آرایش کردن پس از تزریق بوتاکس

آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس ، بوتاکس یک روش زیبا سازی و از بین بردن چین چروک بصورت موقت و غیرتهاجمی است که در آن توکسین بوتولیسم (botulism toxin) توسط سرنگ‌ به عضله تزریق می‌شود و هزینه کمتری نسبت به جراحی پلاستیک و زیبایی دارد. از آنجایی که تزریق کردن بوتاکس به صورت یکی از کم‌خطرترین و کم‌عارضه‌ترین روش ممکن است محدودیت زیادی در مورد آرایش کردن وجود نخواهد داشت. اما از طرفی دیگر بهتر است برخی نکات مهم در ارتباط با موضوع آرایش بعد از تزریق بوتاکس در نظر گرفته شوند.

کاندیدای مناسب تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس روشی بسیار ایمنی است قابل توجه است که برخی از افراد نباید تزریق بوتاکس را انجام دهند. اشخاصی که دچار افتادگی پلک، ضعف عضلات صورت، بیماری عصبی عضلانی هستند و زنانی که در دوره حاملگی و شیردهی قرار دارند نباید بوتاکس تزریق کنند.

عوارض آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس

بوتاکس نوعی ماده سمی می‌باشد که به عضله مورد نیاز و با توجه صلاح‌دید پزشک تزریق می‌شود. در نتیجه این تزریق، عضله‌ای که مورد هدف قرار گرفته بود فلج شده و چین و چروک و افتادگی پوست از بین می‌رود. این یک روش غیر تهاجمی در بین روش‌های جوانسازی صورت بوده و مزایای قابل توجهی دارد. اما در کنار این مزایا می‌توان شاهد بعضی از عوارض جانبی احتمالی مانند کبودی و یا قرمزی به صورت کوتاه مدت در پوست خود بود. به همین دلیل برخی افراد علاقه دارند با محصولات آرایشی مانند کرم‌پودر این کبودی‌ها را کاور کنند.

دلایل ممنوعیت آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس

اما به دلیل ضررهای احتمالی، دچار شک و تردید خواهند شد:

 • یکی از مهم‌ترین پیشنهاد‌هایی که پزشک پس از تزریق بوتاکس به افراد می‌کند این است که حداقل در ۵ ساعت اول از دستکاری و مالش ناحیه تزریق شده خودداری کنند.
 • در پی این موضوع می‌توان متوجه شد که آرایش بعد از بوتاکس می‌تواند در چند ساعت اول مشکل ساز باشد. از آنجایی که اثربخشی ماده بوتاکس نیاز به کمی زمان دارد، هر نوع ماساژی می‌تواند باعث جابجایی یا پخش شدن آن در غضله‌های اطراف شود.
 • در صورت به وقوع پیوستن چنین اتفاقی، نتایج منفی بسیار زیادی نظیر نامتقارنی در صورت، فلجی در برخی عضله‌های ناخواسته و … بوجود می‌آید.
 • از لحاظ اصولی، توصیه می‌شود در روز اول و به خصوص در چند ساعت اول بعد از بوتاکس هرگز به سمت استفاده از محصولات آرایشی نروید.
 • از دیگر دلایل مهم برای پرهیز از آرایش پس از تزریق بوتاکس می‌توان به ایجاد حساسیت در پوست اشاره نمود.
 • در اثر ایجاد حساسیت، شما مجبور به خاراندن این ناحیه شده و در نتیجه ماده بوتاکس در عضله‌های اطراف پخش خواهد شد.
 • همچنین امکان دارد مواد آرایشی از محل ورود سوزن، به داخل پوست نفوذ کند و خطراتی مثل عفونت داخلی را ایجاد کند.

تزریق بوتاکس

انجام چه کارهایی پس از تزریق بوتاکس ممنوع می ‌باشد؟

پس از انجام بوتاکس باید از انجام بعضی کارها خودداری کنید تا نتیجه حاصل از انجام تزریق بوتاکس شما تحت تاثیر قرار نگرفته و با عوارض جانبی و خطرات احتمالی تزریق بوتاکس رو به رو نشوید.

