تفاوت روش های مختلف کاشت مو

درخواست نوبت یا وقت مشاوره

لطفا نام و شماره موبایل خود را در فرم زیر وارد کنید

دریافت مشاوره

تفاوت روش های مختلف کاشت مو ، طبق آمار ها و بررسی های انجام شده، تقریبا 60 درصد مردان و 50 درصد زنان با بالا رفتن سن، نوعی از ریزش مو را تجربه می کنند که برای حل این عارضه معمولا بسیاری از افراد از درمان های موضعی بدون نسخه مانند ماینوکسیدیل استفاده می کنند. البته که در این میان کاشت مو نیز یکی دیگر از روش های ترمیم و درمان ریزش و طاسی سر است که برای اولین بار در سال 1939 در ژاپن انجام شد. البته که کاشت مو نیز روش مناسبی برای تمامی افراد نیست. کاشت مو برای افرادی که در نواحی مختلف سر خود دچار ریزش یا طاسی شده اند انجام می شود و مناسب است؛ در روش های مختلف کاشت مو، فولیکول های مو از نواحی سالم بر روی پوست سر یا بدن برداشته می شوند و در مناطق مورد نیاز  که دچار طاسی شده اند، کاشته می شوند. در روش کاشت مو در ابتدا این روش شامل برداشت دسته های بزرگ مو بود اما به مرور جراحان شروع به استفاده از گرافت های کوچک مو کردند تا ظاهر مو های کاشته شده طبیعی تر از قبل به نظر برسد. معمولا برداشت گرافت های مو از قسمت پشت سر و حد فاصل بین دو گوش انجام می شود، که به این ناحیه از سر افراد بانک مو گفته می شود؛ در صورتی که در برخی از افراد این ناحیه مو های لازم و قوی برای پیوند نداشته باشد ممکن است از مو های بدن شخص نیز استفاده بشود. علت استفاده از موهای خود فرد برای کاشت مو این است که  احتمال رد آن توسط بدن هر فرد به حداقل می رسد و یک نتیجه قطعی و دائمی را برای فرد به همراه خواهد داشت.

داشتن بانک مو به چه معناست؟

حال به اینجا می رسیم که بانک مو کجاست؟ در زمان عمل کاشت مو چه استفاده ای از کاشت مو می شود؟ بانک موی ضعیف چیست و پیوند مو از بدن به سر چگونه انجام می شود؟ پیش از اقدام به کاشت مو ضروری می باشد که شما با اصطلاحات این اقدام زیبایی چون بانک مو و … آشنا شوید. در پاسخ باید بدانید که بانک مو به ناحیه ای از پوست بدن گفته می شود که دارای مو های مقاوم و قوی در برابر ریزش مو است. از این رو در زمان جداسازی و استخراج گرافت های مو از این ناحیه، آن موهای استخراج شده را با استفاده از دستگاه های مخصوص جدا می کنند. و به دقت در بخشی از سر که مو ها در آن ناحیه کم پشت شده است و یا دچار طاسی شده است، کاشته می شوند. بهترین حالت این است که بانک مو از نواحی پشت سر انتخاب شود چرا که در این بخش از سر فولیکول های مو بسیار مقاوم تر نسبت به سایر قسمت های سر اند و به دلایل هورمونی احتمال ریزش مو آن ها بسیار کم است. همچنین در نواحی اطراف گوش ها، این تار های مو ها به دلیل مقاوم بودن در برابر ریزش، زمانی که به جلوی سر در قسمت طاسی کاشته می شوند، منتقل می شوند، همچنان به رشد خود ادامه می دهند. از این رو پس از مدتی ناحیه کم پشت و یا خالی شده از مو ها بار دیگر صاحب مو می شوند و بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه، کوچکترین اثری از عمل جراحی بر روی سر فرد باقی نمی ماند و فرد به راحتی و با خیال راحت می تواند به کار و امور روزمره خود بپردازد.

تفاوت روش های مختلف کاشت مو

بررسی تفاوت انواع روش های کاشت مو

در ادامه قصد داریم به معرفی روش های مختلف کاشت مو بپردازیم و تفاوت های آن ها را با یک دیگر بیان کنیم:

کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش FUT (واحد فولیکولی) که به آن کاشت مو به روش نواری نیز گفته می شود، یکی از قدیمی ترین روش ها برای پیوند مو و برطرف کردن طاسی سر می باشد. در این روش بیمار بیهوش می شود و قسمت های مناسب بانک مو به صورت نواری بریده می شوند و در شیار های ایجاد شده در قسمت طاسی سر کاشته می شوند. این روش جراحی به دلیل استفاده از بیهوشی و باقی ماندن محل زخم در بانک مو تقریبا منسوخ شده است و کمتر کسی از آن استفاده می کند. اما همچنان بسیاری از پزشکان و بیماران علاقه مند به استفاده از این روش کاشت مو می باشند.

کاشت مو به روش FIT

در کاشت مو به روش FIT نیاز به تراشیدن موی سر فرد می باشد که در آن برداشت مو به صورت فولیکولی و با دستگاه های ظریفی انجام می شود. این روش غیر جراحی در چندین جلسه انجام می شود و در مجموع امکان کاشت چیزی حدود 2 تا 10 هزار تار مو را برای فرد به همراه دارد. کاشت مو به روش FIT معایبی دارد که از جمله ی آن ها می توان به  بجا ماندن اسکار، آسیب به فولیکول ها و در نتیجه تراکم کم پیوند، تعدد جلسات و نیاز به ترمیم پس از یکسال، اشاه نمود. از این روش نیز معمولا در حال حاضر کمتر استفاده می شود.

کاشت مو به روش FUE

بعد از مدتی از ابداع روش نوین کاشت مو، روش جدیدتری برای پیوند ابداع شد که به روش FUE (استخراج واحد فولیکولار) نام گذاری شد، در این روش توسط پانچ های دستی گرافت ها به صورت دانه ای از محل بانک مو استخراج می شوند و به همان روش قبلی در منطقه ی طاس سر کاشته می شوند. در این روش که یک روش غیر جراحی است تنها از بی حسی موضعی برای برداشت و کاشت مو استفاده می شود و معایب روش های قبلی کاشت مو را ندارد. به دلیل ظرافت این روش و احتمال بسیار کم خطا در آن، از کاشت مو به روش FUE در کاشت ریش و سبیل نیز استفاده می شود، البته امکان آسیب به گرافت های مو در زمان برداشت را می توان از معایب این روش کاشت مو دانست. با این حال این روش بسیار پرطرفدار می باشد. چرا که تمام ایرادات روش های قدیمی کاشت مو در این روش برطرف شده است.

تفاوت روش های مختلف کاشت مو

کاشت مو به روش SUT

در کاشت مو به روش SUT همانند روش قبلی کاشت مو تنها با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و نیازی به بیهوشی نمی باشد. اما پیشرفت هایی حاصل شده است که باعث برتری این روش نسبت به روش FUE شده است. در کاشت مو به روش SUT برداشت گرافت با استفاده از دستگاه های اتوماتیک انجام می شود و امکان برداشت و پیوند تا 14 هزار تار مو را می دهد که بیش از سایر روش های کاشت مو می باشد. مهمترین مزایای این روش انجام پیوند مو بدون درد و خونریزی است. همچنین از سایر مزایای کاشت مو به این روش می توان عدم بجا ماندن اسکار و کاشت با تراکم سه برابر بیشتر از روش های مختلف کاشت مو نام برد. همچنین به دلیل دقت بالا و امکان طراحی خط رویش مو می توان از این روش در کاشت ابرو، ریش و سبیل هم استفاده کرد. به دلیل مزایای گفته شده، روش SUT به بستری شدن بعد از کاشت و دوران نقاهت طولانی مدت نیازی ندارد و تنها با انجام تعداد محدودی مراقبت های بعد از کاشت مو، فرد می تواند به کار های روزمره اش بپردازد.

کاشت مو به روش MicroFIT

کاشت مو به روش میکروفیت (کاشت مستقیم) یکی از جدیدترین روش های پیوند مو است که از سال 2010 به کار گرفته می شود. مهمترین تفاوت این روش نسبت به سایر روش های مختلف کاشت مو استفاده از یک دستگاه ایمپلنتر برای افزایش دقت و سرعت کاشت مو می باشد که بدون نیاز به برش، آسیبی به گرافت های مو وارد نمی کند. و در نتیجه شاهد بالاترین تراکم کاشت مو خواهیم بود. عوارض کاشت مو در روش کاشت مستقیم به حداقل رسیده و می توان زمان طولانی جلسه کاشت را به عنوان تنها عیب این روش در نظر گرفت که آن هم به دلیل دقت بالا ودر هنگام کاشت و همچنین کاشت بیش از 50 هزار تار مو در محل طاسی است. مانند تمام روش های پیوند مو کاشت مو به روش میکروفیت نیز نیاز به مراقبت های قبل و بعد از کاشت دارد که مهمترین آن ها عدم استفاده از دخانیات و مشروبات الکلی، تغذیه مناسب، شست و شوی درست و قرار نگرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب می باشد.

مقایسه روش های مختلف کاشت مو

با توجه به موارد ذکرشده باید توجه داشته باشید که انتخاب بهترین روش کاشت مو با توجه به شرایط جسمی هر فرد، بانک مو و نوع و وسعت ریزش موی او انتخاب می شود و بهترین کار اعتماد به تصمیم پزشک در این خصوص می باشد. مقایسه روش های مختلف کاشت مو از طریق عوامل مختلفی امکان پذیر است که یکی از آنها هزینه کاشت مو است؛ هزینه کاشت مو به عوامل مختلفی از جمله تجهیزات مورد استفاده، مهارت و تجربه پزشک، محل کلینیک، وسعت ریزش مو و بسیاری دیگر بستگی دارد. عامل دیگری که می توان در مقایسه روش های مختلف کاشت مو تاثیر گذار است مزایا و معایب هر روش می باشد که با توجه به توضیحات گفته شده روش های جدید مانند کاشت مو به روش SUT و کاشت مو به روش MicroFIT معایب بسیار کم و نادری دارند و مزایای فراوان آنها باعث شده توسط بسیاری از پزشکان متخصص کاشت مو انتخاب شوند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
سن مناسب کاشت موی طبیعی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *