تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست و چرا باید بوتاکس کنیم ؟

آیا شما هم وقتی خود را در آینه تماشا می‌کنید، چین و چروک‌های ریزی را مشاهده می‌کنید. دسته‌ای از افراد دوست ندارند این چین و چروک‌ها بدیده شوند و به دلایل مختلف، مشخص بودن آنها را برابر با دلسردی برای انجام امور زندگی تلقی می‌کنند.

شاید حق با آنها باشد، زیرا در اکثر مواقع ظاهری زیبا و باطراوت می‌تواند زمینه‌ساز روحیه مطلوب باشد. دسته‌ای هم وجود دارند که این موضوع برایشان چندان اهمیتی ندارد و آن را امری عادی می‌پندارند. شما با عقیده کدام دسته موافق هستید؟

بوتاکس یکی از شیوه‌های رفع همین چین و چروک هاست که در سال‌های اخیر با استقبال زیادی مواجه شده است. اگر جزو کسانی هستید که تمایل به برطرف کردن خطوط و چین چروک‌های صورت خود را دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نام کوتاه شده نوعی سم به اسم بوتولیسم است. دلیل نامگذاری آن هم این است که محتویات آن همانند سم بوتولیسم اما به‌صورت رقیق شده است. این ماده به‌وسیله بلوک ایمپالس عصبی فعالیت می‌کند و از باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم به‌دست می‌آید. در واقع ماهیت آن نوعی پروتئین خالص شده استریل است. این سم از طریق شل کردن ماهیچه‌هایی که سبب ایجاد چین و چروک در صورت شده‌اند، به رفع آنها کمک می‌کند.

شکل عرضه این محصول به‌صورت پودر است و بسته‌بندی آنها به شکل ویال‌های یک‌نفره، دو نفره و سه نفره است. البته ممکن است این ماده قابلیت برطرف کردن چین‌هایی که عمق بیشتری دارند را نداشته باشد، در این صورت باید به درمان‌های دیگر رجوع کرد.

اگر اولین بار است که می‌خواهید تزریق بوتاکس انجام دهید، شاید اضطراب اینکه چهره شما بعد از تزریق به چه صورت در خواهد آمد را داشته باشید. باید بدانید که جای نگرانی نیست. بعد از تزریق آن براحتی می‌توانید بخندید یا اخم کنید و چهره شما غیرطبیعی به نظر نخواهد رسید. تنها تفاوت صورت قبل و بعد از تزریق این است که دیگر چین و چروک‌ها وجود ندارند.

اما بسیار مهم است که پزشکی ماهر و متخصص، این عمل را انجام دهد تا بتواند نقطه‌هایی را به‌صورت دقیق تشخیص دهد که عضلات آن نقاط سبب بروز چین و چروک شده‌اند و در همین نقاط، باید تزریق صورت گیرد.

بوتاکس چگونه عمل می کند ؟

تزریق بوتاکس در مقادیر کم، عضلات را ضعیف می‌کند و در واقع آنها را فلج می‌کند. در نتیجه این اتفاق از طریق رفع چین وچروک‌ها، پوست صورت باطراوت‌تر می‌شود و جوان‌تر به نظر می‌رسد.

شاید برخی افراد بپرسند کاربرد بوتاکس چیست؟ در واقع می‌توان گفت که این ماده جنبه تزریقی آرایشی دارد و استفاده از آن می‌تواند چین و چروک‌های افقی قسمت پیشانی، خطوط کناره‌های چشم و خطوط اخم را محو و نابود کند.

افراد بعد از انجام این فرآیند می‌توانند بدون وقفه فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرند و در این مورد با محدودیت و مشکلی مواجه نخواهند شد. برای اینکه در حین فرآیند تزریق، دردی احساس نشود یا این درد به حداقل میزان خود برسد، از بی‌حس‌کننده موضعی استفاده می‌شود. قبل و بعد از این پروسه هیچ بخیه و باندپیچی صورت نمی‌گیرد یا حتی در حین انجام آن هیچ برشی انجام نمی‌شود. ضمن اینکه امکان انتخاب نوع بوتاکس برای افراد وجود دارد.

برخی افراد بر این باورند که چون بوتاکس نوعی سم است، ممکن است خطرناک باشد. اما به هیج وجه این طور نیست چراکه این محصول تایید شده و بیش از بیست سال است که کاربرد مطلوبی از خود ارائه داده است. طی این بازه زمانی اثبات بی‌خطر بودن آن مشاهده شده است. تجویز و تزریق این پروتئین خالص و طبیعی در دوزهای پایین صورت می‌گیرد و تأثیر آن از ناحیه تزریق شده به دیگر قسمت‌های بدن انتشار پیدا نمی‌کند.

کاربردهای بوتاکس چیست؟

مهم‌ترین کاربرد بوتاکس رفع چین و چروک‌ است. چین و چروک هایی که در نتیجه اخم کردن بین ابروها یا در قسمت پیشانی ایجاد می‌شود را محو و همچنین چروک‌های اطراف چشم و دهان که در هنگام خندیدن ایجاد می‌شوند را برطرف می‌کند. می‌توان گفت که ناحیه پیشانی بیشترین و بهترین نتایج را به تزریق این محصول نشان می‌دهد. البته در موارد دیگر هم می‌توان از آن استفاده کرد؛ اما باید جوانب احتیاط را در نظر داشت. ب

هبود چروک‌های ظریف زیر چشم، چروک‌های اطراف لب، افتادگی گوشه‌های لب را هم می‌توان از کاربردهای آن دانست. از دیگر کاربردهای بوتاکس می توان به درمان میگرن، زودانزالی و … اشاره کرد. اگر علاقه مند به مطالعه بیشتر در مورد کاربردهای این ماده شگفت انگیز هستید حتما مطلبی که در این مورد تهیه شده و در صفحه کاربردهای بوتاکس درج شده است را مطالعه فرمایید.

مزایای بوتاکس چیست؟

بوتاکس مزیت‌هایی دارد که به تعدادی از این موارد اشاره می‌کنیم:

 • این فرآیند، دوره نقاهت طولانی ندارد و بعد از آن می‌توان به فعالیت‌روزانه خود ادامه داد.
 • در حین این فرآیند یا بعد از آن، هیچ دردی احساس نمی‌شود یا دست کم می‌توان گفت که این درد بسیار اندک است.
 • این تکنیک بلافاصله اثرات خود را نمایان کند.
 • این روش زیباسازی نسبت به دیگر روش‌ها از قیمت کمتری برخوردار است و بنابراین مقرون به صرفه‌تر است.

معرفی انواع برندهای بوتاکس

برندهای مختلفی از سم بوتولینوم (ماده‌ای که بوتاکس از آن ساخته شده است) وجود دارد. اما معروف‌ترین برند بوتاکس چیست؟ مشهورترین برند آن بوتاکس (BOTOX) نام دارد. به‌دلیل اینکه اولین محصولی که در بازار پخش شد، این محصول بود؛ اکنون کل سم‌های بوتولینوم را به این نام نامگذاری می‌کنند و می‌شناسند.

 • بوتاکس (BOTOX)

یک برند تجاری Botulinum Toxin نوع A به نام بوتاکس وجود دارد. سازنده این محصول Allergan است. این محصول به‌عنوان درمان ضد پیری در جهان شناخته شده است. بسیاری از پزشکان و متخصصان زیبایی در کل دنیا این محصول را تایید کردند. مدت زمان ماندگاری این محصول بین سه تا چهار ماه است. توصیه می‌شود قبل از تزریق این محصول، اگر حساسیتی نسبت به هر چیزی دارید آن را با پزشک خود در میان بگذارید تا اطمینان حاصل کنید که مواد غیرفعال دارو، واکنش آلرژیکی در بدن شما ایجاد نکند.

برند Botox

 

 • دیسپورت (Dysport)

ماده‌ای است گرفته شده از سم بوتولینیوم نوع A که عضلات را شل می‌کند. این دارو هم جنبه زیبایی دارد و هم برای جنبه دارویی استفاده می‌شود. دیسپورت در شرکت گالدرما واقع در انگلستان ساخته شده است. برند دیسپورت را می‌توان از محبوب‌ترین برندها در کل جهان به شمار آورد. دیسپورت بیشتر از هر چیزی برای خطوط قسمت پیشانی و بین ابروها مناسب است که با افزایش سن، افزایش می‌یابند. یعنی برند دیسپورت برای بوتاکس پیشانی و ابرو مطلوب است. از بی‌حس کننده موضعی قبل از تزریق دیسپورت توسط پزشک استفاده می‌شود. تزریق آن چند دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد. نتیجه آن نسبت به بوتاکس زودتر آشکار می‌شود و تا سه الی چهار ماه پس از آن نیز ماندگاری دارد.

بوتاکس دیسپورت

 • زئومین (Xeomin)

یکی دیگر از انواع بوتاکس مورد تایید، زئومین است. این محصول از طریق مختل کردن فعالیت عصبی در عضلات، فعالیت این عضله‌ها را به‌صورت موقت کاهش می‌دهد. اثر زئومین یک هفته بعد از تزریق آن آشکار می‌شود و ماندگاری آن بین سه تا شش ماه است. تزریق آن در مدت زمان ده تا بیست دقیقه و به کمک بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد.

بوتاکس ژئومین

 • مسپورت (MASPORT)

براساس نظرسنجی‌ها برند مسپورت یکی از بهترین انواع بوتاکس به حساب می‌آید؛ به‌گونه‌ای که رقیب محصولات خارجی در این زمینه شده است. استفاده آن برای برطرف کردن خط اخم میان ابروها است. این محصول تاییدیه‌های لازم را دارد. این برند تا اندازه‌ای از کیفیت و محبوبیت برخوردار است که در دیگر کشورها نیز طرفدار دارد. افراد زیادی این برند را ترجیح می‌دهند؛ زیرا مسپورت محصول ارزانی است و عوارض جانبی کمی نیز به همراه دارد. نتیجه آن، سه تا ده روز پس از استفاده می‌تواند دیده شود. ماندگاری آن نیز در پوست تا شش ماه پس از انجام تزریق است.

برند مسپورت

 • آزالور (Azzalure)

آزالور نوعی سم بوتولونیوم نوع A است. این محصول به‌عنوان لوازم آرایشی و بهداشتی معتبر تایید شده است. این دارو پس از تزریق در زیر پوست، دو تا سه روز زمان می‌برد که نتیجه آن نمایان شود. اثر این تزریق بین چهار تا پنج ماه ماندگاری دارد. توجه داشته باشید که نباید زودتر از سه ماه به سراغ تزریق مجدد بروید.

بوتاکس Azzalure

 • نورونوکس (Neuronox)

نورونوکس نوعی سم بوتولینوم از نوع A کمپلکس (۱۰۰ واحدی) است. روی نورونوکس، مطالعات و تحقیق زیادی انجام شد. سرانجام این محصول تایید و تولید شد. نتایج مطالعات زیبایی نیز توانست قابل قبول بودن این محصول را تایید کند. کشورهای زیادی به‌عنوان مخاطبان این محصول در لیست مشتریان محصول قرار گرفتند. دلیل این محبوبیت نورونوکس را می‌توان با عملکرد مناسب، ایمنی مطلوب و قیمت آن مرتبط دانست. این محصول سه تا چهار ماه بعد از انجام تزریق ماندگاری و اثر درمانی خود را حفظ می‌کند.

بوتاکس Neuronox

 • درماتکس (Dermatox)

آیا می‌دانید جدیدترین نوع بوتاکس چیست؟ این برند یکی از جدیدترین انواع بوتاکس است. جالب است بدانید که این محصول علاوه بر برطرف کردن چین و چروک‌ها کاربردهای دیگری نیز دارد. درمان منافذ پوستی، جای زخم، جوش و دیگر موارد از جمله این کاربردها است. این محصول در ناحیه مورد نظر انتقال عصبی عضلانی را مسدود می‌کند و سبب ضعیف و تا حدی غیر فعال شدن عضله می‌شود. نحوه تزریق درماتکس مانند سایر برندها از طریق سوزن‌های خیلی کوچک انجام می‌گیرد. فرآیند استفاده از این محصول زمانی معادل با 15 دقیقه نیاز دارد. اثر درمانی این محصول را یک تا دو هفته پس از انجام تزریق می‌توان مشاهده کرد. ماندگاری درماتکس به عوامل مختلفی وابسته است و این مدت زمان از سه تا نه ماه متغیر است.

هزینه تزریق بوتاکس

اگر می‌خواهید تکنیک تزریق بوتاکس انجام دهید، سعی کنید قبل از آن راجع به قیمت بوتاکس و شرایط با پزشک خود مشورت کنید. پزشک باید به‌صورت کامل برای شما توضیح دهد بوتاکس چیست و چه هزینه‌هایی دارد؟ در این صورت ضمن آگاهی از قیمت‌ها و هزینه‌ها به پزشک خود این امکان را می‌دهید که درباره جنس پوست و سلیقه شما اطلاعاتی کسب کند و شما را در رسیدن به نتیجه مطلوب یاری کند.

هزینه‌های تزریق به مواردی بستگی دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • میزان تزریق : مهم‌ترین عاملی که بر مقدار قیمت بوتاکس تأثیر می‌گذارد، میزان محلول تزریق شده است. هرچه نواحی بیشتری به تزریق نیاز داشته باشد، هزینه آن نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین بهتر است که قبل از انجام عمل، به پزشک مراجعه کنید. از پزشک بخواهید میزان محلولی که شما برای تزریق نیاز دارید را مشخص کند و از این طریق قیمت و هزینه عمل نیز مشخص خواهد شد.
 • محل تزریق : طبیعی است که هر چه محدوده‌ای که قرار است تزریق در آن صورت گیرد، بیشتر باشد هزینه تزریق گران‌تر خواهد شد. به‌صورت مثال اگر بخواهید در ناحیه پیشانی خود تزریق انجام دهید، باید هزینه بیشتری پرداخت کنید نسبت به اینکه بخواهید در گونه‌هایتان این تکنیک را پیاده کنید.
 • هزینه کلینیک و پزشک : هزینه کلینیک و دستمزد پزشک نیز باید در کنار هزینه‌های خرید محلول بوتاکس محاسبه و پرداخت شود. البته این نکته هم قابل توجه است که به‌دلیل سریع بودن فرآیند عمل تزریق، این هزینه کم در نظر گرفته می‌شود و نمی‌توان گفت هزینه سنگینی است و قیمت بالایی دارد. عوامل مؤثر بر میزان هزینه کلینیک و پزشک می‌تواند شامل موقعیت مکانی کلینیکی که به آن مراجعه کرده‌اید و شهرت پزشک خودتان باشد.

به‌طور مثال هزینه انجام عمل تزریق در یک کلینیک معتبر و مجهز به تجهیزات مدرن و کامل بیشتر از یک کلینیک عادی است که به‌تازگی تأسیس شده است. پزشکانی که تجربه و شهرت بیشتری دارند خواهان دستمزد بیشتری هستند تا پزشکانی که کم تجربه بوده و در آغاز فعالیت کاری خود قرار دارند. پس مهارت و تجربه پزشک شما نیز در تعیین قیمت انجام تزریق اثر خواهد گذاشت و آن را به نوسان در خواهد آورد.

البته توصیه می‌شود که در این مورد صرفه‌جویی را کنار بگذارید و پزشکی ماهر و باتجربه را انتخاب کنید تا به‌صورت کامل برای شما توضیح دهد که بوتاکس چیست و چه فواید و معایبی دارد. علاوه بر آن، عوارض احتمالی که منشأ آن تزریق نادرست بوتاکس است کاهش می‌یابد و حتی به صفر می‌رسد. شک نکنید این هزینه ارزش سلامتی بیشتر و نداشتن عوارض بعد از تزریق را دارد.

