عوارض بوتاکس پیشانی و دور چشم چیست؟

عوارض بوتاکس پیشانی و دور چشم ، از آنجا که بوتاکس عمدتاً جذب عضلات محل تزریق می شود و مقادیر بسیار ناچیزی از آن وارد گردش خون می شود، با دوزی که برای باز کردن چروک ها به کار می رود تقریباً هیچ عارضه سیستمیک مهمی ایجاد نمی کند. البته مثل هر تزریق دیگری ممکن است سوزش ، قرمزی و  کبودی محل تزریق بوتاکس اتفاق بیفتد که پس از چند ساعت خودبه خود برطرف می گردد. به علاوه در برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی ایجاد می شود که معمولاً ظرف ۲-۳ روز بهبود می یابد. عارضه جدی تری که گاهی در اثر تزریق بوتاکس اتفاق می افتد افتادگی پلک است. البته خوشبختانه این عارضه نسبتاً نادر است و در کمتر از ۳% موارد اتفاق می افتد. افتادگی پلک معمولاً یک هفته پس از تزریق بروز می کند و پس از ۲-۳ ماه به تدریج بهبود می یابد. خوشبختانه تمام عوارض بوتاکس گذرا هستند و حداکثر ظرف مدت ۶ ماه خودبه خود برطرف می شوند.

محدودیت های مصرف بوتاکس پیشانی و دور چشم

گرچه هیچ عارضه خاصی در اثر عوارض مصرف بوتاکس در بارداری و شیردهی گزارش نشده است، اما توصیه می شود که خانم ها در دوران بارداری و شیردهی از تزریق بوتاکس اجتناب کنند.

در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید یا داروی خاصی استفاده می کنید حتماً پیش از تزریق بوتاکس پزشک خود را در جریان قرار دهید. تزریق بوتاکس در افرادی که دچار بیماری های عصبی عضلانی هستند می تواند باعث ضعف عضلانی شدید شود. به علاوه مصرف برخی از داروها (مثلاً آنتی بیوتیک های خانواده جنتامایسین) ممکن است اثر بوتاکس را تشدید کند.

آیا درمانی برای جانشینی تزریق بوتاکس وجود دارد؟

همانطور که قبلاً ذکر شد تزریق بوتاکس عمدتاً بر روی چین و چروک هایی مؤثر است که ناشی از انقباض عضلات زیر پوستی است. اثر تزریق بوتاکس در افراد جوان و میانسال بارزتر است و در افراد مسن تأثیر کمتری دارد.

تزریق بوتاکس بر چروک های ظریف و سطحی که ناشی از تابش اشعه خورشید هستند تأثیر چندانی ندارد. برای پیشگیری از ایجاد این چروک ها استفاده منظم از کرم ضد آفتاب و برای از بین بردن آن ها لایه برداری (Peeling) سطحی پوست با استفاده از کرم های مخصوص یا روش های جراحی توصیه می شود.

در مواردیکه افتادگی ابرو، پلک یا گونه باعث ایجاد سالخورده در فرد شده باشد تزریق بوتاکس معمولاً کمکی نمی کند (و حتی ممکن است با تشدید افتادگی پلک و ابرو باعث بدتر شدن ظاهر فرد شود). در این موارد جراحی پلاستیک و ترمیمی (کشش پوست و بالا کشیدن ابرو و پلک) معمولاً نتایج بهتری دارد.

یکی دیگر از روش هایی که برای محو کردن چروک های صورت به کار می رود تزریق موادی مثل چربی، سیلیکون یا کلاژن به داخل پوست است که می تواند به تنهایی یا همراه با تزریق بوتاکس انجام شود.

به هر حال تزریق بوتاکس یک روش ساده، ارزان و کم خطر برای از بین بردن چروک های صورت است. پزشک می تواند شما را راهنمایی کند که آیا این روش برای شما مفید و مؤثر می باشد یا خیر.

سایر کاربرد های بوتاکس دور چشم

گذشته از جراحی زیبایی، بوتاکس کاربردهای مهم دیگری نیز در پزشکی دارد که عبارت اند از :

 • درمان انحراف چشم
 • درمان بلفارواسپاسم (بسته شدن غیر ارادی مکرر پلک ها)
 • درمان انقباض های غیر ارادی در سر و گردن
 • درمان سردردهای تنشی و میگرن
 • درمان تعریق بیش از حد

عوارض بوتاکس دور چشم

نمی توان گفت عوارض بوتاکس بسیار خطرناک است و به عبارتی عوارض کمی دارد که قابل رفع شدن می باشند. برخی از عوارض ها به دلیل عدم آشنایی شخصی می باشد که تزریق بوتاکس را بر عهده دارد و نباید تزریق بوتاکس را به افراد غیر متخصص سپرد. برای جلوگیری از هر گونه عوارض بوتاکس باید به کلینیک هایی مراجعه کرد که اعتبار بالایی داشته باشند و پزشک متخصص پوست و مو در آن فعالیت داشته باشد

انواع عوارض بوتاکس دور چشم و پیشانی

در ادامه به معرفی أنواع عوارض دور چشم و پیشانی می پردازیم:

سر درد و تهوع:

از عوارض بوتاکس که بسیار هم شایع می باشد، می توان به سر درد و تهوع اشاره کرد. عوارض سر درد و تهوع را معمولا ۲ تا ۱۵ درصد از افراد در زمان تزریق احساس می کنند. این عارضه ها بسیار خفیف می باشد و معمولا مواقعی اتفاق می افتد که فرد اولین جلسه تزریق بوتاکس خود را قرار است، انجام می دهد. البته سردرد و تهوع از چند ساعت تا چهار روز ممکن است زمان ببرد تا رفع شود.

درد:

هر فردی با توجه به آستانه تحملی که دارد، میزان درد متفاوتی را در زمان تزریق بوتاکس تجربه می کند. البته در خیلی از مواقع شاهد تحمل بیشتر مراجعین در اثر تزریق بوده ایم. افرادی هم که تحمل این درد برایشان سخت است و به دنبال کاهش آن می باشند، می توانند پس از مشورت با پزشک خود و قبل از آمدن به کلینیک، استامینوفن را استفاده کنند. همچنین برای کاهش درد در خیلی از مواقع از کمپرس آب سرد استفاده می نمایند.

عوارض بوتاکس پیشانی

کبودی:

از آنجایی که عروق خونی در ناحیه تزریق سوراخ می شود، باعث به وجود آمدن عوارض کبودی می شود و دلیل آن عدم شناسایی محل عروق خونی می باشد. افرادی که در این زمینه تخصص ندارد، احتمال آسیب رساندن آن ها به عروق خونی زیاد می باشد. پس پزشک باید برای جلوگیری از این عوارض بوتاکس از مهارت بالایی برخوردار باشد.

قرمزی و تورم:

از واکنش های طبیعی که در هر روش درمانی احتمال وقوع آن است، می توان به قرمزی و تورم اشاره کرد. البته احتمال برطرف شدن این عوارض تا چند ساعت وجود دارد و به درمان مجدد نیاز پیدا نمی کند. ضخامت سوزن تزریق و میزان بوتاکس، شدت قرمزی و تورم را مشخص می کند. برای جلوگیری از این عوارص نه تنها تجربه پزشک بلکه به سوزن های با کیفیت، مصرف کمپرس سرد بعد از تزریق، مقدار کم بوتاکس نیاز می باشد.

واکنش های کولینرژیک:

این نوع از عوارض بوتاکس به صورت خشک شدن دهان و یا چشم ها نشان داده می شود. مشاهده آن زمانی اتفاق می افتد که فراورده هایی استفاده شود که برای ساخت آن از سم بوتولینوم نوع بی استفاده کرده اند.

افتادگی پلک:

شیوع این نوع از عوارض در گذشته بسیار زیاد بوده و امروزه بیشتر در افرادی می توان مشاهده کرد که برای تزریق بوتاکس مراکز نامعتبر و غیر درمانی را انتخاب می کنند. از دلیل وجود این عوارض می توان به تزریق نادرست بوتاکس و اثری کهه ماده بوتاکس بر عضله بالا برنده پلک شخص می گذارد، اشاره کرد.

مهمترین عوارض بوتاکس دور چشم چیست؟

بوتاکس دور چشم مانند بوتاکس دیگر نواحی صورت عوارض مختلفی دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 1. افتادگی پلک بالا یا پایین
 2. ایجاد درد و قرمزی در ناحیه تزریق
 3. اختلال در بینایی
 4. افتادگی و سنگین شدن پلک ها
 5. خون ریزی در محل تزریق
 6. کبودی پس از تزریق بوتاکس
 7. اشکی شدن چشم ها
 8. بی حسی هر دو چشم

در صورتی که هر کدام از این مشکلات ذکر شده بعد از تزریق بوتاکس برایتان اتفاق  افتاد، ضروری است که به پزشک معالج خود مراجعه کنید و او را در جریان قرار دهید. البته احتمال خوب شدن بعضی از عوارض در زمان کم وجود دارد، اما برخی دیگر نیاز به درمان دارند و برای برطرف شدن آن ها باید اقدامات لازم انجام گیرد.

برای کاهش عوارض بوتاکس دور چشم چه باید کرد؟

برای کاهش عوارض بوتاکس پیشانی و دور چشم، نیاز است که تزریق آن را به فردی متخصص بسپارید. دلیل آن آشنایی بیشتر فرد متخصص در زمینه تزریق و میزان بوتاکس می باشد. همچنین از تجربه زیادی در این زمینه برخوردار است. وجود پزشک متخصص باعث می شود در صورت مشاهده عوارضی، سریع اقدام کرد و مشکل را کنترل و برطرف نمود.

استفاده از کمپرس سرد در جهت از بین بردن تورم و قرمزی پوس از دیگر مواردی است که به کاهش عوارض بوتاکس دور چشم کمک می کند. البته مصرف کمپرس سرد باید به صورت فیر مستقیم بر روی پوست انجام گیرد. بعد از تزریق بوتاکس دور چشم نباید هیچ گونه فعالیت ورزشی سنگینی انجام دهید و زمانی که درد را در ناحیه مورد نظر احساس کردید، مسکن هایی که پزشک تجویز کرده را مصرف کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

نظرات

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *