تاثیر مشروب و سیگار

عوارض مشروب و کشیدن قلیان و سیگار بعد از کاشت مو

ریزش مو مشکلی جدی و بسیار استرس زا می باشد زیرا مستقیما با ظاهر افراد در ارتباط است و زیبایی افراد را تحت الشعاع قرار می دهد. اگرچه ریزش مو بیشتر آقایان را درگیر می کند با این حال خانم ها نیز از خطر آن در امان نیستند.

مساله زمانی جدی تر می شود که مراجعان پس از مشورت با پزشکان متخصص متوجه می شوند که مشکل ریزش موی آنها هورمونی است و این موضوع زنگ خطری برای افراد است؛ زیرا ریزش مو ی هورمونی اگر به موقع درمان نشود می تواند باعث از دست دادن دائمی بخشی از موهای شما شود.

تاثیر سیگار

پس از مراجعه به پزشک متخصص متوجه خواهید شد که تنها راه قطعی درمان ریزش مو با الگوی مردانه یا ریزش موی هورمونی کاشت مو است البته در صورتی که کاندید مناسبی برای کاشت مو باشید. پس از آنکه مطمئن شدید کاندید مناسبی برای کاشت مو هستید و پزشک مناسب و متبحری را نیز یافتید، شاید گمان کنید که دیگر کار تمام است و تنها عامل موثر در موفقیت کاشت مو منوط به فرآیند کاشت می شود. اما سخت در اشتباهید! علاوه بر فرآیند کاشت مو، مراقبت های قبل و پس از آن نیز در نتیجه نهایی بسیار موثرند.

در این مطلب سعی داریم به یکی از این مراقبت های مهم یعنی خودداری از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی قبل و پس از کاشت مو بپردازیم و علت ممنوع بودن مصرف سیگار، قلیان و هر نوع مواد مخدر دیگر و نیز مشروبات الکلی را بررسی کنیم.

حتما شما مراجعان عزیز قبلا هم در مورد مضرات سیگار و یا سایر مواد مخدر و همچنین مشروبات الکلی شنیده اید؛ اما شاید فکرش را هم نکنید که مصرف این مواد می توانند روند درمان شما در کاشت مو را به تعویق بیندازند و دچار مشکل کنند. بنابراین تصمیم گرفتیم در مقاله ای به طور مفصل در مورد ضررهای سیگار، قلیان و سایر موارد مخدر و نیز مشروبات الکلی بر روند کاشت مو و رشد موها صحبت کنیم.

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ می دهیم پس با ما همراه باشید.

  • استعمال مواد مخدری مانند سیگار و قلیان قبل و بعد از کاشت مو، چه تاثیری بر روند کاشت مو و رشد موها در دوران نقاهت خواهد داشت؟
  • تا چه مدت قبل و بعد از کاشت مو باید از مصرف دخانیات پرهیز کرد؟
  • استعمال مشروبات الکی قبل و بعد از کاشت مو، چه تاثیری بر روند کاشت مو و رشد موها در دوران نقاهت خواهد داشت؟
  • تا چه مدت قبل و بعد از کاشت مو باید از مصرف مشروبات الکلی اجتناب کرد؟

تاثیر سیگار، قلیان و مواد مخدر بر کاشت مو

شاید برای شما جالب باشد که بدانید همانطور که مصرف سیگار، قلیان و به طور کلی هر نوع ماده مخدری بر بسیاری از اعضا و جوارح بدن مانند قلب، ریه، مغز و … تاثیرات بسیار مخربی دارند، بر رشد مو نیز تاثیر منفی دارند.

این تاثیرگذاری بر رشد موها زمانی تشدید می شود که قرار است شما تحت جراحی قرار گیرید و فولیکول ها یا گرافت های جدیدی از قسمت بانک مو به نقاط کم مو یا طاس انتقال یابند. این فرآیند که همان مراحل کاشت مو است نیازمند مراقبت های شدید است. زخم هایی که به دلیل ایجاد برش در بافت سر ایجاد می شوند هر چه زودتر بهبود یابند، روند رشد موهای جدید بهتر اتفاق می افتد.

از طرفی خود فولیکول های تازه کاشته شده به دلیل قرارگیری در معرض استرس جراحی بسیار حساس هستند و نیازمند خون رسانی و اکسیژن رسانی مناسب می باشند تا به درستی رشد کنند. اما مصرف مواد مخدر این خون رسانی را دچار اختلال می کند و باعث کاهش جریان خون به فولیکول های مو می شود.

در حقیقت نیکوتین موجود در سیگار و سایر مواد مخدر با کاهش جریان خون، هم روند خون رسانی به فولیکول ها را دچار اختلال می کند و هم باعث ایجاد لخته خون در محل زخم ها می شود که همین موضوع باعث کند شدن روند بهبود زخم ها نیز خواهد شد.

مصرف سیگار باعث می شود روند اکسیژن رسانی به فولیکول های جدید مختل شود؛ در حقیقت مونو اکسید کربن حاصل از سوختن سیگار جایگزین اکسیژن شده و باعث ایجاد این اختلال می گردد.

عامل دیگری که مانع از خون رسانی درست به فولیکول ها می شود، مسدود شدن عروق سر توسط نیکوتین – ماده موجود در مواد مخدر – می باشد. یکی دیگر از عواملی که باعث اختلال در فرآیند بهبود مراجعان می شود، احتمال عفونت در محل جراحی است که مصرف دخانیات این موضوع را تشدید می کند؛ زیرا مصرف دخانیات بهبود و التیام زخم ها را به تعویق می اندازد، در نتیجه زمینه برای رشد میکروب ها فراهم می شود.

