ریزش موها و کم‌پشت شدن آن‌ها ممکن است به دلیل عوامل مختلفی مانند ژنتیک یا استفاده از شوینده‌های نامناسب اتفاق بیفتد. برای کاهش شدت ریزش مو و جلوگیری از ایجاد طاسی، از روش‌ها و داورهای مختلفی استفاده می‌شود. اما این روش‌ها برای افراد مختلف پاسخ یکسانی ندارند و ممکن است در برخی از موارد اصلا انتظارات را برآورده نکنند. در این میان یک روش بسیار انعطاف‌پذیر وجود دارد که می‌تواند تاثیر بسیار خوبی را بر جای گذاشته و ریزش مو را به طور قابل توجهی کاهش دهد. این روش مزوتراپی مو دارد؛ اگر می‌خواهید همه چیز را درباره مزوتراپی مو بدانید تا انتها با ما همراه شوید.

 • مراقبت های بعد از مزوتراپی
 • مراقبت های قبل از مزوتراپی
 • روش های مزوتراپی
 • کاندیدای مناسب مزوتراپی

مزوتراپی مو چیست و چقدر موثر است ؟

اگر بخواهیم از دید لغوی معنای مزوتراپی را بررسی کنیم؛ باید بگوییم که این واژه از دو بخش تشکیل شده است. مزو به معنای میانی و تراپی به معنای درمان است. از همین‌جا می‌توان فهمید که مزوتراپی مو با لایه میانی پوست سر در ارتباط است. لایه‌ای که سلول‌های بنیادی آن هم به نام مزو شناخته می‌شوند و خود لایه، درم نامیده می‌شود.

لایه میانی پوست در واقع جایگاهی برای قرارگیری ساختارهای مهم پوست و مو است؛ یکی از مهم‌ترین این ساختارها که در مزوتراپی مو مورد توجه قرار می‌گیرد، فولیکول مو است. فولیکول‌ها در واقع دربرگیرنده یک یا چند پیاز مو هستند و تارهای موی ما را می‌سازند. در مزوتراپی مو تلاش می‌شود تا با استفاده از سرنگ‌های ریز، ترکیبات خاصی به لایه درم تزریق شود.

نکات مزوتراپی مو کدام است؟
بیشتر بخوانید

درخواست نوبت یا وقت مشاوره

لطفا نام و شماره موبایل خود را در فرم زیر وارد کنید

دریافت مشاوره

به این ترتیب این ترکیبات به صورت مستقیم بر روی فولیکول‌های هدف تاثیر گذاشته و می‌توانند آن را تقویت کنند. نکته مهم اینجا است که در بسیاری از شیوه‌های درمانی که به صورت موضعی انجام می‌شوند؛ داروها نمی‌توانند از لایه سطحی پوست یا اپیدرم عبور کنند. اما در روش مزوتراپی دقیقا می‌توان ناحیه مورد نظر را هدف قرار داده و به این ترتیب تاثیرگذاری روش را افزایش داد.

کوکتل مزوتراپی مو

کاندید مناسب مزوتراپی مو

انواع مختلفی از ریزش مو وجود دارند که از مزوتراپی می‌توان به عنوان راهی برای درمان آن‌ها استفاده کرد. برای مثال آلوپسی آندروژنی رایج‌ترین نوع ریزش مو است که از مزوتراپی برای درمان آن استفاده می‌شود. این نوع از ریزش مو می‌تواند بر اثر عوامل ژنتیکی و محیطی تشدید شود.

علاوه بر این افرادی که در اثر استرس فیزیکی یا روانی دچار ریزش مو شده‌اند؛ می‌توانند از مزوتراپی برای درمان آن استفاده نمایند. همچنین بانوانی که پس از بارداری دچار مشکل ریزش مو می‌شوند؛ می‌توانند به راحتی با استفاده از مزوتراپی این مشکل را درمان کنند.

در کنار این موارد افرادی که به هر دلیلی در ساقه موی خود دچار مشکل شده‌اند و این قسمت از موی آن‌ها آسیب دیده است؛ می‌توانند از مزوتراپی به عنوان یک شیوه درمانی موثر استفاده کنند. این کار می‌تواند به حفظ سلامت فولیکول‌ها کمک کرده و رشد موها را تقویت کند.

افرادی که به مشکل شوره سر مبتلا هستند و یا پوست سر آن‌ها خیلی چرب است؛ می‌توانند از مزوتراپی برای کنترل چربی سر و جلوگیری از ایجاد شوره استفاده کنند.

افرادی که قصد دارند موهای خود را بکارند؛ می‌توانند از مزوتراپی برای بهبود خون‌رسانی به پوست رس استفاده کنند. همچنین افرادی که موهای خود را کاشته‌اند؛ بلافاصله پس از کاشت می‌توانند از مزوتراپی برای جلوگیری از ورم استفاده کرده و یا با استفاده از این روش به التیام زخم‌های ناشی از کاشت کمک کنند. مزوتراپی می‌تواند به تقویت گرافت‌های کاشته شده هم کمک کند.

در نهایت همه کسانی که به هر دلیلی رشد موی کندی دارند یا سرعت رشد مو در آن‌ها کم شده است؛ می‌توانند از مزوتراپی برای تقویت رشد موها استفاده کنند.

چه کسانی نمی‌توانند مزوتراپی را انجام دهند؟

نکته مهم اینجا است که مزوتراپی نمی‌تواند راه درمانی موثری برای همه افراد باشد؛ به همین دلیل برخی از افراد متقاضی به دلیل شرایط خاص خود، ناچار هستند از روش‌های جایگزین استفاده کرده یا انجام مزوتراپی مو را به تاخیر بیندازند. این گروه‌ها از قرار زیر هستند:

 • افراد دچار ریزش موی ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای مانند سفلیس یا مصرف داروهای خاص مانند داروهای شیمی‌درمانی،
 • افراد مبتلا به بیماری‌های دیابت، هپاتیت، هموفیلی و ایدز،
 • مردان بالای 40 سال و بانوان بالای 60 سال که دچار طاسی شدید آندروژنی شده‌اند.
 • خانم‌های باردار،
 • افرادی که به صورت ژنتیکی جنس موی خوبی ندارند.

مزوتراپی مو زنان

از مزوتراپی مو در چه مواردی استفاده می‌شود ؟

مزوتراپی مو تنها روشی برای جلوگیری از ریزش مو نیست؛ بلکه همه افراد با موهای سالم هم می‌توانند از این روش استفاده کنند. این افراد می‌توانند با استفاده از مزوتراپی موهای خود را تقویت کرده و مانع از ریزش آن‌ها شوند. همچنین این عمل تاثیر عوامل محیطی و آسیب‌زننده را بر روی موها کم خواهد کرد و به این ترتیب درخشندگی و شادابی آن‌ها را حفظ خواهد کرد.

علاوه بر این اگر از مزوتراپی در مراحل اولیه ریزش موهای خود استفاده کنید؛ این روش می‌تواند فولیکول‌هایی را که در حالت استراحت یا خواب به سر می‌برند بیدار کرده و به این ترتیب موهای جدیدی را جایگزین موهای ریخته شده کند.

همچنین با استفاده از مزوتراپی مو، گردش خون در سر بهبود پیدا کرده و ترشح چربی‌های مفید از غدد موجود در پوست سر افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل ماهیچه‌های نگه‌دارنده مو تقویت شده و به این ترتیب از ریزش موها جلوگیری خواهد شد.

علاوه بر این آقایان ممکن است تمایل به تقویت موهای خود در ناحیه ریش و سبیل هم داشته باشند؛ در نتیجه می‌توانند با استفاده از مزوتراپی مو به این هدف دست پیدا کنند. از این روش برای تقویت موهای ابرو هم می‌توان استفاده کرد.

مزوتراپی مو چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام مزوتراپی مو از یک سری داروهای ترکیبی استفاده می‌شود؛ ترکیب این داروها با توجه به نوع مشکل شما تعیین خواهد شد. به همین دلیل مزوتراپی مو یک روش کاملا انعطاف‌پذیر است. این ترکیب که به نام کوکتل شناخته می‌شود؛ با استفاده از سرنگ‌های بسیار ظریفی به لایه میانی پوست تزریق می‌شود.

امروزه برای رساندن این داروها به لایه میانی پوست از دو وسیله استفاده می‌شود:

 • سرنگ‌های بسیار نازک و کوتاه
 • تفنگ مزوتراپی یا مزوگان

نکته مهم اینجا است که مزوتراپی حتما با سوزن انجام شده و فرایند تزریق را در بر دارد؛ بنابراین ماساژ پوست سر و استفاده از داروهای موضعی، مزوتراپی نامیده نمی‌شود. این سوزن‌ها تا عمق یک میلی‌متر به داخل پوست نفوذ می‌کنند و محلول درمانی را به لایه درم پوست می‌رسانند.

کوکتل مزوتراپی از چه چیزهایی ساخته شده است؟

بسته به اینکه چه مشکلی داشته باشید و بخواهید پس از مزوتراپی مو چه تغییری را در موهای خود ایجاد کنید؛ از ترکیبات مختلفی برای تقویت موهای شما استفاده می‌شود. اصلی‌ترین موادی که برای ساخت کوکتل‌های مزوتراپی مو مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ از قرار زیر هستند:

 • داروهای اتساع دهنده عروق مانند بوفلومدیل، پنتوک سیفلین و ماینوکسیدیل که باعث بهبود گردش خون در پوست سر می‌شوند.
 • ویتامین B5 که باعث تولید انرژی سلولی، افزایش تقسیم سلول‌ها و بهبود بافت پوست می‌شود.
 • ویتامین H که به نام بیوتین شناخته می‌شود و می‌تواند ترشح چربی را تنظیم کرده و مانع از ریزش مو یا پوسته‌پوسته شدن پوست سر شود.
 • ویتامین C که باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود.
 • ویتامین A که باعث کلاژن سازی شده و می‌تواند دارورسانی به بافت‌های پوستی را بهبود ببخشد.
 • مواد معدنی مانند مس، روی، سلنیوم، فسفر و منیزیم که باعث تقویت رشد موها شده و می‌توانند به حفظ سلامت آن‌ها کمک کنند.
 • داروهای مغذی مانند سیلیکون که باعث جلوگیری از ریزش مو با افزایش سن خواهد شد.
 • داروهایی مانند لیدوکائین و پروکائین که بی‌حس‌کننده موضعی و ضد التهاب هستند. این داروها تاثیر زیادی در جلوگیری از ریزش مو دارند و می‌توانند در کاهش درد ناشی از تزریق هم موثر باشند.
 • داروهای هورمونی مانند فیناستراید و سیپروترون استات که در واقع مهارکننده هورمون‌های آندروژنی هستند و برای مقابله با این نوع ریزش مو استفاده می‌شوند.
 • کلسی تونین که می‌تواند باعث بهبود خون‌رسانی به بافت‌ها شده و فولیکول‌ها را تغذیه کند.
 • آمینواسیدها که در واقع نوعی پروتئین هستند و می‌توانند رشد موها را تقویت کرده و مانع از شکستن یا آسیب دیدن آن‌ها شوند.

مزوتراپی موی مردان

مراقبت‌های قبل از مزوتراپی مو

فرایند مزوتراپی مو یک فرایند بسیار تخصصی است؛ زیرا پزشک باید داروهایی را برای شما انتخاب کند که می‌توانند به طور مستقیم راه‌حل مشکل شما باشند. بنابراین پیش از هر کاری باید زمان کافی را صرف پیدا کردن کلینیکی کنید که در انجام مزوتراپی مو تجربه زیادی دارد. به علاوه باید سابقه پزشک را هم بررسی کرده و مطمئن شوید که مراجعه‌کنندگان قبلی از عملکرد پزشک رضایت کافی را داشته‌اند.

پس از انتخاب کلینیک، یک زمان مشاوره برای شما تعیین می‌شود. در این جلسه پزشک وضعیت مشکل شما را بررسی کرده و با توجه به آن، مناسب‌ترین ترکیب را برای ساخت کوکتل مزوتراپی مو انتخاب می‌کند. همچنین اطلاعاتی را درباره سلامت عمومی شما به دست آورده و سوالاتی را مطرح می‌کند تا بتواند انتظارات شما را از نتایج این عمل درک کند. شما هم می‌توانید در طی این جلسه مشاوره، هر سوالی را دارید از پزشک خود بپرسید.

علاوه بر این‌ها شما باید قبل از مراجعه برای مزوتراپی مو اقداماتی را انجام دهید که می‌توانند تا حد زیادی نتیجه کار را بهبود ببخشند؛ این اقدامات از قرار زیر هستند:

 • حداقل از 24 ساعت قبل از مزوتراپی مو، از مواد تقویت‌کننده و داروهای مراقبتی استفاده نکنید. همچنین استفاده از حالت‌دهنده‌ها هم در این مدت ممنوع است.
 • از یک هفته قبل از انجام مزوتراپی مو، مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپیرین و داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن را قطع کنید.
 • در صورتی که داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین مصرف می‌کنید؛ با پزشک خود در میان بگذارید.
 • استفاده از هرگونه محلول ضد ریزش مو یا شیوه‌های مراقبتی دیگر را حداقل یک روز قبل از انجام مزوتراپی مو قطع کنید. همچنین در صورتی که از محلول‌های گیاهی برای تقویت رشد موهای خود استفاده کرده‌اید؛ با پزشک در میان بگذارید.
 • یک روز قبل از مراجعه به کلینیک برای مزوتراپی مو، استحمام کنید تا موهایتان کاملا تمیز باشند.

مراقبت‌های پس از انجام مزوتراپی

 • از گذاشتن کلاه بر روی سر خود خودداری کنید.
 • سعی کنید در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.
 • تا 24 ساعت پس از مزوتراپی باید از رفتن به حمام خودداری کنید.
 • تا یک هفته پس از انجام مزوتراپی، نباید برای استحمام از آب گرم استفاده کنید. همچنین مدت استحمام شما نباید از 15 دقیقه بیشتر باشد.
 • تا یک هفته پس از انجام مزوتراپی مو، باید از رفتن به استخر، سونا و جکوزی خودداری کنید.
 • تا دو روز پس از انجام مزوتراپی مو، از انجام فعالیت‌های شدید بدنی و ورزش‌های سنگین که باعث تعریق می‌شوند؛ خودداری کنید.
 • تا حد امکان مایعات و آب زیادی بنوشید.
 • سعی کنید تا 24 ساعت از مصرف داروهایی مانند آسپیرین، پروفن و ویتامین E خودداری کنید.
 • با توجه به آموزش‌های پزشک و به شیوه درست، محل تزریق را ماساژ دهید.
 • تا 24 ساعت پس از انجام مزوتراپی مو از داروهای تقویت یا ضد ریزش مو مانند ماینوکسیدیل استفاده نکنید.
 • تا 24 ساعت پس از انجام تزریق، از مواد آرایشی و حالت‌دهنده‌ها بر روی موهای خود استفاده نکنید.
 • در صورتی که برآمدگی‌های غیرطبیعی را در محل تزریق مشاهده کردید؛ با کلینیک تماس بگیرید.

پس از مزوتراپی مو چه اتفاقی می افتد؟

همان‌طور که گفتیم که مزوتراپی مو یک روش کاملا غیرتهاجمی برای جلوگیری از ریزش موها است. این روش به دلیل استفاده از داروهای بی‌حسی در کوکتل‌ها، هیچ دردی ندارد. با این حال ممکن است به تشخیص پزشک نیاز به بی‌حس‌کننده‌های موضعی پیدا کنید.

اثری که مزوتراپی بر روی موها می‌گذارد؛ تنها در اثر مواد دارویی که در ساخت کوکتل‌ها استفاده شده‌اند، نیست. بلکه همین تزریق و وارد شدن سوزن به بافت پوست، می‌تواند ریز آسیب‌هایی را در محل پوست رس ایجاد کند. این ریز آسیب‌ها به عنوان یک زنگ هشدار برای سیستم ایمنی بدن عمل می‌کنند؛ در نتیجه پوست تحریک به کلاژن سازی می‌شود و رگ‌های خونی جدیدی شکل می‌گیرد. به این ترتیب می‌توان رشد موها را تقویت کرده و با محکم کردن فولیکول‌ها، از ریزش مو جلوگیری کرد.

مزوتراپی مو چیست ؟

مزایای مزوتراپی مو

 • افزایش گردش خون در ناحیه تزریق،
 • کمک به تامین ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز پوست و فولیکول‌ها،
 • بهبود حالت مو و جلوگیری از تحلیل رفتن فولیکول‌ها،
 • تنظیم ترشح چربی یا سبوم در پوست،
 • بهبود نتایج سایر روش‌های درمانی مانند مراقبت‌های عمومی مو و تزریق استروئید،
 • بهبوددهنده نتایج کاشت مو و کمک به بهبود زخم‌های ناشی از کاشت،
 • عدم نیاز به جراحی و کاملا غیرتهاجمی،
 • نداشتن دوره نقاهت یا ریکاوری،
 • عوارض جانبی بسیار محدود،
 • هزینه مناسب.

معایب و عوارض احتمالی مزوتراپی مو

مزوتراپی مو یک روش کاملا غیرتهاجمی است که تقریبا هیچ درد و خونریزی در طی آن ایجاد نمی‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از افراد برای حل مشکل خود از این روش استفاده می‌کنند. نکته مهم اینجا است که در صورتی که می‌خواهید نتایج خوبی را از مزوتراپی به دست آورده و کمترین عوارض برای شما رخ دهد؛ باید به یک کلینیک معتبر مراجعه کنید.

این کار باعث می‌شود که شدت عوارض مزوتراپی مو تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و این عوارض تا چند روز پس از انجام تزریق از بین بروند. از مهم‌ترین عوارضی که ممکن است پس از انجام مزوتراپی مو برای شما پیش بیایند؛ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سردرد که تا چند ساعت پس از تزریق از بین می‌رود.
 • حساسیت به ماده تزریقی.
 • تورم و کبودی که حدود 3 یا 4 ساعت پس از تزریق از بین می‌رود.
 • قرمز شدن و خارش محل تزریق.
 • حالت تهوع در حین تزریق که بیشتر یک واکنش عصبی است.
 • ایجاد لکه‌های تیره بر روی پوست.
آیا مزوتراپی مو با عوارض همراه است؟

معمولا عوارضی برای مزوتراپی مو وجود ندارد؛ مگر این که این فرایند به صورت اشتباه توسط افراد بدون تخصص صورت بگیرد. در چنین شرایطی می توان گفت ممکن است افراد عوارضی چون عفونت، ورم ، کبودشدگی و .... تجربه نمایند.

مراقبت های بعد از مزوتراپی مو کدام اند؟

بعد از مزوتراپی مو افراد باید حداقل به مدت 24 ساعت حمام نکنند. همچنین باید گفت که پس از این مدت نیز باید مدت زمان حمام کردن کوتاه مدت و به اندازه ی 15 دقیقه باشد. تا مدت ها بعد از مزوتراپی نیز باید استخر و سونا جلوگیری نمود تا عوارض کمتری برای فرد بعد از مروتراپی مو وجود داشته باشد.

22 دیدگاه

 • سلام من 27 سالمه یه قسمت از موهایم قارچ گرفته البته خیلی وقت پیش دکترا گفتن پیازچه موت از بین رفته به نظر شما مزوتراپی برای درمان قارچ یا از بین رفتن پیازچه ی مو جواب میده؟

  • سلام و وقت به خیر. در صورتی که ریشه ی مو به طور کامل به دلیل قارچ از بین رفته باشد، مزوتراپی درمان مناسبی می باشد.

 • سلام مزیت مزوتراپی نسبت به کاشت مو چیه؟ با توجه به این که هزینه ی مزوتراپی بسیار بالا است.

  • هر یک از این روش های مزیت های خاص خود را دارند. باید بررسی نمود که با توجه به شرایط شما کدام یک از این روش ها برای شما مناسب می باشد؟.

 • سلام وقتتون به خیر. می خواستم بدونم که آیا مزوتراپی برای جلوگیری از ریزش موی ارثی موثر است؟

  • در این باره باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید و مطابق با نظر ایشان درمان را ادامه بدهید.

  • سلام بری خشکی سر درمان های دیگری هم وجود دارد. ولی در صورتی که مشکل جل نشد می توان از این روش استفاده نمود.

 • سلام خسته نباشین من الان ۲۳ سالمه استرس شدید دارم . از ی طرفم ریزش مو قسمت پیشونی دارم که ارثی هست الان از روش مزوتراپی استفاده کنم یا کاشت ؟

  • سلام وقت به خیر. ابتدا باید استرس خود را از طریق مراجعه به روانشناس کنترل کنید. و بعد باید اقدام به اموری چون کاشت مو و مزوتراپی نمایید.

 • سلام من مطلع نبودم که بعداز مزوتراپی نباید حمام کرد. و حمام کردم. الان آسیبی وارد میشه؟

 • من ۴ ماهه کاشت مو به روش sut رو انجام دادم و تا الان از نتیجه راضی هستم . سوالی که دارم اینه که آیا مزوتراپی به پر پشت تر شدن موهام بعد از کاشت مو کمک می کنه؟

 • سلام وقتتون بخیر ببخشید چرا بعد از مزوتراپی نباید ویتامین ای مصرف کرد متاسفانه من بعد از ۱۴ ساعت طبق عادت ویتامین ای خوردم. الان مشکلی به وجود میاد؟

  • سلام وقتتون به خیر. برای اطلاع از تعداد جلسات بهتر هست که به صورت حضوری به مرکز تخصصی دکتر مهرشاد رابط مراجعه نمایید تا با بررسی شرایط شما پزشک متخصص در این رابطه اظهار نظر نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.