در ادامه برخی از کارهایی که باید پس از انجام بوتاکس از انجام آن‌ها دوری کنید برای شما بیان شده است:

 • حداقل تا یک هفته پس از بوتاکس، ناحیه تزریق را مالش ندهید و از لمس کردن آن ناحیه پرهیز کنید.
 • تا چند روز از خوردن مواد الکل‌دار خودداری کنید. به این دلیل که الکل احتمال خونریزی پس از انجام بوتاکس را افزایش خواهد داد.
 • حداقل تا چند ساعت پس از انجام تزریق بوتاکس دراز نکشید و نخوابید.
 • حداقل تا یک هفته پس از بوتاکس از خوردن داروهای مسکن پرهیز کنید.
 • از انجام فعالیت‌های شدید و ورزش‌های سنگین تا چند روز پس از انجام تزریق خودداری کنید.
 • حداقل به مدت ۲۴ ساعت لایه‌بردارهای شیمیایی و لیزر و میکرودرم ابریشن را انجام ندهید.
 • بدون تجویز دکتر متخصص زیبایی دارویی استعمال نکنید و حتما پیش از مصرف هر دارویی از دکتر متخصص زیبایی خود اطلاعات کسب کنید.
 • از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون، شل کننده عضلانی، جنسینگ، ایبوبروفن، آسپرین پرهیز کنید.

نکات آرایشی بعد از تزریق بوتاکس

 • پیشنهاد می‌شود تا زمان رفع علائمی مانند کبودی، التهاب و قرمزی در محل تزریق، به طور کامل از آرایش کردن خودداری کنید. استفاده از کمپرس سرد می‌تواند التهاب محل تزریق را کاهش دهد.
 • استفاده از کرم‌های ضد التهاب و کرم‌های حاوی ویتامین k موجب سرعت بخشیدن روند بهبودی، کاهش کبودی و ورم صورت می‌شود.
 • در صورتی که علائم نام برده شده در بالا اتفاق نیفتد، می‌توانید پس از گذشت ۴ الی ۶ ساعت آرایش کنید.
 • از ماساژ دادن و مالیدن ناحیه تزریق در هنگام آرایش خودداری کنید. بهتر است استفاده از کرم‌های سفت مانند کرم گریم و کرم‌هایی که نیاز به مالش دارند را به مدت ۷ الی ۸ ساعت بعد کنار بگذارید. بهتر است کرم زدن بعد از بوتاکس را تا ۲۴ ساعت بعد انجام دهید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از سشوار استفاده نکنید.
 • به هیچ وجه از کرم‌های لایه بردار و مواد حاوی اسید گلیکولیک یا اسید سالیسیلک در ساعت‌های اولیه بعد از تزریق بوتاکس استفاده نکنید. بدلیل اینکخ مواد موجب تحریک و حساسیت پوست خواهند شد.
 • اگر متخصص زیبایی از میکروسوزن برای تزریق استفاده کند، می‌توانید پس از تزریق، با خیالی آسوده، از لوازم آرایشی استفاده کنید. البته، آرایش نواحی که تزریق صورت گرفته نشده است، مشکلی ندارد و بدون هیچ محدودیتی می‌توانید از هر نوع لوازم آرایشی استفاده کنید.

چرا تا ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس نباید آرایش کرد؟

هر چیزی که باعث حرکت کردن مایع تزریق شده زیر پوست شما شود، موجب می‌شود که شما از نتیجه دلخواه خود فاصله بگیرید برای همین موضوع پزشکان بوتاکس به افرادی که تزریق انجام داده اند پیشنهاد می‌کنند که در معرض حرارت و گرما قرار نگیرند، ورزش سنگین نکنند تا خون در محل بوتاکس جریان پیدا نکند، از شستن صورت تا ۴ ساعت پرهیز کنند و به هیچ وجه محل تزریق بوتاکس را مالش و ماساژ ندهید.

زیرا جابجایی مایع بوتاکس باعث می‌شود که بوتاکس روی قسمت‌هایی که تمایل نداریم اثر بگذارد و نتیجه‌ی پایانی تزریق بوتاکس مطابق میل ما نباشد.

استفاده از لایه بردار بعد از تزریق بوتاکس

برای اینکه پوست خود را برای تزریق بوتاکس آماده کنید، بعضی از متخصصین معمولا پیشنهاد می‌کنند که یک روز پیش از درمان‌های زیبایی سعی کنید استفاده از لایه بردارها را متوقف کنید تا به این صورت امکان بروز حساسیت به تزریق بوتاکس را کم کنید. بعد از بوتاکس نیز بهتر است به پوست خود کمی زمان کمی دهید تا بهبود یابد و تحت هیچ گونه دستکاری اضافی که امکان دارد باعث اختلال در روند تزریق بوتاکس شود، قرار نگیرید. لذا برای انجام هر نوع لایه‌برداری شیمیایی بهتر است یک هفته صبر داشته باشید. بیشتر پزشکان ماساژ صورت در چند ساعت اول بعد از درمان را منع می‌کنند زیرا انجام این کار فقط باعث حرکت بوتاکس شده و در نتیجه روی نواحی مختلف صورت تاثیر منفی می‌گذارد. به طور مثال، بوتاکس روی پیشانی می‌تواند با ماساژ به سمت پایین حرکت کرده و در نتیجه منجر به افتادگی پلک خواهد شد. با این حال، اگر حداقل ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق از هر گونه ماساژ ناشی از استعمال کرم، اصلاح صورت، استفاده از لایه‌بردارها پرهیز کنید بروز چنین اتفاقاتی به ندرت امکان دارد پیش بیاید و مطمئنا اگر در چند روز اول بعد از عمل به آرامی با صورت خود رفتار کنید، بهترین نتیجه را بدست خواهید آورد.

لیزر صورت بعد از تزریق بوتاکس

لیزر بعد از تزریق بوتاکس یکی از سوالاتی است که بیشتر افراد آن را می‌پرسند. در جواب باید گفت در صورتی‌که قصد انجام لیزر درمانی را دارید بهتر است ۴ الی ۵ روز بعد از تزریق بوتاکس آن را انجام دهید.

در کل بهتر است در چند روز اولیه کلیه فعالیت‌هایی که باعث می‌شود سم حاصل از تزریق بوتاکس حرکت کند را انجام ندهید. بنابراین در مجموع تا ۴ ساعت بعد از بوتاکس آرایش نکنید و در صورتیکه تصمیم به لیزر دارید ۴ الی ۵ روز لیزر پس از بوتاکس انجام ندهید.

آیا پس از بوتاکس امکان آرایش وجود دارد؟

بله، اما بهتر است تا ۴ ساعت پس از بوتاکس آرایش نکنید. همچنین آرایش‌هایی که نیاز به ماساژ نداشته باشد و یا مواد آرایشی فاقد مواد ضدعفونی کننده مثل گلیکولیک اسید و مواد ضد باکتریایی همانند سالیسیلیک اسید را باید استفاده کنید.

آیا بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس برای از بین رفتن التهاب های صورت می توان از کرم استفاده نمود؟

خیر. زیرا کرم زدن نیاز به ماساژ صورت دارد و نباید انجام دهید. در کل برای هر نوع آرایش پس از بوتاکس که نیاز به ماساژ و یا فشار دادن ناحیه ی تزریق بوتاکس دارد به مدت یک شبانه روز از انجام آن پرهیز کنید. تا از عوارض احتمالی این اقدام زیبایی جلوگیری بشود. 

آیا در هنگام تزریق بوتاکس صورت باید بدون آرایش باشد؟

بهتر است زمانی که به پزشک برای تزریق بوتاکس مراجعه می‌کنید به هبچ وجه آرایشی نداشته باشید.

چند روز پس از بوتاکس امکان آرایش وجود دارد ؟

آرایش پس از بوتاکس با رعایت نکات گفته شده در متن موردی ندارد اما برای اطمینان بیشتر بهتر است تا ۲۴ ساعت از انجام آرایش پرهیز کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *