موخوره

درمان موخوره | دلایل ایجاد و انواع موخوره

چهل درصد شادابی بانوان و حتی آقایان ، مربوط به بهداشت موی آنان است . موی سالم نشانه ی سلامت، طراوت، جوانی و شادابی هر فرد است. یکی از مشکلات مو ایجاد موخوره می باشد، لذا امروز قصد داریم اطلاعات مفیدی در مورد علل ایجاد موخوره، انواع موخوره و روش معجزه آسای جلوگیری از آن در اختیارتان قرار دهیم.

موخوره

موخوره چیست ؟

احتمالا برایتان پیش آمده که هنگام شانه کردن موهای خود، متوجه چند شاخه شدن انتهای ساقه ی موهایتان شده باشید. این حالت مو که در اثر ضعیف و شکننده شدن کوتیکول موها به وجود می آید، موخوره نام دارد. اگر موخوره درمان نشود به مرور زمان به سمت ریشه مو پیشروی می کند. فاکتورهای زیادی باعث ایجاد موخوره می شوند که با مقابله با آن ها می توان از بروز موخوره جلوگیری کرد.

دلایل ایجاد موخوره

به طور کلی هر عاملی که باعث آسیب به لایه های کوتیکول ساقه مو شود، منجره به ضعیف شدن و شکستگی و در نهایت موخوره خواهد شد. در ادامه به عواملی که باعث این آسیب می شوند اشاره می کنیم.

 • دهیدراته شدن و خشکی بیش از حد موها

کمبود آب و خشکی موها نه تنها درخشندگی آن ها را از بین می برد، بلکه شرایط ایجاد موخوره را هم فراهم می کند. متخصصان پوست و مو، استفاده ی بیش از حد از دستگاه های حرارتی مانند سشوار و اتوی مو را علت اصلی بروز موخوره می دانند. ممکن است در ظاهر متوجه آسیبی که به موهای خود می زنید نباشید، اما در واقع رطوبت و مواد مغذی موهایتان رفته رفته از بین می روند.

اشتباه دیگری که ممکن است مرتکب شوید، نزدیک کردن بیش از حد و تماس مستقیم سشوار با ساقه ی موها است. این کار هم باعث خشکی و شکنندگی موها می شود. بهتر است از متمرکز کننده ی باد سشوار استفاده کنید تا چند سانتی‌متر بین موها و بدنه ی فلزی داغ سشوار فاصله ایجاد کند.

دستگاه های حرارتی چگونه به ساختار موها آسیب می زنند؟

دمای بالای این دستگاه های حرارتی، پروتئین موجود در ساختار ساقه ی موی شما را تخریب کرده و باعث خشکی و شکنندگی آن ها می شود. ساختار مو تحمل حرارت بالا را ندارد. پس بهتر است پیش از استفاده از سشوار یا اتوی مو، مقدار مناسبی محافظ حرارتی مو به ساقه ی موهای خود بزنید. محافظ حرارتی مو، یک لایه ی محافظ بین موی شما و وسیله گرمایشی ایجاد می کند و به این ترتیب ساختار مو رطوبت کمتری از دست می دهد.

موخوره

 • شستشوی بیش از حد موها

ترکیبات موجود در شامپوها، چربی طبیعی مو را در خود حل کرده و از بین می برند. به همین دلیل اگر بیش از اندازه موهایتان را با شامپو بشویید، در مدت کوتاهی خشک و شکننده می شوند و شرایط برای ایجاد موخوره فراهم می شود.

هرچه موها چربی و آب بیشتری از دست داده و خشک تر شود، بیشتر گره می خورد. در این حالت وقتی می خواهید گره های موی خود را باز کنید به آن ها کشش و استرس وارد می شود. به این ترتیب شکنندگی موها شدت می یابد و موخوره ها بیشتر می شوند.

چند بار در هفته موهایمان را بشوییم؟

نوع موی شما تعیین می کند که چند مرتبه در هفته می توانید از شامپو استفاده کنید.

 • موهای چرب: اگر موهای چربی دارید، احتمالاً مجبورید هر روز آنها را با شامپو بشویید. برای این که رطوبت و چربی لازم برای سلامت موهایتان حفظ شود باید از شامپوی مخصوص موهای چرب استفاده کنید. شامپوی مخصوص موهای چرب، چربی اضافی موی شما را می گیرد و موهایتان را حجیم تر نشان می دهد.
 • موهای معمولی: اگر پوست سر شما چربی نرمال دارد، می توانید دو تا سه بار در هفته موهایتان را بشویید.
 • موهای خشک: در صورتی که موهای خشک و شکننده دارید، باید هفته ای یک بار موهایتان را با شامپوی مخصوص موهای خشک بشویید.

یکی از بهترین راه کار ها برای جلوگیری از موخوره استفاده از از شامپوی مناسب است.

 • شستن موها به شیوه ی نادرست

چنگ زدن موها هنگام شست و شو به ساقه ی مو آسیب می زند. سعی کنید هنگام شست و شو به آرامی و ملایمت این کار را انجام دهید تا ساختار ساقه ی مو در معرض اصطکاک و تنش فیزیکی قرار نگیرد.

معمولا ریشه ها چرب تر و کثیف تر هستند. پس بهتر است شست و شو را از کف سر شروع کنید. مقدار مناسبی شامپو به ریشه ی موها بزنید و آن را روی پوست سر ماساژ دهید تا کف شامپو به ساقه ی موها برسد. در نهایت می توانید از نرم کننده ها و سرم های تقویت کننده ی مو استفاده کنید.

 • خشک کردن موها به شیوه ی نادرست

اگر برای خشک کردن موهایتان از حوله استفاده می کنید، این کار را با ملایت و آرامی انجام دهید. حرکات سریع و خشن حوله روی موها باعث ایجاد اصطکاک شده و به مو آسیب می رساند. در نهایت، تکرار این وضعیت منجر به گره خوردن موها و ایجاد موخوره می شود.

تا جایی که ممکن است از سشوار استفاده نکنید و اجازه دهید رطوبت موها خود به خود خشک شود. بهترین روش برای خشک کردن موها با حوله این است که آن را دور سر خود ببندید تا رطوبت به آرامی جذب حوله شود.

موخوره مو

 • شانه کردن موی خیس

موها در حالت خیس، حالت ارتجاعی پیدا می کنند و به همین دلیل شکننده تر و آسیب پذیرترند. پس، اگر وقتی که موهایتان خیس هستند آن ها را شانه کنید آسیب می بینند. شانه کردن موهای خیس باعث پیچ و تاب و گره خوردن و در نهایت ایجاد موخوره می شود. تا جایی که ممکن است موهایتان را در حالی که خیسند شانه نکنید یا حداقل از شانه های با دندانه ی پهن استفاده کنید.

 • رنگ کردن بیش از حد موها

مواد شیمیایی موجود در رنگ موها، به بافت آن ها آسیب می زند و باعث شکنندگی آن ها می شود. افرادی دائما موهای خود را رنگ می کنند، بیشتر دچار موخوره می شوند. توصیه می شود بعد از هر بار رنگ کردن موها، مدتی به آن ها استراحت بدهید تا دوباره احیا شوند. کوتاه کردن موها، استفاده از نرم کننده ها، ماسک ها و سرم های مخصوص موهای رنگ شده و همین طور روغن های مغذی مثل روغن نارگیل و آرگان به سلامت موها کمک بسیاری می کند.

انواع موخوره

موخوره ها انواع مختلفی دارند و ممکن است در هر بخشی از ساقه ی مو ظاهر شوند. موخوره ها بر اساس شکل و محل تشکیل در یکی از گروه های زیر قرار می گیرند:

 • موخوره ی دو شاخه

ساده ترین و شایع ترین نوع موخوره، نوع دو شاخه است که در انتهای مو به وجود می آید. اگر به انتهای ساقه ی موی خود دقت کنید، به آسانی می توانید این نوع موخوره را که به شکل Y است مشاهده کنید. با مشاهده ی موخوره ها، موهایتان را چند سانت کوتاه کنید تا از پیشروی آسیب به بخش های بالاتر ساقه ی مو جلوگیری شود.

 • موخوره ی سه شاخه

موخوره سه شاخه در انتهای موها و به شکل چنگال ظاهر می شود. این نوع موخوره در اثر خشکی و کمبود آب و رطوبت به وجود می آید. وقتی کوتیکول مو ضعیف شد و آسیب دید، از کورتکس مو جدا می شود و به شکل سه شاخه در می آید.

 • موخوره به شکل پر

رنگ کردن مکرر موها، برخی مدل های کوتاهی و تمیز نکردن آلودگی موها باعث ایجاد این وضعیت می شود. اگر به انتهای ساقه ی مو دقت کنید، مانند پر شاخه شاخه به نظر می رسد.

 • موخوره ی درختی

وقتی که موهایتان را پوش می دهید، به کوتیکول ساقه ی مو آسیب وارد می کنید و این نوع موخوره ایجاد می شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ی ماورا بنفش خورشید هم دقیقا همین لطمه را به موها می زند.

 • موخوره ی گره ای

موخوره های گره ای، ساقه های گره خورده به نظر می رسند، اما واقعا گره نیستد. قرار گرفتن ساقه ی مو در معرض حرارت و دمای بالای دستگاه های حرارتی و تنش های فیزیکی، این نوع موخوره را به وجود می آورد. اگر برای جلوگیری از آن مراقبت های لازم را انجام ندهید، تعداد این موخوره ها در کل ساقه ی مو افزایش می یابد و ساختار مو آسیب بیشتری می بیند.

 • موخوره ی ناقص

این نوع موخوره معمولا در اثر کشیده شدن بیش از حد ساقه ی موها و در نتیجه تضعیف کوتیکول به وجود می آید. موخوره ی ناقص در افرادی که عادت دارند موهای خود را دم اسبی ببندند، بیشتر دیده می شود.

 • موخوره ی نقاط سفید:

سوختگی موها بر اثر مواد شیمیایی دلیل اصلی به وجود آمدن این نوع موخوره است. موخوره ی نقاط سفید بدترین نوع موخوره می باشد. اگر این مشکل برایتان پیش آمد، به هیچ عنوان دوباره موهایتان را رنگ نکنید و به موهای خود زمان دهید تا ترمیم شوند.

موخوره مو

راهکارهای موثر جهت جلوگیری از موخوره


 • بدن خود را هیدراته نگه دارید

همان طور که پیش تر توضیح دادیم، خشکی موها باعث به وجود آمدن موخوره می شود. اگر بدن شما به اندازه ی کافی آب نداشته باشد، سلامت موهایتان را هم تحت تاثیر قرار می دهد. در طول روز آب و مایعات کافی بنوشید و در کنار آن از هر اقدامی که باعث خشک شدن موها می شوند بپرهیزید. از جمله استفاده ی بیش از حد از سشوار و اتوی مو، شست و شوی روزانه با شامپوی نامناسب و رنگ کردن مکرر موها.

 • تغذیه ی سالم داشته باشید

کیفیت تغذیه ی ما بر سلامت پوست و مو تاثیر مستقیم دارد. جز اصلی ساختار موها پروتئین ها هستند و از این رو دریافت پروتئین و اسید های آمینه ی ( به ویژه متیونین و سیستئین) کافی برای سلامت موها بسیار ضروری است.

سعی کنید مقدار کافی مواد پروتئینی مثل گوشت و مرغ، تخم مرغ، حبوبات و سبزیجات را در سبد غذایی خود قرار دهید. مصرف انواع مغزها و همین طور روغن های گیاهی را نیز فراموش نکنید. این خوراکی ها، مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز موها را تامین می کنند. مولتی ویتامین ها به ویژه اگر حاوی ویتامین های گروه ب ( به ویژه بیوتین و اسید فولیک) و زینک باشند، بر سلامت موها بسیار موثرند.

 • استرس های فیزیکی به مو را کاهش دهید

قرار گرفتن موها در معرض حرارت بالا و مستقیم سشوار و اتوی مو، چنگ زدن موها هنگام شست و شو، شانه زدن موهای خیس و اصطکاک حوله با ساقه ی مو، به موها استرس فیزیکی وارد می کند. از مدل موهایی که باعث کشیدگی و پیچ و تاب خوردگی موها می شوند، کمتر استفاده کنید. مثلا اگر عادت دارید موهای خود را دم اسبی ببندید، برای مدتی یک مدل دیگر که تنش کمتری به موها وارد می کند را امتحان کنید. این تنش ها باعث شکنندگی و ضعیف شدن ساختار موها و در نتیجه ایجاد موخره می شود. تا جایی که ممکن است با ملایمت با موهای خود برخورد کنید.

 • از تقویت کننده ها استفاده کنید

نرم کننده ها حاوی مرطوب کننده و روان کننده هستند که باعث ترمیم موخوره می شود. در انتهای استحمام و پس از این که موهای خود را با شامپوی منسب شستید، نوک موهایتان را با نرم کننده ماساژ دهید تا به ساختار مو نفوذ کند. ماسک ها، سرم ها و روغن های گیاهی طبیعی نیز برای ترمیم موخوره ها بسیار کمک کننده اند. از موثرترین این روغن ها می توان به روغن بادام شیرین، روغن نارگیل و روغن آرگان اشاره کرد.

 • از محصولات شیمیایی استفاده نکنید

همان طور که اشاره شد، رنگ های مو حاوی مواد شیمیایی هستند که مصرف مداوم آن ها به ساختار موها آسیب زده و باعث خشکی و شکنندگی آن ها می شود. به عنوان مثال آمونیاک موجود در مواد دکلره کننده ی مو، بسیار آسیب رسان است. اگر عادت دارید که موهای خود را رنگ کنید، تا جای ممکن از رنگ موهایی که بر پایه ی مواد طبیعی و گیاهی هستند استفاده کنید. در صورتی که قصد دارید موهایتان را دکلره کنید، از محلول دکلره کننده ی بدون آمونیاک استفاده کنید تا آسیب کمتری به موهایتان وارد شود.

 • حداقل سه ماه یک بار موهای خود را کوتاه کنید

کوتاه و مرتب کردن موها بسیار کمک کننده است. هنگامی که موهایتان دندانه دار شد و موخوره زد، کار از کار گذشته و دیگر نمی توان آن را ترمیم کرد. در این مرحله تنها راه خلاص شدن از شر موخوره ها، کوتاه کردن موهای شکننده و آسیب دیده است. این کار موخوره ها را از بین می برد و از پیشروی آن ها به سمت ریشه جلوگیری می کند. سعی کنید هر دو ماه یک بار موهای خود را نوک گیری کنید تا موخوره ها و بخش های آسیب دیده از بین بروند.

موهای شما بخش مهمی از زیبایی ظاهری شما هستند. پس در مراقبت از آن ها کوشا باشید.

 جهت تعیین وقت و دریافت مشاوره از طریق راه‌های زیر با ما در ارتباط باشید:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
آنچه در این بخش می خوانیم

دیگر خدمات ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.