عوارض دستگاه لیزر سایناشور

عوارض دستگاه لیزر سایناشور ، در این مقاله مطالعه ای از عوارض مربوط به حذف موهای زائد با دستگاه لیزر سایناشور همراه با مدیریت عوارض مربوط به درمان لیزر موهای زائد را ارائه می کنیم. لیزر موهای زائد یک روش زیبایی است که به طور گسترده انجام می شود که ایمن و موثر در نظر گرفته می شود. در مقایسه با تراشیدن، اپیلاسیون، کندن و … از نظر درد، سرعت، دقت و بسیاری عوامل دیگر موثرتر است. با این وجود، این روش نیز مانند هر روش دیگری دارای عوارضی است. عوارض مرتبط دستگاه لیزر سایناشور ممکن است فوری باشد یا ممکن است مدتی طول بکشد که به عوامل مختلفی بستگی دارد. بسیاری از عوارض را می توان توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی پیشگیری کرد، در حالی که سایر عوارض را می توان با حداقل داروها درمان کرد. در کنار مدیریت این عوارض، مراقبت های قبل و بعد از درمان باید دقیقاً دنبال شود تا نتایج مؤثری داشته باشد. درمان مدیریتی شامل استفاده از کورتیکواستروئیدها، مسکن‌های موضعی، عوامل ضد ویروسی انتخابی، نرم‌ کننده ‌ها، کرم ‌های مرطوب ‌کننده و لوسیون ‌ها به‌ عنوان مراقبت‌ های بعد از عمل و برخی از عوامل دیگر بسته به نوع عارضه مشاهده ‌شده در بیمار است. از این رو، دامنه وسیعی برای پیشرفت لیزر موهای زائد برای جلوگیری از عوارض و دستیابی به بهترین نتایج وجود دارد.

معرفی دستگاه لیزر موهای زائد سایناشور

لیزر موهای زائد سایناشور  روشی است که شامل از بین بردن موهای زائد با قرار گرفتن در معرض پالس های نور لیزر است. این پالس ها به تخریب فولیکول های مو کمک می کنند. لیزر موهای زائد به طور گسترده ای در کلینیک ها و همچنین منازل با استفاده از دستگاه های مختلف با دستگاه های با تکنولوژی پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد. نور بسیار متمرکز را به فولیکول های مو می تاباند و در نتیجه رنگدانه موجود در فولیکول ها نور را جذب می کند و در نتیجه آن را از بین می برد . این نوع دستگاه لیزر برای انواع پوست کاربرد دارد.

لیزرها برای از بین بردن موهای ناخواسته از صورت، ساق پا، چانه، پشت، بازو، زیر بغل، خط بیکینی و سایر نواحی استفاده می شوند.

مزایای دستگاه لیزر سایناشور

 1. لیزرها می توانند موهای تیره و درشت را به طور خاص هدف قرار دهند و پوست اطراف را آسیب نبینند.
 2. این یک فرآیند سریع است.
 3. اگر بیماران خواهان ریزش دائمی مو هستند، می توانند در چندین جلسه ی درمانی به این هدف خود دست یابند.

عوامل موثر در موفقیت لیزر موهای زائد با دستگاه سایناشور

عواملی که به حذف موفقیت آمیز و موثر کمک می کنند عبارتند از رنگ مو و نوع پوست. در اینجا، ما از اصل اساسی استفاده می کنیم که شامل رنگدانه مو است، که باید نور را جذب کند، اما رنگدانه پوست را جذب نمی کند.

لیزر مورد استفاده باید فقط به فولیکول مو آسیب برساند و پوست را بدون تأثیر بگذارد. بنابراین، تضاد مانند موهای تیره و پوست روشن بهترین و دقیق ترین نتایج را به همراه دارد.

خطر آسیب پوست زمانی که تضاد بین رنگ مو و پوست کم باشد شگفت‌انگیزتر است، اما پیشرفت اخیر در فناوری این موانع را از بین برده است.

لیزر موهای زائد برای رنگ‌هایی که نور را به خوبی جذب نمی‌کنند مانند خاکستری، قرمز، بلوند و سفید به میزان کمتری موثر است.

لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت

لیزر الکساندرایت سریعترین سیستم محبوب برای لیزر است. لیزر الکساندرایت در طول موج ۷۵۵ نانومتر عمل می کند و برای هدف قرار دادن ملانین در فولیکول های موی افراد با رنگ پوست روشن تا زیتونی ایده آل است. لیزر می تواند ناحیه درمان بزرگی مانند پشت را در مدت کمی، یعنی کمتر از ۳۰ دقیقه پوشش دهد. تکرار بسیار دردناک است (زیرا لیزر معمولاً با سرعت شهرت سریع استفاده می شود) و از این رو یکی از کم راحت ترین سیستم ها در نظر گرفته می شود. توسعه دستگاه های جدید با دستگاه های خنک کننده داخلی به غلبه بر مشکلات و بهبود تجربه بیمار کمک می کند.

دستگاه های لیزر Nd YAG

دستگاه های لیزر Nd YAG دو نوع مختلف نور ۱۰۶۴ و ۵۳۲ نانومتر تولید می کنند. در اینجا، طول موج ۱۰۶۴ نانومتر فولیکول‌های مو را بسیار زیر سطح پوست هدف قرار می‌دهد و طول موج ۵۳۲ نانومتر (مگر اینکه در طراحی لیزر دو برابر شدن فرکانس معرفی شده باشد) به فولیکول‌ها نزدیک‌تر به سطح پوست نفوذ می‌کند. در این طول موج ۱۰۶۴ نانومتر، کربن کروموفور (یک ترکیب شیمیایی رنگی که نور را جذب می کند) بهتر از ملانین است. بنابراین، قبل از درمان، یک لوسیون کربن روی پوست استفاده می شود که اجازه می دهد تا توسط موهای ناخواسته بدن جذب شود. از آنجایی که لیزر به جای ملانین، کربن را هدف قرار می دهد، لیزر Nd-YAG برای انواع پوست، از جمله رنگ های برنزه، ایمن در نظر گرفته می شود.

عوارض استفاده از دستگاه لیزر سایناشور

انواع سوختگی ناشی از لیزر با دستگاه های غیر استاندارد

 1.  سوختگی درجه ۱ که بسیار خفیف می باشد.
 2. درجه دوم و سوم ممکن است منجر به تاول، رنگدانه و زخم شدن پوست شود . تاول در نتیجه سوختگی درجه دو است. این به دلیل تکنسین های بی تجربه یا بی صلاحیتی است که لیزر درمانی را انجام می دهند. تاول ها آزاردهنده هستند و ممکن است باعث ناراحتی شوند. اگر درمان نشوند، ممکن است منجر به اسکار و تغییرات رنگدانه شوند .
 3. هایپرپیگمانتاسیون : هیپرپیگمانتاسیون اصطلاحی است که به تیره شدن پوست اطلاق می شود. معمولاً در عرض سه ماه از بین می‌رود اما می‌تواند تا شش تا هشت ماه نیز ادامه داشته باشد. به طور کلی در بیماران با پوست تیره تر مشاهده می شود و با انرژی بیش از حد لیزر یا خنک کننده اپیدرم درمان می شود.
 4. هیپوپیگمانتاسیون : هیپوپیگمانتاسیون به روشن شدن پوست گفته می شود که زمانی اتفاق می افتد که پرتو لیزر به جای جذب توسط فولیکول های مو توسط پوست تا حدی جذب شود. پرتو باعث اختلال یا عدم تعادل تولید ملانین می شود. این می تواند تا دو ماه طول بکشد اما در موارد شدید می تواند دائمی باشد.
 5. جای زخم : اسکار معمولاً یک عارضه مربوط به سوختگی با لیزر است. استفاده نادرست از دستگاه های لیزر معمولاً منجر به ایجاد اسکار می شود.
 6. پوسته شدن : گاهی اوقات لیزر فولیکول های مو را تحریک می کند که منجر به خونریزی خفیف یا تشکیل دلمه می شود. معمولا در افرادی که موهای رشد کرده دارند اتفاق می افتد. دلیل اصلی ایجاد پوسته، درمان بیش از حد لیزر است .
 7. پورپورای قابل لمس : پورپورا به خونریزی زیر پوستی گفته می شود که باعث ایجاد لکه های بنفش یا بثورات می شود. پورپورا موقتی است و معمولا در عرض ۳-۵ روز بهبود می یابد و از بین می رود. این یک عارضه معمول برنزه شدن پوست است. بنابراین، انجام لیزر بر روی پوست برنزه توصیه نمی شود.
 8. تحریک پوست یا اریتم : حذف لیزر معمولاً باعث تحریک موقت با تورم و قرمزی خفیف در ناحیه تحت درمان می شود. این معمولاً در عرض چند ساعت یا با استفاده از کیسه های یخ ناپدید می شود.

آیا استفاده از دستگاه لیزر سایناشور با عوارض همراه است؟

از آن جایی که دستگاه لیزر سایناشور یکی از بهترین برند های دستگاه لیزر می باشد، استفاده از این دستگاه معمولا بدون عوارض می باشد. اما باید گفت که میزان عوارض بعد از لیزر علاوه بر برند دستگاه لیزر به میزان تخصص و تجربه ی تکنسین لیزر نیز بستگی دارد.

چرا برخی افراد پس از لیزر دچار سوختگی می شوند؟

استفاده از دستگاه های لیزر غیر استاندارد و انجام لیزر توسط افراد بی تجربه باعث ایجاد عوارض در بدن افراد پس از لیزر می شود. در واقع عوارضی چون سوختگی پس از لیزر مختص افرادی است که از دستگاه های لیزر غیر استاندارد در مکان هایی چون سالن های زیبایی استفاده می نمایند.

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲۹ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.