قیمت های زیر به دلیل نوسانات بازار ممکن است تغییز کرده باشد. (پاییز ۱۴۰۰)

# برند ژل هزینه تزریق (تومان)
1 دیسپورت انگلیسی اصل ۱/۹۰۰/۰۰۰
2 مسپورت ۹۰۰/۰۰۰
3 دیستون ۷۰۰/۰۰۰

جهت دریافت وقت درمان از طریق راه های زیر با ما در ارتباط باشید :

 • خط مستقیم : ۸۸۰۷۸۰۰۰ – ۰۲۱
 • واتس اپ : ۰۹۱۲۲۳۴۱۹۳۴

مجموعه درمانی و زیبایی دکتر مهرشاد رابط این اطمینان را به شما می‌دهد که قیمت نهایی تزریق بوتاکس شما با نتیجه موردنظرتان در تناسب است و هیچ هزینه اضافی‌ای وجود ندارد. هزینه تزریق در این مرکز زیبایی بسیار معقول و مناسب است و حتی اگر این هزینه از مرکز دیگری بیشتر باشد به دلیل کیفیت مواد مصرفی در تزریق است.

توصیه های قبل از تزریق بوتاکس

 • اگر در حال مصرف داروهایی مانند داروهای ضد التهابی، آسپیرین و موارد مشابه هستید، توصیه می‌شود دو هفته قبل از مراجعه برای تزریق، مصرف این داروها را به‌صورت موقت کنار بگذارید. این امر کبودی احتمالی پس از تزریق را کاهش می‌دهد.
 • اگر استفاده از الکل برای شما به شکل عادت شده است توصیه این است که این عادت را یک هفته قبل از انجام تزریق رها کنید.
 • پزشک خود را در رابطه با مصرف هر دارویی در جریان قرار دهید.
 • اگر سابقه آلرژیک داشته‌اید، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • اگر سابقه تبخال دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

 • به‌مدت ۲۴ساعت از شستن محل تزریق خودداری کنید و از لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • به‌مدت ۴۸ ساعت بعد از خوابیدن روی صورت اجتناب کنید.
 • تا ۷۲ ساعت از سونا، جکوزی و حمام داغ دوری کنید.
 • انجام ورزش سنگین به‌مدت 2 روز برای شما مناسب نیست.
 • اگر ورم، دو‌بینی، افتادگی پلک و دیگر موارد مشابه برای شما رخ داد، پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • در صورت نیاز به هر تزریقی، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.
 • بعد از انجام عمل تزریق، فرد باید مدت زمان 2 تا 4 ساعت بنشیند یا بایستد و از تماس هر سطح دیگری با ناحیه مورد تزریق به‌مدت 24 ساعت جلوگیری شود. این موارد کمک می‌کنند که بوتاکس به عضلات دیگر که مد نظر انجام عمل تزریق نیستند، انتشار پیدا نکند.
 • صورت فرد تا 4 ساعت بعد نباید به سمت پایین خم شود یا حرکت داده شود. زیر سر فرد هنگام خواب در اولین شب پس از تزریق باید بالا باشد.
 • بعد از تزریق، بدون استفاده از ضد آفتاب در معرض آفتاب قرار نگیرید تا مدت زمان ماندگاری این عمل بیشتر شود.

عوارض بوتاکس چیست؟

نشانه‌های تزریق بوتاکس در همان دقیقه‌های ابتدایی بعد از درمان مشخص نمی‌شود. برای مشاهده نتیجه آن باید چند روز صبر کنید. این مدت زمان به‌طور معمول 7 تا 10 روز است و ممکن است به 14 روز هم برسد. احتمال بروز عوارض نیز پس از آن وجود دارد، اما احتمال آن پایین است و در موارد محدودی رخ می‌دهد. عوارض جانبی تزریق این محصول و مشکلات احتمالی عبارتند از:

سردرد، درد جزئی در قسمت پیشانی، جوش، سرگیجه، تاری دید، افتادگی پلک، دوبینی، تورم، سنگینی چشم، کبودی، تورم در ناحیه تزریق و قرمزی پیرامون محل تزریق.

احتمال بروز این مسائل بسیار اندک است و این حالت‌ها در مواردی کمیاب و نادر ایجاد می‌شوند. حتی در صورت بروز این عارضه‌ها نگران نباشید، زیرا در مدت اندکی پس از تزریق رفع خواهند شد، پس صبور باشید. امکان این موضوع هم وجود دارد که بدن شما تا 48 ساعت بعد از تزریق، واکنش‌های آلرژیک از خود نشان دهد.

باز هم باید بر این نکته تأکید کرد که احتمال به وجود آمدن این موارد جز در حالت‌هایی محدود و کمیاب نزدیک به صفر است. در صورت بروز باید با پزشک خود تماس حاصل کنید و مسئله را مطرح کنید تا در اسرع وقت تشخیص دهد که مشکل بوتاکس چیست و نسبت به حل آن فعالیتی انجام شود. اگر مایل به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید حتما سری به صفحه “عوارض بوتاکس” وب سایت ما بزنید.

بهترین مرکز تزریق بوتاکس تهران

با افزایش سن، تولید کلاژن به مرور زمان کاهش می‌یابد. کاهش تولید کلاژن به‌تدریج، افتادگی ابرو و پیشانی را در پی خواهد داشت. راهکارهای فراوان و گوناگونی وجود دارد تا دوباره جوانی و طراوت را به خود بازگردانیم. خوشبختانه در سال‌های اخیر علم و تکنولوژی، با سرعت نور پیشرفت کرده‌اند و شیوه‌های مختلفی در هر زمینه‌ای برای حل مشکلات پیش روی ما قرار داده است. باید بدانید که در این راستا نیز علم و دانش، شما را تنها رها نکرده است. لیفت ابرو، تزریق بوتاکس، جراحی‌های مختلف و غیره نزد پزشکان و متخصصان زیبایی انجام می‌شود که همگی برای رفع مشکلات پوستی به کمک شما می‌آیند. هر کدام از این موارد به‌صورت جداگانه توضیحات و ویژگی‌هایی دارند و دارای مزایا و معایبی نیز هستند.

انتخاب یک راهکار از بین روش‌های مطرح شده نیاز به فکر و ارزیابی دارد. انتخاب شما بیش از هر مولفه دیگری به خواسته و معیار خودتان وابسته است. پس به‌صورت کامل ارزیابی کنید که چه خواسته‌ای دارید و تمایلات و انتظارات شما از زیبایی چه مواردی هستند. به‌صورت کامل باید بدانید که بوتاکس چیست و به مزایا و معایب آن آگاه شوید. از یک پزشک متخصص و باتجربه کمک و راهنمایی بگیرید و با انتخاب یک متخصص مجرب و معتبر، نتیجه دلخواهتان را دنبال کنید. ما به شما دکتر مهرشاد رابط را پیشنهاد می‌دهیم.

دکتر مهرشاد رابط (درماتولوژیست) یکی از بهترین متخصصان زیبایی کشور است که در زمینه پوست، مو، بوتاکس، لیزر درمانی و زیبایی فعالیت دارد. این پزشک عضو آکادمی متخصصان زیبایی اروپا و دارای بورد تخصصی است. این متخصص از مجوز رسمی که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر شده است، برخوردار است. همچنین یکی از اعضای انجمن متخصصان پوست و موی کشور نیز محسوب می‌شود.

این متخصص ارائه دهنده انواع خدمات بوتاکس به شیوه‌های مختلف است. بهره‌مندی از تجهیزات و لوازم پیشرفته و مدرن در کنار بهره‌گیری از کادر درمانی مطلوب، مجموعه‌ای ایده‌آل برای متقاضیان و مشتریان عزیز فراهم کرده است. این پزشک متخصص در حوزه زیبایی و درمان آماده خدمت رسانی به شما متقاضیان عزیز است. در کنار این مجموعه زیبایی و سلامتی دوباره را تجربه کنید و از آن لذت ببرید. به‌عبارت بهتر ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که با تولدی دوباره و چهره‌ای زیبا، زندگی جدیدی را آغاز کنید و بیش از پیش از زندگی لذت ببرید.

جهت دریافت وقت درمان از طریق راه های زیر با ما در ارتباط باشید :

 • خط مستقیم : ۸۸۰۷۸۰۰۰ – ۰۲۱
 • واتس اپ : ۰۹۱۲۲۳۴۱۹۳۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا