تزریق ژل

همه چیز درباره تزریق ژل | معجزه گر زیبایی عصر ما

همانطور که می‌دانید عوامل متعددی وجود دارند که سبب تغییرات نامطلوب در پوست می‌شوند. تغییراتی که خوشایند نبوده و بر روحیه افراد تأثیری نامطلوب می‌گذارند. یکی از روش‌های مقابله با این تغییرات و افزایش زیبایی، جذاب شدن و جوانسازی، تزریق ژل است. هر ساله بیش از یک میلیون نفر به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند تا با تزریق ژل دوباره به پوستی جوان و زیبا دست پیدا کنند. در صورتی که شما هم به دنبال افزایش اطلاعات خود در این زمینه هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

تزریق ژل چیست؟

فیلر یا ژل، ماده‌ای ژلاتین مانند است که با هدف جبران تحلیل چربی یا حجم از دست رفته، زیباسازی یا صاف کردن چین و چروک‌های صورت و بهبود شکل انحناهای سطحی صورت و بدن، در زیر پوست تزریق می‌شود.

ژل از مواد طبیعی و یا مصنوعی ساخته می‌شود. مواد طبیعی مورد استفاده در آن عبارتند از کلاژن و اسید هیالورونیک که استفاده از هر دو مواد، مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا است. جوانسازی صورت به روش تزریق ژل، درمانی مقرون به صرفه است که هزینه بالا و دوران بهبود طولانی عمل‌های جراحی را با خود به همراه ندارد.

کاربردهای تزریق ژل

بسیاری از ما پس از عبور از مرز سی سالگی خط و خطوط ظریفی روی چهره‌مان نقش می‌بندد که عموماً پیامد افتادگی، ضعف یا فعالیت عضلات است. این خط و خطوط زمانی که کلاژن پوست کاهش می‌یابد به تدریج بر روی پوست پدیدار می‌شود. چروک‌های دور چشم نتیجه فعالیت عضلات است و با تزریق بوتاکس برطرف می‌شود اما اگر این خطوط به دلیل افتادگی پوست اتفاق افتاده و مانند خط خنده عمیق باشد، بهتر است ژل یا فیلر تزریق شود، تا خطوط کمتر شده یا حتی کاملاً از بین بروند. اثر ژل بر چین و چروک‌های صورت فوق‌العاده است؛ اما این روش جوانسازی کاربردهایی بسیار بیشتر از این‌ها دارد که به برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • اصلاح فرم بینی بدون انجام عمل جراحی،
 • بزرگ و برجسته کردن لب‌های نازک و باریک،
 • جوان‌سازی پوست و افزایش حجم پشت دست‌ها،
 • از بین بردن خطوط ظریف حاصل از افزایش سن روی صورت،
 • افزایش حجم صورت و گونه‌گذاری برای افرادی با صورت‌های لاغر،
 • پر کردن فرورفتگی‌های صورت یا گودی‌های تزریق ژل خط اخممربوط به اسکار و جای زخم‌ها،
 • خوش فرم کردن و مشخص‌تر کردن خطوط و انحناهای صورت و زاویه‌سازی فک،
 • از بین بردن چین و چروک‌ یا ناهمواری‌های صورت به ویژه اطراف چشم، پیشانی، دهان و گونه‌ها

 

اکثر کاربردهای تزریق ژل توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) تایید شده‌اند اما برخی از آن‌ها با وجود ایمنی و تاثیر بسیار زیادی که دارند، هنوز مورد تأیید قرار نگرفته‌اند. برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • حجم‌دهی به پاها به منظور رفع لاغری
 • تزریق ژل به باسن به‌ منظور حجیم کردن حجم آن
 • تزریق ژل به درون استخوان‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها و عضلات
 • افزایش حجم و بزرگ‌تر کردن سینه بانوانِ ناراضی از کوچک بودن سینه

عدم تأیید یک روش درمانی توسط FDA به معنای نامناسب یا پر خطر بودن آن نیست؛ بلکه این سازمان برای تأیید از دستورالعمل‌های خاصی پیروی می‌کند که گاه منجر به عدم تأیید داروها و روش‌های درمانی می‌شود. از آنجایی که این قوانین در سراسر دنیا مورد تأیید پزشکان است، می‌بایست از آن‌ها پیروی شود.

نواحی تزریق ژل

محبوب‌ترین نواحی مورد استفاده برای تزریق ژل جهت مادلینگ عبارتند از :

 • ناحیه اطراف فک و چانه : تزریق ژل به این نواحی به منظور زاویه‌دار کردن فک و جلو آوردن چانه انجام می‌شود.
 • اطراف چشم، پلک، گونه و خط گونه : با هدف افزایش حجم و فرم‌دهی، رفع گودی و سیاهی زیر چشم، لیفت ابرو و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • تزریق ژل به لب : با هدف افزایش حجم و برجسته کردن لب‌ها.
 • ناحیه بینی : به منظور رفع اشکالات ظاهری بینی و ایجاد نیم رخی کاملاً صاف از بینی بدون انجام عمل جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • اطراف پیشانی، لب و بینی : برای رفع چین و چروک‌ها و رفع خطوط اخم و خنده.
 • تزریق به دست‌ها : برای جوانسازی پوست دست‌ها نیز استفاده می‌شود.

البته برای حجم دهی به پاها، افزایش حجم سینه، افزایش حجم باسن و تزریق ژل به داخل استخوان، عضله، رباط و تاندون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد، این موارد توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا مورد تأیید قرار نگرفته است.

تزریق ژل خط خنده

مزایای تزریق ژل

 • اثر آن پس از تزریق سریعاً مشخص می‌شود.
 • در صورت عدم رضایت از تزریق ژل، معمولاً امکان برگشت و یا اصلاح نتیجه وجود دارد.
 • ایجاد نتایج تقریباً نامحسوس که می‌توانند به طور کامل انتظارات شما را از تغییر برآورده نمایند.
 • میزان ماندگاری نتایج در صورت کیفیت کار پزشک و مناسب بودن ماده اضافه شده، بالا خواهد بود.
 • تزریق ژل و پرکننده‌های بافتی بسیار سریع انجام شده و حداکثر به استفاده از یک بی‌حسی موضعی نیاز دارند.
 • ژل اضافه شده از نقاط دیگر بدن برداشته نمی‌شود. در نتیجه زخم یا برشی در ناحیه دیگری از بدن نیست.

معایب تزریق ژل

 • نتیجه تزریق ژل به تخصص، مهارت و دانش تزریق کننده وابسته است.
 • موقتی بودن مواد که برای فراهم کردن خواسته‌تان نیازمند تزریقات مجدد هستید. زمان تزریق مجدد بسته به نوع ماده استفاده شده متفاوت است. اگر مواد استفاده شده در ژل طبیعی باشد توسط بدن جذب شده و میزان ماندگاری کمتری خواهد داشت. در صورتی که مواد مصنوعی نیز به آن اضافه شده باشد، میزان ماندگاری نتایج بیشتر خواهد بود. در حالت کلی و در بیشتر مواقع میزان ماندگاری نتایج ۶ ماه است که به ۲ سال نیز طول میکشد.

عوارض تزریق ژل

مانند هر روش پزشکی دیگر، استفاده از مواد پرکننده پوستی می‌تواند منجر به عوارض جانبی کوتاه مدت یا بلند مدت شود. به همین دلیل بهتر است قبل از انجام هرگونه تزریق، از محدودیت‌ها و خطرات احتمالی این روش آگاهی کامل داشته باشید. بیشتر عوارض جانبی مرتبط با پرکننده‎‌های پوستی که پس از تزریق رخ می‌دهند، کمتر از دو هفته برطرف می‌شوند. البته تورم و درد بعد از تزریق ژل به دست ممکن است یک ماه و یا حتی بیشتر طول بکشد. تعداد معدودی از عوارض تزریق ژل، ممکن است هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها پس از تزریق باقی بمانند.

 • شایع‌ترین عوارض جانبی کوتاه مدت برای تزریق ژل عبارت است از :

کبودی، سرخی، درد، تورم، خارش و مشکل در انجام فعالیت‌ها در صورتی که تزریق به پشت دست انجام شده باشد.

 • عوارض جانبی کوتاه مدتی که شیوع آن کمتر است ژل عبارتند از :

واکنش آلرژیک، عفونت، زخم در محل تزریق، نکروز یا مرگ بافتی، ایجاد برجستگی‌های به نام گره یا گرانولوم در زیر پوست که گاهی برای برطرف کردنشان ممکن است به جراحی نیاز شود.

اما خطرات مربوط به عدم مهارت پزشک در تزریق ژل و استفاده از مواد غیر مجاز و تأیید نشده، مشخص نیست. در این میان نکته‌ای که می‌بایست حتماً مورد توجه قرار گیرد، واکنش آلرژیک بدن در مقابل تزریق ژل است. بنابراین مهارت پزشک متخصص و ماده مورد استفاده در بدون عارضه و ایمن بودن روش حائز اهمیت است. پزشکی که تزریق را انجام می‌دهد، می‌بایست با آناتومی محل تزریق آشنا بوده تا به اشتباه ژل را به رگ‌های خونی صورت تزریق نکند. چرا که گاهاً تزریق این مواد به داخل رگ‌های خونی علاوه بر عوارضی همچون زخم، تاری دید و کاهش بینایی، منجر به کوری فرد می‌شود. به همین خاطر باید در انتخاب کلینیک زیبایی و پزشک خود دقت کنید.

از آنجا که تزریق ژل برای همه مناسب نیست، پیش از انجام حتماً باید با یک متخصص مشورت کرده و در صورت تأیید پزشک، با خیال راحت آن را انجام دهید. از نکات مهم در تزریق ژل می‌توان به عدم استفاده همزمان با دیگر عمل‌های زیبایی نظیر لیزر موهای زائد اشاره کرد. همچنین به افراد سیگاری انجام این عمل توصیه نمی‌شود.

تزریق ژل صورت

معرفی انواع برندهای ژل

ژل‌ها انواع مختلفی دارند و پزشک متخصص، بسته به شرایط شما، ناحیه درمان و اهداف زیبایی، نوع ژل مناسب را تعیین می‌کند. معمولاً برای از بین بردن چین و چروک، به عمق آن در ناحیه تحت درمان توجه می‌کنند. بدین ترتیب که برای خطوط عمیق‌تر از ژل‌های غلیظ و آن هایی که دوام و ماندگاری بیشتری دارند استفاده می‌شود، اما اگر عمق خطوط در ناحیه تحت درمان کم باشد، از ژل‌های رقیق و با دوام کمتر استفاده می‌شود. در کلینیک‌های معتبر پوست و مو از برندهای مختلف ژل استفاده می‌شود که برخی از معتبرترین برندهای ژل عبارتند از :

 • تئوسیال (Teosyal) : این ژل که بر پایه اسید هیالورونیک و دارای منشأ غیرحیوانی است که برای درمان چین و چروک‌های سطحی و عمیق و حجم‌دهی به لب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده از این نوع ژل‌ها، تست قبل از تزریق نیاز نیست که نشان‌دهنده ریسک پایین و عوارض کم بعد از درمان است.
 • ژوویدرم (Juvederm) : از محصولات کمپانی Allergan کشور فرانسه است که در زمینه تولید محصولات جوانسازی پوست فعالیت دارد و از ژل‌های بر پایه اسید هیالوورنیک به شمار می‌رود. محصولات این برند به طور گسترده در بهبود چین و چروک‌های عمیق و سطحی صورت و حجم‌دهی به لب‌ها استفاده می‌شود.
 • رووفیل (Revofil) : از محصولات کشور کره جنوبی و از ژل‌های بر پایه اسید هیالورونیک است. با توجه به فناوری‌های به کار رفته در آن، کیفیت بالایی نسبت به سایر ژل‌ها دارد و برای رفع خطوط نواحی مختلف صورت از قبیل پیشانی، گونه، فک، چانه و بینی و چین و چروک‌ها استفاده می‌شود.
 • پروفایلو (Profhilo) : محصول شرکت IBSA از کشور ایتالیا است. ژل پروفایلو متشکل از اسید هیالورونیک فوق‌العاده خالص است و یک پیشرفت واقعی در عرصه مبارزه با عوارض پیری محسوب می‌شود. ترکیب منحصر به فرد موجود در آن لیفت طبیعی و قوی در کل پوست ایجاد می‌کند.
 • روولکس (Revolax) : از این ژل برای افزایش حجم و فرم‌دهی به لب‌ها استفاده می‌شود. ماندگاری اثرات این نوع از ژل‌ها عموماً بین 12 الی 18 ماه است.
 • رستیلن (Restylane) : این ژل نیز بر پایه اسید هیالورونیک است و به منظور رفع چین و چروک‌های صورت و اطراف لب‌ها و نیز حجم‌دهی به لب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترکیب این ژل به گونه‌ای است که سازگاری بالایی با بافت‌های بدن دارد.
 • بلترو (Belotero) : محصولات ساخت برند بلترو، از محصولات شرکت آلمانی Merz، در از بین بردن چین و چروک‌های سطحی و عمیق صورت، افزایش حجم گونه‌ها و لب‌ها تأثیرات قابل توجهی دارند. با توجه به محتوی لیدوکائین موجود در آن، تزریق این ژل درد چندانی برای افراد ندارد.
 • استایلج (Stylage) : محصول یک شرکت فرانسوی است که حدود ۶ الی ۱۲ ماه اثرات آن، ماندگار است. ترکیب اصلی سری محصولات استایلج شامل اسید هیالورورنیک، لیدوکائین و مانیتول است و برای افزایش زیبایی لب‌ها استفاده می‌شود.
 • الانسه (Ellanse) : این ژل برخلاف دیگر ژل‌های نام برده شده، بر پایه اسید هیالورونیک نیست بلکه متشکل از میکرواسفرهای کاپرولاکتون (PCL) و کربوکسی متیل سلولز (CMC) است. ژل الانسه برای رفع چین و چروک‌های پوستی، حجم‌دهی به لب و گونه، رفع افتادگی پوست، تنظیم فرم بینی، گوش و لب، فرم‌دهی به صورت، رفع اسکار، و نیز رفع عدم تقارن در اجزای صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های منحصر به فرد آن، اثرات طبیعی با ماندگاری بالاست.
 • آلیاکسین (Aliaxine) : یکی دیگر از معتبرترین ژل‌های تزریقی و محصول کشور سوئیس است. این ژل که منشأ غیر حیوانی دارد از طریق تخمیر باکتریایی بوجود می‌آید که بر پایه اسید هیالورونیک است. این ژل با حجم دادن به بخش‌های مختلف صورت، رفع چین و چروک‌ها و ایجاد پوستی صاف؛ و رفع سیاهی زیر چشم باعث جوانسازی و افزایش زیبایی چهره می‌شود.

برندهای مختلف ژل

5/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا