تزریق بوتاکس

کاربردهای بوتاکس از رفع چین چروک تا درمان میگرن

موضوعی که درباره کاربرد بوتاکس در ذهن اکثر ما وجود دارد، استفاده از آن در تکنیک‌های زیبایی است. چرا که رایج‌ترین کاربرد این ماده در ماهیچه‌هایی از صورت است که باعث ایجاد چین و چروک در پیشانی و اطراف چشم می‌شود. به کمک این ماده ماهیچه‌ها به صورت موقت شل خواهند شد.

جالب است بدانید تزریق بوتاکس، پا را از کاربرد زیبایی فراتر گذاشته و کاربردهای درمانی نیز دارد. ترکیبات به کار رفته در بوتاکس، آن دسته از ترشحات شیمیایی که باعث انقباض ماهیچه‌ها می‌شود را مسدود می‌کند. به همین دلیل است که در درمان مواردی که انقباض ماهیچه‌ای بر عملکرد طبیعی بدن تاثیر می‌گذارد، از بوتاکس استفاده می‌شود.

در ادامه این مقاله به بررسی دقیق بوتاکس و کاربردهای آن در هر دو بحث زیبایی و درمانی می‌پردازیم.

آشنایی با کاربرد های بوتاکس و نحوه عملکرد آن

در تزریق بوتاکس از ماده‌ای به نام سم بوتولینوم A استفاده می‌شود. این ماده توسط میکروبی با همین نام ساخته می‌شود. البته وجود کلمه سم در نام علمی این ماده نشان دهنده سمیت آن در تزریق نیست و نباید موجب نگرانی شما شود. در تزریق این ماده احتمال مسمومیت وجود ندارد چرا که مقدار امن این ماده به‌کار گرفته می‌شود. همچنین برای آشنایی بیشتر با عوارض آن می‌توانید مقاله عوارض بوتاکس را بخوانید.

برای انقباض هر ماهیچه‌، اعصاب مرتبط با آن، پیام‌رسان شیمیایی به نام استیل کولین را آزاد می‌کنند. این ماده شیمیایی به گیرنده‌های روی سلول ماهیچه متصل شده و باعث انقباض سلول‌ها می‌شود.

تزریق بوتاکس از ترشح استیل کولین جلوگیری می‌کند و در نتیجه، این امر باعث جلوگیری از انقباض سلول‌های ماهیچه‌ای می‌شود. به این ترتیب است که سم بوتولینوم به سفت شدن ماهیچه‌ها کمک می‌کند. در واقع کاربرد بوتاکس برای کاهش انقباض عضلات مورد نظر پزشک است.

کاربرد بوتاکس در زیبایی

کاربرد اصلی یا معروف بوتاکس در کاهش چین و چروک صورت است. این تزریق یکی از محبوب‌ترین تکنیک‌های زیبایی، خصوصا در بانوان به حساب می‌آید. تاثیر بوتاکس موقتی بوده و بسته به نوع آن بین 3 تا 12 ماه باقی می‌ماند. موارد زیر شامل کاربردهای زیبایی بوتاکس است:

 • رفع چین و چروک بین ابروها و خطوط اخم
 • رفع چین و چروک اطراف چشم
 • رفع چین‌های افقی در پیشانی
 • رفع خط لبخند در اطراف لب
 • بالا بردن ابروها
 • بالا بردن نوک بینی
 • کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن
 • کاهش چروک‌های عمودی گردن
 • بهبود سیاهی زیر چشم
 • بهبود ظاهر مو
 • درمان عدم قرینگی اجزای صورت
 • درمان دندان قروچه

کاربرد بوتاکس در درمان

علاوه بر کاربرد بوتاکس در زیبایی، می‌توان از آن در درمان و رفع برخی مشکلات و بیماری‌ها نیز استفاده کرد. این دسته از کاربردهای بوتاکس باید تحت نظر پزشک معالج و با تشخیص و تجویز او صورت گیرد. از مهم‌ترین کاربردهای درمانی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رفع اسپاسم اندام فوقانی در افراد بالای 2 سال،
 • درمان یا بهبود اختلالات ماهیچه‌ای چشم از جمله تنبلی و لوچی چشم یا استرابیسم،
 • درمان تعریق شدید زیر بغل، کف دست یا کف پا،
 • درمان یا رفع میگرن در افرادی که سردرد میگرنی آن‌ها حداقل 4 ساعت در 15 روز یا بیشتر در یک ماه طول بکشد.
 • درمان آلوپسی، بیماری‌ای که موجب ترشح بیش از حد بزاق می‌شود.
 • درمان پسوریازیس، یک نوع اگزما که کف دست و کف پا را درگیر می‌کند.
 • رفع انقباض و اسپاسم عضلات پس از سکته،
 • درمان مثانه بیش فعال،

در ادامه به بررسی مهم‌ترین کاربردهای بوتاکس در درمان می‌پردازیم.

 • درمان استرابیسم

استرابیسم یا لوچگی چشم نوعی مشکل چشمی است که در آن چشم‌ها وضعیت ناهمگونی نسبت به یکدیگر داشته و نگاه آن‌ها به جهات مختلف است. این ناهمگونی می‌تواند بسیار واضح یا بسیار جرئی باشد. یکی از اولین تاییدهای که برای کاربرد بوتاکس در درمان صادر شد، مربوط به تاثیری بود که در درمان استرابیسم داشت.

 • درمان میگرن مزمن

همه ما ممکن است سردردهای میگرنی را در زندگی خود تجربه کرده باشیم. زمانی این مشکل جدی و نیازمند درمان است که فرد بیش از 15 روز در ماه و حداقل 4 ساعت در روز با سردرد دست و پنجه نرم کند.

در سال 1992 یک جراح پلاستیک در بورلی هیلز به نام دکتر ویلیام بیندر مشاهده کرد که وقتی افراد برای درمان چین و چروک خود بوتاکس تزریق می‌کنند، سردردشان نیز تا حدودی بهبود پیدا می‌کند. این موضوع موجب شد که تاثیر بوتاکس بر سردردهای میگرنی مورد تحقیق و آزمایش متخصصان قرار بگیرد.

در نهایت در سال 2010 تاثیر مثبت بوتاکس بر سردردهای میگرنی تایید شد. افرادی که برای درمان یا بهبود سردردهای میگرنی خود بوتاکس را انتخاب می‌کنند، 31 تزریق در نقاط مختلف سر و گردن خود دریافت خواهند کرد. اثر این درمان می‌تواند حدود 3 ماه باقی بماند.

 • درمان تعریق شدید زیربغل

هایپرهیدروز یا تعریق بیش از حد زیربغل زمانی اتفاق می‌افتد که محیط فرد گرم نبوده یا فرد درحال فعالیت شدید بدنی نیست، اما تعریق بیش از مقدار طبیعی را تجربه می‌کند.

پزشکان متوجه شدند که بیمارانی که برای رفع چین و چروک صورت خود یا دیگر کاربردهای بوتاکس، آن را تزریق کرده بودند، میزان تعریقشان به طرز عجیبی کاهش پیدا می‌کند. همین موضوع باعث شد که دانشمندان کمپانی آلرگان مطالعه خود را در بررسی تاثیر تزریق بوتاکس بر بیماری هایپرهیدروز آغاز کنند.

نتایج این تحقیقات برای بررسی تاثیر بوتاکس بر درمان این بیماری بسیار امیدوارکننده بود؛ این نتایج موجب شد که در سال 2004 تزریق بوتاکس برای درمان این بیماری مورد تایید پزشکان باشد. افراد زیادی برای درمان تعریق زیاد کف دست‌ها یا کف پاهای خود از این درمان استفاده می‌کنند.

 • درمان مثانه بیش فعال

دکتر لیندا بروباکر، رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه لویولا شیکاگو، درمورد تاثیر بوتاکس بر بهبود بیماری مثانه بیش فعال می‌گوید:

« به جرئت می‌توانم بگویم که در 30 سال فعالیت پزشکی خود، بوتاکس یکی از موثرترین درمان‌هایی بود که هرگز مشاهده نکرده بودم.»

در تحقیقی که بروباکر در بررسی اثر بوتاکس بر درمان بیماری مثانه بیش فعال انجام داد، متوجه شد که 70 درصد از زنانی که بوتاکس درمانی را دریافت کردند تنها 3 مورد بی‌اختیاری ادرار در روز داشته‌اند، در حالی که در ابتدای تحقیق به طور متوسط 5 بار بی‌اختیاری ادرار در روز گزارش شده بود.

در عین حال در روند بوتاکس درمانی برای این بیماری نیز مشکلی وجود دارد؛ گاهی اوقات بوتاکس می‌تواند مثانه را بیش از حد ببند و این موضوع در روند دفع ادرار افراد اختلال ایجاد می‌کند. اگر این مشکل اتفاق بیفتد، افراد برای دفع ادرار نیاز دارند که از سوند استفاده کنند.

 • درمان افسردگی

اگر چه بسیاری از متخصصان در این باره مطمئن نیستند، اما نتایج آزمایشات اولیه نشان می‌دهد که بوتاکس ممکن است بر کاهش علائم افسردگی افراد موثر باشد. موضوعی که باعث ایجاد این فرضیه در ذهن دانشمندان شد آن بود که حالات چهره افراد می‌تواند بر روحیه آن‌ها تاثیر بگذارد.

در سال 2014 مطالعه‌ای روی 74 فرد مبتلا به افسردگی انجام شد. طی مطالعه مشخص شد که 52 درصد از افرادی که بوتاکس دریافت کردند، طی شش هفته علائم افسردگی آنان کاهش پیدا کرده است. البته تعداد افرادی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند برای تایید تاثیر کاربرد بوتاکس در کاهش علائم افسردگی کافی نیست.

در حال حاضر تحقیقات دیگری در این زمینه در حال انجام است که می‌تواند کمک کند تاثیر بوتاکس بر بهبود افسردگی را تایید یا رد کرد.

 • درمان زودانزالی

برخی پزشکان مدعی شدند که تزریق بوتاکس به آلت تناسلی می‌تواند زمان انزال را افزایش دهد. این ادعا می‌تواند راهی برای درمان انزال زودرس یا زودانزالی کشف کند. البته این تاثیر در حال تحقیق و آزمایش بالینی است و هنوز تاییدی از سوی منابع معتبر صادر نشده است.

 • بهبود ضربان غیرطبیعی قلب

دکتر میچل برین، نایب رئیس ارشد تحقیقات دارویی کمپانی آلرگان می‌گوید:

پس از 27 سال به‌کارگیری درمان دارویی و تایید بی‌خطر بودن این روش درمان، تصمیم گرفتیم که تاثیر روش درمان جدیدی را برای آن دسته از مشکلات قلبی عروقی حل نشده، بررسی کنیم.

هم اکنون محققان آلرگان در حال بررسی کاربرد بوتاکس به عنوان درمانی برای جلوگیری و بهبود الگوهای غیرطبیعی ضربان قلب هستند. این بررسی را در مواردی انجام می‌دهند که افراد دچار ضربان غیرطبیعی پس از عمل جراحی قلب باز شده‌اند.

 • بهبود دست‌های بسیار سرد

برخی افراد، چه هوا گرم باشد و چه سرد، همیشه دست‌های بسیار سردی دارند. در دانشگاه شیکاگو کلینیکی برای درمان و تحقیق در مورد این مشکل به نام Cold Hand وجود دارد. در این کلینیک بوتاکس را به منظور شل شدن عضلات اطراف عروق منقبض شده و دارای گردش خون ضعیف، تزریق می‌کنند. هنگامی که این تزریق موجب شل و بزرگ شدن عروق می‌شود، خون به سمت دست و نوک انگشتان جریان پیدا می‌کند. این امر موجب تسکین علائم فرد شده و می‌تواند سردی دست را بهبود ببخشد. آثار این درمان تا 3 ماه باقی می‌ماند.

 • درمان زخم شکاف لب در نوزادان

هر سال حدود 2650 نوزاد با شکاف کام و 4 هزار نوزاد با شکاف کام و لب متولد می‌شوند. بسیاری از آن‌ها برای درمان مشکل خود عمل جراحی را انجام می‌دهند.

دکتر روبرتو فلورس، مدیر برنامه شکاف لب در NYU، مدعی است که تزریق بوتاکس در این نوزادان می‌تواند به روند بهبودشان پس از جراحی کمک کند. در این درمان تزریق بوتاکس باعث می‌شود که ماهیچه‌ها ثابث بمانند و به بهبودی جای زخم و ظاهر آن کمک می‌کند. دکتر فلورس این درمان را یک پیشنهاد جدید و مبتکرانه می‌داند و معتقد است که باید بیشتر روی تاثیر کاربرد بوتاکس تحقیق شود.

 • کاهش درد زنان هنگام نزدیکی

برخی زنان در هنگام نزدیکی درد شدیدی را تجربه می‌کند و این درد اجازه لذت بردن از رابطه را به آن‌ها نمی‌دهد. این درد آزاردهنده به دلیل اسپاسم عضلانی در کف لگن یا انقباضات دیواره واژن رخ می‌دهد و درد شدیدی هنگام رابطه جنسی ایجاد می‌کند.

طی تجربیات پزشکان در کاربرد بوتاکس برای کاهش دردهای آزاردهنده، این تزریق می‌تواند بسیار موثر واقع شود. به‌کارگیری این درمان با توجه به وضعیت بیمار صورت می‌گیرد؛ برخی زنان ممکن است هر شش ماه یکبار به تزریق نیاز داشته باشند، درحال که برخی دیگر هر دو سال یکبار به تزریق نیاز دارند.

 • بهبود اسپاسم یا گرفتگی شدید گردن

برای هر کدام از ما پیش آمده که به دلیل حالت نامناسب هنگام خواب یا بالش بسیار کوتاه و بسیار بلند دچار گرفتگی گردن شویم. این گرفتگی می‎‌تواند زندگی عادی فرد را مختل کند.

در برخی افراد گرفتگی گردن به صورت مزمن رخ می‌دهد، این افراد به اختلال دیستونی گردن مبتلا بوده و همواره دچار اسپاسم در ناحیه گردن هستند. کمپانی داروسازی آلرگان در سال 2000، حتی قبل از آن که تزریق بوتاکس برای رفع خط اخم در سال 2002 مورد استفاده قرار بگیرد، این درمان را برای اختلال دیستونی گردن استفاده و تایید کرد.

 • درمان‌ دندان‌قروچه

دندان‌قروچه با فرسایش مینای دندان ایجاد ترک و شکستگی در دندان‌ها می‌کند. با این حساب دندان‌ها دیگر محافظی ندارند و به‌مرور دچار پوسیدگی خواهند شد. شاید تصور کنید که بوتاکس تنها برای رفع چین‌وچروک صورت به کار می‌رود؛ اما جالب است بدانید که این ماده برای فلج کردن عضلات مختلف استفاده می‌شود، به همین دلیل است که برای دندان‌قروچه و درد آن مناسب است.

طبق تحقیقات انجام شده تزریق مقداری از ماده بوتاکس در عضلات فک، درد و سفتی عضلات را کاهش می‌دهد و مانع دندان‌قروچه بیمار می‌شود. درواقع تزریق بوتاکس به عضلات جونده که در زیر گونه‌ها قرار دارند، صورت می‌گیرد.

استفاده از گارد دندان هنگام خواب یا انجام فعالیت‌های ورزشی شاید کمک چندانی به دندان‌قروچه نکند. گاهی اوقات فرد در طول روز نیز با این موضوع دست‌وپنجه نرم می‌کند و همواره دچار سردرد و دندان‌درد می‌شود؛ درواقع به دلیل ساییده شدن دندان‌ها روی یکدیگر مینای دندان یا همان روکش محافظ دندان‌ها از بین می‌رود که این موضوع به‌مرور با پوسیدگی و خرابی دندان‌ها همراه است.

با توجه ‌به اینکه نتایج بوتاکس ظرف یک هفته نمایان می‌شود و ماندگاری چند ماهه دارد، تزریق آن برای درمان دندان‌قروچه یکی از راه‌حل‌های سریع برای حفظ مینای دندان‌ها شناخته می‌شود.

میزان تزریق بوتاکس

با توجه به نتیجه‌ای که هر فرد به دنبال آن است یا اندازه صورت او، تزریق بوتاکس متفاوت است. پزشک متخصص با توجه به این مسائل مقدار و دوز مناسب را برای کاربرد بوتاکس به منظور کسب نتیجه مطلوب بیمار، به‌کار می‌گیرد. برای هر یک از درمان‌ها نیز دوز متفاوتی استفاده می‌شود. به طور کلی مقدار دوز مصرفی به صورت زیر است:

 • چروک چانه 2 الی 6 واحد
 • چین پیشانی 10 الی 30 واحد
 • چروک دور دهان 3 تا 6 واحد در هر طرف
 • خط اخم در ناحیه بین ابرو 10 الی 25 واحد
 • لیفت ابرو 2 الی 5 واحد

خودتان تزریق بوتاکس را برای خودتان تجویز نکنید !!

برای آن‌ که بتوانید کاربرد بوتاکس در درمان مشکل خود را بدانید، باید با یک پزشک باتجربه در این زمینه مشورت کنید. اگر در انجام آن خودسرانه عمل کنید، مشکلات مختلف و خطرناکی در انتظارتان است.

پیشنهاد ما به شما برای یک جلسه مشاوره درمورد این مسئله، مشاوره با دکتر مهرشاد رابط، متخصص پوست و مو است. دکتر رابط با تجربه و تخصص فراوانی که در این زمینه دارد به شما کمک می‌کند که بهترین درمان را برای مشکل خود و کسب نتیجه مطلوب انتخاب کنید.

هر کسی که مدعی تزریق بوتاکس است، حتما متخصص نیست

افراد زیادی در آرایشگاه‌های زیبایی یا مراکز زیبایی بدون مجوز، با مدرک غیرمرتبط ادعا می‌کنند که می‌توانند بوتاکس تزریق کنند. درست است که می‌توانند، اما چه تضمیمی برای موثر بودن و اصولی بودن این کار وجود دارد؟ آیا می‌توانند مسئولیت هرگونه مشکلی که ممکن است برای فرد پیش بیاید را به عهده بگیرند؟ آیا مجوز لازم را برای انجام بوتاکس دارند؟

در این مراکز که فرد تزریق کننده پزشک متخصص یا حتی پزشک نیست، از بوتاکس‌های بدون مجوز و یا با تاریخ مصرف بدون اعتبار که غیراستاندارد هستند استفاده می‌شوند. تهیه بوتاکس مجوزدار تنها توسط پزشکان یا با نسخه پزشک ممکن است. به دلیل قاچاقی بودن بوتاکس مورد استفاده، احتمال بروز عوارض جانبی از جمله افتادگی پلک در این مراکز بیشتر است.

دکتر رابط با به‌کارگیری تجربه، مهارت و تخصص خود در این زمینه بهترین تجربه و نتیجه را برایتان رقم می‌زند و تضمین می‌کند که عوارض خاصی سلامت شما را تهدید نخواهد کرد.

مانند هر درمان یا جراحی دیگری، باید در انتخاب پزشک درمانگر خود بسیار دقت کنید. سلامتی شما و کسب نتیجه مطلوب و دلخواهتان در گرو انتخاب بهترین و باتجربه‌ترین پزشک است. اگر تصمیم به تزریق بوتاکس دارید، در مرحله اول با یک پزشک متخصص و باتجربه مشورت کنید؛ یک پزشک باتجربه می‌تواند اطلاعات مفیدی را درمورد کاربرد بوتاکس برای کسب نتیجه مطلوب به شما بدهد.

جهت دریافت وقت مشاوره و درمان با شماره های زیر در ارتباط باشید :

 • خط مستقیم : ۸۸۰۷۸۰۰۰ – ۰۲۱
 • مشاوره واتس اپ : ۰۹۱۲۲۳۴۱۹۳۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا