ریزش مو

درمان ریزش مو به وسیله پی ار پی PRP

علم پزشکی در حوزه ی درمان ریزش مو روز به روز در حال پیشرفت است. در سال های اخیر روش های موثرتر و کم تهاجمی تری ارائه شده است. PRP هم یکی از همین روش‌ های درمانی کم‌ تهاجمی است که اخیرا مورد توجه بسیاری در سراسر دنیا قرار گرفته است. این روش نوین برای درمان ریزش و بهبود رشد موها به ویژه پس از کاشت مو، آسیب دیدگی‌ های ناشی از بیماری‌ های التهابی یا ورزش به کار برده می شود.

PRP عبارت اختصاری «Platelet-Rich Plasma» به معنای «پلاسمای غنی از پلاکت» است که پلاکت درمانی نیز نامیده می‌شود. در این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد این روش، کاربرد ها، مزایا و معایب و مکانیسم عمل آن در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

آیا PRP مو واقعا موثر است؟

در سال های اخیر مطالعات بالینی گسترده ای در مورد PRP انجام شده است. نتایج این مطالعات که به صورت مقالات پزشکی توسط پزشکان متخصص منتشر شده، بسیار رضایت بخش بوده است. با این حال نمی توان صد در صد موفقیت درمان را تضمین کرد، زیرا نتیجه ی درمان PRP بسته به شرایط هر بیمار متفاوت است. معمولا جراحان ترمیم مو برای بیمارانی که کاندیدای مناسبی برای جراحی نیستند PRP را توصیه می کنند. در این صورت لازم است این درمان هر ۳ یا ۴ ماه تکرار شود.

PRP) Platelet-Rich Plasma) چگونه انجام می شود؟

PRP یک تکنیک درمانی غیر جراحی و کاملا طبیعی با هدف تحریک رویش مو پس از ریزش است. این روش فولیکول های موی غیر فعال و یا تازه کاشته شده را برای ورود به یک فاز رویشی فعال تحریک می کند. برای درک بهتر مکانیسم عمل درمان به روش PRP ، باید مختصری در مورد پلاسما و پلاکت بدانیم.

هماتوکریت و پلاسما اجزای اصلی تشکیل دهنده ی خون هستند. هماتوکریت از سلول‌ های خونی یعنی گلبول‌های قرمز، سفید و پلاکت‌ ها تشکیل شده است. پلاسما هم بخش مایع و زمینه‌ای خون و متشکل از آب و مواد محلول در آن یعنی پروتئین‌ها، مواد معدنی، و سایر ترکیبات می باشد.

در پروسه ی درمان به روش PRP ، قدم اول نمونه گیری خون است. در این مرحله به میزان یک آزمایش خون، از شما خون گرفته می‌شود. سپس نمونه خون را با استفاده از کیت های مخصوص در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌دهند تا پلاسما از سایر بخش‌های خون جدا ‌شود و PRP (پلاکت غنی خون) به دست بیاید. این قسمت حدود ۱۵ دقیقه زمان می برد. سپس طی فرایندی غلظت پلاکت ها را به سه برابر غلظت عادی موجود در خون می رسانند. در این مرحله محلولی داریم که غنی از پلاکت‌های خونی است. در کلینیک دکتر مهرشاد رابط از بهترین کیت های تایید شده توسط FDA برای تهیه ی پلاکت ها استفاده می شود.

در مرحله ی بعد برای کنترل درد ماده ی بی حسی به اعصاب پوست سر بیمار تزریق می شود. پزشک متخصص با استفاده از از روش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی محل دقیق تزریق را تعیین می کند. پس از آن با استفاده از سرنگ پلاکت غلیظ شده را به پوست سر وارد می کند. در مرحله ی آخر هم مو و سر بیمار ضدعفونی شده و شست و شو داده می شود. این پروسه حدود یک ساعت زمان می برد. بیمار نیاز به داروی خاصی ندارد و می تواند به منزل بازگردد.

پس از تزریق PRP، فاکتورهای رشد از پلاکت‌ها در محل آزاد می‌شوند. فاکتورهای رشد وظایف زیر را بر عهده دارند:

 • تشکیل کلاژن را تحریک می کنند.
 • عروق خونی جدید تشکیل می دهند.
 • تقسیم‌ سلول‌ها و سازمان دهی آن ها را تنظیم می کنند.

به این ترتیب فولیکول های سر برای رشد مجدد موها تحریک می شوند.

مزایای PRP مو

همان طور که توضیح داده شد، در PRP مو از خون خود بیمار برای درمان استفاده می‌شود. به همین دلیل احتمال ایجاد واکنش آلرژیک در بیمار به صفر می رسد. به این ترتیب مواد تزریق‌ شده ربه راحتی توسط بدن جذب می شوند. از این جهت می‌توان با اطمینان PRP مو را یک روش درمانی کاملا طبیعی برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد موها دانست. از دیگر مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این تکنیک بسیار ساده است و به جراحی نیاز ندارد. در واقع یک درمان غیر جراحی و کم تهاجم به شمار می آید.
 • این فرآیند چندان زمان بر نیست و حدود یک ساعت طول می کشد.
 • روش PRP بسیار کم خطر و در عین حال موثر می باشد.
 • بیمار بسیار سریع بهبود می یابد و دوره ی نقاهت طولانی ندارد.
 • نتیجه ی این درمان ظاهری بسیار طبیعی و زیبا خواهد بود.

عوارض PRP مو

 • ممکن است بیمار درد خفیفی در محل تزریق احساس کند.
 • حساسیت پوست سر، تورم و قرمزی، سردرد، خارش و خونریزی موقت در محل تزریق از جمله عوارض این تکنیک است که پس از مدتی خود به خود بهبود می یابند. این عوارض کاملا طبیعی بوده و در مقایسه با عوارض سایر روش ها قابل چشم پوشی هستند.

کاربردهای PRP

PRP تنها برای درمان ریزش مو نیست و کاربردهای دیگری هم دارد.

 • کاهش التهاب پوست و توقف ریزش مو
 • درمان ریزش مو با الگوی زنانه یا آلوپسی آندروژنی در خانم‌ها از طریق افزایش ضخامت و تراکم موها
 • تسریع بهبودی زخم ها و اسکارهای ایجاد شده در پروسه ی کاشت مو
 • تسریع بهبودی و ترمیم بافت‌های آسیب دیده مثل تاندون، رباط و عضلات
 • کاهش التهاب مفاصل در بیماری هایی مانند استئوآرتریت
 • جوانسازی پوست صورت و دست ها
 • رفع چین و چروک
 • از بین بردن اسکار آکنه و اسکار
 • رفع خطوط اخم یا خنده
 • رفع ریزش موی ابرو
 • از بین بردن پف و تیرگی دور چشم
 • درمان زخم های دیابتی و نروپاتیک و مزمن
 • درمان انواع بیماری‌های پوستی
 • خشکی و ترک های پوستی
 • جراحی زیبایی پلاستیک
 • جراحی عصب
 • جراحی دهان

PRP و Mesotherapy (مزوتراپی) چه تفاوتی با هم دارند؟

همان طور که توضیح داده شد، PRP تزریق محلولی از پلاکت های غلیظ شده ی خون به پوست سر است. اما در مزوتراپی ویتامین ها، مواد معدنی، هورمون ها، آنزیم ها و عصاره های گیاهی به لایه ی میانی پوست (مزودرم) وارد می شوند. پزشک متخصص این مواد را توسط سوزن های بسیار ریز به پوست سر شما تزریق می کند.

این روش از ریزش مو جلوگیری کرده و همچنین باعث تقویت رشد موها و استحکام و شادابی پوست می گردد. در واقع مزوتراپی یک روش غیر تهاجمی است که تعادل هورمونی در اطراف فولیکول مو را تنظیم می کند. همچنین مواد مغذی را به فولیکول های مو رسانده و از این طریق گردش خون در محل را بهبود می بخشد. پزشک متخصص بسته به شرایط و نیاز شما ترکیبات مورد استفاده در مزوتراپی را تعیین می کند. علاوه بر ویتامین ها و عصاره های گیاهی، داروهایی از دسته ی وازودیلاتورها و آنتی بیوتیک ها، هورمون های کلسیتونین و تیروکسین و آنزیم هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز از جمله ی این ترکیبات هستند.

درمان مزوتراپی هم مانند PRP باید در چند جلسه انجام شود. تعداد و فاصله ی بین جلسات تزریق مورد نیاز در هر فرد متفاوت است و تشخیص آن بر عهده ی پزشک متخصص می باشد. مزوتراپی معمولاً عارضه ی جانبی خطرناکی به دنبال ندارد. حالت تهوع، تورم و قرمزی، خارش و در موارد بسیار نادر، عفونت از جمله عوارض جانبی مزوتراپی می باشند که ممکن است در سایر روش ها هم دیده شوند.

PRP بهتر است یا Mesotherapy (مزوتراپی)؟

این که کدام درمان برای شما مناسب تر است به تشخیص پزشک بستگی دارد. پزشک متخصص، شرایط و نیاز شما را بررسی کرده و تشخیص می دهد که درمان مناسب شما PRP است یا مزوتراپی. تیم درمانی کلینیک دکتر مهرشاد رابط تمام دانش و تکنولوژی خود را برای ارائه ی بهترین تشخیص و مناسب ترین روش درمانی به کار می گیرد.

توصیه های پیش، حین و پس از PRP

آمادگی پیش از شروع درمان

 • پیش از هر اقدامی، اگر داروی خاص یا مکملی مصرف می‌کنید، حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهید. چون بعضی مکمل‌ ها احتمال بروز کبودی در محل درمان را افزایش می دهند. بنابراین لازم است که مصرف آن ها ۲ تا ۳ هفته پیش از دریافت درمان قطع یا محدود شود. پس برای ادامه یا قطع مصرف داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید و خودسرانه دست به اقدامی نزنید.
 • انجام روش PRP مستلزم آن است که بدن و پوست شما کاملاً هیدراته باشد. بنابراین از دو روز قبل از دریافت درمان میزان مناسبی آب و مایعات بنوشید. همچنین از مصرف نوشیدنی های الکلی و سیگار به شدت اجتناب کنید. مشروبات الکلی و مصرف دخانیات میزان آب بدن را کاهش داده و پوست را دهیدراته می کنند.
 • حداقل یک هفته قبل از شروع درمان، تغذیه ی سالمی داشته باشید. از مصرف غذاهای چرب و شور و فرآوری شده مانند فست فودها خودداری کنید. با محدود کردن مصرف چای و قهوه میزان کافئین دریافتی خود را نیز به حداقل برسانید. توجه داشته باشید که کیفیت تغذیه ی شما بر نتیجه ی درمان بسیار تاثیر گذار است.

حین درمان PRP

فرایند درمان PRP، از آغاز نمونه‌ گیری خون تا پایان تزریق پلاکت غلیظ شده به پوست سر، حداکثر یک ساعت و نیم زمان می برد. ممکن است تحمل این مدت زمان برای بعضی از بیماران دردناک یا آزاردهنده باشد. به همین دلیل به بیماران بی‌حسی موضعی تزریق می شود تا پروسه ی درمان را بدون درد سپری کنند. داروی بی‌حسی با سرنگ به پوست محل مورد نظر تزریق یا روی آن اسپری می شود.

بعد از درمان PRP

 • اجازه دهید محل‌ درمان بهبود پیدا کند و حداقل تا چهار ساعت بعد به محل تزریق دست نزنید و از تماس های احتمالی جلوگیری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض باد، گرد و خاک و دستان آلوده جلوگیری کنید تا میکروب ها به محل تزریق منتقل نشوند. به این ترتیب از عفونت های احتمالی پیشگیری می کنید.
 • به مدت بیست و چهار ساعت بعد از دریافت درمان، از محصولات آرایشی و بهداشتی به ویژه محصولات معطر استفاده نکنید.
 • حساس شدن پوست تا یک هفته پس از درمان طبیعی است.
 • کمپرس گرم یا سرد روی محل تزریق قرار ندهید. این کار هیچ کمکی به بهبودی محل تزریق نمی کند.
 • هنگام خواب، به کمک چند بالش، سر خود را بالا نگه دارید و مراقب باشید پوست سرتان با بالشت تماس نداشته باشد. بهتر است سرتان به حالت نیمه خوابیده قرار بگیرد.
 • حداقل تا یک ماه بعد از تزریق، روی محل دریافت درمان ضد آفتاب بزنید.
 • اگر در محل تزریق کبودی، التهاب و قرمزی، درد یا خون ریزی غیر عادی مشاهده کردید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

درمان به روش PRP چقدر زمان می برد؟

هر جلسه ی PRP ، از آغاز مرحله ی آماده‌ سازی تا پایان تزریق، حداکثر حدود یک ساعت و نیم زمان می برد. دوره های تزریق PRP بسته به شرایط و سن افراد متغیر است. در جوانان زیر ۳۰ سال، سالی یک نوبت تزریق و برای افراد 30 تا 40 سال، هرشش ماه یک بار انجام می شود. در افراد 40 تا ۵۰50سال فاصله ی بین جلسات تزریق سه ماه خواهد بود و برای افراد بالای 50 سال پزشک متخصص با در نظر گرفتن شرایط بیمار دوره های تزریق را تنظیم می کند.

هزینه ی درمان به روش PRP چقدر است؟

درمان به روش PRP تحت پوشش بیمه‌های درمانی نیست، با این حال معمولا هزینه ی آن معقول و قابل پرداخت است. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که هزینه ی به کارگیری این روش در عمل جراحی کاشت مو به تعداد گرافت‌های مو یی که کاشته می‌شود بستگی دارد و متناسب با شرایط هر بیمار متفاوت است. برای اطلاع از هزینه ی درمان PRP و نوبت دهی جهت تزریق PRP با کلینیک دکتر مهرشاد رابط تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما عزیزان را راهنمایی کنند.

بهترین مرکز ارائه دهنده ی درمان به روش PRP کجاست؟

مراکز درمانی و کلینیک های زیبایی بسیاری درمان به روش PRP را ارائه می دهند. مسلما انتخاب یک مرکز مناسب با کادر حرفه ای و مجرب یکی از مهم ترین فاکتورهای موثر بر نتیجه ی درمان است. کلینیک دکتر مهرشاد رابط با کادری مجرب و با به کارگیری به روزترین دستگاه ها، تجربه ی درمانی بی خطر و نتیجه ی رضایت بخشی را برای شما به ارمغان می آورد.

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا