مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از بوتاکس ، در حال حاضر بوتاکس تنها کاربرد زیبایی ندارد، بلکه بسیاری از افراد برای درمان مواردی همچون تعریق بیش از حد بدن، سردرد و دیگر بیماری‌های مختلف به سراغ آن می‌روند؛ اما نکاتی هستند که اگر قبل و بعد از انجام بوتاکس آن‌ها را رعایت کنید، نه‌تنها عوارض احتمالی را کاهش می‌دهید، بلکه بهترین نتیجه را از تزریق بوتاکس به دست خواهید آورد. با این حساب پیشنهاد می‌دهیم در ادامه همراه دکتر مهرشاد رابط باشید.

با اینکه بوتاکس ماده‌ای ایمن و غیرتهاجمی است، اما برای دستیابی به بهترین نتایج لازم است که در روزهای پیش از تزریق نکات کلیدی را مدنظر قرار دهید. همچنین پس از تزریق بوتاکس اگر مایل هستید که دچار کبودی، تورم و خونریزی نشوید، باید به دستورات پزشک خود توجه کنید. به همین دلیل پیشنهاد می‌دهیم چند لحظه‌ای را در کنار ما باشید و این نکات کلیدی را فرا بگیرید.

بوتاکس چیست ؟

پزشکان و متخصصانی که در حوزه ارائه خدمات پوستی فعالیت می‌کنند، در طول دوره آموزشی خود تمامی نکات مراقبت‌های قبل و بعد از بوتاکس را فرا می‌گیرند که در اختیار شما قرار دهند؛ تمامی این موارد باعث می‌شود که خطرات و عوارض تزریق بوتاکس به حداقل برسد.

همان‌طور که می‌دانید، بوتاکس نوعی سم بوتولینوم است که از فعالیت‌های عصبی ماهیچه‌ها جلوگیری می‌کند. به همین دلیل با توجه ‌به مکانیسمی که دارد برای درمان برخی از بیماری‌ها مانند میگرن مزمن، هایپرهیدروز یا تعریق زیاد، مثانه بیش فعال و همچنین خدمات زیبایی مانند رفع چین ‌و چروک‌های بین ابرو، خطوط اطراف چشم و غیره استفاده می‌شود.

بوتاکس برای اولین‌ بار در سال 1977 برای درمان ماهیچه‌های چشم وارد بازار شد و پس از آن پزشکان در سال 1996 برای اهداف زیبایی نیز از آن استفاده کردند. امروزه بیشتر افراد بالای 30 سال از علاقه‌مندان به تزریق بوتاکس هستند. در ادامه به طور جداگانه نکات مراقبتی را شرح می‌دهیم که با خیال آسوده تزریق بوتاکس را انجام دهید.

پیش از تزریق بوتاکس چه کنیم؟

اگر به دنبال این هستید که بهترین نتیجه را از تزریق بوتاکس به دست آورید، باید نکات زیر را مدنظر قرار دهید. ناگفته نماند انتخاب پزشک متخصص در کاهش عوارض تزریق بوتاکس نقش مهمی دارد.

 • تمامی برنامه‌های ماه جاری را در نظر بگیرید

یکی از مهم‌ترین نکات مراقبت‌های قبل و بعد از بوتاکس زمان‌بندی است. توصیه می‌کنیم برنامه درمانی خود از تزریق بوتاکس و سایر پرکننده‌های پوستی را حداقل دو هفته پیش از یک رویداد بزرگ قرار دهید. به ‌عنوان‌ مثال برخی از افراد به دنبال این هستند که پیش از عروسی یا مهمانی بزرگی که در پیش دارند، به رفع چین ‌و چروک‌های صورت خود بپردازند. به همین دلیل یک یا دو روز قبل از مهمانی اقدام به تزریق بوتاکس می‌کنند! اما این کار چندان توصیه نمی‌شود؛ زیرا اولا بوتاکس ممکنم است تا دو هفته طول کشیده تا نتاج خود را نمایان کند، دوم اینکه پس از تزریق بوتاکس ممکن است صورت شما کبود شود یا ورم کند.

آیا می توان میزان ماندگاری بوتاکس را افزایش داد ؟
بیشتر بخوانید

شاید تزریق بوتاکس بین 10 الی 15 دقیقه طول بکشد، اما دوره بهبودی آن یک الی دو هفته زمان می‌برد. با این حساب بهتر است پیش از تزریق تمامی برنامه‌های ماه جاری خود را در نظر بگیرید.

 • سؤالات خود را از پزشک بپرسید

بسیاری از مراجعه‌کنندگان تزریق بوتاکس با ابهامات زیادی روبه‌رو هستند. درواقع این افراد بدون آنکه از فرآیند بوتاکس، طول دوره درمان و مدت‌زمان تزریق و جلسات موردنیاز اطلاع کافی داشته باشند، اقدام به تزریق بوتاکس می‌کنند!

همچنین اگر در ناحیه مدنظر برای بوتاکس آکنه‌ای دارید یا اینکه مستعد تبخال هستید، پیش از تزریق به پزشک اطلاع دهید. در این صورت ممکن است پزشک برای شما داروهایی را تجویز کند.

پیشنهاد می‌دهیم با توجه ‌به شرایط خود در رابطه ‌با هزینه‌ها، تعداد واحد موردنیاز و نواحی که نیاز به تزریق بوتاکس دارند، از پزشکتان سؤال بپرسید. همچنین تمامی سوابق بیماری خود را در اختیار پزشک قرار دهید که عارضه‌ای پس از تزریق برای شما رخ ندهد.

 • از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون دوری کنید

یکی از نکات مراقبت‌های قبل و بعد از بوتاکس عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون است. این داروها باعث خونریزی در حین تزریق می‌شوند. به همین دلیل بهتر است یک هفته پیش از تزریق بوتاکس از مصرف داروهایی همچون آسپرین، ایبوپروفن، ویتامین E و روغن ماهی یا امگا 3 خودداری کنید. همچنین بهتر است بدانید که مصرف این داروها منجر به کبودی پس از تزریق نیز می‌شوند. بهتر است 2 روز قبل و پس از تزریق بوتاکس مصرف Retin-A را متوقف کنید. علاوه بر موارد ذکر شده اگر پزشکتان شما را از خوردن دارویی منع کرد، به دستورات او توجه کنید.

 • صبحانه کامل بخورید

تزریق بوتاکس مانند آزمایش خون نیست که نیاز به ناشتایی داشته باشد! برخی از افراد تصور می‌کنند اگر غذایی میل نکنند و سبک باشند، فرآیند تزریق بهتر پیش می‌رود، اما این‌گونه نیست. توصیه می‌کنیم در روز تزریق، صبحانه کاملی را میل کنید و به قدر کافی آب بنوشید؛ زیرا تمامی این موارد احتمال سرگیجه و افت قند خون را در طول درمان کاهش می‌دهد.

پس از تزریق بوتاکس چه نکاتی را رعایت کنیم؟

اثرات تزریق بوتاکس موقتی است؛ درواقع پس از تزریق شاید تنها 3 ماه اثرات آن در بدن شما باقی بماند و مجددا نیاز به تزریق بوتاکس داشته باشید. در برخی موارد نیز به دلیل تزریق‌های مکرر، زمان کمتری طول می‌کشد که اثرات بوتاکس از بین برود؛ زیرا بدن شما به این سم عادت کرده است.

همان‌طور که می‌دانید تزریق بوتاکس فرآیندی غیرتهاجمی است و مانند جراحی‌های زیبایی نیاز به مراقبت‌های طولانی ‌مدت ندارد، اما به‌ هر حال برای آنکه نتیجه مطلوبی را به دست آورید، بهتر است نکات مراقبت‌های قبل و بعد از بوتاکس را مدنظر قرار دهید.

 • یک روز به پوست خود فرصت دهید

پیش از آنکه اقدام به کارهای روزانه یا روتین پوستی خود کنید، بهتر است 24 ساعت صبر کنید. درواقع یک روز به پوست و بدن خود فرصت دهید که به روال عادی بازگردد؛ با این کار پوستتان می‌تواند خود را با شرایط جدید وفق دهد.

 • از درازکشیدن بپرهیزید

اگر دقت کرده باشید تمامی مراقبت‌های قبل و بعد از بوتاکس بسیار ساده هستند و نیاز به انجام فرآیند پیچیده‌ای ندارد. یکی از نکات مراقبتی پس از تزریق بوتاکس، نشستن است! توصیه می‌کنیم پس از تزریق بنشینید و دراز نکشید. با این کار باعث می‌شوید که به ناحیه تحت درمان فشاری وارد نشود. همچنین از مالش ناخواسته محل تزریق با هرگونه سطحی جلوگیری می‌کنید.

آیا تزریق بوتاکس عوارض جبران ناپذیری دارد ؟
بیشتر بخوانید

ناگفته نماند درازکشیدن باعث می‌شوند که ماده بوتاکس در صورت یا پوست شما پخش شود؛ بنابراین بهتر است در ساعات اولیه تزریق از درازکشیدن خودداری کنید. بیشتر افراد پس از تزریق احساس خواب آلودگی دارند، اما باید از درازکشیدن در 4 ساعت اولیه خودداری کنید.

برای پرهیز از خوابیدن خودتان را مشغول کاری کنید و مطمئن شوید که چرت نمی‌زنید. همچنین بهتر است در چند روز اولیه تزریق بوتاکس به پشت بخوابید که صورتتان با بالش برخوردی نداشته باشد.

 • در صورت لزوم با پزشک خود تماس بگیرید

اغلب افرادی که اولین جلسه بوتاکس خود را تجربه می‌کنند، ممکن است کمی دل‌شوره داشته باشند. در این شرایط پزشک بهترین مشورت را به آن‌ها می‌دهند. اگر در این دسته از افراد قرار می‌گیرید، هر زمان که نیاز دارید، با پزشک خود تماس برقرار کرده و به مطب او برای معاینه مراجعه کنید.

 • از مصرف داروهای مسکن دوری کنید

همان‌طور که بیان کردیم یکی از نکات مراقبت‌های قبل و بعد از بوتاکس عدم مصرف داروهای رقیق‌کننده خون است. مسکن‌ها و داروهای ضد درد نیز به ‌نوعی خون را رقیق می‌کنند. از این‌ رو مصرف آن‌ها باعث کبودی محل تزریق می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم اگر در محل تزریق کمی درد داشتید، از دارویی استفاده کنید که چندان قوی نباشد. همچنین از مصرف داروهایی که دارای آسپرین و ایبوپروفن هستند، بپرهیزید. با این حساب بهتر است هر دارویی که پزشکتان تجویز کرده را مصرف کنید.

 • فعالیت‌های شدید بدنی نداشته باشید

باید بدانید که برای اثرگذاری بوتاکس و مستقر شدن ترکیبات آن در بدن باید حداقل 24 ساعت از انجام فعالیت‌های شدید بدنی مانند ورزش دوری کنید. اگر شغل شما مربی باشگاه یا مربی شناست، بهتر است یک الی دو روز مرخصی بگیرید و در خانه استراحت کنید.

 • محل تزریق را لمس نکنید

اگر به دنبال این هستید که بهترین نتیجه را از تزریق بوتاکس بگیرید، باید مراقبت‌های قبل و بعد از بوتاکس را به طور کامل رعایت کنید. اگر اولین تجربه بوتاکس شماست، شاید برای شما جالب باشد که محل تزریق را لمس کنید یا ماساژ دهید.

از بین بردن خط اخم با تزریق بوتاکس آیا موثر است؟
بیشتر بخوانید

پوست شما پس از تزریق بوتاکس به زمان نیاز دارد که به حالت طبیعی خود بازگردد؛ به همین دلیل اگر ناحیه تزریق را لمس کنید، طول درمان خود را به تعویق انداخته‌اید. اغلب پزشکان توصیه می‌کنند حداقل 6 ساعت پس از تزریق محل موردنظر را به‌آرامی با آب و صابون بشویید.

 • نوشیدن مواد الکلی ممنوع!

یکی از مهم‌ترین دستورالعمل‌های پس از تزریق بوتاکس عدم نوشیدن الکل است. حداقل یک روز پس از تزریق بوتاکس از نوشیدن مواد الکلی بپرهیزید. در واقع این کار به نفع شماست؛ زیرا از عوارض احتمالی بوتاکس همچون کبودی دور می‌شوید.

 • از قرارگرفتن در معرض حرارت خودداری کنید

یکی دیگر از نکات مراقبت‌های قبل و بعد از بوتاکس که باید حداقل 72 ساعت پس از تزریق آن را رعایت کنید، عدم حضور در مقابل آفتاب است. در سه روز اولیه بعد از تزریق از قرارگیری در معرض گرما، برنزه کردن و لامپ‌های حرارتی دوری کنید. همچنین بهتر است تا زمانی که تورم و قرمزی محل تزریق به طور کامل از بین نرفته است، در معرض گرمای بیش از حد قرار نگیرید.

پرسش و پاسخ با دکتر رابط

در این بخش بخشی از پرتکرارترین سؤالات را برای شما شرح می‌دهیم که با خیال راحت از پوست خود پس از بوتاکس مراقبت کنید.


 • آیا امکان اصلاح صورت پس از بوتاکس وجود دارد؟

مراقبت‌های قبل و بعد از بوتاکس شامل عدم انجام تمامی تکنیک‌های زیبایی مانند اصلاح صورت، لیزر و میکرو ابریژن می‌شود. درواقع بهتر است حداقل به مدت 10 روز پس از بوتاکس از اصلاح صورت خودداری کنید. همچنین پیش از تزریق نیز روی صورت خود هیچ‌گونه فعالیت حساسیت‌زایی انجام ندهید.

 • برای کاهش درد تزریق بوتاکس چه کنیم؟

اگر پس از تزریق احساس ناراحتی در محل موردنظر داشتید، از کمپرس آب یخ استفاده کنید. این کار علاوه بر کاهش درد باعث کاهش تورم و کبودی پوست نیز می‌شود. به این منظور کمپرس سرد را در هر ساعت به مدت 15 دقیقه روی محل قرار دهید.

 • آیا تورم صورت پس از بوتاکس طبیعی است؟

تورم و کبودی پس از بوتاکس امری طبیعی است. اغلب این علائم ظرف یک هفته با رعایت تمامی نکات مراقبتی از بین می‌روند. همچنین استفاده از کمپرس آب سرد در کاهش تورم نقش دارد. به این منظور زیر محل موردنظر بالش بگذارید و سپس از کمپرس استفاده کنید. اگر نتیجه موردنظر حاصل نشد، با شماره‌های موجود در سایت دکتر مهرشاد رابط تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.