لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد و اطلاعات کلی درباره آن

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

لیزر موهای زائد یکی از محبوبترین روش های رفع موهای زائد بدن محسوب میشود.با اینکه شاید تمام موهای زائد با این روش از بین نرود و برخی نیز مجددا قدرت رشد کردن داشته باشد و با وجود بایدها و نبایدهای زیاد در مورد آن توسط متخصصان پوست، ولی از پرطرفدار بودن آن چیزی کم نمیکند. در ادامه با این روش بیشتر آشنا شوید.

لیزر موهای زائد به ۳ روش انجام میشود:مواردی همچون دارو، الکترولیز و لیزرباعث نازک و کم شدن لیزر موها میشود اما منجر از بین رفتن آنها نمی شود. برای صورت معمولا تا ۶ جلسه به فاصله زمانی یکماه و برای بدن به فاصله ۳ ماه یک بار لیزر تکرار می شود .

با انجام ۴ تا ۷ جلسه معمولا موها بسیار کمتر خواهد شد.البته این در شرایطی است که ابتدا فرد برای انجام لیز موهای زائد آزمایش دهد تا مشکل هورمونی نداشته باشد در غیر این صورت احتمال بازگشت موهای زائد زیاد خواهد بود و تاثیر چندانی نخواهد داشت.

معمولا پس از ۴ تا ۶ جلسه لیزر هر ۶ ماه یکبار (بین ۳ تا ۴ بار ) این روش انجام میشود .به این صورت  به طور میانگین تعداد موها ۶۰ تا ۸۰  درصد کم می شود.

سیستم لیزر موهای زائد

برای لیزر موهای زائد دو سیستم وجود دارد .سیستم های لیزری و سیستم های غیر لیزری.دستگاه های غیر لیزری، سیستم های نوری هستند که نام آنها  IPL است. با اینکه این دستگاه ها مناسب هستند ولی قدرتشان به اندازه لیزر نیست و عوارض و احتمالاتی مانند سوختگی پوست و همچنین رشد مجدد مو با آن بیشتر است.

سیستم های لیزری نیز دارای انواع مختلفی هستند مانند الکساندرایت و دایود با مکانیسم ها و طول موج های مختلف که هر کدام برای نوع به خصوصی از پوست مانند برنزه، سفید، سبزه، تیره روشن و …. کاربرد دارند.به عبارت دیگر لیزری که برای پوست سبزه استفاده می شود شاید برای  پوست تیره مناسب نباشد و بالعکس.

انتخاب نوع لیزر توسط پزشک است که پزشک متخصص( دکتر مهرشاد رابط) با این لیزرها باید آشنایی داشته باشد.

از میان تمامی دستگا های لیزر، لیزر الکساندرایت کندلا به دلیل بهره مند بودن از پیشرفته ترین سیستم های به روز جزو اولین دستگاه های لیزر الکساندرایت دنیا به شمار میرود که اثرات درمانی بسیار عالی دارد و کاملا بدون درد و عوارض است.

  این دستگاه ساخت کشور امریکا بوده و مورد تاییدیه وزارت بهداشت ایران و سازمان غذا و داروی آمریکا است و دارای ایمنی و کارایی بسیار بالایی است که ابتدا در امریکا تست نهایی شده و بعد از کنترل کیفیت وارد ایران میشود.

عملکرد لیزر الکساندرایت کندلا

 موهای بدن در یکی از ۳ حالت کلی قرار دارند :

 • مرحله رشد یا آناژن
 • مرحله تخریب یا کاتاژن
 • مرحله خواب یا تلوژن

در مرحله نخست موها در حال رشد کردن هستند و فولیکول مو قطور است که این زمان بهترین زمان برای  موثر بودن لیزر روی موهای بدن است.

در مرحله دوم موها تخریب شده و از محل فولیکول جدا میشود سپس آرام آرام از منافذ مربوط در سطح پوست خارج شده که این مرحله ریزش مو بدن میباشد که در افراد به طور طبیعی چندین تار مو ریزش خواهد داشت.

در مرحله آخر در حالت استراحت امکان رشد و بلند شدن موها وجود ندارند و به عبارتی فولیکول مو زنده و غیر فعال است.

تقسیم بندی رنگ پوست برای لیز موهای زائد

 به طور کلی ۶ گروه رنگ پوست وجود دارد:

 

 • تیپ پوستی ۱ : افرادی با پوست بسیار سفید و دارای کک که نسبت به آفتاب حساسایت زیادی دارند.
 • افراد تیپ پوستی ۲ :پوست سفید که آنها نیز به نور آفتاب حساس هستند.
 • افراد تیپ پوستی ۳ :پوست معمولی که نسبت به نور آفتاب معمولی هستند و اگر از ضد آفتاب استفاده کنند مشکلی ندارند.
 • افراد تیپ پوستی ۴ : افرادی با پوست کمی سبزه و مقاوم در برابر نور آفتاب.
 • افراد تیپ پوستی ۵ :پوست قهوه ای یا برنزه کامل.
 • افراد تیپ پوستی :۶ پوست کامل تیره مانند سیاه پئستن آفریقایی.

لیزر الکساندرایت برای هر ۶ گروه تیپ پوستی کاربرد دارد که یعد از بررسی و تشخیص پزشک انجام میشوند.

آیا همه می توانند از لیزر الکساندرایت کندلا استفاده کنند ؟

خیر، با وجود پیشرفته بودن دستگاه و درجه ایمنی بالای این دستگاه، افرادی که مشکلات خاصی دارند ابتدا باید توسط پزشک معاینه شوند سپس در صورت تشخصیص پزشک لیز موهای زائد را انجام دهند.

موارد منع استفاده از لیزر الکساندرایت

 • افرادی که در طی ۶-۳ ماه گذشته داروی ضد جوش صورت با نام راکوتان مصرف کردند
 • افرادی که طی یک ماه گذشته سولار رفته اند یاآفتاب گرفته اند
 • افرادی که بیماری های پوستی دارند مانند اگزما یا تبخال تناسلی
 • افرادی که کورتون مصرف می کنند

سوالات متداول درباره لیزر موهای زائد

داشتن برنامه زمانی دقیق و منظم برای انجام لیزر بسیار مهم است تا بر اساس آن حداکثر موهای در حال رشد را توسط لیزر از بین ببرد.

زمان لیزر به اندازه محل درمان و روش مورد استفاده بستگی دارد. ناحیه مانند بالای لب ممکن است پنج دقیقه در حالی که پاها ممکن است نیم ساعت طول بکشد.

رسانه های ما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا