خانمی که قصد استفاده از بوتاکس برای جوانسازی دارد

عوارض استفاده از بوتاکس ، همان طور که می دانید، بوتاکس پرتقاضاترین درمان غیر جراحی پزشکی در سراسر دنیا برای کاهش علائم پیری در صورت است. استفاده از بوتاکس برای درمان خطوط ظریف و خفیف صورت تا متوسط ​​و همچنین بر طرف کردن چین و چروک های صورت در نواحی خاصی از صورت، تاییدیه ی FDA را دریافت کرده است.

تاریخچه ی استفاده از بوتاکس در سراسر دنیا برای درمان پیری

تاریخچه ی استفاده از بوتاکس از زمانی آغاز شد که سمی به نام بوتولین برای اولین بار کشف شد که به شکل بسیار نادری این سم به یک نوع بیماری فلج مرتبط است. این سم، بوتولین، توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد شده است. تنها یک گرم از سم تولید شده توسط این باکتری برای انسان کشنده است. زیرا تکانه های عصبی را مسدود می کند و منجر به فلج تنفسی و همچنین فلج عضلانی اسکلتی می شود. اگر چه این موضوع بسیار خطرناک بود، اما دانشمندان شروع به مطالعه و تحقیق عمیق روی این ماده کردند و در نهایت آن را خالص کردند تا ابزار بسیار مفیدی را ایجاد کنند که امروزه به طور گسترده در جراحی های زیبایی استفاده می شود. این روزها، تزریق بوتاکس به طور گسترده ای برای کمک به کاهش علائم پیری استفاده می شود. همچنین در سایر کاربردهای پزشکی نیز استفاده می شود.

آیا استفاده از بوتاکس برای درمان چین و چروک های صورت با عوارض همراه است؟

بوتاکس کمک می‌کند تا تقریباً بلافاصله پس از استفاده از آن،  ظاهر جوان‌تری را در چهره ی خود احساس نمایید. اگر تزریق بوتاکس شما توسط یک کارشناس و پزشک متخصص ماهر و با تجربه بوتاکس انجام بشود، بیماران می توانند انتظار نتایج ایمن تر و قابل پیش بینی را داشته باشند. و همچنین در رابطه با عوارض آن نیز نگرانی نداشته باشند. چرا که تزریق بوتاکس آن ها توسط پزشک با تجربه و در کلنیک معتبری  صورت گرفته است. بوتاکس یک درمان بسیار ایمن است، اما بیمارانی که برای اولین بار قصد انجام تزریق بوتاکس دارند، باید خطرات و عوارض احتمالی مرتبط با این درمان را بشناسند تا انتخابی عاقلانه داشته باشند.

مواد تشکیل دهنده ی بوتاکس کدام اند؟

ماده ی اولیه ی تشکیل دهنده ی بوتاکس، سم بوتولینوم نوع A است. که این سم یک عامل بیولوژیکی قوی می باشد. در صورت تجویز نادرست و استفاده ی نادرست از این سم ممکن است که استفاده از بوتاکس، منجر به عوارض جانبی قابل توجهی شود. هزینه ی تزریق بوتاکس نیز با توجه به میزان تزریق و برند به کار رفته مشخص می شود.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس

در ادامه به بیان برخی از عوارض جانبی تزریق بوتاکس اشاره می کنیم. البته که شناخت نکات و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس و همچنین رعایت آن ها، این تمکان را به افراد می دهد تا عوارض جانبی کمتری را برای تزریق بوتاکی تجربه نمایند.

 1. آلرژی و حساسیت نشان دادن بدن فرد به بوتاکس.
 2. خارش.
 3. مشکل در بلع.
 4. سردرد.
 5. ضعف عضلانی.
 6. درد گردن یا کمر.
 7. سفتی عضلات.
 8. کم تر شدن اشتها.
 9. تنگی نفس.
 10. حالت تهوع.
 11. دل درد.

در هنگام تزریق بوتاکس، چه خطراتی فرد را تهدید می کند؟

بدون شک تزرق بوتاکس در یک کلینیک نامناسب و توسط فرد بی تجربه عوارض و خطرات بسیاری را برای فرد به همراه دارد. چنان چه حتی ممکن است که افراد حتی در زمان تزریق نیز این خطرات را تجربه نمایند. از جمله ی این خطر ها و عوارض می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. خون ریزی
 2. کبودی
 3. درد
 4. سرخی
 5. التهاب
 6. عفونت

عوارض نادر تزریق بوتاکس کدام اند؟

عدم توجه به برند بوتاکس تزریق شده به صورت فرد، ممکن است که عوارض حدی تری برای فرد به مراه داشته باشد. به همین خاطر بسیار مهم است که افراد پس از بررسی های فراوان و شناخت برند های مختلف بوتاکی اقدام به انجام این کار نمایند. از جمله عوارض نادر تزریق بوتاکس که ممکن است برای برخی از افراد به وجود آید، مواردی هستند که ادامه بیان می کنیم:

 1. سرفه کردن.
 2. تب.
 3. آبریزش بینی.
 4. گلو درد.
 5. علائم آنفولانزا.
 6. علائم سرماخوردگی.
 7. عفونت های تنفسی.
 8. سرگیجه.
 9. احساس خستگی.
 10. صدای زنگ در گوش.
 11. خواب آلودگی.
 12. اضطراب.
 13. خشک شدن دهان.
 14. افزایش تعریق در نواحی غیر از زیر بغل.

عوارض استفاده از بوتاکس برای درمان افتادگی پلک

هنگامی که از شیوه ی بوتاکس برای درمان افتادگی چشم و پلک استفاده می شود، عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. التهاب قرنیه (کراتیت)
 2. خشکی چشم
 3. خارش چشم
 4. دوبینی
 5. سوزش چشم
 6. افزایش حساسیت چشم به نور
 7. کم شدن تعداد دفعات پلک زدن
 8. تورم یا کبودی پلک

فردی که در حال دریافت بوتاکس برای جوانسازی است

خطرناک ترین عوارض استفاده از بوتاکس کدام اند؟

اگر بوتاکس به درستی یا با دوز مناسب تزریق نشود، عوارض ذکر شده در زیر نیز ممکن است برای فرد ایجاد شود:

 1. علائمی شبیه آنفولانزا
 2. لبخند کج یا پیچ خورده
 3. ضعف عضلانی در محل های تزریق
 4. ابروهای کج شده
 5. مشکلات بینایی
 6. مشکلات در بلع یا صحبت کردن

چه کسانی باید از تزریق بوتاکس اجتناب کنند؟

تعیین این که آیا یک فرد برای تزریق بوتاکس، گزینه ی مناسبی است و یا خیر در ایمن و موثر بودن نتایج تزریق بوتاکس بسیار مهم است. به همین خاطر ممکن است که کارشناس تزریق بوتاکس، از افرادی که شرایط زیر را دارند، بخواهد که از درمان بوتاکس برای برطرف کردن چین و چروک صورت خود خودداری کنند:

 1. داشتن حساسیت و آلرژی مواد تشکیل دهنده ی بوتاکس.
 2. وجود عفونت های پوستی درمان نشده در محل تزریق بوتاکس.
 3. مشکلات تنفسی مزمن یا آسم.
 4. مشکلات خونریزی.
 5. فرد اخیراً جراحی صورت انجام داده باشد.
 6. ضعف عضلات پیشانی.
 7. استفاده از NSAID ها و رقیق کننده های خون برای مدت کوتاهی قبل از تزریق بوتاکس.
 8. زنان باردار و شیرده.
 9. بیماران عصبی عضلانی.

انتخاب بهترین پزشک برای تزریق بوتاکس به صورت

پس از به دست آوردن اطلاعاتی در مورد درمان تزریقی بوتاکس، بیمار باید یک مرکز پزشکی پیشرفته و کاملاً مجهز یا مرکز مراقبت از پوستی  را برای تزریق بوتاکس انتخاب کند که به روشی ایمن در زمینه ی تزریق بوتاکس، تخصص داشته باشند. اگر کلینیک انتخابی شما برای تزریق بوتاکس، سال ها در این زمینه تجربه داتشه باشد، شما مطمئن خواهید شد که تزریق بوتاکس برای شما از بالاترین استانداردهای کیفی و بهترین شیوه ها و آخرین پروتکل های ایمنی پیروی می کند.

آیا تزریق بوتاکس خطرناک است؟

بوتاکس کاملا بی خطر است، اما مانند همه روش ها، ممکن است برخی از عوارض جانبی بالقوه ای وجود داشته باشد که باید از آن ها آگاه باشید. آلرژی و عوارض جانبی درمان بوتاکس بسیار نادر است. نتایج درمان را در تزریق بوتاکس نمی توان تضمین کرد. اکثر مردم پس از تزریق متوجه می شوند که تزریق بوتاکس تنها باعث ایجاد ناراحتی های خفیفی در آن ها می شود. بلافاصله پس از درمان با بوتاکس، ممکن است تورم خفیفی در محل تزریق برای فرد وجود داشته باشد که معمولاً پس از 30 دقیقه ناپدید می شود. پس از آن تیز ممکن است که در محل تزریق برای حدود یک ساعت کمی قرمزی ایجاد شود. در تعداد کمی از موارد نیز ممکن است کبودی برای اشخاص ایجاد شود. ماندگاری تزریق بوتاکس نیز دائمی نمی باشد. افراد برای ماندگار کردن نتایج آن باید مجددا بوتاکس دریافت نمایند.

برای زیباسازی کدام نقاط از صورت می توان از تزریق بوتاکس استفاده کرد؟

برای درمان قسمت بالایی صورت، مانند خط اخم و پیشانی، افتادگی ابرو یا افتادگی پلک می توان از روش تزریق بوتاکس استفاده کرد. برای درمان در نواحی تحتانی صورت، از آن جایی که درمان شامل شل شدن موقت ماهیچه ها می باشد، حرکات صورت شما ممکن است که بعد از تزریق تغییر کند و احساس متفاوتی برای فرد از حرکت ماهیچه های صورت به وجود آید. به عنوان مثال، با درمان ماهیچه های مربوط به لب به روش بوتاکس، این احتمال وجود دارد که نحوه ی حرکت ماهیچه های لب دچار تغییراتی بشود. همچنین در صورت تزریق نامناسب، ممکن است نتوانید یا برایتان سخت تر باشد که با نی بنوشید یا سوت بزنید. حتی د ربرخی موارد ممکن است که استفاده از رژ لب نیز برایتان دشوار باشد. به همین خاطر بسیار مهم است که در یک مرکز معتبر اقدام به تزریق بوتاکس نمایید تا چنین عوارضی برایتان به وجود نیاید.

آیا تزریق بوتاکس با درد همراه است؟

درمان های بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک صورت ، به خوبی تحمل می شوند و با درد بسیار کمی همراه هستند. تزریق بوتاکس زمانی که توسط پزشک مجرب و واجد شرایط انجام شود بسیار ایمن است. شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده توسط افراد در زمان تزریق، شامل مقداری تورم یا کبودی در اطراف محل تزریق، سردرد یا علائم شبیه آنفولانزا است. اگر تزریق بوتاکس به درستی اعمال نشود، سم ممکن است به بافت های اطراف محل تزریق نیز سرایت کند و مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند.

کاربرد های مختلف تزریق بوتاکس

بوتاکس اولین بار برای درمان شرایط پزشکی مانند استرس عضلانی، اختلالات، تنبلی چشم، پلک زدن کنترل نشده و مشکلات مربوط به عضله مورد استفاده قرار گرفت. پزشکان در این هنگام متوجه شدند که تزریق بوتاکس، پتانسیل شگفت انگیزی برای مصارف آرایشی و سایر کاربردهای پزشکی نیز دارد. تزریق بوتاکس در حال حاضر برای درمان تعریق بیش از حد، میگرن و … مورد استفاده می شود.

چه کسانی برای درمان با بوتاکس مناسب هستند؟

نتایج بوتاکس از فردی به فرد دیگر متفاوت است، بنابراین یک پزشک باید به خوبی از تاریخچه ی پزشکی بیمار و همچنین وضعیت سلامت فعلی او مطلع باشد. همچنین سن یک عامل تعیین کننده در واجد شرایط بودن یا نبودن تزریق بوتاکس می باشد. افرادی که سنین بین 18 تا 50 سال هستند و عارضه ی پوستی در محل تزریق در صورتشان وجود ندارد، بهترین گزینه برای تزریق بوتاکس هستند.

معجزه ی جوانی صورت با بوتاکس

از آنجایی که مردم در مورد قدرت بوتاکس در از بین بردن خطوط و چین و چروک صورت شنیده اند، گاها انتظارات غیرواقعی از نتایج تزریق بوتاکس دارند. اما باید گفت که نتایج بوتاکس معجزه آسا نخواهد بود، زیرا تزریق نمی تواند روی صورت معجزه کند. با این حال، بوتاکس می تواند وضعیت خطوط صورت را بهبود بخشد و به طور موقت از پیری افراد جلوگیری کند. از نظر پزشکی، تزریق بوتاکس برای درمان بیماری هایی مانند ناهماهنگی چشم ها، اختلالات عصبی و همچنین اسپاسم های صورت که می تواند در نتیجه ناهنجاری انقباض عضلانی باشد، کاربرد های مناسبی دارد.

ماندگاری تزریق بوتاکس در صورت

در روش‌های زیبایی، از تزریق بوتاکس برای صاف کردن خطوط اخم و جلوگیری از علائم پیری با فلج کردن یا تضعیف ماهیچه‌هایی که باعث ایجاد چین و چروک در پوست می‌شوند، استفاده می‌شود. نتایج بوتاکس می‌تواند تا شش ماه دوام داشته باشد و برای حفظ نتایج باید در طول زمان مجددا تزریق بوتاکس تکرار شود.

مزایای تزریق بوتاکس کدام اند؟

 1. زیبایی طبیعی را افزایش می دهد

یکی از مهمترین مزایای انجام بوتاکس این است که روشی آسان برای افزایش زیبایی طبیعی شماست. بوتاکس به عنوان یک درمان ضد پیری استفاده می شود، زیرا راهی آسان برای کاهش ظاهر چین و چروک است.

این بدان معنی است که تزریق بوتاکس می تواند هر چیزی را از خطوط شدید پیشانی گرفته تا خطوط اخم و تمام قسمت های بین آن را بهبود بخشد.

از آنجایی که این نواحی همان چیزی است که مردم هنگام ملاقات با شما ابتدا متوجه آن می شوند، تزریق بوتاکس یک راه آسان برای بهبود ظاهر شما و ایجاد اولین تاثیر بهتر است.

 1. بسیاری از شرایط بهداشتی را بهبود می بخشد

علاوه بر بهبود ظاهر فیزیکی، تزریق بوتاکس می تواند بسیاری از شرایط سلامتی دیگر را نیز بهبود بخشد.

به عنوان مثال، بسیاری از افراد از TMJ یا انواع دیگر دردهای عضلانی رنج می برند، تزریق بوتاکس را برای کمک به شل کردن این عضلات انجام دهند.

تزریق بوتاکس حتی برای درمان میگرن مزمن و سایر مشکلات سلامت مزمن استفاده می شود.

از آنجایی که بوتاکس فعالیت عصبی را در عضلات شما مسدود می کند، می تواند از استفاده غیرضروری از عضلات نیز جلوگیری کند. افرادی که از تعریق شدید زیر بغل، بی اختیاری ادرار یا حتی مثانه بیش فعال رنج می برند، می توانند از تزریق بوتاکس بهره مند شوند.

 1. روش غیر تهاجمی و سریع

تزریق بوتاکس یک گزینه عالی برای عمل های زیبایی است زیرا غیر تهاجمی و سریع است.

کل این روش فقط چند دقیقه طول می کشد، به خصوص زمانی که با یک متخصص کار می کنید. آنها از یک سوزن کوچک برای تزریق بوتاکس به نواحی خاصی از صورت شما استفاده می کنند. از آنجایی که بوتاکس یک روش غیرجراحی است، به این معنی است که با قرار ملاقاتتان زمان استراحت کمتری خواهید داشت و می توانید به سرعت وارد و خارج شوید.

در طول درمان بوتاکس چه اتفاقی می افتد؟

تزریقات ریز و مستمر بوتاکس مستقیماً به پوست و ماهیچه های صورت در محل های مورد نیاز، تزریق می شود. این عمل تزریق بوتاکس به هر ناحیه ای در صورت، کمتر از یک ساعت طول می کشد و برای این تزریق نیازی به بیهوشی نیست. تزریق بوتاکس همیشه با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف انجام می شود و در هنگام تزریق، ناراحتی بسیار کمی را برای فرد به همراه دارد. به همین خطار افرادی که تمایل به تزریق بوتاکس دارند ولی از درد آن در زمان تزریق ترس دارند، نباید نگرانی در این رابطه داشته باشند.  همچنین حدود یک هفته با کمی بیشتر طول می کشد تا اثرات کامل تزری بوتاکس در چهره ی فرد نشان داده شود. همچنین به این نکته توجه نمایید که معمولا پزشکان به بیماران توصیه می کنند که قبل و بعد از درمان چین و چروک های صورت با بوتاکس، حداقل یک هفته از مصرف الکل خودداری کنند. استفاده از داروهای ضد التهاب و آسپرین ها نیز تقریباً دو هفته قبل از شروع درمان با بوتاکس ممنوع است تا کبودی های کمتری برای فرد ایجاد بشود.

تزریق بوتاکس در کلینیک زیبایی دکتر رابط

همان طور که در این مقاله خواندید، تزریق بوتاکس با نکات خاصی همراه است. که شناخت و بررسی آن ها می تواند نتایج خوبی از بوتاکس را برای افراد به ارمغان آورد. از مهم ترین این نکات می توان به انتخاب بهترین کلینیک برای تزریق بوتاکس و یا سایر اقدامات زیبایی اشاره نمود. چرا که تنها در این شرایط است می توانید بدون هیچ نگرانی بوتاکس انجام دهید. کلینیک زیبایی دکتر رابط با سال ها تجربه ای که در تزریق بوتاکس و سایر اقدامات زیبایی دارد، می تواند شما عزیزان را در مسیر جوانسازی و زیباسازی صورتتان همراهی نماید. تا بتوانید به راحتی و بدون هیچ عوارضی زیبایی بیشتر را به چهره ی خود هدیه دهید.

چه زمانی باید تزریق بوتاکس را شروع کنم؟

برخی از بیماران ممکن است تعجب کنند که آیا برای آزمایش بوتاکس “خیلی جوان” یا “بسیار پیر” هستند. هیچ سن درست یا غلطی برای شروع استفاده از بوتاکس وجود ندارد. بیماران باید قبل از درمان توسط یک متخصص پزشکی مورد ارزیابی و مشاوره قرار گیرند. بسیاری از افراد در دهه ی بیست و چند سالگی، زمانی که متوجه خطوط و چین و چروک ها می شوند یا به عنوان یک اقدام پیشگیرانه شروع به استفاده از بوتاکس می کنند.
عوارض بوتاکس پس از چند روز از بین می رود؟
عوارض استفاده از بوتاکس ممکن است شامل کبودی، تورم، قرمزی یا حساسیت در اطراف محل تزریق باشد که همه آنها بدون مداخله پس از چند روز تا یک هفته برطرف می شوند.

20 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *