بیماری ها

راهکارهای درمان زگیل تناسلی از لیزر تا کرایوتراپی

یکی از شایع‌ترین عفونت‌های ویروسی مقاربتی که از طریق تماس پوست به پوست فرد با شریک جنسی‌اش منتقل می‌شود زگیل تناسلی است. این بیماری اغلب خطرناک نبوده و کاملا قابل کنترل است؛ نکته اینجا است که به محض مشاهده علائم آن باید فورا به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات درمانی قبل از گسترده شدن زگیل‌ها آغاز شود.

زگیل‌های تناسلی هم در مردان و هم در زنان رخ می‌دهد و شکل گیری آن به معنای بی‌بند و باری جنسی یا رابطه داشتن با افراد متعدد نیست؛ بلکه فردی که بهداشت جنسی خود را در تمام مدت رعایت می‌کند و در تمام زندگی تنها با یک نفر رابطه جنسی داشته یا حتی هیچ رابطه‌ای نداشته هم می‌تواند به آن مبتلا شود.

معمولا بعد از دیدن اولین نشانه‌های زگیل تناسلی بیماران دچار استرس فراوانی می‌شوند و فکر می‌کنند که به بیماری سخت و لاعلاجی مبتلا شده‌اند. باید بگوییم که این ویروس اصلا خطرناک نیست و تنها در موارد بسیار نادری ممکن است بدخیم باشد؛ به همین دلیل بهتر است که با دیدن زگیل‌ها آرامش خود را حفظ کرده و برای درمان به سراغ پزشک بروید. در بسیاری از موارد ممکن است پزشک درمان خاصی را به شما پیشنهاد ندهد؛ چرا که برخی از انواع این بیماری خود به خود از بین می‌روند؛ اما اگر این‌طور نباشد ادامه این مقاله را بخوانید تا با روش‌های درمان بیماری به طور کامل آشنا شوید.

آیا درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

قبل از اینکه به سراغ بیان راهکارهای درمانی برویم بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که آیا می‌توان برای همیشه از شر آن خلاص شد و به صورت قطعی ویروس را از بین برد؟ باید بگوییم که در حال حاضر هیچ روش درمانی قطعی و همیشگی برای بیماری وجود ندارد؛ اما جای نگرانی نیست. روش‌هایی که اکنون برای درمان زگیل تناسلی استفاده می‌شوند بسیار اثرگذارند و می‌توانند به طرز موثری بیماری را کنترل کنند. به همین دلیل هم هست که بسیاری از افراد بعد از طی کردن مراحل کامل درمان دیگر هرگز زگیل‌های تناسلی را نمی‌بینند و می‌توانند بدون نگرانی زندگی جنسی خود را ادامه دهند.

هر فرد باید به اندازه کافی زگیل تناسلی، علائم، دلایل ایجاد و راهکارهای درمان آن را بشناسد تا بتواند در زمان مناسب اقدامات لازم را انجام دهد. برای آشنایی بیشتر با این بیماری توصیه می‌کنیم مقاله زگیل تناسلی در مردان و زگیل تناسلی در زنان را در همین مجله پزشکی بخوانید.

بیماری HPV

عوامل موثر بر روی تعیین روش درمان زگیل تناسلی

ویروس HPV که می‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی در مردان و زنان شود دارای انواع مختلفی است که برای از بین بردن هر یک از آن‌ها باید روش‌های مختلفی استفاده شود. به همین دلیل لازم است که پزشک ابتدا نوع زگیل و ویروس را تشخیص دهد و سپس اقدام به از بین بردن آن کند. به طور کلی تعیین روش مناسب برای درمان این ویروس به عوامل زیر وابسته است.

 • شکل زگیل‌ها

زگیل‌های تناسلی ممکن است به شکل‌های مختلفی ایجاد شوند؛ برخی از انواع آن‌ها حالت توده‌ای و گل کلمی دارند و به شکل زائده‌های گوشتی با اندازه‌های مختلف بر روی پوست مشاهده می‌شوند. برخی دیگر از این زگیل‌ها به شکل برآمدگی‌ها و جوش‌های زیر پوستی هستند و بر روی پوست حالتی ملتهب و کیست مانند به وجود می‌آورند.

در بعضی افراد ممکن است زائده‌ها حالتی سفت و برجسته داشته باشند و به صورت تکی یا دسته دسته ظاهر شوند و در برخی دیگر تنها به شکل نقطه‌های صاف قرمز رنگی دیده می‌شوند که فرمی پراکنده یا تکی دارند. در هریک از این انواع پزشک راهکارهای مختلفی را برای درمان پیشنهاد می‌دهد که می‌تواند ویروس را کنترل کند و نشانه‌های ظاهری آن را به طور کامل از بین ببرد.

 • محل ایجاد

بسته به اینکه زگیل تناسلی در مردان به وجود آمده یا زنان محل ایجاد آن متفاوت است. آقایان معمولا زائده‌های زگیل را بر روی بدنه آلت تناسلی، پوست بیضه‌ها، کشاله‌های ران، داخل مجاری ادراری یا اطراف و درون مقعد ایجاد می‌شود. خانم‌ها نیز ممکن است زگیل تناسلی را روی لابیاها، درون و اطراف واژن، درون مجرای ادراری، اطراف یا داخل مقعد و در ناحیه کلیتوریس مشاهده کنند.

زگیل تناسلی در مردان

 • جنسیت بیمار

نحوه درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان تفاوت چندانی ندارد و معمولا برای آن‌ها از روش‌های یکسانی استفاده می‌شود؛ اما ممکن است دوز داروها یا شدت نور لیزر مورد استفاده متفاوت باشد. با توجه به اینکه ناحیه تناسلی در خانم‌ها آسیب پذیرتر از آقایان است معمولا انتخاب شیوه‌های درمانی حساسیت بیشتری را می‌طلبد.

 • تعداد زگیل‌ها

کم بودن تعداد زگیل‌ها در ناحیه درمان نشان می‌دهد که شدت ویروس چندان زیاد نیست و احتمالا می‌توان با دارو درمانی آن را کنترل کرد؛ اما در مواردی که زگیل‌ها بخش وسیعی را در بر گرفته‌اند یا به صورت دسته‌ای و با اندازه بزرگ مشاهده می‌شوند بهتر است که اقدامات موثرتری برای درمان انجام گیرد.

 • واکنش بدن در برابر ویروس

معمولا افرادی که به بیماری خاص مبتلا نیستند و سیستم ایمنی قوی دارند بهتر از دیگران به روش‌های درمانی پاسخ می‌دهند و نتایج موثرتری می‌گیرند. در مقابل افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای مانند دیابت، بیماری‌های خود ایمنی، سرطان و… هستند ممکن است نیاز به زمان بیشتری برای کنترل ویروس داشته باشند.

روش‌های خانگی درمان زگیل تناسلی

خوشبختانه روش‌های خانگی زیادی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید زگیل‌های تناسلی را درمان کنید. برخی از انواع پمادها و محلول‌هایی که به صورت آماده در بازار وجود دارند را می‌توانید به صورت موضعی در طول چند هفته استفاده کنید تا ویروس از بین برود. علاوه بر این ترکیبات دیگری همچون سرکه سیب، سیر، زردچوبه، پیاز و… را نیز می‌توان بر روی زگیل‌ها قرار داد تا کم‌کم برطرف شوند.

توجه کنید که روش‌های خانگی اثرگذاری سریعی ندارند و هرگز نمی‌توان به عنوان روش جایگزین درمان‌های کلینیک بر روی آن‌ها حساب کرد. پزشکان اغلب توصیه می‌کنند که بعد از شروع درمان‌های کلینیک و دارویی از این روش‌ها برای افزایش تاثیر و سریع‌تر شدن روند درمانی کمک بگیرید. در مقاله درمان خانگی زگیل تناسلی که در همین سایت منتشر شده به طور مفصل درباره این راهکارهای درمانی و نحوه استفاده از آن‌ها توضیح داده‌ایم.

واکسن گارداسیل

روش‌های کلینیکی برای درمان زگیل تناسلی

همواره به یاد داشته باشید که برای کنترل و درمان زگیل‌های تناسلی هیچ‌چیز به اندازه روش‌های کلینیکی موثر نیست. به همین دلیل لازم است که قبل از هر کاری به پزشک متخصص مراجعه کنید تا بهترین شیوه مبارزه با ویروس را به شما پیشنهاد دهد. در ادامه این بخش تعدادی از بهترین و موثرترین روش‌های درمانی موجود را به شما معرفی می‌کنیم.

 • محلول پودوفیلین

این روش یکی از راهکارهای دارویی برای از بین بردن زگیل تناسلی است که می‌تواند نشانه‌های ظاهری آن را به طور کامل برطرف کند و از شدت حمله ویروس نیز بکاهد. این محلول به صورت آماده در داروخانه‌ها موجود است و می‌توانید آن را بدون نسخه پزشک نیز تهیه کنید؛ البته اکیدا توصیه می‌کنیم که تا زمانی که زگیل‌ها به طور دقیقی توسط پزشک متخصص بررسی نشده‌اند این کار را انجام ندهید.

این محلول از ترکیبات شیمیایی ساخته شده است و به همین دلیل در صورت استفاده طولانی مدت می‌تواند باعث تحریک پوست و ایجاد برخی آسیب‌های دیگر بر روی آن شود. با توجه به این موضوع پزشکان استفاده از آن را 1 تا 3 ماه توصیه می‌کنند و بعد از آن باید قطع شود.

 • استفاده از کرم‌های موضعی

برخی کرم‌ها مانند زیکلارا، آلدرا و ایمیکویمود می‌توانند سیستم ایمنی شما را تقویت کنند تا بیماری را به طور کامل از بین ببرد. این کرم‌ها معمولا در مواردی تجویز می‌شوند که زگیل‌ها کوچک هستند و نواحی کمی را درگیر کرده‌اند. شما باید مقدار مناسبی از کرم را بر روی زائده‌ها بمالید و تا زمانی که آن را پاک نکرده‌اید از برقراری هر رابطه جنسی خودداری کنید.

علاوه بر این در صورت مشاهده عوارضی مانند التهاب بیش از حد پوست، تاول، بدن درد، بثورات جلدی، خستگی یا سرفه بلافاصله به پزشک اطلاع دهید و مصرف کرم را متوقف کنید.

درمان زگیل تناسلی با پماد موضعی

 • جراحی زگیل

در مواردی که زگیل‌ها بسیار بزرگ شده‌اند یا روش‌های درمانی دیگر موثر نیستند از تکنیک جراحی برای برداشتن آن‌ها استفاده می‌شود. این تکنیک شامل دو روش کلی یعنی الکتروسرجری (کوتر) یا رادیوسرجری (RF Surgery) است. معمولا در روش‌های جراحی زگیل‌های تناسلی تیغ زده می‌شوند یا برش می‌خورند تا اثری از آن‌ها نباشد. نکته مهم این است که برخی از این زگیل‌ها نسبت به زخمی شدن و تیغ خوردن حساس هستند و ممکن است این کار باعث گسترش آن‌ها شود. در تکنیک‌های پیشرفته‌تر از امواج رادیویی یا الکتریکی برای برداشت زگیل‌ها استفاده می‌شود که باعث خونریزی هم نخواهد شد.

جراحی زگیل تناسلی به صورت سرپایی انجام می‌شود؛ اما لازم است که بیمار یکی دو روزی بعد از جراحی استراحت کند. این روش در مقایسه با راهکارهای دیگر کمی تهاجمی‌تر است و معمولا به عنوان آخرین گزینه درمان کلینیکی زمانی که هیچ راهکار دیگری پاسخگو نیست استفاده می‌شود.

جراحی زگیل تناسلی

 • کرایوتراپی یا فریز کردن زگیل‌ها

در حال حاضر یکی از بهترین و موثرترین روش‌های درمان زگیل تناسلی کرایوتراپی است؛ این روش هزینه پایین و عوارض بسیار کمی دارد و می‌تواند برای درمان انواع زگیل‌های تناسلی به کار رود. در این روش نیتروژن مایع که دمای بسیار پایینی دارد با استفاده از پروب کرایو به زگیل‌ها تابانده می‌شود و آن‌ها را منجمد می‌کند. چند روز بعد از درمان زگیل‌ها کم‌کم سیاه می‌شوند و خود به خود می‌ریزند.

در صورتی که کرایوتراپی در مرکزی معتبر و توسط یک پزشک ماهر انجام شود، ممکن است بر روی پوست شما تاول‌های کوچک یا التهابات خفیف مشاهده شود که بعد از چند روز برطرف خواهند شد. توجه داشته باشید که نیتروژن مایع می‌تواند باعث ایجاد سوختگی‌های وسیع در پوست شود؛ پس تا زمانی که به اعتبار کلینیک و تخصص پزشک اطمینان پیدا نکرده‌اید اجازه شروع درمان را ندهید.

 • لیزر درمانی

در مواردی که شدت ویروس بالا نیست یا پراکندگی زیادی ندارد می‌توان از لیزر برای از بین بردن آن استفاده کرد. در این روش پرتوهای نوری با طول موج مشخص و شدت تعیین شده توسط پزشک به محل تابانده می‌شوند. مقدار نفوذ پرتو در پوست و تعداد شات‌ها بستگی به نوع زگیل، تعداد و پراکندگی آن دارد و می‌تواند ویروس را کاملا ضعیف کند.

در این روش درمانی هیچ آسیبی به بافت‌های پوست نمی‌رسد و بیمار تنها تا چند روز عوارضی مانند سوزش یا درد خفیف را تجربه خواهد کرد. برای خانم‌ها معمولا از لیزر Co2 برای درمان استفاده می‌شود؛ اما ممکن است بسته به نظر پزشک نوع دیگری از پرتوهای نوری مانند اشعه مادون قرمز به کار برود.

بعد از درمان زگیل تناسلی این نکات را به یاد داشته باشید

توجه کنید که ویروس HPV هیچ‌گاه ریشه‌کن نمی‌شود و تا آخر عمر همراه بیمار خواهد بود؛ به همین دلیل از هر روشی که برای درمان آن استفاده کنید امکان برگشت مجدد زگیل‌ها و عود بیماری وجود دارد. با رعایت موارد زیر می‌توانید احتمال برگشت بیماری را کاهش دهید و زندگی جنسی سالمی داشته باشید.

 • از روابط جنسی پرخطر و بدون کاندوم یا با شرکای جنسی متعدد خودداری کنید.
 • روابط مقعدی را به طور کامل حذف یا حداقل کمتر کنید.
 • از تیغ و پودرهای موبر شیمیایی برای موزدایی ناحیه تناسلی استفاده نکنید؛ تا زمان درمان کامل ماشین‌های اصلاح با شماره نسبتا بالا بهترین گزینه برای از بین بردن موهای زائد در این ناحیه هستند.
 • از خاراندن ناحیه تناسلی و دست‌کاری زگیل‌ها خودداری کنید.
 • هرگز با استفاده از حوله یا دستمال کاغذی ناحیه تناسلی را به صورت مالشی خشک نکنید؛ بهتر است به صورت ضربه‌ای و خیلی آرام این کار را انجام دهید.
 • تا زمانی که زائده‌های گوشتی به طور کامل از بین بروند روابط جنسی خود را کمتر کنید؛ از لمس و تحریک ناحیه بپرهیزید و در زمان رابطه حتما از کاندوم استفاده کنید.

استفاده از کاندوم جهت جلوگیری از انتقال HPV

پرسش از شما پاسخ از پزشک


 • بهترین روش برای درمان زگیل تناسلی کدام است؟

همان‌طور که گفتیم تعیین شیوه درمان این زگیل‌ها به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد؛ به همین دلیل نمی‌توان برای همه افراد یک روش خاص را بهترین دانست. پزشک با معاینه دقیق هر فرد و بررسی زندگی جنسی او بهترین راهکارهای درمانی را به شما پیشنهاد می‌دهد و قطعا به نتیجه می‌رسید.

 • دختران و مردان مجرد در صورت مشاهده زگیل تناسلی باید از چه روشی برای درمان استفاده کنند؟

معمولا در افراد مجردی که رابطه جنسی ندارند زگیل‌ها تناسلی خود به خود از بین می‌روند؛ اما این بدان معنا نیست که نباید اقدامی برای کنترل آن‌ها کرد. اگر مجرد هستید و در ناحیه تناسلی خود زگیل‌ها را مشاهده کرده‌اید حتما به پزشک سری بزنید تا دقیقا آن‌ها را معاینه کند. در مواردی ممکن است این ضایعات ایجاد سرطان کنند یا زندگی جنسی آینده شما را به خطر بیندازند.

 • آیا واکسن زگیل تناسلی می‌تواند راهکاری برای درمان آن باشد؟

در حال حاضر واکسن گارداسیل برای مقابله با زگیل تناسلی در بانوان به کار می‌رود؛ البته این روش بیشتر برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری استفاده می‌شود و یک راهکار درمانی نیست. اگر اکنون به زگیل تناسلی مبتلا هستید دیگر واکسن تاثیری ندارد؛ به همین دلیل توصیه می‌شود که خانم‌های جوان در دوران مجردی و قبل از شروع ارتباطات جنسی این واکسن را تزریق کنند.

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا