ویروس HPV یا زگیل تناسلی یکی از مشکلات شایع ناحیه تناسلی در خانم‌ها و آقایان است که می‌تواند از طریق شریک جنسی به فرد منتقل شود. در واقع عامل اصلی انتقال این بیماری تماس پوست به پوست است و حتی اگر در زمان رابطه جنسی دخول هم انجام نشود امکان انتقال آن وجود دارد.

در مردان زگیل تناسلی خود را به صورت زائده‌های گل کلمی یا قارچ مانندی بر روی بدنه آلت تناسلی یا بیضه‌ها خود را نشان می‌دهد. البته در بیشتر موارد نمودهای ظاهری آن خیلی دیر ظاهر می‌شوند و شخص بدون آن که بداند به این بیماری مبتلا است آن را به شریک جنسی خود نیز منتقل می‌کند. با ما همراه باشید تا علائم، راهکارهای درمانی زگیل تناسلی و سایر اطلاعات لازم در خصوص ویروس HPV را در اختیار شما بگذاریم.

چه مردانی بیشتر در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارند؟

ویروس HPV و زگیل تناسلی از طریق رابطه واژینال یا مقعدی، سکس دهانی یا حتی لمس ناحیه مبتلا به افراد منتقل می‌شود و به همین دلیل همه مردان در معرض ابتلا به آن قرار دارند.

از نظر پزشکان احتمال ابتلای افرادی که رابطه‌های جنسی مراقبت نشده یا شرکای متعدد دارند بیشتر از سایرین است. این موضوع به این دلیل است که این دسته مردان با افراد بیشتری رابطه داشته‌اند؛ اما به این معنا نیست که مردانی که در طول زندگی خود یک شریک جنسی دارند از زگیل تناسلی مصون خواهند بود.

زگیل تناسلی مردانه در کدام قسمت‌ها به وجود می‌آید؟

ویروس HPV در مردان بیشتر بر روی بدنه آل تناسلی و پوست کیسه بیضه‌ها خود را نشان می‌دهد؛ اما در مواردی که این ویروس گسترش پیدا کند می‌توان آن را بر روی کشاله ران، ران‌ها و درون یا اطراف مقعد نیز مشاهده کرد. علاوه بر این علائم این بیماری ممکن است درون مجرای ادراری یا دهانه آن نیز دیده شود. توجه داشته باشید که در صورت داشتن رابطه دهانی ویروس HPV ممکن است به دهان و دستگاه گوارش افراد نیز منتقل شود و برخی بیماری‌ها مانند سرطان لوزه یا دهان را به وجود بیاورد.

باید بدانید که خانم‌ها نیز به اندازه آقایان در معرض ابتلا به این بیماری هستند و به همین دلیل لازم است که درباره آن اطلاعات کافی کسب کنند. شما می‌توانید از طریق مطالعه مقاله زگیل تناسلی در زنان که در همین سایت منتشر شده است دانش کافی در این خصوص به دست آورید.

زگیل تناسلی در مردان

علائم ابتلا به زگیل تناسلی چیست؟

HPV یکی از ویروس‌های مقاربتی است که در اثر ارتباط جنسی و تماسی با فرد مبتلا به دیگران انتقال پیدا می‌کند؛ این ویروس تا مدت‌ها علائمی ندارد و به همین دلیل تشخیص آن بسیار مشکل است. به دلیل احتمال بالای انتقال ویروس حتی زمانی که هنوز علائم ظاهری آن خود را نشان نداده‌اند توصیه می‌شود که همواره در رابطه خود از کاندوم استفاده کنید. برخی از علائم زگیل تناسلی در مردان شامل موارد زیر می‌شود.

 • احساس سوزش و خارش در ناحیه تناسلی،
 • بالا رفتن حساسیت پوست،
 • وجود ترشحات یا رطوبت غیرعادی،
 • ایجاد زائده‌های گوشتی سفت و برجسته در نواحی تناسلی (زائده‌ها ممکن است به شکل تکی، برجسته، دسته دسته، گل کلمی یا صاف باشند).
 • وجود جوش‌های ریز متعدد و کنار هم بر روی پوست بیضه‌ها، بدنه آلت یا ناحیه مقعد،
 • وجود زگیل‌های پوستی در اطراف یا داخل دهان و گلو،
 • احساس درد و سوزش در زمان دفع ادرار و مدفوع،
 • ترشحات غیرعادی یا خونریزی از ناحیه مقعد،
 • تورم غدد لنفاوی در کشاله ران،
 • تغییرات در شکل مدفوع،
 • تغییر در مزاج افراد.
درمان هیدرادنیت چرکی
بیشتر بخوانید

روش‌های پیشگیری از زگیل تناسلی در مردان

از آنجایی که زگیل تناسلی بیماری است که فرد را تا آخر عمر درگیر می‌کند لازم است که همه افراد برای جلوگیری از ابتلا به آن اقدامات لازم را انجام دهند. در ادامه این بخش راه‌های موثر برای پیشگیری از ویروس HPV را آورده‌ایم.

 • از رفتارهای پرخطر جنسی مانند ارتباط با شرکای جنسی متعدد یا روابط مقعدی فراوان خودداری کنید.
 • استفاده از کاندوم نمی‌تواند مصونیت 100 درصدی در برابر ویروس ایجاد کند و تنها از بدنه آلت تناسلی محافظت می‌کند.
 • افرادی که هنوز به بیماری مبتلا نشده‌اند می‌توانند واکسن گارداسیل را تزریق کنند؛ بعد از ابتلا به بیماری واکسن بی‌فایده است.
 • بلافاصله بعد از مشاهده زائده‌های گوشتی و برجستگی‌ها بر روی پوست به پزشک متخصص مردان یا اورولوژی مراجعه کنید.
 • در صورت مشاهده زائده‌های هرگز آن‌ها را دست نزنید یا نکنید.
 • در صورت ابتلا به زگیل تناسلی از تیغ برای اصلاح موهای ناحیه استفاده نکنید.

نگرانی در مورد زگیل تناسلی

آیا درمانی برای زگیل تناسلی در مردان وجود دارد؟

متاسفانه هیچ راهکار قطعی برای درمان همیشگی زگیل تناسلی وجود ندارد و مبتلایان به آن تا آخر عمر با این مشکل درگیر خواهند بود. در واقع راهکارهایی که در این بخش برای درمان زگیل تناسلی مردان مطرح می‌کنیم می‌توانند به کنترل بیماری و جلوگیری از گسترش آن و البته کاهش عوارض و خطرات کمک کنند.

البته راهکارهایی هم وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها در خانه به درمان زگیل بپردازید. برای اطلاع از این روش‌ها می‌توانید مقاله درمان خانگی زگیل تناسلی در همین سایت را مطالعه کنید.

سوزاندن زگیل‌ها

یکی از راهکارهای درمانی زگیل تناسلی در مردان سوزاندن زگیل‌ها با استفاده از پرتوهای نوری خاص است؛ این شیوه درمانی در مواردی به کار می‌رود که ویروس به وجود آورنده زگیل بدخیم نیست و تنها نمودهای ظاهری آن بیمار را آزار می‌دهد. با توجه به اینکه در این روش جای سوزانده شدن زگیل‌ها باقی می‌ماند و فرم و شکل پوست ناحیه تناسلی را تغییر می‌دهد، اغلب بیماران از آن استقبال نمی‌کنند.

لیزر درمانی

در این روش از لیزرهای مخصوص از بین بردن زائده‌های پوستی برای درمان زگیل استفاده می‌شود؛ شدت نور پرتو لیزر و حرارت آن باعث می‌شود که زگیل‌ها تبخیر یا سوزانده شوند و دیگر گسترش پیدا نکنند. با توجه به حساسیت اعصاب ناحیه تناسلی در مردان و افزایش زگیل‌ها در صورت خطا در انتخاب نوع لیزر و شدت آن معمولاً پزشکان این روش را به عنوان آخرین راهکار به بیماران توصیه می‌کنند.

درمان واریس
بیشتر بخوانید

کرایوتراپی

یکی از بهترین و موثرترین روش‌های درمان زگیل تناسلی در مردان کرایوتراپی یا فریز کردن زگیل‌ها است. با استفاده از این روش در طول یک جلسه 5 تا 10 دقیقه‌ای همه زگیل‌ها درمان می‌شوند و احتمال گسترش ویروس نیز به حداقل خواهد رسید. اگر از کرایوتراپی برای از بین برن زائده‌های گوشتی کمک بگیرید دیگر نیازی به تکرار درمان هم وجود نخواهد داشت و ظاهر پوست ناحیه تناسلی نیز دست نخورده باقی می‌ماند.

این روش در مقایسه با راهکارهای درمانی قدیمی‌تر درد بسیار کمتری دارد و به صورت سرپایی انجام می‌شود؛ به همین دلیل بیشتر متخصصان در کلینیک پوست و موی دکتر رابط کرایو را برای درمان زگیل تناسلی مردان توصیه می‌کنند. در این روش زگیل‌ها با استفاده از نیتروژن مایع که دمای بسیار کمی دارد فریز می‌شوند و بعد از حدود یک هفته کاملا سیاه شده و می‌ریزند.

بریدن و تیغ زدن زگیل‌ها

توجه داشته باشید که زخمی کردن زگیل‌های تناسلی توسط خودتان یا بریدن آن‌ها می‌توانند سبب پخش ویروس و ایجاد مشکلات جدی شود؛ بنابراین زمانی که از بریدن یا تیغ زدن زگیل‌ها صحبت می‌کنیم منظور ما انجام این کار توسط جراح متخصص است. نکته دیگر اینکه این شیوه درمانی برای همه افراد توصیه نمی‌شود و تنها در مواردی که ویروس بدخیم نیست و تنها شکل ظاهری زگیل بسیار بزرگ است توصیه خواهد شد.

جراحی زگیل تناسلی

پرسش از شما پاسخ از دکتر رابط


زگیل تناسلی در مردان چه خطراتی دارد؟

اگر به موقع برای درمان و کنترل ویروس HPV اقدام شود خطر خاصی مردان و شریک جنسی آن‌ها را تهدید نمی‌کند و احتمال ابتلا به آن نیز به شدت کاهش می‌یابد. با توجه به همین موضوع به ندرت می‌توان این ویروس را علت اصلی ابتلا به سرطان دانست. در بعضی موارد خطرناک مشاهده شده است که زگیل تناسلی در مردان منجر به بروز بیماری‌هایی همچون سرطان زبان، دهان، حنجره، لوزه، مجاری ادراری یا مقعد می‌شود.

با مراقبت درست و رعایت توصیه‌های پزشک می‌توان از همه این مشکلات جلوگیری کرد. نکته مهم این است که ویروس HPV به وجود آورنده زگیل تناسلی با نوعی از آن که باعث بروز سرطان می‌شود متفاوت است و به همین دلیل احتمال ابتلا به مشکلات گفته شده بسیار کم خواهد بود. دو نوع HPV16 و HPV18 از انواع بدخیم این ویروس هستند که می‌توانند منجر به ایجاد سرطان شوند.

اگزما پوستی چیست ؟ ( درمان اگزما)
بیشتر بخوانید

آیا احتمال ابتلا به زگیل تناسلی در مردانی که رابطه جنسی نداشته‌اند وجود دارد؟

بله. عامل به وجود آورنده زگیل‌های تناسلی ویروس HPV است که ممکن است از راه‌های دیگری به جز تماس جنسی به فرد منتقل شود. در چنین مواقعی اگر بدن نتواند با ویروس مبارزه کند و آن را از بین ببرد زائده‌های گوشتی در نواحی تناسلی خود را نشان می‌دهند.

در صورت ابتلا به زگیل تناسلی بهتر است از کدام روش برای موزدایی ناحیه استفاده شود؟

کرم‌های موبر بهترین گزینه برای از بین بردن موهای ناحیه تناسلی بعد از پیدا شدن نشانه‌های ظاهری زگیل تناسلی هستند. چرا که استفاده از تیغ می‌تواند باعث زخمی شدن یا کندن زگیل‌ها شود و سایر روش‌ها مانند اپیلاسیون نیز به دلیل کشیدن شدن پوست به آن‌ها آسیب میزند. البته شما می‌توانید از لیزر نیز برای رفع موهای زائد ناحیه استفاده کنید؛ اما بهتر است قبل از این کار از بی‌خطر بودن این روش اطمینان حاصل کنید.

کدام پزشکان متخصص می‌توانند به شما برای درمان زگیل تناسلی کمک کنند؟

آقایانی که به این ویروس مبتلا شده‌اند باید به پزشک متخصص مردان مراجعه کنند؛ در صورتی که زائده‌ها مجاری ادراری را نیز درگیر کرده باشند یک متخصص اورولوژی (کلیه و مجاری ادراری) باید آن‌ها را معاینه کند. برای رفع نمودهای ظاهری و آسیب‌های پوستی نیز نیاز به معاینه پزشک متخصص پوست وجود دارد.

چگونه تشخیص دهیم که به زگیل تناسلی مبتلا شده‌ایم؟

همان‌طور که گفتیم علائم ظاهری این بیماری خیلی دیر خود را نشان می‌دهند، به همین دلیل لازم است که به صورت دوره‌ای توسط متخصصان مردان معاینه شوید تا بیماری در همان مراحل اولیه شناسایی شود. نکته دیگر اینکه صرف مشاهده نشانه‌های ظاهری نمی‌تواند زگیل تناسلی باشد؛ چرا که بیماری‌های بسیاری هستند که نمودهای ظاهری مشابه HPV دارند.

برای تشخیص این بیماری پزشک ابتدا ناحیه تناسلی و آلت مردان را به دقت معاینه می‌کند و هر محل مشکوکی که در آن برآمدگی یا جوش‌های ریز مشاهده شود را بررسی خواهد کرد. اگر زگیل‌های ایجاد شده قابل رویت نباشند پزشک از محلول خاصی استفاده می‌کند تا زائده‌ها خود را نشان دهند. البته این روش چندان دقیق نیست؛ اما کمک زیادی در تشخیص به موقع بیماری خواهد کرد. در حال حاضر هیچ روش قطعی و مشخصی برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان وجود ندارد و پزشکان صرفا از طریق روش‌های تجربی یا نمونه برداری از زائده‌ها اقدام به تشخیص این بیماری می‌کند.

آیا واکسن گارداسیل برای درمان زگیل تناسلی آقایان نیز موثر است؟

در حال حاضر واکسن تنها برای خانم‌ها دارای تاییدیه‌های جهانی است و هنوز تاثیر قطعی آن بر روی جلوگیری از بیماری در آقایان مشخص نیست. به همین دلیل آقایان می‌توانند در صورت تمایل واکسن را تزریق کنند؛ اما این موضوع مصونیت کامل برای آن‌ها به وجود نخواهد آورد.

واکسن گارداسیل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.