ترکیب این روغن‌ها با آب، می‌تواند پینه را درمان کند. روغن درخت چای گزینه مناسبی به شمار می‌رود.

۴.     پوشیدن پدهای سیلیکونی

در بازار می‌توان پدهای سیلیکونی یا نمدی مخصوص پینه را پیدا کرد و با استفاده از آن‌ها، پینه را رفع کرد.

۵.     استفاده از کرم‌ها و پمادهای مخصوص

برخی از کرم‌ها و پمادهای حاوی سالیسیلیک اسید (با غلظت ۴۰ درصد) می‌توانند برای درمان پینه یا میخچه مفید واقع شوند.

۶.     درمان‌های کلینیکی و تخصصی

برای موارد حاد، درمان‌های کلینیکی جراحی و غیرجراحی نیز تجویز می‌شود. کرایوتراپی از جمله روش‌های مؤثر برای درمان پینه است که در آن ناحیه پینه بسته را با نیتروژن مایع فریز کرده و سپس برمی‌دارند.

درمان میخچه پاشنه پا

روش‌های درمان میخچه پا با درمان پینه شباهت دارد، اما به استمرار بیشتری نیاز دارد. از جمله بهترین راهکارهای درمان برای میخچه پاشنه پا می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

۱.     استفاده از چسب میخچه

چسب میخچه در تمامی داروخانه‌ها موجود است و می‌توان از آن‌ها بر روی این عارضه استفاده کرد و در عرض ۴۸ ساعت بهبودی را شاهد بود.

۲.     لیزر میخچه پا

در این روش با استفاده از لیزرهای مخصوص، ناحیه مبتلا به میخچه را می‌سوزانند و از این طریق آن را درمان می‌کنند.

۳.     کرایوتراپی میخچه

مانند پینه، برای درمان میخچه نیز می‌توان از کرایوتراپی یا همان فریز کردن استفاده کرد. در این روش کل ناحیه را از روی پوست جدا می‌کنند.

۴.     جراحی میخچه پا

آخرین روش برای درمان این عارضه جراحی است. اگر میخچه در عمق پوست نفوذ کرده باشد، پزشک باید با جراحی و شکافت پوست آن را خارج کند.

کرم رفع پینه قوزک پا

چنان که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، برای رفع پینه پا می‌توان از انواع کرم‌ها و پمادهای مخصوص استفاده کرد. برخی از داروهای موضعی برای پینه یا میخچه را می‌توان بدون نسخه از داروخانه‌ها و مراکز درمانی تهیه کرد، اما برای بعضی دیگر حتماً باید توسط پزشک متخصص پوست تجویز شوند.

از جمله معروف‌ترین و پرفروش‌ترین کرم‌های مخصوص پینه پا که می‌توانید بدون نیاز به نسخه تهیه کنید، باید به ژل کرم «کراتوزان» اشاره کرد. این کرم توسط برند اوریاژ تولید شده است و دارای ترکیباتی مانند اوره ۳۰ درصد است. این کرم را می‌توان لایه‌برداری نسبتاً قوی دانست و به کمک آن پینه و میخچه خفیف را درمان کرد.

راهکارهای پیشگیری از میخچه و پینه

برای پیشگیری از پینه و میخچه نیز راهکارهای زیادی وجود دارد. از جمله بهترین‌های راه‌های پیشگیری از پینه و میخچه می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از کفش‌های مناسب و راحت استفاده کنید؛
 • از پوشیدن کفش برای طولانی‌مدت خودداری کنید؛
 • همیشه از جوراب برای پوشیدن کفش استفاده کنید؛
 • هر روز پاهای خود را با شوینده مناسب بشویید؛
 • هر روز از نرم‌کننده و مرطوب‌کننده‌های پا استفاده کنید؛
 • بهداشت ناخن‌های پا را رعایت کنید؛
 • از پابرهنه راه‌رفتن در خانه پرهیز کنید؛
 • سعی کنید همیشه پاهایتان را خشک نگه دارید.

کرایوتراپی-برای-درمان-پینه-و-میخچه

خدمات دکتر رابط برای درمان میخچه و پینه

در این مقاله درباره چیستی میخچه و پینه برای شما گفتیم و همین‌طور روش‌های درمانی آن را نیز مرور کردیم. برای درمان این عارضه پوستی، بهترین راهکار آن است که به پزشک متخصص مراجعه و از درمان‌های تخصصی استفاده کنیم. ما به‌عنوان کلینیک فوق تخصص پوست در تهران، می‌توانیم بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات درمان پینه را به شما عزیزان ارائه دهیم.

 جهت تعیین وقت و دریافت مشاوره از طریق راه‌های زیر با ما در ارتباط باشید:

 

سؤالات متداول

پینه پا چیست؟

وقتی پوست کف پا در نواحی مختلف در اثر فشار و ساییدگی سفت و ضخیم می‌شود، اصطلاحاً می‌گوییم که پا، پینه بسته است.

فرق پینه و میخچه چیست؟

میخچه می‌تواند دردناک باشد و در عمق تا روی پوست بروز پیدا  می‌کند، اما پینه معمولاً سطحی است و معمولاً درد ندارد.

بهترین راهکارهای درمان پینه چیست؟

ماساژ پا در آب گرم و سرکه سیب، استفاده از روغن‌های گیاهی، استفاده از داروهای موضعی، لیزر، کرایوتراپی و در نهایت جراحی از راهکارهای درمان پینه و میخچه هستند.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.