عارضه خطرناک دیگر ترکیب نیکوتین (ماده موجود در مواد مخدر) و  لیدوکائین (ماده موجود در مواد بیهوشی) است که می تواند باعث افزایش زمان بیهوشی در حین جراحی گردد که این موضوع برای بیمار بسیار خطرناک است. همه این عوامل دست به دست هم می دهند که روند رشد گرافت های جدید و بهبود زخم ها به درستی انجام نشود. به همین دلیل است که پزشکان مصرف سیگار، قلیان و همه انواع مواد مخدر را پیش و پس از کاشت مو ممنوع می کنند.

تاثیر سیگار و الکل بر کاشت مو

تا چه مدت قبل و بعد از کاشت مو مصرف مواد مخدر و دخانیات ممنوع است؟

توصیه پزشکان این است که دست کم دو هفته قبل از عمل کاشت مو و دو هفته پس از آن، از مصرف هرگونه مواد مخدر مانند سیگار و قلیان جدا خودداری کنید. البته هر چقدر این زمان طولانی تر باشد به نفع شماست. باید توجه داشته باشید که بطور کلی مصرف دخانیات تاثیر منفی بر رشد موها دارد و اگر فارغ از نتیجه کاشت مو به دنبال موهای سالم و پر پشت هستید، بهتر است به فکر ترک دائمی آن باشید!

تاثیر مشروبات الکلی بر کاشت مو

مهم ترین نکته در خوب سپری شدن دوره نقاهت، استقرار و رشد درست فولیکول های مو و بهبود محل زخم هاست. تمام روش های مراقبت قبل و پس از عمل کاشت مو نیز به همین منظور انجام می شوند. حالا اگر عاملی باعث از بین رفتن این روال شود، باید به طور کامل حذف گردد. مشروبات الکلی یکی از این عوامل مخرب هستند. افرادی که سابقه استفاده از مشروبات الکلی دارند باید مدتی قبل و پس از کاشت مو مصرف آن را قطع نمایند؛ علت آن است که مشروبات الکی روند التیام زخم ها را کند کرده و بر رشد فولیکول ها نیز تاثیر منفی دارند.

مشروبات الکلی نیز مانند مواد مخدر در روند خون رسانی اختلال ایجاد می کنند. اتانول موجود در مشروبات الکلی باعث کاهش غلظت خون و رقیق شدن بیش از حد خون می شود، در نتیجه شدت خون ریزی را افزایش می دهد و از انعقاد خون جلوگیری می کند.

در حقیقت اتانول موجود در الکل باعث می شود که سلول های خونی مسئول انعقاد خون، نتوانند مسئولیت خود را به درستی ایفا کنند. این موضوع می تواند تاثیر منفی بر روند کاشت مو بگذارد و سبب از دست رفتن خون بسیاری از بدن بیمار شود. از طرف دیگر، مشروبات الکلی می تواند تاثیر منفی بر مواد بیهوشی داشته باشند و باعث افزایش درد در محل جراحی و همچنین ریزش مو شوند.

همچنین مصرف الکل ممکن است بر آنتی بیوتیک هایی که به منظور جلوگیری از عفونت تجویز می شوند تاثیر منفی بگذارد. یکی از تاثیرات دیگر مخرب الکل بر کاشت مو این است که مصرف الکل می تواند باعث اختلال در خواب و کم خوابی شود؛ این در حالی است که خواب کافی به ترمیم زخم ها و رشد موها کمک بسیاری می کند.

عکس کاشت مو به روش SUT

از طرفی الکل باعث تورم نیز می شود؛ علت آن این است که الکل باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود. برخلاف مشروبات الکلی، سایر نوشیدنی های غیر الکلی مانند آب و چای و همچنین مصرف چندین وعده میوه های آب دار در طول روز به دلیل نیاز بدن به آب کافی مخصوصا در دوران نقاهت، بسیار مناسب می باشند و می توانند باعث تسریع بهبودی شما گردند.

این در حالی است که نوشیدنی های الکلی به دلیل ادار آور بودن باعث خشکی پوست و کم آبی بدن می شوند.همه این مسائل باعث کندی روند درمان شده و هر چقدر روند درمان کندتر شود شرایط برای رشد میکروب ها بیشتر فراهم شده و احتمال عفونت نیز بالا می رود و دوره نقاهت بسیار بیشتر از حالت طبیعی طولانی خواهد شد.

تا چه مدت قبل و بعد از کاشت مو مصرف مشروبات الکلی ممنوع است؟

معمولا نظر پزشک متخصص بر این است که حداقل دو هفته قبل و دو هفته پس از کاشت مو از مصرف مشروبات الکلی پرهیز کنید. با این حال هر چقدر این فاصله زمانی بیشتر باشد به نفع خود مراجعه کننده است.

در نهایت موضوع مهمی که همواره باید به آن توجه کنید این است که سبک زندگی شما قبل و بعد از عمل می تواند بر کیفیت رشد موهایتان چه در ناحیه کاشت چه در سایر نواحی تاثیر شگرفی داشته باشد. بنابراین تغذیه، خواب مناسب، دوری از استرس و عدم مصرف مواد مخدر و مشروبات الکی بخش مهمی از روند سلامت موهای شما می باشند.

 

 جهت تعیین وقت و دریافت مشاوره از طریق راه‌های زیر با ما در ارتباط باشید:

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۱۷ رای
آنچه در این بخش می خوانیم

دیگر خدمات ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.